Contact Form 7 to najlepsza wtyczka do tworzenia formularzy kontaktowych w WordPress. W tym artykule przedstawimy recenzję wtyczki Contact Form 7 oraz sposób jej poprawnej konfiguracji.
Wtyczka Contact Form 7
O wtyczce Contact Form 7 pisaliśmy już w jednym z naszych poradników Formularz kontaktowy WordPress [krok po kroku]. W skrócie mówiąc jest to darmowy dodatek do WordPress, który pozwala na proste i szybkie stworzenie formularza kontaktowego, który można dodać na dowolną stronę WP.
Wtyczka Contact Form 7 to najpopularniejsza wtyczka do formularzy kontaktowych w WordPress. Rozwijana od bardzo wielu lat posiada miliony użytkowników na całym świecie i jest zgodna z najnowszą wersją WordPress. Wtyczkę Contact Form możesz pobrać i zainstalować z repozytorium WordPress w zakładce Wtyczki lub pobierając i instalując ją ręcznie zgodnie z naszym poradnikiem w tym miejscu.
Co istotne, korzystając z Contact Form 7 otrzymujesz możliwość nieograniczonej integracji tej wtyczki z innymi popularnymi modułami do WordPress np. do newslettera, czy też analityki.
Formularze w Contact Form 7
Dodawanie formularzy kontaktowych w Contact Form 7 jest niezwykle proste i intuicyjne. Ogranicza się tylko do stworzenia formularza i wstawienia go za pomocą prostego kodu shortcode.
W tym celu należy po zainstalowaniu Contact Form 7 przejść do zakładki Formularze i kliknąć Dodaj nowy.
Następnie należy wprowadzić nazwę formularza i pola, które pojawią się do uzupełnienia po stronie użytkownika. Domyślnie są to:
- Imię i nazwisko.
- Adres e-mail.
- Temat.
- Treść wiadomości.
A na końcu przycisk wysyłania. Oczywiście do formularza Contact Form 7 możesz dodać dowolne inne pola np. numer telefonu, czy też pole akceptacji RODO. Wszystko to możliwe jest za pomocą przycisków widocznych w górnej części formularza kontaktowego takich jak:
- Tekst,
- Email,
- Adres URL,
- Telefon,
- Liczba,
- Data,
- Pole tekstowe,
- Menu rozwijane,
- Pole wyboru,
- Pole jednokrotnego wyboru,
- Wyrażaniego zgody,
- Quiz,
- Plik,
- Przycisk wysłania formularza.
Po poprawnym stworzeniu formularza w Contact Form 7 należy przejść do ustawień w zakładce Email, gdzie możesz skonfigurować opcje wysyłki wiadomości np. z jakiego adresu e-mail i do kogo ma być wysyłany Contact Form 7.
Na sam koniec pozostało tylko zmienić komunikat pojawiające się np. po poprawnym wysłaniu formularza na własne. Możesz zrobić to za pomocą zakładki Komunikaty.
Domyślnie wszystkie komunikaty są przetłumaczone na język ustawiony w WordPress..
Na sam koniec pozostaje dodać tylko krótki kod Contact Form 7 na stronę WordPress i gotowe.
Tak prezentuje się w pełni funkcjonalny formularz kontaktowy Contact Form 7 na szablonie Twenty Seventeen.
Contact Form 7 a Style CSS
Wygląd formularza Contact Form 7 można dowolnie skonfigurować i zmienić, jednak do tego celu niezbędna jest znajomość styli CSS. Brakuje tutaj zdecydowanie gotowych skórek, które pozwalałyby na szybką zmianę wyglądu Contact Form 7.
Możliwości customizacji Contact Form 7 są jednak nieograniczone, a przykład ich zastosowania możesz zobaczyć klikając w nasz formularz kontaktowy. Jeżeli chcesz dostosować formularz Contact Form 7 do swojej strony internetowej skontaktuj się z nami, aby omówić tę kwestię.
Contact Form 7 a reCAPTCHA
Wtyczka Contact Form 7 niestety, ale jest bardzo podatna na SPAM. Bez podstawowych zabezpieczeń takich jak reCAPTCHA od Google Twoja skrzynka w krótkim czasie zostanie wprost zalana SPAMem. W tym artykule przedstawiliśmy Ci jak zablokować spam w komentarzach WordPress, dlatego jeżeli zależy Ci na czystej skrzynce e-mail koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Na szczęście Contact Form 7 możesz chronić przed SPAMem korzystając z modułu reCAPTCHA od Google, który sprawdza, czy formularz wysyłany jest przez człowieka (w innym wypadku blokuje jego wysyłkę). Aby skonfigurować reCAPTCHA w Contact Form 7 musisz zalogować się do swojego konta Google, a następnie skonfigurować Google reCAPTCHA na tej stronie.
Gdy dodasz swoją stronę, skopiuj klucz strony oraz sekretny klucz strony i wklej go w module integracji z reCAPTCHA w Contact Form 7.
Moduł reCAPTCHA v3 dla Contact Form 7 gwarantuje bardzo wysoką skuteczność ochrony przed SPAMem. Oczywiście możesz także skonfigurować reCAPTCHA np. za pomocą zewnętrznych pluginów w WordPress, wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce wtyczek:
contact form 7 recaptcha
Contact Form 7 a checkbox
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Contact Form 7 umożliwia dodanie checkboxów np. do zgody RODO. W tym celu wystarczy dodać do formularza wyrażanie zgody w wolne miejsce np. po treści wiadomości.
Po kliknięciu w przycisk wyrażanie zgody zobaczysz okno gdzie możesz skonfigurować unikalną nazwę pola, tekst zgody oraz wybrać, czy zgoda ma być opcjonalna, czy obligatoryjna. Następnie kliknij Wstaw znacznik, a pole z checkboxem zostanie dodane zaznaczonego miejsca w formularzu Contact Form 7.
Nasza ocena Contact Form 7
Na tym kończą się podstawowe funkcje Contact Corm 7, które mogą być znacznie rozbudowane za pomocą zewnętrznych modułów oraz dodatkowych linijek kodu. W naszej ocenie Contact Form 7 to obecnie najlepsza, darmowa wtyczka do formularzy w WordPress, która pozwala dodać szybką opcję kontaktu dla użytkownika na dowolnej stronie lub wpisie WP.
Chociaż we wtyczce Contact Form 7 brakuje kilku opcji takich jak np. integracja z Google Analytics to sam moduł jest w 100% wystarczający zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych administratorów WordPress. Mocno polecamy wtyczkę Contact Form 7 zarówno na bloga WordPress, stronę WordPress jak i sklep WooCommerce.
Poniżej przedstawiamy zalety i wady Contact Form oraz naszą ocenę.
Zalety:
✅ Prosta i intuicyjna konfiguracja
✅ Niezawodne działanie modułu
✅ Regularne aktualizacje wtyczki
✅ Integracja z zewnętrznymi modułami
✅ Nieograniczone możliwości dostosowania wtyczki
✅ Możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje
✅ Brak gotowych skórek wizualnych
Wady:
📛 Brak zaawansowanych opcji konfiguracji
📛 Podatna na wysyłanie SPAMU
📛 Mała ilość opcji
Zakres oceny | Nasza ocena | Uwagi do oceny |
---|---|---|
Funkcje | Mogłaby oferować dodatkowe opcje. | |
Stabilność | Wtyczka jest niesamowicie niezawodna. | |
Obsługa | Obsługa jest bardzo prosta nawet dla początkujących. | |
Wsparcie | Znakomite wsparcie producenta. | |
Wygląd | Minus za ubogi wygląd i brak jego możliwości łatwej konfiguracji. |