Content Marketing, Content Marketing, Content Marketing… Czytasz o nim każdego dnia, ale wciąż nie znasz najważniejszych zasad jego tworzenia. Stosujesz go każdego dnia, ale dalej nie potrafisz zbudować treści, które konwertują i zarabiają. W tym poradniku poznasz 12 najskuteczniejszych zasad, które musisz zastosować, aby nauczyć się tworzyć efektowny i efektywny Content Marketing.
Czym jest Content Marketing
Content Marketing (z ang. marketing treści) to jak sama nazwa wskazuje marketing, którego głównym założeniem jest tworzenie treści. Pojęcie to odnosi się bezpośrednio do branży internetowej i sprowadza się do publikacji artykułów np. na bloga lub w Social Mediach. Założeniem Content Marketingu jest dotarcie do nowych klientów poprzez ciekawe oraz zachęcające do kliknięcia tematy. Sam Content Marketing zaś jest uważany obecnie za jedno z najskuteczniejszych narzędzi marketingowych i jest stosowany przez firmy, osoby prywatne oraz agencje marketingowe do promocji w sieci.
Na czym polega SEO Content Marketing
SEO (z ang. search engine optimization) Content Marketing to marketing treści skupiony przede wszystkim na wysokiej pozycji w Google na wybrane frazy kluczowe oraz generowanie dużego ruchu organicznego. SEO Content Marketing stanowi obecnie znakomite uzupełnienie tradycyjnego Content Marketingu i polega przede wszystkim na optymalizacji treści pod kątem SEO (wyszukiwarek internetowych, a konkretnie Google). SEO Content Marketing jest także znakomitym uzupełnieniem działań SEO przez agencje zajmujące się pozycjonowaniem w Google.
Content Marketing vs Video Content Marketing
Video Content Marketing to marketing wykorzystujący do swojego celu filmy publikowane w internecie np. na firmowym kanale na YouTube lub bezpośrednio na stronie internetowej. Zakłada się, że Video Content Marketing stanowić będzie przyszłość marketingu internetowego, ponieważ posiada on wiele korzyści, których nie oferuje sam Content Marketing. Można do nich zaliczyć wyższą wiarygodność, konwersję oraz widoczność aniżeli w przypadku tradycyjnego Content Marketingu. Sam Video Content Marketing wymaga jednak znacznie większego nakładu pracy oraz uniemożliwia korzystanie z zalet SEO Content Marketingu, dlatego polecany jest on jako uzupełnienie działań marketingowych dla marek pragnący kompleksowej kampanii Content Marketingowej.
Przeczytasz o nim więcej tutaj: Video Content Marketing.
Poznaj 12 zasad skutecznego Content Marketingu
Przedstawimy Ci teraz 12 zasad skutecznego Content Marketingu, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie czytelników, zasięgi artykułów oraz konwersję z odwiedzin.
1. Content Marketing – tytuł, w który sam byś kliknął
Dobry tytuł artykułu to o 78% więcej kliknięć dla publikacji o tym samym temacie. Dotyczy to zarówno artykułów widocznych w Google, czy też na wallu na Facebooku. Przede wszystkim wykonaj przynajmniej podstawowy research, który pozwoli Ci zbadać potrzeby potencjalnych odbiorców.
Twoja firma zajmuje się sprzedażą poduszek ortopedycznych? Używaj prostego, ale branżowego języka, dzięki czemu klient zrozumie co chcesz mu przekazać. Zbuduj w nim ciekawość, ale jednocześnie poinformuj go jaką tematykę poruszysz. Nie celuj w puste kliknięcia z dużym wskaźnikiem odrzucenia, a docelową grupę odbiorców, która może zainteresować się Twoją ofertą.
Twój przykładowy tytuł mógłby więc wyglądać tak:
O tych 10 problemach zapomnisz korzystając z poduszek ortopedycznych
Warto również, aby w Twoim tytule znalazła się także fraza kluczowa, wokół, której zamierzasz stworzyć swoją publikację. Wszak Content Marketing w głównej mierze opiera się na działaniach SEO, a to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na pozycje w Google.
2. Content Marketing – pamiętaj o Meta Description
Czy wiesz, czym jest tzw. Meta Description? To opis strony, który pojawia się pod linkiem po wpisaniu frazy w wyszukiwarce Google, a także na Facebooku(!). Aby było to łatwiejsze do zrozumienia prezentujemy 3 przykładowe pozycje z z pierwszej strony w Google dla wyszukiwania frazy kluczowej „wakacje dla dwojga”:
Meta Description w tym przypadku widoczne są jako szary tekst np.:
Zobacz, które oferty na lat 2019 cieszą sie największą popularnością. Porównaj oferty wiodących biur podróży na Wakacje.pl.
Dobry opis Meta Description powinien zachęcać do klikania, najlepiej poprzez wyraźne polecenie akcji np. „wybierz ofertę dla siebie!”. Dobrym urozmaiceniem Meta Description są pozytywne ikonki emoji np. 😁👇👉🏖 (znajdziesz je tutaj). Sam opis powinien zawierać 160-180 znaków.
Jak więc powinieneś stworzyć idealny opis Meta Description dla artykułu dotyczącego poduszek ortopedycznych?
Nasze poduszki ortopedyczne to gwarancja spokojnego 🛌 snu oraz zdrowego 👩⚕️ kręgosłupa. Kliknij i sprawdź poduszki ortopedyczne w naszej ofercie.
Więcej o dodawania Meta Description przeczytasz we wpisie Yoast SEO – konfiguracja wtyczki i poradnik SEO.
3. Content Marketing – Twój klient to wzrokowiec
Zastanów się jakie zdjęcie przyciągnęło by Twoją uwagę wśród setek, jeżeli nie tysięcy informacji, które widzisz codziennie w internecie. Wczuj się w rolę swojego klienta i wyobraź sobie, że szukasz informacji na wybrany temat. Odpowiednio dobrane zdjęcie konwertuje średnio o 245% lepiej, zatem warto poświęcić na ten element więcej niż 10 sekund.
Zdjęcie nie musi być oczywiste, ważne jednak, aby wzbudzało ciekawe i dobre skojarzenia użytkownika. W przypadku poduszek ortopedycznych zamiast bólu pleców pokaż ulgę i ukojenie, które przyniosą Twoje produkty osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem.
Czy takie zdjęcie zachęciłoby Cię do kliknięcia w artykuł na ten temat?
Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, a więc nie bój się eksperymentować. Twoja branża to Twoje pole do działania i testowania tego co działa, a co nie sprawdza się. Jeżeli masz taką możliwość, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego designera, który przygotuje odpowiednio kolorystykę grafiki, jej układ, a także wielkość.
Pamiętaj, aby zdjęcie nie było większe niż 200 KB, ponieważ może to spowolnić czas wczytywania strony internetowej.
Jak optymalizować zdjęcia przeczytasz w tym poradniku 👉 Optymalizacja zdjęć WordPress. Polecamy także Ci ten poradnik: Najlepsze darmowe zdjęcia na bloga [lista stron].
4. Content Marketing – zasada pierwszych 5 słów
Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Zajawka w artykule to słowa, którymi witasz się ze swoim odbiorcą, dlatego jest niezwykle ważna w budowaniu skutecznego Content Marketingu. Jeżeli nie znasz jeszcze zasady 5 słów, to najwyższy czas, aby Ci ją przedstawić.
Człowiek jest w stanie w ciągu pierwszych 5 sekund stwierdzić, czy druga osoba przypadła mu do gustu. W przypadku artykułów zamiast 5 sekund jest to 5 wyrazów. Zajawka artykułu to zazwyczaj ciąg pierwszych 200-300 znaków lub oddzielnie wprowadzany tekst będący skrótem tego o czym będzie dany artykuł.
Zobaczyć możesz ją w dwóch miejscach:
- Przed kliknięciem w artykuł np. na blogu pod zdjęciem.
- Po kliknięciu w artykuł na samym jego początku.
Czytelnik widząc zajawkę w ciągu 3 sekund podejmuje decyzję, czy będzie czytał artykuł dalej. Warto więc zachęcić go do takiego działania wzbudzając jego ciekawość oraz rozwijając temat samej publikacji. Esencję zajawki artykułu postaraj się więc przedstawić w pierwszych 5 wyrazach, które się w niej znajdą.
O to nasz przykład zajawki dla artykułu o poduszkach ortopedycznych:
Ranking poduszek ortopedycznych w 2019 roku. Sprawdziliśmy i przetestowaliśmy dla Ciebie najlepsze poduszki ortopedyczne na rynku.
5. Content Marketing – co dwie głowy to nie jedna
Tytuł to głowa artykułu, a raczej Nagłówek 1 (lub tzw. Heading 1). Nie zapomnij jednak, że do swojej dyspozycji masz także Nagłówki 2, 3, 4, 5 i 6. O tym czym one są przeczytasz więcej na naszym blogu np. w tym wpisie.
Planując i tworząc swój Content Marketing pamiętaj więc, aby korzystać z możliwości jakie daje język HTML wykorzystując nagłówki do tzw. priorytetyzacji treści na stronie. Nagłówki ułatwiają nawigację użytkownika po stronie internetowej, a także poruszanie się po niej robota Google. To co najważniejsze powinno zatem znaleźć się w nagłówku, jednak nie powinien być on dłuższy niż kilka wyrazów np.:
Poduszki ortopedyczne – dla kogo są przeznaczone?
Nagłówki idealnie nadają się więc jako separator sekcji artykułu, wyróżnienie działów, a także hierarchizacja treści dla użytkowników. Jak korzystać z pozostałych nagłówków? Nagłówek H3 będzie więcej podrozdziałem dla H2, a H4 podrozdziałem dla H3.
6. Content Marketing – z myślą o Wujku Google
Gdy tworzysz Content Marketing pierwszym Twoim celem zapewne jest uzyskanie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Nic w tym dziwnego, wszak po to Content Marketing właśnie jest. To właśnie bowiem pozycjonowanie będzie główną metodą promocji treści, które stworzysz.
Wspomnieliśmy już o stosowaniu fraz kluczowych i nagłówków, optymalizacji zdjęć i czasu wczytywania podstrony. Warto do tego dodać jeszcze linkowanie wewnętrzne, które przesądzi o tym jak ważny Twój artykuł stanie się w oczach Google’a na tle całej domeny. Linkuj więc wzajemnie pomiędzy podobnymi tematycznie publikacjami, a te najważniejsze wyróżnij na stronie głównej.
Jednak zawsze w pierwszej kolejności stawiaj swojego czytelnika, a potem robota Google. To dla tego pierwszego jest content, który tworzysz.
7. Content Marketing – kamień węgielny contentu
Czy wiesz, czym jest tzw. Converstone Content? W luźnym tłumaczeniu na polski język to kamień węgielny, czyli fundament Twojego bloga. Takim Converstone Content może być np. najlepszy artykuł, który został opublikowany na Twojej stronie lub ten, który najbardziej wyczerpuje wybrany temat. Kamieniem węgielnym napewno można nazwać długie publikacje (więcej niż 5000 znaków) zawierające wiele fraz kluczowych oraz bogatą treść.
Gdy tylko stworzysz taki artykuł koniecznie wyróżnij go najlepiej przypinając go na stronie głównej. Pamiętaj także o tym, aby linkować do niego z pozostałych artykułów po to, aby zwiększyć jego moc oraz ułatwić czytelnikowi jego odnalezienie.
Weźmy ponownie dla przykładu temat poduszek ortopedycznych. Gdy stworzysz artykuł będący dla klienta kompendium wiedzy na temat np. zakupu odpowiedniej poduszki ortopedycznej z czasem opublikuj także krótsze artykuły, które rozwijają poszczególne rozdziały Twojego Coverstone Content linkując do kompendium wiedzy. W ten sposób nie tylko w oczach użytkownika publikacja ta stanie się istotna, lecz także dla robota Google, który będzie podążał ze tematycznie spójnymi podstronami.
Pamiętaj, aby Converstone Content oprócz obszernej ilości tekstu (koniecznie unikatowego) zawierał także dużą ilość fraz kluczowych, zwłaszcza tych z długim ogonem.
8. Content Marketing – kluczowa jest fraza kluczowa
Nie ma najmniejszego sensu, aby powtarzać po raz kolejny czym jest fraza kluczowa, jednak jak najbardziej należy rozwinąć ten wątek, aby wyjaśnić Ci, że jej stosowanie wymaga sporej inwencji twórczej, a odpowiednia optymalizacja artykułu pod kątem fraz kluczowych to zadanie trudniejsze niż jej wstawienie w pierwszych zdaniach oraz nagłówku H2.
Przede wszystkim zacznijmy od tego kto szuka frazy kluczowej, którą zamierzasz wypozycjonować swoją publikacją. Czy jest to nasz potencjalny klient, a może zupełnie inna persona? Weźmy na celownik frazę kluczową poduszka ortopedyczna. Jej najczęstszą i najprostszą odmianą będzie za pewne fraza poduszki ortopedyczne.
Przyjrzyjmy się im teraz bliżej:
- Poduszka ortopedyczna – Zastanów się czego szuka osoba wpisująca w Google taką frazę kluczową. Zdecydowanie wpisując tą frazę w liczbie pojedynczej czytelnik będzie chciał znaleźć informacje na temat poduszki ortopedycznej, być może jej opis, przeznaczenie oraz zdjęcie. Jaką treść dla niej przygotujesz? Gdzie pokierujesz swojego użytkownika, gdy już kliknie w link do Twojej strony?
- Poduszki ortopedyczne – Być może jesteś producentem poduszek ortopedycznych i posiadasz sklep internetowy lub bogatą ofertę na te artykuły. Osoba szukająca informacji o poduszkach ortopedycznych na pewno chętnie zobaczy ich porównanie, a także częściej kliknie w link, który wskazuje na możliwość ich zakupu. Czy to właśnie jest Twój potencjalny klient?
To tylko wierzchołek góry lodowej, jednak od czegoś musisz zacząć. Starannie wybierz zatem swoje frazy kluczowe, a następnie postaraj się na ich częste, ale naturalne użycie w:
- Tytule,
- Nagłówkach,
- Treści,
- Zdjęciach
- Meta tagach.
Koniecznie przeczytaj ten poradnik o frazach i słowach kluczowych.
9. Content Marketing – content eksperta to jest to
Content Marketing działa i będzie działał zawsze, jednak nie wystarczy tylko pisać teksty i zdobywać kolejne frazy na pierwszej stronie w Google.
Więcej nie znaczy lepiej. Lepiej znaczy po prostu lepiej od innych.
Zamiast publikować każdego dnia po 2 krótkie i pobieżne artykuły postaw na 1 rzetelną publikację w tygodniu. Nie wystarczy bowiem tylko zachęcić użytkownika do kliknięcia w artykuł, lecz także do zdobycia jego uwagi oraz przychylności, a jest to możliwe tylko wtedy kiedy zacznie pisać na temat, w którym jesteś ekspertem.
Zamień wysoki współczynnik odrzuceń na wysoki poziom konwersji swoich publikacji. I wbrew pozorom jest to łatwiejsze niż myślisz pod warunkiem, że Twoja wiedza jest wartościowa dla użytkownika, który do niej dotrze.
10. Content Marketing – bądź zawsze na czasie
Udało Ci się stworzyć artykuł, który co miesiąc zbiera dużą ilość odwiedzin, jednak nic nie może przecież wiecznie trwać. Być może właśnie w tym momencie ktoś tworzy artykuł, który lepiej trafi do aktualnych oczekiwań Twoich klientów.
Weźmy ponownie na celownik poduszki ortopedyczne i dla przykładu posłużmy się artykułem o takim tytule:
Poduszki ortopedyczne – ranking 2018
Nie od dziś wiadomo, że robot Google bardzo lubi publikacje „na czasie”, czyli takie, które zawierają np. aktualny rok lub są po prostu „świeże”. Dotyczy to zwłaszcza produktów sezonowych, świąt, wydarzeń etc. Podobnie jest z użytkownikami, którzy chętnie klikną w taki artykuł, szczególnie w pierwszej połowie 2018 roku. Co zrobić więc, z taką publikacją w kolejnych 12 miesiącach?
Zdecydowanie warto postąpić zgodnie z poniższymi krokami:
- Stworzyć podobny artykuł zawierający aktualne informacje,
- Rozbudować istniejącą publikację o uaktualnioną sekcję,
- Udostępnić w niej użytkownikom link do nowej publikacji.
Warto także przejrzeć od czasu do czasu wszystkie frazy kluczowe i ponownie dokonać ich optymalizacji, a najchętniej czytane i klikane publikacje stale uzupełniać o nowe treści przydatne dla czytelników.
11. Content Marketing – rozwiązuj cudze problemy
Gdy tworzysz tzw. Content Eksperta to znaczy, że w danej dziedzinie posiadasz wiedzę, którą warto dzielić się z innymi. Dlaczego masz robić to za darmo? Twoi czytelnicy napewno docenią wartościowy i unikatowy content i chętnie podzielą się nim pozostałymi internautami. W ten sposób nie tylko zyskasz dodatkowy ruch na Twojej stronie internetowej lecz także pomożesz osobie po drugiej stronie ekranu, a może nią być Twój potencjalny klient, który skontaktuj się z Tobą właśnie dzięki wrażeniu, które przed chwilą zrobił na nim Twój artykuł.
Niezależnie od tego czy chcemy w internecie dokonać zakupów lub znaleźć odpowiedź na nasze pytanie to zawsze pojawia się jakiś problem, który możesz rozwiązać za czytelnika:
- Rodzaje poduszek ortopedycznych
- Jaka powinna być poduszka ortopedyczna?
- Czy poduszka ortopedyczna może szkodzić?
To przykładowe zapytania użytkowników w Google dotyczące poduszek ortopedycznych. A czego szukają Twoi potencjalni klienci oraz jak możesz im w tym pomóc?
12. Content Marketing – nie bądź sknerą, udostępnij
Zachęcasz swoich użytkowników do dzielenia się publikacją w internecie? Ty także wykorzystaj dostępne Ci kanały komunikacyjne i podziel się swoją publikacją ze znajomymi, klientami, czytelnikami i każdą osobą, która może być zainteresowaną Twoim artykułem.
Możesz tego dokonać poprzez:
- Grupy na Facebooku,
- Fan Page,
- Fora dyskusyjne,
- Zewnętrzne portale,
- Komunikatory internetowe,
- E-mail marketing,
- Subskrypcję/newsletter,
- Powiadomienia Push.
Pamiętaj, że wysokiej jakości publikacje eksperckie, które zdobędą przychylność czytelników w internecie mogą zwrócić się w postaci tak bardzo istotnych backlinków, za które najczęściej należałoby słono zapłacić.
Content Marketing – narzędzia, z których musisz korzystać
Przestrzeganie wszystkich zasad udanego Content Marketingu nie byłoby możliwe, gdyby nie przydatne i [często] darmowe narzędzia dostępne w internecie. Pozwolą Ci one m.in. łatwiej zarządzać Twoją pracą oraz lepiej optymalizować teksty pod kątem SEO. Sprawdź najlepsze narzędzia dla copywritera lub redaktora w tworzeniu Content Marketingu.
Content Marketing z Google Trends
To proste, ale jakże przyjazne narzędzie od Google pozwala Ci z łatwością sprawdzić popularność danej frazy kluczowej w wyszukiwarcde Google. Z Google Trends z łatwością także sprawdzisz zyskujące na popularności frazy kluczowe wraz z możliwością ich filtrowania ze względu na lokalizację i język.
Plagiarism Checker, czyli sprawdź, czy nie plagiatujesz
Te proste narzędzie od SmallSEOTools.com pozwoli Ci szybko i łatwo sprawdzić, czy Twój content jest w 100% unikalny w internecie. Mówiąc inaczej za pomocą Plagiarisma Checker sprawdzisz, czy treść nie jest splagiatowana, a jeżeli jest to w jakim stopniu i która jej część. Narzędzie szczególnie przydatne dla copywriterów, którzy synonimizują lub parafrazują treści.
Zapytaj publiczność z AnswerThePublic
Z pomocą AnswerThePublic poznasz nowe słowa kluczowe wyszukiwane przez użytkowników w internecie. Wystarczy, że wpiszesz dowolną frazę, a narzędzie to podpowie Ci popularne słowa kluczowe z długim ogonem. AnswerThePublic działa zarówno w polskim języku jak i dla reszty świata.
Popraw swoją ortografię z ortograf.pl
Poznaj o narzędzie ortograf.pl, które pomoże Ci zadbać o to, aby Twója polszczyzna była poprawna oraz pozbawiona językowych byków. Wystarczy, że wkleisz tam przygotowany tekst, a następnie wykonasz jego sprawdzenie. Dzięki temu narzędziu zapewnisz swoim czytelnikom poprawnie językowo Content Marketing.
Pisz jaśniej z jasnopisem
Jasnopis jest narzędziem, dzięki któremu ułatwisz swojemu czytelnikowi czytanie i zrozumienie swojego artykułu. Jasnopis do tego celu wykorzystuje ocenę tekstu pod kątem tzw. indeksu czytelności [FOGG]. Koniecznie dodaj tam swoje publikacje i sprawdź, czy są jasno napisane!
Asana od wieczora do samego rana
Jeżeli w Twoim zespole odpowiedzialnym za Content Marketing pracuje wiele copywriterów, bądź redaktorów pomocne może okazać się narzędzie o nazwie Asana. To świetna aplikacja, która umożliwia zarządzanie zadaniami przydzielanymi poszczególnym członkom zespołu. Asana zdecydowanie ułatwi Tobie i Twojemu zespołowi pracę nad tworzeniem Content Marketing. Przyda się także zapominalskim lub osobom, które mają wiele spraw na głowie np. publikacji do napisania 😊
Google Ads nie tylko do reklam
Każdemu z nas Google Ads kojarzy się przede wszystkim z reklamami. Jednak w praktyce Google Ads możesz wykorzystać także do analizy fraz kluczowych dla Content Marketingu. W tym celu przejdź do plannera słów kluczowych w Google Ads i wyszukaj nowe frazy kluczowe korzystając z podpowiedzi. Możesz także sprawdzić miesięczna ilość wyszukań w Google dla wybranych słów kluczowych lub przeanalizować wybraną stronę internetową. Bardzo polecamy.
Twórz infografiki z Piktochart
Nikt z nas nie lubi czytać długich, nudnych tekstów pozbawionych ciekawych grafik lub innych treści wizualnych. Z narzędziem Piktochart stworzysz całkowicie bezpłatnie przepiękne infografiki oraz ciekawe graficznej raporty, które urozmaicą Twój tekst oraz wzbogacą Content Marketing o wartościowe treści.
Wybierz temat inny niż wszyscy
Jeżeli brakuje Ci pomysłów na chwytliwy tytuł pod kątem Content Marketingu to skorzystaj z narzędzia o nazwie Blog Title Generator. Wystarczy, że wprowadzisz w nim dowolną frazę kluczową, a narzędzie to wygeneruje dla Ciebie wiele propozycji na ciekawe i chętnie klikalne tematy publikacji.
Content Marketing – przykłady w praktyce
Na sam koniec przygotowaliśmy dla Ciebie przykłady publikacji dostępnych na naszym blogu, które w 100% spełniają założenia skutecznego Content Marketingu generując w ten sposób wartościowy ruch oraz wysoki poziom konwersji:
W swoim portfolio zrealizowaliśmy już tysiące publikacji w ramach Content Marketingu razem z naszymi eksperrtami 🤓 – skontaktuj się z nami, a udostępnimy Ci więcej informacji na ten temat.
Zamów tworzenie Contentu na stronę
Możesz znacznie ułatwić sobie naukę oraz proces tworzenia Content Marketingu poprzez udział w naszym szkoleniu lub zlecenie tego zadania właśnie nam. Skontaktuj się z nami, aby poznać naszą ofertę na Content Marketing i zamów już dziś pojedynczy artykuł lub pakiet publikacji dla swojej strony internetowej.