9246 wyświetlenia
1844 wyrazów
Agencja WordPress: 5 rzeczy, o których nigdy Ci nie powie

Agencja WordPress: 5 rzeczy, o których nigdy Ci nie powie

Przeczytasz w 9 minut i 13 sekund 2018.09.17 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
Agencja WordPress: 5 rzeczy, o których nigdy Ci nie powie

W tym artykule dowiesz się wszystkiego tego, czego nie mówią swoim klientom agencje WordPress oferujące tworzenie stron internetowych. Poznaj największe sekrety, najlepsze chwyty marketingowe oraz najczęstsze kłamstwa, z którymi możesz się spotkać na etapie wyboru wykonawcy projektu i dokonaj słusznego wyboru razem z najlepszymi ekspertami w Polsce od WordPress, czyli Sirius Pro.

Czym jest typowa Agencja WordPress

Na samym początku wyjaśnimy Ci pojęcie „Agencji” WordPress. Pojęcie agencji może być Ci znane np. z tzw. Agencji SEO i w Polsce dosyć dobrze przyjęło się jako nazewnictwo firm. Agencja SEO, Agencja marketingowa, Agencja WordPres i tak dalej… Można by wymienić bez końca, lecz przejdźmy do istotny rzeczy. Czym jest agencja WordPress, albo zaczniemy inaczej – czym nie jest Agencja WordPress i być nie może?

Agencje to firmy, które zazwyczaj (wyjątkiem może być początkująca agencja) zatrudniają wiele pracowników oraz obsługują jeszcze więcej klientów. Sam wyraz agencja jak mówi słownik języka polskiego PWN oznacza:

Firma wykonująca różne usługi.

Czy zatem firma, która oprócz stron na WordPress, wykonuje także inne usługi (często jest to np. tworzenie stron opartych o własne systemy CMS, działania SEO, kampanie AdWords) może być dobra w tym co robi? Owszem może. Czy zawsze jest? Niekoniecznie.

Oczywiście nie poddajemy oceny żadnej agencji WordPress, jednak chcemy podkreślić Tobie jedynie fakt, jakim jest to, że najwięcej agencji WordPress powstało właśnie w ostatnich latach, kiedy to sama platforma zyskała znacznie na popularności. Typowa agencja WordPress idzie więc zazwyczaj w dużą ilość wykonanych projektów rezygnując z jakości, często do pracy zatrudnia młode osoby, które nie mają zbyt wielkiej wiedzy na temat WP oraz oprócz tworzenia stron WordPress oferuje inne, mocno odbiegające usługi, a czasem wręcz konkurujące ze sobą usługi (nie wierzysz? sprawdź firmy na pierwszej stronie w Google wpisując frazę 👉 agencja WordPress 👈).

Domyślasz się już zapewne, dlaczego w Sirius Pro nie nazywamy się agencją WordPress, a ekspertami od WordPress. Przykład naszej wiedzy, doświadczenia, pasji i zaangażowania możesz zobaczyć tutaj:

 1. WordPress SEO: 64 przydatnych wskazówek
 2. Pozycjonowanie stron w Google [bez agencji SEO]
 3. Darmowy blog WordPress [krok po kroku]

Idziemy dalej, do konkretów 🤓

Agencje WordPress vs eksperci WordPress

Słowem wstępu zanim przejdziemy do meritum chcemy podkreślić, iż wszystkie poruszone w tym artykule kwestie wynikają z naszej wieloletniej pracy z WordPressem oraz doświadczeń naszych klientów z poprzednimi agencjami. Celem tego artykułu nie jest wskazywanie winnego, a ustrzeżenie klientów przed zbyt pochopnym oraz w konsekwencji złym wyborem wykonawcy. Jako eksperci wiemy, że szczera komunikacja, uczciwa współpraca oraz przejrzyste działania cechują profesjonalne tworzenie stron WordPress dla klientów oraz gwarantują obustronną satysfakcję. Uważnie przeczytaj ten poradnik, ponieważ dzięki poradom, które zawiera zaoszczędzisz swój czas, nerwy oraz pieniądze. Dowiesz się także jak wybrać spośród wszystkich ofert tą najlepszą oraz dlaczego ważne jest, aby współpracować tylko z ekspertami z branży takimi jak my, którzy specjalizują się wyłącznie na platformie WordPress.

1. Realizacja projektu

👎 Co mówi agencja WordPress: Nasi pracownicy wykonają projekt oraz stronę internetową.
👍 Jaka jest prawda o WordPress: Agencja będzie nadzorować projekt realizowany przez podwykonawcę.

Czy wiesz, że większość agencji nie ma żadnego pojęcia o tworzeniu stron WordPress i zleca to zadanie swoim podwykonawcom? Jeżeli nie, to ta informacja może Cię zszokować, jednak takie są realia. Chociaż outsourcing to popularna forma współpracy, szczególnie w branży IT, to jednak takie rozwiązanie ma swoje wady. Po pierwsze rośnie cena usługi, bowiem marża liczona jest podwójnie (oby tylko 😂). Po drugie może powstać problem w komunikacji oraz przepływie informacji, ponieważ nie rozmawiasz z osobą, która faktycznie realizuję Twoją stronę WordPress . Po trzecie zwiększa się ryzyko przekroczenia terminu projektu lub błędów w jego wykonaniu (czy agencja WordPress sprawdza wiedzę zatrudnionych freelancerów?). Niestety, w większości sytuacji nie dowiesz się kto naprawdę wykonał Twoją stronę internetową, ponieważ sama agencja nie przyzna się do korzystania z usług innej firmy. W takiej sytuacji nie masz co liczyć na fachową jej pomoc oraz szybkie rozwiązanie swojego problemu. Czy agencja mająca w ofercie tworzenie stron WordPress tak właśnie powinna traktować klientów? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Tobie.

2. Wykonanie szablonu

👎 Co mówi agencja WordPress: Cały szablon WordPress stworzymy całkowicie od zera.
👍 Jaka jest prawda o WordPress: Strona zostanie zbudowana na gotowym szablonie.

Czy zdarzyło Ci się, że firma obiecywała Ci stworzenie nowego szablonu WordPress dla Twojej firmy i to w bardzo atrakcyjnej cenie? Jeżeli nie – masz dużo szczęścia lub dopiero zaczynasz swoje poszukiwania w tej materii. Jeżeli tak – najprawdopodobniej ktoś Cię okłamał. Stworzenie dedykowanego szablon na WordPress to najczęściej koszt powyżej kilku tysięcy złotych. I mowa tutaj o małej stronie internetowej, zakładając, że tworzenie szablonu WP realizuje firma, która zna się na rzeczy. Gdy dodamy do tego wykonanie projektu graficznego strony internetowej, stworzenie dedykowanych modułów oraz zakup płatnych wtyczek to cena ta może wzrosnąć nawet do pięciocyfrowych liczb. Jak zatem tworzenie stron WordPress jest w ogóle możliwe w wariancie budżetowym? Do tego celu większość agencji stosuje już gotowe, ale w pełni profesjonalne szablony WordPress i nie ma w tym absolutnie niczego złego. To rozwiązanie stosujemy także my od wielu lat w przypadku mniej wymagających klientów, ale zawsze informujemy o tym fakcie klienta. Czy nie powinno być tak zawsze i w każdej agencji WordPress?

3. Optymalizacja strony

👎 Co mówi agencja WordPress: Zoptymalizujemy stronę pod kątem pozycjonowania w Google.
👍 Jaka jest prawda o WordPress: Zostaną zainstalowane podstawowe wtyczki SEO do WordPress.

To chyba najczęstszy chwyt marketingowy jaki możesz usłyszeć, gdy wybierasz agencję WordPress:

„Zoptymalizujemy stronę pod kątem SEO”.

albo jeszcze lepiej:

„Stworzymy stronę, która sama będzie się pozycjonować”.

Po pierwsze: nie istnieje coś takiego jako samoistne pozycjonowanie się strony internetowej. Po drugie: optymalizacja SEO to działania znacznie szersze aniżeli konfiguracja wtyczki Yoast SEO. A najczęściej optymalizacja SEO w rozumieniu agencji ogranicza się właśnie do takiej pracy. Dla osób niezaznajomionych z tematem taki slogan marketingowy może być wystarczający do pozostawienia swojej gotówki, a samo sprawdzenie wykonania pracy przez agencję wymagałoby zlecenia dodatkowego i kosztownego audytu przez zewnętrzną firmę specjalizującą się w takich usługach. Niestety, ponieważ większość agencji oferuje jedynie tworzenie stron WordPress opartych o gotowe szablony, optymalizacja zakupionego motywu jest bardzo ograniczona i wymaga doświadczenia oraz wiedzy. Większość agencji będzie wyspecjalizowanych albo w marketingu internetowym (wtedy skorzystają z podwykonawcy) albo w tworzeniu stron WordPress (wtedy powinny skorzystać z pomocy specjalisty SEO, ale tak nie robią). W naszej firmie bierzemy pełną odpowiedzialność za takie słowa, ponieważ specjalizujemy się zarówno w WordPress jak i SEO dla tej platformy (nie wierzysz? wpisz najpopularniejsze frazy WordPress w Google i sprawdź kto tam się znajduje 🤓). Ręka w górę, która agencja robi tak samo.

4. Rozbudowa funkcji

👎 Co mówi agencja WordPress: Nasi programiści dodadzą tą funkcjonalność do strony.
👍 Jaka jest prawda o WordPress: Agencja zainstaluje kolejną, darmową wtyczkę WordPress.

Gdy zlecasz tworzenie strony WordPress zdarza się, że oprócz standardowych elementów takich jak podstrony, wpisy na blogu, zdjęcia, filmy, referencje, portfolio potrzebujesz, aby agencja dodała coś, co wyróżni Twoją stronę internetową na tle konkurencji lub spełni oczekiwania Twojego klienta. Może być to kalendarz wydarzeń firmowych, kalkulator finansowy, moduł proponowanych artykułów na blogu, czy nawet prosty popup z newsletterem. I choć od typowej agencji WordPress usłyszysz zapewnienie, że niebawem wdrożą to programiści to nie wiesz jednak, że będzie to po prostu kolejna, darmowa wtyczka dla WordPress. Oczywiście, wtyczki nie są złe, są całkiem przydatne, także te darmowe z repozytorium WordPress. Potrafią one jednak znacznie spowolnić stronę internetową, narażają ją na dodatkowe luki w zabezpieczeniach oraz potrafią nieźle napsuć, gdy pojawi się pomiędzy nimi konflikt np. po aktualizacji systemu. Dlaczego więc agencje decydują się na instalację czasami nawet do 30 dodatkowych, zbędnych wtyczek? Odpowiedź jest prosta: jest to znacznie tańsze niż wykonanie dedykowanego modułu przez programistę. No cóż… na czymś trzeba ciąć koszty, gdy oferuje się za 500 zł wykonanie szablonu oraz strony WordPress prawda?

5. Co dalej?

👎 Co mówi agencja WordPress: WordPress działa bez obsługi przez lata.
👍 Jaka jest prawda o WordPress: WordPress wymaga administrowania i odpowiedniej wiedzy.

Tworzenie stron internetowych WordPress to dla wielu firm dochodowy biznes. Może to spowodować sytuację, w której faktura jest ważniejsza od uśmiechu na twarzy klienta. Gdy tylko poprosisz typową agencję o wykonanie dla Ciebie wyceny wykonania strony internetowej WP, obieca Ci ona dosłownie wszystko tylko po to, abyś to właśnie im zlecił tą realizację.

Szukając wśród ofert w internecie dowiesz się, że WordPress:

 1. Jest bezobsługowy.
 2. Zawsze działa i nigdy się nie psuje.
 3. Kosztuje tylko raz.
 4. Jest całkowicie bezpieczny.
 5. Robi kawę i hot doga.

Nie usłyszysz jednak, że należy:

 1. Administrować stroną.
 2. Wykonywać kopie zapasowe.
 3. Aktualizować szablon i wtyczki (czasami odpłatnie).
 4. Aktualizować system WordPress.
 5. Od czasu do czasu naprawić WordPress.

A u nas? U nas masz to wszystko za darmo, na blogu. Ekspercka wiedza od A do Z dla Ciebie. A wsparcie naszych ekspertów? W cenie, na zawsze.

Czy tak właśnie powinna wyglądać profesjonalna oferta na tworzenie stron WordPress? Niestety, najczęściej Twoja strona internetowa i Twój biznes będzie dla agencji tylko statystyką i liczbą w rocznym zestawieniu przychodów. Na pytanie „co dalej” nie otrzymasz w większości sytuacji konstruktywnej odpowiedzi i pozostaniesz ze swoją nową stroną internetową, która nie spełni jednak pokładanych w niej oczekiwań, a co gorsze, może w pewnym momencie przestać działać. A przecież wystarczy uświadomić klienta i odpowiednio przygotować WordPress, aby służył przez lata.

Kliknij i dowiedz się jak możesz samodzielnie rozpocząć 👉👉 tworzenie stron WordPress 👈👈 krok po kroku.

Tworzenie stron WordPress może być lepsze

I chcielibyśmy żeby właśnie takie było, dlatego w naszej pracy kierujemy się przede wszystkim zrozumieniem Twoich potrzeb oraz zapewnieniem 100% Twojej satysfakcji stawiając także na edukację wśród naszych klientów. Mamy nadzieję, że trafiliśmy do Twojego serca i przebiliśmy tym poradnikiem marketingowy bełkot wszechobecny w internecie. Jeżeli doceniasz naszą pracę, udostępnij ten poradnik i napisz do nas. Czekamy na Ciebie 🤓

Przeczytaj także nasz drugi wpis jako kontynuację tego tematu: Specjalista WordPress – przeczytaj zanim zapłacisz.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania