8995 wyświetlenia
1847 wyrazów
Newsletter WordPress – umarł król, niech żyje król!

Newsletter WordPress – umarł król, niech żyje król!

Przeczytasz w 9 minut i 14 sekund 2020.06.21 | Aktualizacja: 2 lata temu
Newsletter WordPress – umarł król, niech żyje król!

Tym razem na naszym blogu poruszymy temat newslettera w WordPress. Dowiesz się w tym poradniku jaką wtyczkę do subskrypcji wybrać, jak skonfigurować moduł newslettera oraz w jaki sposób stworzyć swój pierwszy newsletter w WordPress krok po kroku. Przedstawimy Ci także znakomitą alternatywę, a być może i przyszłość newslettera. Zaczynamy ☺️

Newsletter – co to jest?

Newsletter to jak sama nazwa wskazuje [news = aktualności i letter = list] jest wysyłką aktualnych informacji z bloga WordPress. Newsletter możesz wykorzystać w WordPress, a także na innych stronach i sklepach internetowych w wielu celach. Podstawowym celem jest oczywiście pozyskanie adresu email swojego potencjalnego klienta i umożliwienie Ci praktykowanie strategii up-selling i cross-selling, czyli zwiększenia sprzedaży i zysków.

Obecnie newsletter może Ci także posłużyć w innych celach takich jak:

  • Informowanie czytelników o nowych wpisach na blogu,
  • Rozsyłanie darmowych materiałów edukacyjnych np. w formie ebooków,
  • Powiadamiania subskrybentów o różnego rodzaju eventach,
  • Sprzedawania kursów w wybranej dziedzinie i tematyce,

Oraz w każdym innym celu, który sobie wyobrazisz 🤔

Newsletter dawniej był podstawowym narzędziem marketingowym w internecie, a jeszcze dawniej temu był wysyłany tradycyjną pocztą na domowy adres klienta. Nie wierzysz? Być może, dlatego, że nie pamiętasz już czasu biuletynów, których subskrypcja [płatna] była możliwa po założeniu karty lojalnościowej. Jak się okazuje, newsletter w tej formie, jest do dziś stosowany przez firmy, które np. produkują kosmetyki, czy też przekąski.

Jeżeli więc newsletter tradycyjny działał i działa do dziś, to dlaczego inaczej ma być w przypadku elektronicznej subskrypcji? Newsletter w dalszym ciągu jest bardzo skuteczną formą budowania i angażowania społeczności, jednak po woli wypierany jest na rzecz powiadomień Push, które są znacznie szybszą i łatwiejszą formą subskrypcji. O powiadomieniach Push przeczytasz jednak w dalszej części tego wpisu.

Wróćmy teraz jednak na chwilę do samego newslettera. Czym jest zatem newsletter WordPress?

Newsletter w WordPress

Newsletter w WordPress nie różni się w żaden sposób od newslettera, który znajdziesz na innych platformach i stronach internetowych. No może poza tym, że masz tutaj naprawdę duży wybór co do sposobu w jaki będziesz dostarczać subskrybentom nowe treści.

Sama konfiguracja i instalacja newslettera jest prosta, dlatego teraz przedstawimy Ci jak wybrać najlepszą wtyczkę do newslettera na WordPress oraz w jaki sposób wdrożyć wysyłkę mailingu na swojej stronie www.

Newsletter WordPress krok po kroku

W przypadku platformy WordPress masz tak naprawdę nieograniczone możliwości integracji newslettera ze swoją stroną internetową. Możesz skorzystać zarówno z usługi Freshmail, Mailpoet [Wwysija Newsletter] jak i mniej znanych platform subskrypcji. W naszym wpisie polecimy Ci tylko i wyłącznie jeden sposób budowania newslettera w WordPress, no może nie licząc powiadomień Push.

Newsletter WordPress i wtyczka… Newsletter

Newsletter WordPress - wtyczka

Wtyczka The Newsletter do Newslettera w WordPress.

Tak, wtyczka do Newslettera, która naszym zdaniem jest godna polecenia i wystarczająca w 99% przypadków ma nazwę Newsletter. Oczywiście, o gustach się nie dyskutuje, więc porozmawiajmy zatem o faktach.

Dlaczego więc wtyczka Newsletter, a nie Mailpoet, Freshmail lub inny rodzaj pozyskiwania adresów email?

1. Wtyczka Newsletter jest darmowa

Wtyczka Newsletter dla WordPress jest całkowicie darmowa. W odróżnieniu od usługi Freshmail nie musisz wydać ani złotówki, aby umożliwić użytkownikom subskrybowanie bloga lub innego rodzaju strony WordPress, a Tobie zarabianie na blogu pieniędzy.

2. Wtyczka Newsletter posiada przydatne funkcje

Takie jak raportowanie, czy też mnóstwo opcji konfiguracji newslettera, które poznasz później. To co istotne to fakt, że za całkowite NIC otrzymujesz w pełni działający i kompletny moduł newslettera.

3. Wtyczka Newsletter ma wersję premium

Jeżeli w którymś momencie wykorzystasz wszystkie możliwości darmowej wersji, zawsze możesz wykupić wtyczkę na oficjalnej stronie producenta [i to nie w formie SUBSKRYPCJI, a jednorazowej opłaty!].

4. Wtyczka Newsletter posiada wtyczki

Darmowe i płatne, które pozwalają Ci rozbudować jej możliwości do nieograniczonych niczym funkcji! Zamiast instalować kombajn, wybierz tylko te dodatki, które naprawdę potrzebujesz.

5. Wtyczka Newsletter jest zawsze u Ciebie

Ok, nie docenisz tego na ten moment, ale jest to najważniejszy punkt z tej listy. Cała lista subskrypcyjna jest tylko i wyłącznie w Twojej bazie. Oznacza to dodatkową prywatność danych i niezależność od zewnętrznej usługi typu Freshmail, czy Mailpoet.

6. Wtyczka Newsletter jest popularna

Często aktualizowana, wspierana oraz bardzo bezpieczna! Znajdziesz więc w internecie wiele poradników na jej temat oraz otrzymasz zawsze pomoc od jej twórców.

7. Wtyczka Newsletter po prostu działa

Instalujesz, konfigurujesz i korzystasz. Za darmo, szybko, łatwo i bezpiecznie. I gwarantuję Ci: z wtyczką Newsletter zbudujesz tak wielką grupę subskrybentów jak tylko o tym zapragniesz.

Jak więc zainstalować i skonfigurować wtyczkę The Newsletter w WordPress?

Newsletter WordPress – instalacja i konfiguracja

Przedstawimy Ci teraz proces instalacji i konfiguracji wtyczki The Newsletter w WordPress krok po kroku 🤓

Instalacja wtyczki Newsletter

Aby zainstalować wtyczkę Newsletter przejdź do zakładki Wtyczki i Dodaj nową. Następnie wpisz w polu wyszukiwania newsletter.

Newsletter WordPress - wtyczka

Instalacja wtyczki The Newsletter w WordPress.

Kliknij Zainstaluj teraz [u nas Aktywna oznacza, że korzystam już z tego pluginu], a następnie włącz wtyczkę. Gdy to zrobisz, przejdź do konfiguracji modułu.

Konfiguracja wtyczki Newsletter

Po instalacji i aktywacji wtyczki pojawi Ci się z lewej strony panelu administratora moduł o nazwie Newsletter. Kliknij w Ustawienia i inne, a następnie przejdź do zakładki USTAWIENIA GŁÓWNE.

Newsletter WordPress - wtyczka

Konfiguracja wtyczki Newsletter w ustawieniach głównych.

Wprowadź w tym miejscu adres email nadawcy newslettera, nazwę nadawcy oraz adres zwrotny dla niedostarczonych wiadomości [Return path] i adres odpowiedzi. Pozostałych zakładek na tej stronie lepiej nie ruszaj chyba, że wiesz co robisz! Za pomocą sekcji SMTP w górnym menu możesz także skonfigurować zewnętrzny serwer poczty wychodzącej.

Koniecznie zajrzyj także do opcji Dane firmy, gdzie ustawisz branding swojej firmy oraz wstawisz linki społecznościowe, które możesz potem automatycznie umieścić w newsletterze.

Wtyczka newsletter umożliwia także dodanie własnego szablonu dla mailingu. Przydatne przy wzroście popularności Twojego bloga WordPress.

Kolejna sekcja, którą warto odwiedzić to BUDOWANIE LISTY. Jak nazwa wskazuje, tutaj skonfigurujesz sposób pozyskiwania swoich subskrypcji. Wybierz, czy użytkownik musi potwierdzić swojego mejla poprzez link aktywacyjny oraz czy umożliwiasz mu wielokrotną subskrypcję [np. na wielu listach mailingowanych]. Możesz także w tym miejscu włączyć powiadomienia o nowych subskrypcjach w WordPress.

Newsletter WordPress - wtyczka

Budowanie listy we wtyczce Newsletter

W pozostałych zakładkach znajdziesz możliwość konfiguracji strony newslettera oraz komunikatu o błędzie, a także szablonów wysyłanych do użytkownika np. w momencie dokonana zapisu na newsletter.

Domyślnie wtyczka Newsletter tworzy automatycznie jedną listę mailingową, dlatego jeżeli nie potrzebujesz ich więcej to moduł ten automatycznie nowych subskrybentów właśnie do niej.

Wtyczka umożliwi Ci także w tej sekcji konfigurację zabezpieczeń newslettera przed spamem [czytaj ten wpis: Jak zablokować spam w komentarzach WordPress] oraz konfigurację wyglądu modułu newslettera, dodatkowych list oraz sposobu wypisania się z nich przez użytkownika.

Oczywiście jak już wspomniałem, wtyczka umożliwia przeglądanie raportów, zarządzanie użytkownikami, czy też eksport i import danych. Wszystko to znajdziesz w zakładce SUBSKRYBENCI.

I to tyle! Twój moduł newslettera jest już gotowy i możesz stworzyć swój pierwszy mailing. Jak to zrobić?

Tworzenie pierwszego newslettera w WordPress

Przejdź do zakładki NEWSLETTERY, a następnie Utwórz newsletter. Zobacz obraz jak poniżej.

Newsletter WordPress - wtyczka

Tworzenie pierwszego newslettera w WordPress.

W tym momencie możesz skorzystać z dowolnego szablonu. Do wyboru masz klasyczne templatki newslettera, builder [edytor blokowy jak Gutenberg] oraz czysty kod HTML. To, które rozwiązanie wybierzesz zależy wyłącznie od Twojego gustu, a jak już pisaliśmy, o nich się nie dyskutuje 🤐

Newsletter WordPress - wtyczka

Edytor blokowy w newsletterze.

To co istotne, to fakt, że wtyczka Newsletter daje Ci za darmo niesamowite możliwości tworzenia i budowania list mailingowych. Jak z nich możesz skorzystać to już oddzielny temat do napisania na naszym blogu. Samo tworzenie i wysyłanie newslettera jest proste i ogranicza się dosłownie do kilku istotnych opcji. Możesz także zaplanować wysyłkę newslettera na później lub do ograniczonej liczby osób.

Newsletter WordPress - wtyczka

Wysyłanie newslettera w Newsletter plugin.

To tyle! Twój newsletter już działa, a Ty możesz skupić się na tworzeniu wartościowego contentu, który pomoże Ci pozyskać nowe subskrypcje. Przeczytasz więcej o tym we wpisie: Content Marketing -12 zasad tworzenia krok po kroku.

Pamiętaj, aby umieścić gdzieś w dowolny miejscu na stronie np. w formie widgetu w sidebarze kod newslettera, który wygląda tak:

<div class="tnp tnp-subscription">
<form method="post" action="https://siriuspro.pl/?na=s" onsubmit="return newsletter_check(this)">

<input type="hidden" name="nlang" value="">
<div class="tnp-field tnp-field-email"><label></label><input class="tnp-email" type="email" name="ne" required></div>
<div class="tnp-field tnp-field-button"><input class="tnp-submit" type="submit" value="Zapisz się" >
</div>
</form>
</div>

A na sam koniec obiecana perełka, czy następca klasycznego newslettera.

Przeczytaj także o konfiguracji SMTP w WordPress krok po kroku.

Newsletter – umarł król, niech żyją… powiadomienia Push?

Powiadomienia Push to taki nowy newsletter, który w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie w dużej mierze zabierze rynek klasycznemu newsletterowi [yyy… to znaczy elektronicznemu, listownej wysyłce napewno nie zaszkodzi].

Jak działają powiadomienia Push? Powiadomienia Push obsługiwane są przez przeglądarkę internetową [taką, która go obsługuje 🙄 np. Safari, Chrome]. Jakie są zalety powiadomień Push? Do tej subskrypcji nie potrzebujesz podać swój adres email. Jaka jest wada powiadomień Push? Do tych subskrypcji nie otrzymasz adresu email 🙃

Aby je włączyć potrzebujesz do tego oddzielny plugin, a gdy to zrobisz, subskrypcja ich możliwa jest w taki o to sposób:

Newsletter WordPress - powiadomienia Push

Subskrypcja przez powiadomienia Push w przegladarce.

Informacje o nowych wpisach, a także innych informacja widoczne są w smartfonie, w przeglądarce internetowej lub w systemie operacyjnym mniej więcej w taki sposób:

Newsletter WordPress - powiadomienia Push

Wyświetlanie powiadomień Push w przeglądarce internetowej.

Ale to już temat na inny wpis…

Skorzystaj z naszej pomocy przy newsletterze WordPress

Potrzebujesz pomocy z newsletterem WordPress, powiadomieniami Push lub inny tematem? Napisz do nas – nasi eksperci WordPress czekają na Ciebie 🤓

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania