Jak przyśpieszyć WordPressa

Jeżeli zastanawiasz się jak przyśpieszyć WordPressa to w tym artykule poznasz naszych 10 wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Ciągl dalszy naszych artykułów poradnikowych odnośnie WordPressa. W ostatnim artykule omawialiśmy Jak zaktualizować WordPressa ręcznie w przypadku, gdy automatyczna aktualizacja zawiodła. Tym razem skupimy się na przyśpieszeniu pracy naszego WordPressa, bo jak wszyscy dobrze wiemy to jeden z istotnych czynników wpływających na SEO, czyli pozycję naszej strony w Google. Krótki czas wczytywania witryny wpływa ponadto na niższy współczynnik odrzuceń, a w przypadku urządzeń mobilnych pozwala zaoszczędzić dodatkowy transfer.

Przedstawiamy naszych 10 wskazówek jak przyśpieszyć WordPressa:

Accelerated Mobile Pages

O technologii AMP pisaliśmy w ostatnim naszym artykule AMP, czyli Accelerated Mobile Pages Project. W dużym skrócie jest to otwarty projekt Google, który pozwala na znaczne przyśpieszenie wczytywania naszych stron. Wdrożenie AMP pozwala skrócić czas ładowania stron statycznych dzięki uproszczeniu kodu oraz wykorzystaniu funkcji cache na serwerach Google. Korzystanie z AMP pozwoliło w naszych testach osiągnąć wzrost wydajności od 55 do 190%, jednak wymaga znajomości programowania w PHP.

Wzrost wydajności: 55 – 190%
Łatwość implementacji: 2/5

Porządki we wtyczkach

Warto od czasu do czasu odwiedzić zakładkę Wtyczki w WordPressie i sprawdzić, czy czasem na liście nie znajdują się niepotrzebne, w dodatku uruchomione dodatki. Należy pamiętać, że wtyczki oprócz zwiększania funkcjonalności naszej platformy spowalniają także jej czas wczytywania. Szczególnie w przypadku, gdy dodają one kolejne skrypty JavaScript do plików header.php i footer.php. Nieużywane wtyczki należy wyłączyć co w przypadku większej ilości znacznie przyśpieszy WordPressa. Również zalecamy wyłączenie, a nawet usunięcie wtyczek niewspieranych przez producenta ze względów bezpieczeństwa.

Wzrost wydajności: 20 – 55%
Łatwość implementacji: 5/5

Cache dla WordPressa

Podobnie jak w przypadku AMP możemy wykorzystać cache w obrębie całej witryny i w żaden sposób nie będzie stało to w konflikcie z używaniem Accelerated Mobile Pages Project. Cache pozwala na szybsze wczytywanie stron WordPressa, dzięki mniejszej ilości odpytań do bazy SQL. W tym celu polecamy zainstalowanie prostej i piekielnie 🔥 wydajnej wtyczki WP Fastest Cache. Skonfigurowanie wtyczki ogranicza się do kilku opcji, a w dodatku jest ona w języki polskim. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tej sprawie napisz do nas, a zrobimy to za Ciebie.

Wzrost wydajności: 100 – 250%
Łatwość implementacji: 4/5

Content Delivery Network

CDN to usługa, która pozwala wykorzystać zewnętrzne serwery do optymalizacja czasu ładowania zdjęć znajdujących się w WordPressie. Funkcja w swoim działaniu przypomina cache dla stron statycznych i AMP, jednak w tym wypadku korzystamy nie z jednego, a z wielu serwerów przechowujących nasze zoptymalizowane obrazy. Należy pamiętać, że to właśnie zdjęcia są często główną przyczyną wydłużonego czasu ładowania strony, zwłaszcza na mobile. Na rynku mamy zarówno darmowe jak i płatne wtyczki oferujące usługi CDN. My polecamy całkowicie darmowy dodatek od twórców WordPressa o nazwie Jetpack.

Wzrost wydajności: 75 – 140%
Łatwość implementacji: 5/5

Wydajny serwer

Każda strona internetowa, czy też platforma e-commerce wymaga do swojej pracy zasobów sprzętowych. Jeżeli nie posiadamy własnego wydajnego serwera oraz łącza internetowego to jesteśmy zmuszeni dokonać wyboru pomiędzy ofertami dostępnymi na rynku. W przypadku WordPressa warto zdecydować się na usługę oferującą optymalizację właśnie pod kątem tej platformy. Warto zwrócić uwagę na dużą ilość RAMu (minimum 256 MB), wydajne dyski SSD oraz oczywiście brak limitu… transferu 😏.

W przypadku, gdy nasz hosting jest zbyt wolny warto zdecydować się na wyższy pakiet usług lub zmianę dostawcy.

Wzrost wydajności: 30 – 120%
Łatwość implementacji: 5/5

Optymalizacja bazy

Kolejnym krokiem, który należy wykonać, aby przyśpieszyć WordPressa jest optymalizacja bazy danych SQL. Istnieją na to dwa sposoby: możemy ręcznie uruchomić skrypty optymalizacji oraz oczyścić bazę z poziomu administratora lub wykorzystać do tego zewnętrzne narzędzie. My polecamy zdecydowanie drugą metodę, która jest bezpieczniejsza i zajmuje mniej czasu. W tym celu należy zainstalować i uruchomić wtyczkę Optimize Database after Deleting Revisions, która pozwala m.in.:

  • Usunąć poprzednie rewizje postów i stron,
  • Usunąć komentarze, strony i wpisy znajdujące się w koszu,
  • Usunąć nieużywane tagi,
  • Zoptymalizować tabele baz danych,
  • Usunąć pingbacki i trackbacki,
  • Usunąć osierocone elementy postmeta.

Całość ogranicza się również do kilku kliknięć, a w dodatku wtyczka umożliwia ustalenie harmonogramu pracy oraz obsługę dla wielu stron. Zalecamy jednak na koniec usunąć dodatek, ponieważ jego użytkowanie ma sens tylko w przypadku, gdy np. przenieśliśmy stronę lub robiliśmy na niej duże zmiany.

Wzrost wydajności: 15 – 30%
Łatwość implementacji: 4/5

Przekierowania stron

Kto z nas nie korzysta z przekierowań 301? I to nie tylko w przypadku, gdy zależy nam na utrzymaniu wartościowych linków i pozycji strony w Google. Zbyt duża jednak ilość przekierowań może negatywnie wpływać na prędkość ładowania strony. Zwraca na to uwagę również samo Google, które na swojej stronie PageSpeed Insight sprawdza ilość przekierowań dla danego URL. A jeżeli już musimy korzystać z redirect 301 to zamiast wtyczki zróbmy to poprzez plik .htaccess. Dokonujemy tego poprzez wpis na samym końcu:

redirect 301 {adres_strony} {adres_docelowy}

Wzrost wydajności: 5 – 15%
Łatwość implementacji: 3/5

Aktualizacja WordPressa

Aktualna wersja WordPressa to nie tylko większe bezpieczeństwo i poprawki. To także szybsza platforma i strona internetowa, ponieważ nad aspektem wydajności WordPressa twórcy pracują cały czas. Zalecamy pobranie oraz zainstalowanie aktualnej, ostatniej wersji opisanej w naszym temacie WordPress 4.8.1 już do pobrania. W przypadku mniejszych wydań takich jak 4.8.1 system aktualizuje się automatycznie, natomiast przy większych wydaniach jak nadchodzącej wersji WordPress 4.9 musimy dokonać tego ręcznie.

Wzrost wydajności: 0 – 10%
Łatwość implementacji: 5/5

PHP w nowej wersji

Obecny od dłuższego czasu PHP w wersji 7 przynosi znacznie większą wydajność w przypadku systemów wykonujących wiele zapytań do bazy SQL. Znakomicie sprawdza się to w przypadku tej platformy CMS, dlatego aby przyśpieszyć WordPressa należy zmienić korzystanie z starszych wersji PHP 5.x na najnowsze wydania PHP 7.x. W tym celu najprościej skontaktować się z dostawcą hostingu, ponieważ to od niego zależy sposób w jaki należy skonfigurować serwer. Najczęściej jednak wystarczy w pliku .htaccess dodać zbliżony kod:

<FilesMatch „.php”>
SetHandler application/x-httpd-php70
</FilesMatch>

Wzrost wydajności: 40 – 150%
Łatwość implementacji: 3/5

Minifikacja HTML, CSS i JS

Mniejsze pliki HTML, CSS i JavaScript to także szybsze wczytywanie strony WordPress. Działania te nazywamy minifikacją i możemy wykonać je ręcznie lub również skorzystać z zewnętrznych dodatków. W tym celu również pomoże nam wcześniej opisana wtyczka WP Fastest Cache, która zrobi to za nas automatycznie. Co najważniejsze, taka optymalizacja nie wpływa w żaden sposób na prezentowane treści lub zgodność z szablonem.

Wzrost wydajności: 35 – 115%
Łatwość implementacji: 4/5

Podsumowanie

To już wszystkie z 10 naszych porad jak przyśpieszyć WordPressa. Zachęcamy do dbania o wydajność waszej platformy i najwyższy komfort użytkowników. Dla osób, które chcą sprawdzić prędkość strony internetowej prezentujemy dwa przydatne narzędzia za pomocą których możliwe jest dokonanie pomiarów:

A my przypominamy, że jeżeli potrzebujecie pomocy ze swoim WordPressem to zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów i Kontakt z naszą firmą.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.