8456 wyświetlenia
2647 wyrazów
WordPress dla początkujących od A do Z

WordPress dla początkujących od A do Z

Przeczytasz w 13 minut i 14 sekund 2019.04.06 | Aktualizacja: 1 rok temu
WordPress dla początkujących od A do Z

Jako eksperci od WordPress przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na temat tej platformy. Poznasz tutaj jej historię, odpowiedzi na swoje pytania oraz obalone przez nas mity dotyczące CMS WordPress.

Początki WordPress, czyli powrót do 2003 roku

Historia WordPress sięga, aż do 2003 roku kiedy to wydano pierwszą, oficjalną wersję tej platformy. o numerze 0.7. Stało się to dokładnie 27 maja 2003 r. i mało kto jeszcze wtedy przypuszczał, że system ten osiągnie taką popularność jaką cieszy się dzisiaj.

Mało kto pamięta, lecz jej pierwotypem był system blogowy B2/Cafelog. Jeszcze mniej osób natomiast przypomni sobie, że do wersji WordPress 3.0 platforma podzielona była na wersję „standardową” oraz „blogową”.

Platforma od samego początku dystrybuowana była za pomocą darmowej licencji GNU General Public License, a zbudowana została w oparciu o język PHP oraz system bazodanowy MySQL.

Przez te wszystkie lata od 2003 roku WordPress zmienił się tak bardzo jak branża internetowa i z prostego systemu blogowego wyrósł na lidera stron internetowych oraz sklepów e-commerce.

Obecnie na WordPress działa ponad 30% wszystkich stron internetowych na świecie, a sama platforma ponad 60% udziału w rynku systemów CMS.

W tym momencie najnowszą wersją WordPress jest ta z gałęzi 5.x, która wprowadziła kilka istotnych zmian takich jak zupełnie nowy edytor treści.

To tyle słowem wstępu na temat historii systemu WordPress, o której więcej przeczytasz sięgając do historii zmian oficjalnych wydań platformy.

Odsyłam Cię w tym miejscu także do tych dwóch poradników:

  1. Co to jest WordPress? [poradnik dla początkujących]
  2. WordPress – jak zacząć z niego korzystać?

Za co kochamy WordPress

Od lat jesteśmy ekspertami i zajmujemy się tylko i wyłącznie WordPressem, dlatego jak możesz się domyślić kochamy tą platformę za wiele jej aspektów, które teraz Ci przedstawimy.

1. Za to, że mamy wybór

Żadna, ale to żadna platforma na świecie nie daje takich możliwości konfiguracji, personalizacji i dostosowania jak WordPress! Ahh jak my to lubimy 🙂

2. Za to, że jest darmowy

Tak, WordPress jest darmowy, a co więcej, znajdziesz do niego tysiące znakomitych i również darmowych wtyczek takich jak WooCommerce, które pomogą Ci zwiększyć sprzedaż lub ruch na stronie.

Dowód? Darmowy blog WordPress [krok po kroku], Darmowy sklep internetowy WordPress + WooCommerce oraz Najlepsze darmowe szablony WordPress.

3. Za to, że, się rozwija

WordPress to otwarte oprogramowanie tworzone przez społeczność, która podziela naszą pasję do tej platformy, dlatego cały czas ewoluuje ona i wychodzi na przeciw potrzebom jej użytkowników.

4 .Za to, że jest prosty

Platforma WordPress jest niesamowicie prosta, dlatego uruchomienie jej i instalacja zajmuje dosłownie 5 minut. Trudniejsze rzeczy zostaw nam, ekspertom do WordPress ☺️

5. Za to, że nie wiele wymaga

Nie tylko od użytkowników, lecz także od sprzętu. Uruchomisz WordPress nawet na komputerze w domu, a do obsługi rozbudowanej strony ze sklepem wystarczy zwykły hosting!

Sprawdź to! Tworzenie Stron WordPress Krok Po Kroku.

Czego nam wciąż brakuje w WordPress?

Czy to wszystko oznacza, że WordPress jest idealny? Oczywiście, że nie. Jest kilka rzeczy, których wciąż brakuje nam w WordPress lub takich które powinny już dawno zostać usprawnione.

Przede wszystkim platforma WordPress do dziś posiada pewne archaizmy zachowane jeszcze z pierwszych wersji tej platformy i jest nią np. domyślne tworzenie podstron dla wszystkich dodanych mediów lub pingbacki i trackbacki. A skoro o nich mowa to należy tutaj także wytknąć platformie WordPress samo zarządzanie zdjęciami, które nie należy do najbardziej intuicyjnych.

Do dziś (na dzień pisania tej publikacji) platforma WordPress nie umożliwia konfiguracji automatycznych aktualizacji pluginów i motywów, a zarządzanie uprawnieniami użytkowników sprowadza się do wyboru jednej z kilku od góry zdefiniowanych ról.  Kuleje również dosyć mocno zarządzanie permalinkami i brakuje podstawowych opcji optymalizacji stron pod SEO takich jak dodawanie meta description oraz meta title.

Oczywiście można każdy z tych problemów rozwiązać wtyczką, ale czy tak właśnie powinno być w najpopularniejszym systemie CMS na świecie?

WordPress quo vadis?

No właśnie, dokąd zmierzasz królowo CMS oraz e-commerce? Przyznajemy szczerze, chociaż nowy edytor Gutenberg wygląda ciekawie i za pewne jest przyszłością platformy WordPress to jednak nie przyjął się dotąd tak jak zakładali twórcy platformy.

Puste słowa rzucone na wiatr? Mamy na to dowody:

Wtyczka, która umożliwia wyłączenie Gutenberga i powrót do klasycznego edytora została pobrana już ponad 4 miliony raz i jest jedną z najpopularniejszych wtyczek na WordPress!

Znajdziesz ją w repozytorium WordPress pod nazwą Klasyczny Edytor.

Statystyki WordPress szokują:

  • Ponad 41,7 miliona nowych postów dodawanych każdego miesiąca.
  • Prawie 3 miliony wyszukań miesięcznie powiązanych z nazwą platformy.
  • 583 miliony SERPów z wynikami stron opartych o WordPress.
  • Prawie 45 tysięcy wtyczek dostępnych dla użytkowników platformy.
  • 1/4 rynku e-commerce zdominowana przez moduł WooCommerce.

Patrząc na liczby, na twórcach leży ogromna odpowiedzialność za to jak WordPress będzie wyglądał za rok, za 5, a nawet 10 lat. Czy tendencja wzrostowa utrzyma się dla WordPress?

Naszym zdaniem jak najbardziej tak i w ciągu najbliższej dekady należy liczyć na dalszy wzrost udziałów WordPress na rynku systemów CMS oraz sklepów e-commerce.

Polecamy Ci w tym momencie nasz ranking platform e-commerce, który wyjaśni Ci, dlaczego tak uważamy. Jak kształtują się najbliższe plany na rozwój platformy oczami twórców?

Przyszłość WordPress, czyli roadmap

Roadmapa na najbliższe 12 miesięcy [od daty publikacji tego wpisu] została już opublikowana i skupia się na następujących rzeczach:

  • Stworzenie blokowej edycji menu nawigacji (tak jak nowe widgety),
  • Zamiana starych widgetów na bloki,
  • Aktualizacja miejsc edycji widgetów i menu Dostosuj do wsparcia bloków,
  • Rozwój edytora Gutenberg poprzez umożliwienie wykorzystania jego bloków przez szablony,
  • Funkcja Site Health Check zintegrowana z kodem WordPress,
  • Funkcja automatycznych aktualizacji wtyczek i szablonów,
  • Funkcja automatycznej aktualizacji większych wydań WordPress,
  • Stworzenie katalogu bloków na wzór wtyczek w WordPress.org,
  • Rozwój zespołu odpowiedzialnego za obsługę zgłoszeń dotyczących kodu WordPress.

Wszystkie te zmiany są jak najbardziej potrzebne, dlatego nie możemy doczekać się automatycznych aktualizacji wtyczek oraz szablonów, które teraz muszą być obsługiwane za pomocą zewnętrznych platform (takich jak np. wordpress.com).

Również automatyczna aktualizacja WordPress w większych wydaniach oznaczanych jako np. 5.x okaże się przydatna dla użytkowników i podniesie ich bezpieczeństwo oraz komfort pracy, ale też zwiększy ryzyko wystąpienia błędów.

Wersje Milestone wprowadzają wiele istotnych zmian w WordPress, które mogą wpłynąć na stabilność pracy strony internetowej lub sklepu e-commerce opartych o tą platformę, dlatego liczymy na możliwość opcjonalnego wyłączenia tej funkcji.

Przyszłość i rozwój WordPress leży w rękach twórców oraz społeczności i kto wie, być może dożyjemy czasów, w których WordPress stanie się jedynym słusznym systemem CMS do tworzenia stron i sklepów e-commerce. Póki co krąży jednak na jego temat wiele mitów sprawiają, że wiele osób jak i firm broni się przed wdrażaniem WordPress jako fundamentu pod stronę internetową.

WordPress – mity na temat platformy

Przez wiele lat naszej pracy na WordPress z klientami z całego świata spotkaliśmy się z wieloma mitami na temat tej platformy, które nie jednokrotnie musieliśmy obalać. Do dziś jednak powtarza się wiele błędnych przekonań na temat WordPress, dlatego też zebraliśmy w jedną całość wszystkie mity oraz fakty na temat systemu WordPress.

WordPress jest ociężały i powolny

To chyba najczęściej stosowany argument przeciwko korzystaniu z WordPress. Często od klientów słyszymy podobne stwierdzenia takie jak to:

WordPress jest ociężały i zbyt wolny.

Oczywiście, że to nie prawda, a dobrze zoptymalizowana platforma WordPress pozwala osiągnąć wynik powyżej 90 punktów w Google Page Speed Insight:

WordPress dla początkujących - Google PageSpeed Insight

Wynik Google PageSpeed Insight dla siriuspro.pl.

Oraz czas wczytywania w granicach 1 sekundy.

WordPress dla początkujących - Pingdom

Wynik Pingdom Website Speed Test dla siriuspro.pl.

Faktem jest jednak, że WordPress ze względu na dużą ilość zapytań kierowanych do bazy MySQL potrzebuje wydajny hosting działający oparciu o dyski SSD.

Kliknij, aby dowiedzieć się z naszego bloga jaki hosting dla WordPress polecamy.

WordPress nie jest SEO friendly

O tak, zważywszy na fakt, że 80-90% za wyników w Google odpowiadają strony WordPress, a sama platforma jest uznawana oficjalnie przez Google za przyjazną dla SEO.

WordPress dla początkujących - Semstorm

Frazy kluczowe w Google dla strony jednego z naszych klientów opartej o WordPress.

Jest więc zatem wręcz przeciwnie i platforma WordPress jest najlepszą opcją dla stron opierających się o marketing organiczny, co doskonale prezentuje powyższy wykres wyników fraz kluczowych w Google dla strony zbudowanej na WordPress i pozycjonowanej przez nas od około 2 lat.

Przeczytaj więcej o WordPress SEO.

WordPress jest niebezpieczny i dziurawy

Na pewno wtedy, gdy nie jest regularnie aktualizowany, posiada wtyczki niesprawdzonego pochodzenia oraz nie został odpowiednio skonfigurowany. Tutaj się zgadzamy. Jednak to tak jakby powiedzieć, że łatwo włamać się do samochodu, gdy zostawimy kluczyki na jego dachu i mieć pretensję do producenta o to, że nie zapobiegł takiej sytuacji.

Od pewnego czasu mniejsze aktualizacje WordPress są obligatoryjne i autonomiczne, co znacznie podniosło bezpieczeństwo stron i sklepów WordPress, jednak to wciąż na administratorze platformy leży odpowiedzialność za odpowiednie zabezpieczenie systemu.

WordPress jest bezpieczny a przez wszystkie lata pracy na WordPress zdarzyło nam się tylko kilka problemów z zainfekowaną stroną i zazwyczaj przyczyna leżała po stronie wtyczki lub dostawcy usług.

Oczywiście tak wielka popularność systemu CMS jaką cieszy się WordPress sprawia, że jest on częściej atakowany przez hakerów oraz bardzieju podatny na nowe zagrożenia jednak nie da rady skuteczne zabezpieczenie go jest jak najbardziej możliwe.

Jeżeli nie wiesz jak tego dokonać lub masz problem z zawirusowaną stroną WordPress skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci rozwiązać Twój problem.

WordPress nadaje się tylko jako blog

Na samym początku tego artykułu wspomnieliśmy o tym, że WordPress rzeczywiście jako system CMS przeznaczony początkowo był do tworzeniach prostych stron blogowych. Jednak wieloletni rozwój platformy, zaangażowana społeczność oraz otwarty charakter kodu sprawił, że obecnie WordPress doskonale nadaje się jako fundament pod:

  • bloga,
  • forum,
  • stronę internetową,
  • sklep e-commerce,
  • portal internetowy,
  • aplikację online.

Dowód? W naszych zrealizowanych projektach znajdziesz zastosowanie każdego z powyższego przykładu.

WordPress nie może być sklepem

O zaletach i wyższości WordPress nad tradycyjnymi platformami e-commerce pisaliśmy tutaj, jednak warto jeszcze raz powtórzyć, że WooCommerce to obecnie jedna z najlepszych możliwości dla marek pragnących sprzedawać swoje produkty i usługi online.

Takie mity powtarzane są przez osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy pozwalającej na to, aby poprawnie wdrożyć i skonfigurować ten moduł dla WordPress. Istnieją jednak także alternatywy dla WooCommerce, które również są warte uwagi, jednak wtyczka ta jest rozwijana przez twórców WordPress, dlatego jest najlepszym wyborem dla sklepów e-commerce opartych o ten system.

Mnogość wtyczek, customowe rozwiązania, otwarty kod źródłowy: to wszystko sprawia, że WordPress znakomicie nadaje się jako sklep e-commerce, a potwierdzają to statystyki na świecie.

Mity takie jak powyższe wynikają z faktu, iż w internecie można znaleźć wiele sprzecznych informacji i opinii na temat WordPress, dlatego w ostatniej części tego artykułu postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęstsze pytania użytkowników w internecie na temat platformy.

WordPress – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zrobiliśmy research oraz zebraliśmy w jednym miejscu dla Ciebie najczęstsze pytania, które zadają internauci odnośnie platformy WordPress, a także udzieliliśmy na nie odpowiedzi.

WordPress czy Joomla?

Oczywiście, że WordPress. Przemawiają za tym statystyki na korzyść tego systemu, a także ogromna społeczność twórców, którzy rozwijają platformę zgodnie z duchem czasu. Dodatkowo WordPress jest znacznie prostszy, a jednocześnie prostszy w rozbudowie i konfiguracji aniżeli Joomla.

WordPress – ile kosztuje?

Nic. WordPress jest całkowicie darmowy zarówno sam system jak i jego aktualizacje, a nawet darmowa jest platforma wordpress.com dzięki której łatwo możesz zarządzać swoimi stronami oraz udzielać się jako autor.

Mało tego, darmowe są także wtyczki do WordPress, które znajdziesz w repozytorium platformy w menu Wtyczki. Również bezpłatne jest wsparcie twórców WordPress oraz całej zaangażowanej w projekt społeczności.

WordPress – od czego zacząć?

Przede wszystkim zacznij od przeczytana naszych poradników na na naszym blogu, a szczególnie tego, w którym opisywaliśmy jak zacząć przygodę z platformą WordPress. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje potrzebne do tego, aby stworzyć i skonfigurować samodzielnie stronę WordPress.

WordPress – jak zainstalować?

Przeczytaj także nasz artykuł jak zainstalować i uruchomić WordPress w 5 minut, a znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytanie ☺️

Czy WordPress jest bezpieczny?

Tak jeżeli:

  • Postępujesz zgodnie z naszymi poradami,
  • Nie instalujesz podejrzanych wtyczek,
  • Aktualizujesz regularnie system, wtyczki i szablony,
  • Posiadasz kopie zapasowe,
  • Stosujesz dodatkową warstwę ochrony WordPress.

Czy na WordPress można zarabiać?

Jak najbardziej. Zarówno na blogu w formie np. bannerów reklamowych lub artykułów sponsorowanych jak i poprzez sklep e-commerce stworzony na tej platformie. Możesz także zostać ekspertem w swojej branży i stworzyć swojego własnego e-booka, na którym zarobisz swoją pierwszą gotówkę online.

Możliwości jest wiele, a ogranicza Cię Twoja wyobraźnia i chęć zaangażowania w projekt. Zobacz tutaj: Jak zarabiać na blogu WordPress [+10 tyś./mc].

Czy WordPress jest trudny?

Nie. WordPress jest niesamowicie prosty, nawet dla osoby, która nie zna się na tworzeniu stron z wykorzystaniem języka PHP i HTML.

Instalacja, konfiguracja i uruchomienie bloga zajmuje dosłownie kilka minut! Na naszych blogach jak i w sieci znajdziesz mnóstwo przydatnych poradników, które pomogą Ci stawiać pierwsze kroki w świecie WordPress. Trzymamy kciuki!

Czy WordPress jest responsywny?

Tak, jednak nie sam WordPress, a bezpłatne szablony dostarczane przez twórców systemu. Jednak obecnie, większość zarówno darmowych jak i płatnych motywów WordPress jest responsywna, dlatego nie musisz martwić się o wygląd swojej strony na urządzeniach mobilnych.

Czy WordPress jest po polsku?

Tak. WordPress jest w 100% spolszczony dzięki znakomitej, polskiej części społeczności platformy. Również większość wtyczek jest po polsku, jednak może się zdarzyć, że niektóre z nich nie będą przetłumaczone. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy wtyczka jest mało popularna lub pochodzi z zewnętrznego repozytorium.

Czy WordPress jest płatny?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, WordPress jest całkowicie darmowy i nie ma żadnych dodatkowych opłat wynikających z jego użytkowania. Dotyczy to zarówno firm jak i osób prywatnych. Dzięki temu platforma WordPress cieszy się tak wielką popularnością oraz wykorzystaniem w branży e-commerce.

Chcesz wiedzieć więcej?

Dotarliśmy do końca artykułu i mamy nadzieję, że wyczerpaliśmy w nim całkowicie temat platformy WordPress dla osób, które zaczynają przygodę z platformą. W miarę upływu czasu będziemy aktualizować go o kolejne informacje oraz wskazówki. Jeżeli wciąż czujesz niedosyt i potrzebujesz wsparcia ekspertów skontaktuj się z nami, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania