5451 wyświetlenia
2079 wyrazów
Zakup domeny internetowej [rejestracja domeny krok po kroku]

Zakup domeny internetowej [rejestracja domeny krok po kroku]

Przeczytasz w 10 minut i 23 sekundy 2022.08.16 | Aktualizacja: 5 miesięcy temu
Zakup domeny internetowej [rejestracja domeny krok po kroku]

Planujesz zakupy domeny dla swojej strony internetowej? Dowiedz się jak przebiega proces kupna domeny, jak wybrać właściwą nazwę domeny internetowej oraz gdzie najlepiej dokonać jej zakupu.

Poradnik rejestracji domeny internetowej

W tym poradniku odpowiemy Ci na m.in. takie pytania:

 1. Jak wybrać nazwę domeny?
 2. Na czym polega zakup domeny?
 3. Gdzie kupić domenę www?
 4. Ile kosztuje wykupienie domeny?
 5. Jak kupić domenę internetową?
 6. Na co zwrócić uwagę kupując domenę?

Na sam początek jednak opiszemy Ci czym jest internetowa oraz opowiemy o kilku ciekawych rzeczach, które musisz o nich wiedzieć.

Domena internetowa

Mówimy na nią najczęściej domena internetowa, jednak często określana jest po prostu jako adres strony internetowej lub adres www” Domena internetowa to ciąg znaków przetwarzany przez DNS, czyli Domain Name System, systemu, który odpowiada za „tłumaczenie” jej nazwy na adres IP, dzięki możliwe jest pobranie jej zawartości ze zdalnego serwera (więcej o działaniu systemu DNS przeczytasz tutaj).

Za rozpoznawanie nazwy domeny internetowej odpowiadają serwery DNS rozlokowane po całym świecie.

Zaliczamy do nich 13 głównych serwerów DNS tzw. root-servers oraz tysiące mniej ważnych serwerów DNS dostępnych na całym świecie.

Domena internetowa jest więc przyjazną i łatwą do zapamiętania dla użytkownika nazwą strony internetowej, dzięki czemu zamiast wprowadzania adres IP możesz otworzyć naszą stronę wpisując po prostu:

https://siriuspro.pl

Najpopularniejsze rozszerzenia domen internetowych w Polsce to:

Domeny drugiego poziomu [ccTLD]:

 1. .pl – krajowa domena Polski.
 2. .com.pl – funkcjonalna domena.

Domeny najwyższego poziomu [gTLD]:

 1. .com – najpopularniejsza domena na świecie
 2. .net – domena z założenia dla firm internetowych.
 3. .info – przeznaczenie dla stron informacyjnych.
 4. .eu – europejskie rozszerzenie domen www.
 5. .biz – domeny biznesowe.

Poniższy schemat przedstawia hierarchię zgłaszania i rozpoznawania domeny przez DNS:

Rejestracja zakup domeny internetowej - schemat DNS

Schemat rejestracji domeny w DNS.

Obecnie domena internetowa jest jednym z najważniejszym elementów wizerunku marki w sieci (więcej przeczytasz o tym w naszym artykule o tworzeniu stron WordPress) i bardzo często ma ona wpływ na nazwę nowo rejestrowanej firmy.

Krótka, chwytliwa i łatwa do zapamiętania domena (np. kawa.pl) ma obecnie takie znaczenie jak dawniej posiadanie lokalu w centrum miasta. Im bardziej wyjątkowa jest nazwa domeny, tym lepszy jej efekt marketingowy.

Koszt zakupu takich domen internetowych może sięgać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Rekordzistami w tym zestawieniu są:

 1. voice.com 30 milionów dolarów
 2. 360.com 17 milionów dolarów
 3. insure.com16 milionów dolarów

Podczas, gdy wielowyrazowa, mało oryginalna oraz czasami dziwna nazwa domeny internetowej jest synonimem billboarda gdzieś na obrzeżach miasta, którego nie zobaczy nikt poza właścicielem firmy i kilku zagubionych osobników.

Rejestratorzy domen www

Aby zarejestrować domenę trzeba skorzystać z pośrednika jakim jest rejestrator. Listę wszystkich rejestratorów domen www na całym globie możesz znaleźć na stronie Krajowego Rejestru Domen.

Pamiętaj, by:

Kupować i rejestrować domeny tylko u sprawdzonych rejestratorów.

Rejestrator domeny to organizacja, która uzyskała certyfikację od Krajowego Rejestru Domen i jest uprawniona do pośredniczenia w procesie zakupu i rejestracji domeny www. Zdarzają się w Polsce sytuacje oraz firmy, które rejestrują domeny bez takiej akredytacji. Jak to możliwe? Korzystają w tym celu z usług zewnętrznej firmy, która posiada status rejestratora. Jest to w pełni legalne, jednak w przypadku takiej sytuacji, przed zakupem domeny, poproś o informacje na temat firmy, która będzie rejestrować Twoją domenę.

Kupno domeny internetowej a SEO

Nie jest żadną tajemnicą, że domeny internetowe są kupowane pod SEO. Przyjazna nazwa domeny www mocno powiązana z tematyką strony internetowej zoptymalizowaną pod kluczowe frazy SEO to przepis na sukces w tej branży. Nie oznacza to jednak, że kupno domeny jeżeli prowadzić np. blog o zdrowiu to Twoja domena musi mieć nazwę:

blog-o-zdrowiu.pl

Z powodzeniem możesz samodzielnie zbudować tematyczność swojej domeny internetowej i w takim przypadku bardzo mocno przyda się kupno czystej domeny internetowej, czyli takiej, która nie ma żadnej historii np. w archive.org.

Branża SEO oraz zakup domen internetowych ma jeszcze jeden wspólny, ważny mianownik, a jest nim wykup wygasłych domen internetowych.

Często praktykowane jest także przechwytywanie domen po 30-dniowym okresie ich wygasania.

Co ciekawe Polska jako jedyny kraj na świecie umożliwia tzw. rezerwację domeny internetowej, lecz o tym napiszemy później, opisując proces jak kupić domenę www.

Kupując wygasłą domenę internetową możesz wykorzystać jej moc do szybkiego uzyskania tzw. TOP10 w Google po postawieniu na niej strony internetowej o zbliżonej tematyce. Aby jednak takie działania były opłacalne wymagają one umiejętności analizy i optymalizacji technicznej SEO dla strony internetowej

Koniecznie przeczytaj nasz poradnik jak zmienić domenę bez utraty pozycji SEO.

Wybór domeny internetowej

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii jaką jest wybór domeny internetowej. Wiesz już, że jej nazwa może mieć korzystny wpływ na SEO, a sama domena historyczną moc, która może pomóc Ci szybciej osiągnąć pozycje w Google [lub przeciwnie, utrudnić pozycjonowanie].

Kupując więc domenę internetową musisz zwrócić uwagę na to, żeby:

 1. Miała przyjazną i łatwą do zapisania nazwę ✍️
 2. Była możliwie jak najkrótsza 👀
 3. Nie posiadała znaków specjalnych i polskich liter ㊙️
 4. Miała dobrą historię lub jej brak 📈
 5. Aby była dostępna lub wygasająca 📆

Poświęćmy więc kilka dodatkowych słów o tym jak wybrać dobrą nazwę domeny internetowej i dokonać wartościowego zakupu.

1. Wykup domeny – dobrze to przemyśl

Nie śpiesz się nigdy z wykupem domeny internetowej chyba, że masz przed oczami super okazję. Jeżeli jednak planujesz otworzyć firmą lub zbudować kolejną stronę www wybierz nazwę domeny z głową. Zwróć uwagę na wspomniane kwestie, czy domena jest łatwa do zapisania, dobrze brzmi oraz jest ciekawa. Dobrze wybrana i zakupiona domena będzie marką samą w sobie. Jeżeli otwierasz nową działalność, przemyśl, czy nie warto najpierw wybrać wolną domenę, a potem pod nią nazwę firmy. To może być mądra decyzja 🤓

2. Wykup domeny – porównaj oferty

Chcąc kupić domenę www koniecznie porównaj oferty dostępne na polskim rynku. Bardzo często klienci, nie wiedząc gdzie kupić domenę sięgają po oferty znanych marek takich jak home.pl, czy nazwa.pl. Jednak to, że są one rozpoznawalne, nie oznacza, że jest to dobry wybór i korzystna cenowo oferta (swoją drogą nie polecamy ani jednej ani drugiej firmy). Pamiętaj, że po zakupie domeny www będziesz potrzebować kupić hosting strony internetowej oraz dodatkowe usługi takie jak np. certyfikat SSL. Wybierając ofertę koniecznie zwróć uwagę nie tylko na koszt wykupu domeny, lecz także jej przedłużenia. Częstą marketingową sztuczką takich firm jest właśnie stosowanie bardzo atrakcyjnej ceny pierwszej rejestracji domeny podczas, gdy kolejny rok potrafi kosztować 2-3 krotność najlepszych ofert na rynku takich jak np. w kru.pl.

3. Wykup domeny – sprawdź historię

Jeżeli choć trochę interesujesz się SEO lub planujesz wykorzystać swoją domenę do pozycjonowania w Google to koniecznie  przed zakupem domeny www sprawdź jej historię za pomocą narzędzia archive.org. Tak naprawdę po wpisaniu w archive.org nazwy wybranej domeny www możesz mieć dwa wyniki.

Brak historii domeny internetowej:

Rejestracja zakup domeny internetowej - archive.org

Sprawdzenie historii domeny w archive.org przed zarejestrowaniem.

Dostęp do historii domeny internetowej:

Rejestracja zakup domeny internetowej - archive.org

Sprawdzenie historii domeny w archive.org przed zarejestrowaniem.

W przypadku, gdy rejestrowana domena nie ma historii to nie jest to ani dobra, ani zła wiadomość. W przypadku, gdy historia domeny jest dostępna, należy kliknąć na dowolną datę i prześledzić to co na niej się znajdowało odpowiadając sobie na poniższe pytania:

 1. Czy domena posiadała pożądaną dla mnie tematykę?
 2. Czy na domenie znajdowały się szkodliwe treści lub spam?
 3. Czy domena miała unikalny i naturalny content?
 4. Czy domena była wartościowa dla użytkownika?

Koniecznie unikaj domen z historią, która pokazuje niskiej jakości content lub np. erotykę oraz takich, które wprost sugerują, że była to domena zapleczowa lub spamerska.

Dostępność domen www możesz sprawdzić u polskich rejestratorów takich jak wspomniane wyżej kru.pl:

Rejestracja zakup domeny internetowej - kru.pl

Sprawdzanie dostępności domeny na stronie kru.pl.

Wystarczy tak naprawdę wpisać nazwę dowolnej domeny wraz z rozszerzeniem i sprawdzić jej dostępność. My dla tego przykładu sprawdziliśmy nazwę domeny zakup-domeny.pl i jak widzisz jest ona dostępna. O tym jak zakupić wygasającą domenę dowiesz się w kolejnych działach tego poradnika.

Oczywiście wybrana nazwa domeny nie jest wcale perfekcyjna, ale na pewno też nie jest zła. Przede wszystkim wprost mówi o tym, co klient znajdzie na stronie www pod tym adresem. Po drugie, dwuwyrazowe domeny nie są trudne do zapamiętania lub zapisania w przeciwieństwie do długich i skomplikowanych nazw. Po trzecie, domena ta jest wolna, a więc możliwa do kupienia od ręki. Oczywiście to tylko przykład, a Ty możesz wybrać dla swojej strony internetowej znacznie ciekawszą nazwę ☺️

Jeżeli więc odpowiada Ci wyszukana domena, ponieważ będziesz oferować na niej dokładnie takie usług jak opisuje, to możesz szybko i skutecznie kupić ją poprzez dodanie do koszyka i przejść do zamówienia. Proces rejestracji domeny znajdziesz poniżej.

Gdzie i jak kupić domenę www

Zastanawiasz się gdzie kupić domenę www? Rekomendujemy pozostanie na wspomnianym wcześniej kru.pl i dokończenie tam całego procesu zakupowego. To wiarygodna i sprawdzona przez nas firma, która pozwoli Ci na zakup domeny internetowej z dowolnym rozszerzeniem i w dosyć atrakcyjnej cenie, choć możesz znaleźć w internecie niższe. Pokażemy Ci teraz jak na przykładzie naszej domeny zakup-domeny.pl krok po kroku dokonać jej rejestracji, czyli zakupu. Pierwszym krokiem było właśnie sprawdzenie, czy wybrana przez Ciebie domena i jej rozszerzenie są wolne.

Gdy masz już tę pewność pora dodać ją do koszyka przechodząc do kolejnego kroku zakupu domeny internetowej. Znajdziesz tam możliwość skonfigurowania swojej domeny, a konkretnie możliwość ustawienia danych przekazywanych do WHOIS oraz wybór serwera nazw DNS [domyślnie będą to serwery DNS kru.pl].

Rejestracja zakup domeny internetowej - kru.pl

Konfiguracja domeny internetowej na stronie kru.pl.

Gdy upewnisz się, że domena została odpowiednio skonfigurowana przejdź do kolejnego kroku, w którym zobaczysz podsumowanie koszyka.

kru.pl

Weryfikacja wybranej domeny internetowej na stronie kru.pl.

Sprawdź teraz, czy wszystkie dane zgadzają się zgodnie z Twoimi zamówieniem. Jeżeli tak to przejdź do ostatniego kroku przed zakupem domeny internetowej.

Rejestracja zakup domeny internetowej - kru.pl

Wprowadzanie danych kupującego domenę internetową na stronie kru.pl.

W tym miejscu musisz wprowadzić dane na które zostanie zakupiona Twoja domena internetowa. Gdy to zrobisz wybierz dostępną metodę płatności, a następnie dokonaj za nią opłaty.

Pamiętaj, że w przypadku domen internetowych najważniejszy jest adres email, na który została ona zarejestrowana. Brak dostępu do tej skrzynki pocztowej będzie wiązać się praktycznie z jej całkowitą utratą.

W kru.pl podobnie jak u innych rejestratorów domen internetowych również pierwszy rok objęty jest promocyjną ceną. Dotyczy to jednak tylko polskich domen, co wynika wprost z polityki NASK, czyli nadrzędnego organu Krajowego Rejestru Domen. I to tak naprawdę kończy zakup domeny internetowej sprawiając, że jesteś jej nowym właścicielem.

Możesz przekonać się o tym sprawdzając domenę internetową za pomocą WHOIS. Korzystając WHOIS możesz sprawdzić status rejestracji domeny dla wszystkich polskich domen z rozszerzeniami krajowymi i regionalnymi podlegającymi pod NASK.  Jeżeli chcesz sprawdzić dane WHOIS dla innych domen to musisz poszukać w internecie stron, które pozwalają na weryfikację tych danych.

Kup i zarejestruj domenę internetową razem z nami

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy tym procesie to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zarówno w temacie zakupu i rejestracji domeny internetowej jak i w innych kwestiach związanych z systemem WordPress. Udanej rejestracji domen www 💪 i do usłyszenia niebawem 🤓

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania