5196 wyświetlenia
865 wyrazów
Przekierowanie 301 [Redirect 301] krok po kroku

Przekierowanie 301 [Redirect 301] krok po kroku

Przeczytasz w 4 minuty i 19 sekund 2019.06.30 | Aktualizacja: 10 miesięcy temu
Przekierowanie 301 [Redirect 301] krok po kroku

W tym poradniku dowiesz się czym jest Przekierowanie 301 (Redirect 301) jak je stosować oraz dlaczego jest tak ważne w SEO. Pokażemy Ci także na konkretnym przykładzie jak prawidłowo wdrożyć Przekierowanie 301 w WordPress.

Co to jest przekierowanie?

Przekierowanie to jak sama nazwa wskazuje rodzaj parametru/kodu/statusu, który jest przekazywane przez serwer do klienta żądającego konkretny URL. Przekierowanie umieszczone jest w nagłówku HTTP, który jest jako pierwszy pobierany przez przeglądarkę (lub robota Google), dzięki czemu zanim strona zostanie wczytana, strona internetowa wysyła informację o rodzaju przekierowania.

Jakie przekierowania są zatem dostępne w ramach protokołu HTTP?

  • Przekierowanie 300 (kilka możliwości)
  • Przekierowanie 301 (przeniesiono permanentnie)
  • Przekierowanie 302 (tymczasowe przekierowanie)
  • Przekierowanie 303 (przekierowanie metodą POST)
  • Przekierowanie 304 (nie zmieniono od ostatniej wizyty)
  • Przekierowanie 305 (dostęp przez proxy)
  • Przekierowanie 307 (tymczasowe przekierowanie)

Dzisiaj opiszemy czym jest przekierowanie 301 tzw. Redirect 301 oraz w jaki sposób działa.

Przekierowanie 301 (Redirect 301)

Przekierowanie 301 znane jest także pod nazwą Redirect 301 (z j. angielskiego) oraz jako przekierowanie permanentne (określenie stosowane przez Google). Przekierowanie 301 stosowane jest po to, aby przekierować jeden adres URL na drugi. O tym, dlaczego tak ważne jest przekierowanie 301 możesz przeczytać w naszym poradniku WordPress SEO, gdzie opisujemy działanie Redirect 301.

W tym artykule rozwiniemy jednak znaczenie tego przekierowania oraz pokażemy Ci na konkretnych przykładach jak je stosować na swojej stronie internetowej.,

Przekierowanie 301 a SEO

Najważniejszym czynnikiem dla którego stosuje się tzw. Przekierowanie 301 jest oczywiście SEO, czyli pozycjonowanie. Dzieje się tak, dlatego, że stosowanie Redirect 301 pozwala zachować pełną moc linków (wewnętrznych i zewnętrznych), co jest szczególnie przydatne przy przenoszeniu podstron lub zmianie ich adresów URL.

Przekierowanie 301 jest także wykorzystywane w przypadku, gdy przenosimy całą domenę z jednego adresu na drugi.

Co więcej, po poprawnym zastosowaniu Przekierowania 301 Google zaindeksuje Twoją stronę pod nowym adresem bez utraty jej pozycji na istotne frazy kluczowe.

W pewnych sytuacjach, w których nie możesz wdrożyć na swojej stronie Przekierowania 301 warto skorzystać z tzw. linka kanonicznego, który informuje robota Google o tym, że oryginalna treść strony znajduje się pod innym adresem URL. Taki link kanoniczny chroni przed zjawiskiem zduplikowanego contentu, jednak nie zawsze musi być brany pod uwagę przez internetowe roboty.

Przekierowanie 301 w .htaccess

Jeżeli Twoja strona działa na serwerze opartym o Apache i posiadasz plik .htacces możesz wykonać proste przekierowanie oparte o dosłownie jedną linijkę kodu za pomocą, której przekierujesz każdy adres URL z kodem 301.

Posłużymy się w tej sytuacji naszą stroną i sytuacją, w której hipotetycznie chcemy przekierować adres np. usuniętej kategorii https://siriuspro.pl/kategoria/seo na stronę główną. W takiej sytuacji kod Przekierowania 301 w .htaccess powinien wyglądać następująco:

Redirect 301 /kategoria/seo https://siriuspro.pl

Pierwszy adres to przekierowywany URL bez nazwy domeny i jej przedrostków (www) i protokołów (http/https), a drugi to docelowy adres dla Przekierowania 301.

Przekierowanie 301 domeny z www na bez www

Aby przekierować domenę z przedrostkiem www np. www.siriuspro.pl na domenę bez www należy zastosować poniższy kod:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.{nazwa_domeny} [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://{nazwa_domeny}/$1 [L,R=301]

Przekierowanie 301 domeny bez www na z www

Jeżeli chcesz dodać do swojej domeny przedrostek www, należy do pliku .htaccess wprowadzić poniższy kod:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^{nazwa_domeny} [NC]

RewriteRule ^(.*)$ http://www.{nazwa_domeny}/$1 [L,R=301]

Przekierowanie 301 w PHP

Przekierowanie 301 można także wykonać za pomocą kodu umieszczanego w pliku PHP, w którym wskazujemy nową lokalizację adresu URL:

<?php
header('HTTP/1.1 301 Moved Permanently');
header('Location: http://{nazwa_domeny}/');
header('Connection: close');
exit();
?>

Przekierowanie 301 w WordPress

Jeżeli posiadasz WordPress i hosting Apache, Przekierowanie 301 możesz wykonać za pomocą wspomnianego pliku .htaccess lub z pomocą jednej z darmowych wtyczek dostępnej w repozytorium WordPress:

  1. Redirection
  2. Simple 301 Redirects
  3. Page Links to

Wszystkie te wtyczki umożliwiają proste wykonanie przekierowania 301 poprzez dodanie źródłowego i docelowego adresu URL. Przekierowanie 301 w WordPress możesz wykonać także za pomocą wtyczki Yoast SEO edytując plik .htaccess lub dodając nowy adres URL w polu Kanoniczny URL:

Przekierowanie 301 (Redirect 301) - link kanoniczny

Link kanoniczny w Yoast SEO.

Testowanie Przekierowania 301

Aby sprawdzić, czy Twoje Przekierowanie 301 zostało prawidłowo wdrożone polecamy Ci użyć darmowego narzędzia jakim jest redirect-checker.org. Jeżeli przekierowanie zostało wykonane poprawnie, zobaczysz komunikat taki jak poniżej:

Przekierowanie 301 (Redirect 301) - test

Prawidłowo wdrożone Przekierowanie 301.

Kiedy nie stosować Redirect 301?

Zawsze wtedy kiedy masz 100% pewność, że Twoja strona internetowa pod tym adresem URL nie będzie już istniała. Może to być np. w sytuacji, gdy usuwasz produkty ze sklepu, które producent wycofał ze swojej oferty lub kiedy usuwasz artykuł z bloga, ponieważ nie wnosił o nic wartościowego dla Twoich czytelników.

Kiedy stosować Redirect 301?

Zawsze wtedy kiedy zmieniasz URL strony lub po prostu przenosisz treść np. łącząc dwa artykuły w jeden. Przekierowanie 301 (Redirect 301) stosuj także wtedy kiedy chcesz przekazać moc SEO backlinków dla tego URL-a lub całej domeny.

Zobacz także artykuł: Przekierowanie 301 vs Przekierowanie 302.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania