W tym poradniku dowiesz się jak zwiększyć limit pamięci RAM w WordPress. Pomoże to rozwiązać Ci niektóre problemy ze stroną internetową, ale także zwiększyć szybkość działania całej platformy WordPress. Zmień limit pamięci RAM WordPress krok po kroku lub skorzystaj z naszej pomocy.
Pamięć RAM a WordPress
WordPress to bardzo rozbudowany system CMS, który bardzo chętnie zjada pamięć RAM dostępną na serwerze. Pamięć RAM potrzebna w systemie WordPress to ta sama pamięć, którą używasz w swoim komputerze, czy smartfonie. Sama w sobie służy ona do lokowania w bardzo szybkiej przestrzeni najbardziej potrzebnych informacji. Dzięki temu w przypadku platformy WordPress może ona błyskawicznie bez bezpośredniego udziału dysku skorzystać z przechowywanych tam zasobów. Jest ona wykorzystywana przez skrypty PHP, dlatego też bardzo często nazywa się to ustawienie jako limit pamięci PHP. Pamięć RAM istotnie wpływa na wydajność każdego współczesnego systemu, a w przypadku WordPress znacząco podnosi jakość i wydajność korzystania ze strony internetowej.
Do prawidłowego działania zaleca się minimum 128 MB pamięci RAM, jednak tak naprawdę dopiero 256 lub 512 MB okazują się wystarczające przy średniej stronie internetowej. Najbardziej rozbudowane serwisy, platformy, czy sklepy internetowe oparte o WordPress mogą potrzebować nawet kilka gigabajtów dostępnej pamięci RAM. Liczba ta zależna jest oczywiście od tego jaki hosting WordPress posiadasz, dlatego polecamy wybierać te z największą ilością RAM, choć także inne aspekty są ważne o czym przeczytasz więcej na naszym blogu.
Pomimo tego, że Twój serwer może oferować Ci określoną liczbę megabajtów dla pamięci RAM to może zdarzyć się, że WordPress korzysta tylko z części z niej, a Ty od czasu do czasu widzisz przeróżne błędy takie jak np. Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted.
Jak to możliwe i co zrobić w takiej sytuacji? 🤔 Po prostu przeczytaj ten poradnik do końca, a znajdziesz odpowiedź jak zwiększyć limit pamięci RAM w WordPress i wykorzystać w pełni potencjał swojego serwera.
Jak zwiększyć limit pamięci WordPress
Zanim to jednak zrobisz sprawdź najpierw jaką ilość pamięci RAM oferuje Twój hosting WordPress. Gdy uzyskasz tę informację to przejdź do zakładki Stan witryny, gdzie znajdziesz informacje o tym ile aktualnie pamięci RAM może wykorzystać Twoja strona internetowa. Znajdziesz to w sekcji Limit pamięci PHP.
Czasami może zdarzyć się, że limit pamięci RAM możesz ustawić także z poziomu samego panelu zarządzania serwerem.
Jeżeli więc Twój serwer ma obecnie do dyspozycji 512 MB pamięci RAM, a obecny limit WordPress wynosi 128 MB to postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami poniżej. Jeżeli jednak limit ten jest równy lub wyższy dostępnej pamięci RAM na serwerze to zmiana tego parametru nie ma sensu, ponieważ nie da ona żadnego efektu.
Istnieją 3 sposoby na to jak zwiększyć limit pamięci WordPress i każdy z nich może być tak samo skuteczny. Jeżeli zadziała jeden z nich to nie próbuj kolejnych. Zaczynamy 🤓
1. Zmień limit pamięci WordPress za pomocą wp-config.php
To najprostszy i jednocześnie najbardziej skuteczny sposób na zwiększenie limitu pamięci RAM w WordPress. Co musisz zrobić? Otwórz serwer FTP i katalog instalacji WordPress, a następnie plik wp-config.php
.
Dodaj w nim poniższy kod i zapisz go na serwerze:
define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );
Wartość 256 możesz zamienić na dowolną inną i odpowiada ona pamięci RAM liczoną w megabajtach. Po tej zmianie sprawdź, czy limit pamięci WordPress zmienił się na ustawiony przez Ciebie.
Aby zobaczyć efekty zmiany tego parametru na serwerze odczekaj kilka minut.
Jeżeli limit RAM nie został zmieniony to spróbuj kolejnego rozwiązania.
2. Zmień limit pamięci WordPress za pomocą .htaccess
Jeżeli nie jest możliwe ustawienie limitu pamięci RAM WordPress za pomocą pliku wp-config.php
to spróbuj zrobić to otwierając plik .htaccess
w tym samym folderze głównym platformy.
Dodaj na samym jego początku ten kod:
php_value memory_limit 256M
Teraz zapisz zmiany i odczekaj kilka minut, a następnie sprawdź, czy limit pamięci WordPress został zmieniony. Wciąż bez skutku? 😒 Nie poddawaj się i spróbuj kolejnych kroków!
3. Zmień limit pamięci WordPress za pomocą .php.ini
Pozostając w tym samym folderze możesz znaleźć tam plik .php.ini
. Otwórz go i znajdź w nim linię:
memory_limit = 64M
Wartość 64M możesz zamienić na dowolną inną np. 256M i oznacza ona ilość pamięci RAM w megabajtach.
Jeżeli na Twoim serwerze nie znajduje się ten plik to pobierz go z naszego repozytorium i wgraj na serwer edytując tę samą linijkę: .php.ini. Teraz zapisz wszystkie zmiany i sprawdź ponownie, czy Twój WordPress korzysta już ze zwiększonego limitu pamięci RAM.
4. Zmień limit pamięci WordPress za pomocą .user.ini
Niektóre nowsze serwery zamiast korzystać z pliku .php.ini
. używają do zarządzania ustawienia PHP pliku .user.ini
. Jednak poza nazwą nie różnią się one od siebie niczym innym, dlatego jeżeli poprzedni krok nie rozwiązał Twojego problemu to wykonaj te same działania na pliku .user.ini
, który także możesz pobrać z naszego repozytorium: .user.ini.
5. Zmień hosting na lepszy
Jeżeli Twój hosting WordPress nie pozwala Ci skorzystać z rekomendowanej ilości pamięci RAM to zastanów się poważnie nad jego zmianą. O tym jaki hosting warto wybrać przeczytasz w naszej recenzji, którą znajdziesz w tym miejscu: Najlepszy hosting WordPress. W najgorszym wypadku jeżeli nie jest to możliwe to skorzystaj z najnowszej wersji PHP, której zwiększona wydajność skompensuje małą ilość pamięci RAM na serwerze.
I to tyle 🤓 Niezależnie od tego, które rozwiązanie zadziałało u Ciebie to pewnym jest, że po tej zmianie WordPress będzie korzystał już z większego limitu RAM dzięki czemu cała platforma będzie działać szybciej i responsywniej.
Zmień z nami limit pamięci RAM WordPress
Jeżeli zadanie to jest dla Ciebie za trudne to zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy korzystając z tego formularza zgłoszeniowego. Daj nam znać jak możemy pomóc Ci z Twoją stroną WordPress. Nasi eksperci gotowi są działać w każdej sprawie i pomóc Ci stworzyć lub rozwijać stronę internetową zgodnie z Twoimi potrzebami. Do usłyszenia niebawem 🖐