4636 wyświetlenia
626 wyrazów
Przekierowanie 302 [Redirect 302] krok po kroku

Przekierowanie 302 [Redirect 302] krok po kroku

Przeczytasz w 3 minuty i 7 sekund 2019.06.30 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
Przekierowanie 302 [Redirect 302] krok po kroku

Wyjaśniamy czym jest Przekierowanie 302 (Redirect 302) oraz jak poprawnie je stosować na swojej stronie internetowej pod kątem SEO. Praktyczny poradnik krok po kroku jak sotosować Redirect 302 na przykładzie WordPress.

Co to jest przekierowanie?

Przekierowanie dotyczy adresów URL na stronie internetowej, a konkretnie protokołu HTTP za pomocą, którego możesz „powiedzieć” przeglądarce swojego klienta lub robotowi Google co się stało z Twoją stroną pod tym adresem.

Mamy następujące przekierowania dostępne w HTTP:

  • Przekierowanie 300 (kilka możliwości)
  • Przekierowanie 301 (przeniesiono permanentnie)
  • Przekierowanie 302 (tymczasowe przekierowanie)
  • Przekierowanie 303 (przekierowanie metodą POST)
  • Przekierowanie 304 (nie zmieniono od ostatniej wizyty)
  • Przekierowanie 305 (dostęp przez proxy)
  • Przekierowanie 307 (tymczasowe przekierowanie)

Tym razem na warsztat weźmiemy Przekierowanie 302 zwane także jako Redirect 302 lub po prostu przekierowanie tymczasowe.

Przekierowanie 302 (Redirect 302) – tymczasowe przekierowanie

W przeciwieństwo do Przekierowania 301, które mówi:

Hej, moja strona już zawsze będzie pod nowym adresem.

Przekierowanie 302 to tak jakby powiedzieć robotowi Google:

Chwilowo mnie tu nie ma, ale zaraz tu wrócę.

Bowiem Przekierowanie 302 to tzw. przekierowanie chwilowe lub tymczasowe, co oznacza, że dana strona lub cała domena została tylko na moment przeniesiona pod inny adres.

Przekierowanie 302 w .htaccess

Przekierowanie 302 można z łatwością wykonać za pomocą pliku .htaccess jeżeli Twój serwer pracuje na oprogramowaniu Apache.

Weźmy dla przykładu sytuację, w której przebudowujemy jedną z naszych podstron z ofertą np. https://siriuspro.pl/oferta/strony-wordpress i na ten czas, chcemy przekierować użytkownika na stronę w budowie. Za pomocą Redirect 302 możemy łatwo to wykonać w .htaccess. Kod będzie wyglądał następująco:

Redirect 302 /oferta/strony-wordpress https://siriuspro.pl/maintenance

Jak widzisz, pierwsza część kodu to strona, którą przekierowujemy (wpisujemy tylko adres po sleszu /), a druga to docelowy URL. Gdy Twój użytkownik odwiedzi stronę internetową z Przekierowaniem 302 to przeglądarka przekieruje go na adres https://siriuspro.pl/maintenance jednak robot Google nie usunie z indeksu starej podstrony, ani też nie obniży jej pozycji (chyba, że przekierowanie tymczasowe będzie trwało zbyt długo np. kilka miesięcy)

Sprawdź, który hosting WordPress warto wybrać, aby móc skorzystać także z pliku .htaccess.

Przekierowanie 302 w PHP

Przekierowanie 302 (Redirect 302) możesz także wykonać za pomocą kilku linijek kodu dodanych do strony napisanej w PHP:

<?php
header("Location: https://siriuspro.pl/maintenance");
exit();
?>

Redirect 302 w WordPress

Przekierowanie 302 w WordPress możesz wykonać za pomocą wspomnianego pliku .htaccess lub za pomocą wtyczki Redirection, która oprócz Redirect 302, pozwala także przekierować dowolny adres URL z każdym dostępnym przekierowaniem HTTP (np. 301).

Testowanie Przekierowania 302

Po wdrożeniu Redirect 302 na swojej stronie warto sprawdzić, czy wszystko działa tak jak należy. W tym celu warto odwiedzić stronę redirect-checker.org, gdzie znajdziesz darmowe narzędzie do testowania poprawności wdrożenia Przekierowania 301 i 302. Jeżeli wszystko jest ok, zobaczysz taki komunikat:

Przekierowanie 302 [Redirect 302] - test

Prawidłowo wdrożone przekierowanie 302 w praktyce.

Kiedy nie stosować Przekierowanie 302?

Zdecydowanie odradzamy korzystanie z Przekierowania 302 w sytuacji, gdy chcesz permanentnie przekierować adres URL – do tego służy komenda Redirect 301. Nie stosuj także Przekierowania 302 do przekazywania mocy SEO lub usuwania przedrostka www z adresu lub zmiany protokołu z HTTP na HTTPS.

Kiedy stosować Redirect 302?

Zalecamy korzystać Redirect 302 w sytuacji, gdy Twoja prowadzisz tymczasowe testy wśród swoich klientów lub aktualna strona jest w budowie (bądź nie działa) i chcesz odesłać użytkownika do innego miejsca, ale jednocześnie poinformować robota Google, że stary URL niedługo znów będzie dostępny. Przekierowanie 301 jest przydatne w sytuacji, gdy np. realizujemy Tworzenie stron WordPress dla istniejących już stron, zaindeksowanych w Google.

Zobacz także artykuł: Przekierowanie 301 vs Przekierowanie 302.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania