4371 wyświetlenia
990 wyrazów
Przekierowanie 307 [Redirect 307] krok po kroku

Przekierowanie 307 [Redirect 307] krok po kroku

Przeczytasz w 4 minuty i 57 sekund 2020.10.31 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
Przekierowanie 307 [Redirect 307] krok po kroku

W tym poradniku poruszamy zagadnienie Przekierowania 307 tzw. Redirect 307. Dowiesz się z tego poradnika czym jest przekierowanie 307, kiedy warto je stosować, jak to zrobić w WordPress oraz jaki wpływ przekierowanie 307 ma na SEO.

Przekierowanie [Redirect]

O przekierowaniach możesz przeczytać na naszym blogu już w kilku wpisach:

  1. Przekierowanie 301 [Redirect 301] krok po kroku
  2. Przekierowanie 302 [Redirect 302] krok po kroku
  3. Przekierowanie [Redirect] 301 vs Przekierowanie [Redirect] 302

Przekierowania to w skrócie mówiąc kod dodawany w WordPress np. w pliku .htaccess lub na każdej innej stronie internetowej mający na celu właśnie przekierowanie, czyli przeniesienie użytkownika z jednego adresu URL na drugi.

Przekierowanie nie jest gołym okiem jednak widoczne dla użytkownika. Możesz sprawdzić to wpisując np. adres:

https://www.siriuspro.pl

Zostaniesz bezpośrednio przeniesiony na adres:

https://siriuspro.pl

W tym przypadku mamy więc do czynienia z Redirect 301, który ma pozytywny wpływ na SEO. Przekierowanie dzieje się w tle, ponieważ kod przekierowania HTTP umieszczany jest w nagłówku strony tzw. headerze, który wczytuje się jako pierwszy element na stronie internetowej. Jednak oprócz Przekierowania 301 jako administrator strony internetowej mamy możliwość skorzystać także z innych przekierowań.

Wyróżniamy następujące przekierowania dostępne w HTTP:

  • Przekierowanie 300 (kilka możliwości)
  • Przekierowanie 301 (przeniesiono permanentnie)
  • Przekierowanie 302 (tymczasowe przekierowanie)
  • Przekierowanie 303 (przekierowanie metodą POST)
  • Przekierowanie 304 (nie zmieniono od ostatniej wizyty)
  • Przekierowanie 305 (dostęp przez proxy)
  • Przekierowanie 307 (tymczasowe przekierowanie)

W tym wpisie zdecydowaliśmy się poruszyć zagadnienie dosyć nowego Przekierowania 307 z kilku istotnych względów, a głównym z nich jest fakt, że w pewnym stopniu zastępuje ono Przekierowanie 302. Czym jest więc Redirect 307?

Przekierowanie 307 [Redirect 307]

Przekierowanie 307 lub Redirect 307 zwany jest także jako Temporary Redirect lub Internal Redirect. Nazwa ta wynika z trzech faktów dotyczących tego przekierowania:

  1. Przekierowanie jest tymczasowe tzn. nie jest traktowane przez przeglądarki internetowe oraz roboty [np. Google] jako stała zmiana adresu URL.
  2. Wykonywane jest na poziomie przeglądarki internetowej użytkownika i może być niewidzialne po stronie samego serwera.
  3. Przekierowanie 307 w przeciwieństwie do Redirect 302 nie zmienia metody zapytania, co ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo użytkownika odwiedzającego stronę www.

Przekierowanie 307 jest elementem specyfikacji HTTP/1.1, dlatego starsi klienci [przeglądarki internetowe] mogą interpretować błędnie status Redirect 307. Zaleca się jednak stosowanie Przekierowania 307 zamiast Przekierowania 302 wszędzie tam gdzie tylko to możliwe.

Przekierowanie 307 a protokół HTTPS

Przekierowanie 307 ma istotne zastosowanie właśnie w przypadku stosowania protokołu HTTPS i certyfikatu SSL. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj stosując certyfikat HTTPS do przekierowania użytkownika wykorzystywany jest właśnie Redirect 301. A ponieważ przekierowanie te następuje dopiero po odczytaniu nagłówka strony, istnieje możliwość wykonania ataku na użytkownika za pomocą np. Man in the Middle.

Jest to sposób na wstrzykiwanie złośliwego kodu, który w tej sytuacji może mieć miejsce pomiędzy otworzeniem adresu:

http://siriuspro.pl

a przekierowaniem na:

https://siriuspro.pl

Jak temu zapobiec? Mamy na to sposób 🤓

Przekierowanie 307 i HSTS

O HSTS, czyli HTTP Strict Transport Security napiszemy oddzielmy poradnik, jednak w skrócie mówiąc jest to specyfikacja protokołu HTTP wymuszająca po stronie przeglądarki internetowej klienta stosowanie zawsze protokołu HTTPS. Dzieje się to właśnie za pomocą Redirect 307, który jest w tym przypadku przechowywany [cache] po stronie użytkownika.

W ten sposób odpytując adres znajdujący się za protokołem HTTP użytkownik od razu kierowany jest na serwer poprzez szyfrowaną komunikację. To bardzo mocno wpływa na bezpieczeństwo strony internetowej oraz także szybkość jej wczytywania.

Redirect 307 a SEO

Ok, a teraz coś co najbardziej interesuje chyba wszystkich z nas, czyli wpływ Przekierowania 307 na SEO. W przeciwieństwo do Przekierowania 301, Redirect 307 nie jest uwzględniany przez robota Google w przenoszeniu mocy SEO, czy też indeksowaniu adresów URL.

Dzieje się tak dlatego, że jest to przekierowanie tymczasowe mówiące przeglądarce i robotom internetowym:

Hej ✋ Tu jest nowy tymczasowy adres tej strony, jednak za jakiś czas może się on zmienić.

Przekierowanie 307 dzieje się na poziomie przeglądarki internetowej, dlatego też nie mają one żadnego wpływu na SEO także strony odsyłającej taki link.

Sprawdź także: Pętla przekierowań WordPress [błąd Too Many Redirects] oraz Linki dofollow vs linki nofollow w SEO.

Kiedy stosować przekierowanie 307?

Przekierowanie 307 aka Redirect 307 stosuj zawsze wtedy kiedy masz pewność, że wskazany adres URL jest tymczasowym i nie chcesz, aby Google zaindeksowało go w swojej wyszukiwarce internetowej. Przekierowanie 307 powinno być stosowane tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy metoda zapytania nie powinna ulec zmienia oraz w sytuacji, gdy klienci wspierają prawidłowe rozpoznawanie Redirect 307 poprzez obsługę specyfikacji HTTP/1.1.

Jeżeli masz pewność, że odsyłany adres URL może się zmienić zastosuj Przekierowanie 307.

Jak stosować Redirect 307 w WordPress?

Stosowanie Przekierowania 307 w WordPress jest bardzo proste. W tym celu musisz otworzyć plik .htaccess, który znajduje się w głównym folderze na serwerze WordPress.

Gdy to zrobisz, znajdziesz tam m.in. taki kod:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

W dowolnej linii poniżej tego kodu wystarczy, że dodasz taki wiersz:

Redirect 307 /tymczasowe-przekierowanie/ https://siriuspro.pl

Oczywiście w miejscu /tymczasowe-przekierowanie/ wstaw dowolny adres URL, z którego ma nastąpić przekierowanie na adres, którym zastąpisz https://siriuspro.pl.

Pamiętaj, aby przed /tymczasowe-przekierowanie/ nie dodawać nazwy swojej domeny, ani przedrostka http://, https:// i www.

Sprawdźmy, czy nasz kod działa:

Przekierowanie 307 Redirect 307 - WordPress

Przekierowanie 307 Redirect 307 w WordPress.

Działa. Przekierowanie 307 jest gotowe 🤓

Skorzystaj z naszej pomocy przy przekierowaniach

Potrzebujesz pomocy przy SEO w WordPress? Chcesz stworzyć nowoczesną stronę internetową, sklep WooCommerce lub potrzebujesz innego wsparcia z platformą? Napisz do nas już teraz ☺️ do usłyszenia ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania