13056 wyświetlenia
1109 wyrazów
Kopie zapasowe WordPress [backup] krok po kroku

Kopie zapasowe WordPress [backup] krok po kroku

Przeczytasz w 5 minut i 32 sekundy 2019.08.06 | Aktualizacja: 10 miesięcy temu
Kopie zapasowe WordPress [backup] krok po kroku

Dowiedz się jak wykonywać kopie zapasowe tzw. backupy WordPress. To bardzo ważny poradnik ze względu na bezpieczeństwo Twojej strony WordPress, dlatego przeczytaj go uważnie i koniecznie odwiedź wszystkie zawarte w nim linki.

Czym są kopie zapasowe?

Kopie zapasowe (z ang. backup) to dane przechowywane oddzielnie, na innym nośniku, umożliwiające w razie potrzeby lub awarii natychmiastowe ich przywrócenie oraz wznowienie działania systemu, bądź oprogramowania lub po prostu odzyskanie utraconych plików.

W przypadku WordPress, mówiąc kopie zapasowe mamy na myśli tworzenie backupów dla plików oraz bazy danych MySQL.

Dlaczego kopie zapasowe WordPress są tak ważne?

Kopie zapasowe są ważne z kilku bardzo istotnych przyczyn:

 1. Posiadanie aktualnej kopii zapasowej WordPress pozwala szybko przywrócić platformę np. do czasu z przed infekcji lub awarii.
 2. Kopie zapasowe WordPress pozwalają odzyskać utracone zmiany np. w sytuacji niepowołanego dostępu lub błędnych działań użytkownika.
 3. Posiadana kopia zapasowa WordPress daje poczucie bezpieczeństwa oraz jest rozsądnym działaniem zapobiegającym skutkom awarii.
 4. Aktualna i regularnie wykonywana kopia zapasowa WordPress pozwala odzyskać nawet 100% danych takich jak wpisy, strony, komentarze, grafiki i ustawienia.

Wiesz już, że wykonywanie kopii zapasowych WordPress jest bardzo ważne do prawidłowego i bezpiecznego działania Twojej strony WordPress. Przeczytaj także o tym jak zabezpieczyć WordPress.

Teraz przejdźmy do wskazówek krok po kroku jako skonfigurować kopie zapasowe [backup] dla WordPress.

WordPress backup krok po kroku

Istnieje kilka metod na wykonanie kopii zapasowej WordPress. W tym poradniku pokażemy Ci jak stworzyć backup automatycznie przez zewnętrzną wtyczkę oraz ręcznie za pomocą klienta FTP. Ta druga metoda zależy od tego jaki posiadasz hosting WordPress.

1. Kopia zapasowa WordPress wtyczką

Zaczniemy od najprostszej metody jaką jest wykonywanie kopii zapasowych WordPress za pomocą pluginu korzystającego z modułu WP-Cron. W tym przypadku my używamy na blogu Sirius Pro wtyczki o nazwie UpdraftPlus.

UpdraftPlus to najlepsza wtyczka do wykonywania kopii zapasowych w WordPress, a do tego jest darmowa. Istnieje płatna wersja tego pluginu jednak do Twojego celu nie będzie ona potrzebna.

Zaczynamy jak zawsze od pobrania i instalacji wtyczki UpdraftPlus z repozytorium WordPress:

WordPress kopie zapasowe [backup] - UpdraftPlus

Instalacja wtyczki UpdraftPlus z repozytorium WordPress.

Gdy już zainstalujesz UpdraftPlus, po odświeżeniu strony po lewej stronie panelu administratora w zakładce Ustawienia zobaczysz nową pozycję: Kopia UpdraftPlus. Kliknij w nią, aby skonfigurować wtyczkę.

WordPress kopie zapasowe [backup] - UpdraftPlus

Konfiguracja UpdraftPlus z poziomu administratora WordPress.

I de facto, w tym momencie moglibyśmy skończyć już nasz poradnik, ponieważ wykonanie kopii zapasowej (lokalnie) sprowadza się do kliknięcia przycisku Utwórz kopię. Jednak to co ważne w przypadku UpdraftPlus to możliwość tworzenia automatycznych kopii zapasowych eksportowanych np. na Google Drive.

W tym celu przejdź do zakładki Ustawienia.

WordPress kopie zapasowe [backup] - UpdraftPlus

Ustawienia automatycznych kopii zapasowych UpdraftPlus.

W pierwszej sekcji konfigurujesz czas automatycznie tworzonych kopii zapasowych i ich maksymalna ilość przechowywana lokalnie lub zdalnie. Zalecamy wybrać Codziennie dla plików i bazy danych.

Następnie klikając w jedną z opcji możemy autoryzować zdalny dostęp do przechowywania kopii zapasowych na:

 1. UpdraftPlus Vault.
 2. FTP.
 3. S3-Compatible (Generic).
 4. Dropbox.
 5. Microsoft Azure.
 6. OpenStack (Swift).
 7. Amazon S3.:
 8. SFTP /SCP.
 9. DramObjects.
 10. Rackspace Cloud Files.
 11. Google Cloud
 12. Email.
 13. Google Drive.
 14. Backblaze.
 15. Microsoft OneDrive.
 16. WebDAV.

W darmowej wersji możemy wybrać tylko jedną opcję. Usługa UpdraftPlus Vault dostępna jest tylko w płatnej wersji pluginu.

Po wybraniu zewnętrznej lokalizacji oraz sposobu przechowywania danych (backupów) należy dokonać autoryzacji poprzez zewnętrzną kartę przeglądarki.

WordPress kopie zapasowe [backup] - UpdraftPlus

Autoryzacja UpdraftPlus na przykładzie Google Drive.

Pozostałe opcje UpdraftPlus warto pozostawić bez zmian z jednym wyjątkiem: możesz włączyć powiadomienia email, aby otrzymywać raport z wykonywanych kopii zapasowych. Od teraz UpdraftPlus będzie regularnie wykonywał za Ciebie kopie zapasowe WordPress na zewnętrzny nośnik (w przypadku Google Drive do folderu UpdraftPlus).

Darmowa wersja UpdraftPlus nie oferuje możliwości przywrócenia kopii zapasowej WordPress oraz nie wykonuje kopii dla niestandardowych plików np. w folderze głównym instalacji.

2. Ręczna kopia zapasowa WordPress

Ręczna kopia zapasowa wymaga więcej nakładu pracy oraz umiejętności, ale daje większe możliwości kontroli nad backupem danych.

W przypadku strony WordPress, aby wykonać kopię zapasową ręcznie należy zalogować się na serwer FTP. O tym jak w to zrobić przeczytasz w artykule o ręcznej aktualizacji WordPress. Tak naprawdę jedyną czynnością, którą musisz wykonać to kopię zapasową wszystkich folderów i plików WordPress na np. swój komputer lub zewnętrzny dysk.

Pliki i foldery które musisz skopiować to:

 • .htaccess
 • index.php
 • robots.txt (opcjonalny)
 • ads.txt (opcjonalny)
 • license.txt
 • readme.html
 • wp-activate.php
 • wp-admin
 • wp-blog-header.php
 • wp-comments-post.php
 • wp-config-sample.php
 • wp-config.php
 • wp-content
 • wp-cron.php
 • wp-includes
 • wp-links-opml.php
 • wp-load.php
 • wp-login.php
 • wp-mail.php
 • wp-settings.php
 • wp-signup.php
 • wp-trackback.php
 • xmlrpc.php

Kopię zapasową WordPress przechowuj w bezpiecznym i trwałym miejscu np. na pendrivie lub dysku SSD niedostępnym dla osób niepowołanych.

Następnym krokiem jest wykonanie kopii zapasowej bazy danych WordPress w phpMyAdmin na hostingu WordPress. Dane do tego panelu uzyskasz u swojego dostawcy usług. Gdy wejdziesz już do phpMyAdmin kliknij w bazę WordPress i przejdź do zakładki Eksport.

WordPress kopie zapasowe [backup] - Baza danych

Kopia bazy danych WordPress w phpMyAdmin.

Gdy klikniesz w Wykonaj uruchomi się pobieranie pliku bazy danych MySQL z WordPress – to najważniejszy plik zawierający wszystkie ustawienia i dane przechowywane w WordPress.

Gotowe 🤓 Twoja kopia zapasowa [backup] WordPress jest już wykonana i bezpieczna.

3. Kopia zapasowa WordPress na hostingu

Zdarzyć może się, że backup wykonuje także regularnie Twój hosting WordPress. W naszym artykule Hosting dla WordPress, który polecamy możesz przeczytać o tym, który hosting WordPress polecamy także ze względu na kopie zapasowe.

Aby dowiedzieć się, czy Twój WP hosting wykonuje regularne kopie zapasowe, skontaktuj się ze swoim usługodawcom.

Nie rezygnuj z własnych kopii zapasowych nawet, gdy Twój hosting WordPress wykonuje je regularnie.

Słowa końcowe o kopiach zapasowych w WordPress

Backup strony WordPress jest bardzo istotny, ponieważ nieprawidłowe działanie platformy może zdarzyć się nawet przy aktualizacji wtyczki, szablonu, czy też samej platformy. Również infekcje wirusów mogą czasami wymagać przywrócenia kopii zapasowej WordPress.

Jeżeli nie wiesz jak wykonać backup swojego WP lub chcesz mieć pewność, że Twój WordPress jest bezpieczy,  skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci naszą ofertę w tym zakresie.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania