wyświetlenia
2134 wyrazów
Hosting SEO – czym jest, jak działa i kiedy warto go wybrać?

Hosting SEO – czym jest, jak działa i kiedy warto go wybrać?

Przeczytasz w 10 minut i 40 sekund 2024.03.16 | Aktualizacja: 3 miesiące temu
Hosting SEO – czym jest, jak działa i kiedy warto go wybrać?

W tym poradniku ponownie zagłębimy się w temat hostingu stron internetowych, ale tym razem w kontekście SEO. Gdy przeczytasz od początku do końca ten artykuł to dowiesz się z niego czym jest hosting SEO oraz czy warto w ogóle rozglądać się za tego typu ofertami w 2024 roku. Znajdziesz w nim także informacje, dlaczego w ogóle powstały oferty SEO hostingu oraz czy faktycznie korzystanie z takiej usługi wpływa na pozycjonowanie stron internetowych oraz budowanie zaplecza pozycjonerskiego. Przeczytaj więc go od deski do deski, ponieważ jak zawsze znajdziesz u nas tylko cenną i wartościową wiedzę bez lania wody 🤓 No to zaczynajmy.

Czym jest hosting SEO

Zacznijmy więc od samego początku. No może nie, aż od takiego początku jaki znajdziesz w naszym poradniku Hosting WordPress, który całkowicie wyczerpuje temat hostingu dla WordPress i każdego innego systemu CMS. Jeżeli na samym początku mogę polecić Ci jeszcze jakiś poradnik, który wzbogaci Twoją wiedzę w tym temacie to napewno będzie to Darmowy hosting i serwer WordPress.

Ok, a teraz wróćmy do hostingu SEO, czyli chwytliwej oferty, która zachęca właścicieli stron internetowych oraz tzw. zapleczówek do osiągania wyższych pozycji w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google. Na sam temat pozycjonowania rozpisywaliśmy się na naszym blogu bardzo wiele razy, dlatego na samym dole tego poradnika znajdziesz listę wszystkich wartościowych treści na ten temat.

Zacznijmy na początku od samej definicji hostingu SEO podążając za informacjami, które znajdziemy na Wikipedii:

Hosting SEO to usługa, którą doceni agencja SEO, specjalista SEO oraz webmaster, dzięki obecności różnych adresów IP pozwalających na stworzenia zaplecza pozycjonerskiego.

I choć z tą definicją można zgodzić się w całości, to warto jednak dodać, że hosting SEO reklamowany był i jest jako także usługa przeznaczona szczególnie dla osób, którym zależy na właśnie wysokich pozycjach w organicznych wynikach określanych branżowo jako SERP.  Jednakże w dzisiejszych czasach każdy kto ma stronę internetową wie jak ważny jest ruch organiczny nawet jeżeli prowadzony projekt jest niekomercyjny lub wspomagany płatnymi reklamami. Z tego względu można by wyjść z założenia, że hosting SEO to oferta dla każdego, a jej wybranie powinno przełożyć się na większą widoczność oraz ruch organiczny.  W praktyce jednak tak nie jest, a dowodem na to jest chociażby co raz mniejsza ilość ofert reklamowanych określanych właśnie jako SEO hosting, hosting SEO, hosting pod SEO, czy też hosting dla SEO. Wystarczy więc, że wpiszesz jedną z tych fraz w Google i przekonasz się jak obecnie nie wiele już firm oferuje takie usługi.

Hosting SEO - Google

Oferty na hosting SEO w wyszukiwarce Google.

Nawet jeżeli jednak uda Ci się trafić na prawdziwy hosting SEO, to wciąż korzyści, które znajdziesz w tej ofercie nie będą zbyt przekonujące. Przejdźmy więc teraz do omówienia szczegółowo jakie są zalety SEO hostingu oraz czy będą one miały wpływ na pozycjonowanie w 2024 roku.

Jakie korzyści oferuje hosting SEO?

Wiele lat temu hosting SEO był naprawdę ciekawą z punktu widzenia swojej epoki ofertą. Korzystanie z takiej usługi pozwalało na budowanie zaplecza SEO, które dzięki wielu adresom IP często także z różnych klas, było w pewnym stopniu niewidoczne dla Google. Oznaczało to, że można było stworzyć naprawdę mocną i w tamtym czasie rzeczywiście działającą piramidę stron internetowych zawierających linki SEO zwane także jako linki dofollow.

Jak jednak hosting SEO wygląda dziś pod kątem korzyści, które oferuje i czy ma rzeczywiście realny sens w 2024 roku jako alternatywa dla innych hostingów stron internetowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie postanowiłem przejrzeć aktualne oferty na SEO hosting, aby znaleźć najczęściej wymieniane tam korzyści, a następnie skonfrontować je z otaczającą nas rzeczywistością w 2024 roku. Przyjrzyjmy się więc teraz wszystkim korzyściom, które oferuje typowy hosting SEO w 2024 roku.

Hosting SEO a wiele adresów IP

Gdy trafisz obecnie na hosting SEO to znajdziesz tam dostęp do wielu adresów IP przedstawiany jako jedna z największych korzyści tej oferty. I tak przykładowe firmy oferujące SEO hosting potrafią udostępnić od kilku do nawet kilkuset różnych adresów IP, nierzadko także w różnych klasach, co pozwala jeszcze bardziej ukryć przed Google lokalizację stron internetowych.

Niestety, w 2024 roku jest to już jednak raczej nietrafiona zaleta, ponieważ istnieją zupełnie inne, znacznie skuteczniejsze metody ukrywania właściciela domeny oraz jej prawdziwego adresu IP poprzez usługi chociażby takie jak CloudFlare. W dodatku, należy pamiętać, że najczęściej dostępne w ramach hostingu SEO adresy IP są współdzielone, a to oznacza, że znajdować będą się na nich inne, nierzadko słabej jakości, strony zapleczowe. To z kolei może doprowadzić wręcz do spadku pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Z tego względu znacznie lepszym wyborem będzie zakup dedykowanych adresów IP, które nie będą niosły za sobą takiego ryzyka.

Chociaż dla pewnych osób dostęp do szerokiej puli adresów IP wciąż może sprawiać, że hosting SEO będzie korzystny, to jednak zdecydowanie odradzamy wybór takiej oferty mniej klientom, którym faktycznie zależy na pozycjonowaniu strony.

Hosting SEO a szybkie serwery

Gdy na rynku debiutowały oferty na hosting SEO to faktycznie oferowane wraz z nimi serwery wyróżniały się szybkością na tle innych rozwiązań. Z perspektywy czasu jednak klasyczny hosting chociażby taki jak dla WordPress stał się na tyle wydajny, że bardzo często znacznie przewyższa on pod tym względem hosting SEO. Oznacza to, że aby mieć szybką stronę internetową nie potrzebujesz hostingu SEO, a dobrze zoptymalizowany kod na wydajnych dyskach NVME i to nawet we współdzielonych środowiskach.

Oczywiście, czas wczytywania strony internetowej ma ogromny wpływ na jej ocenę przez Google, a co tym idzie także na pozycjonowanie o czym przeczytasz chociażby w tym naszym poradniku Przyspieszanie WordPress krok po kroku. Jednak z naszego doświadczenia hosting SEO był znacznie mniej wydajny, a co za tym idzie, także i w tym przypadku korzystanie z takiej oferty mogło przynieść skutek odwrotny do zamierzonej, czyli spadek strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Z tego względu, podobnie jak w przypadku poprzedniej „korzyści”, odradzamy skorzystanie z niej dla własnej.. korzyści 🙂

Hosting SEO a blokowanie robotów

Bardzo często firmy oferujące hosting SEO chwalą się tym, że posiadają one domyślną blokadę znanych robotów internetowych. I tutaj trzeba przyznać, że faktycznie, blokowanie niektórych robotów chociażby narzędzi takich jak Majestic, czy Ahrefs może pomóc ochronić Twoją stronę internetową przed niektórymi działaniami konkurencji.

Taka ochrona może być szczególnie przydatna, jeżeli posiadasz piramidę stron internetowych, a także chcesz ukryć przed wścibskimi oczami najbardziej wartościowe linki, które udało Ci się pozyskać dla swojej domeny. Tego, czego jednak nie przeczytasz na stronie firm oferujących hosting SEO to tego, że możesz samodzielnie zablokować dowolne roboty internetowe poprzez plik robots.txt i to bez konieczności zakupu hostingu SEO. Z drugiej strony, w przypadku hostingu SEO nie masz żadnej kontroli nad listą blokowanych robotów, co może w pewnych sytuacjach również doprowadzić do spadku pozycji strony w wyszukiwarce internetowej.

Znacznie lepszym więc wyborem jest skorzystanie z klasycznego hostingu strony internetowej, chociażby takiego jak hosting Windows, gdzie samodzielne zablokujesz niechciane roboty internetowe. Po raz kolejny odradzamy więc wybór hostingu SEO dla osób, które nie chcą ryzykować pozycji w Google i utraty ruchu organicznego.

Hosting SEO a maskowane stref DNS

Kolejną zaletą wymienianą wśród ofert na hosting SEO są maskowane strefy DNS. Podobnie jak wcześniej także i w tym punkcie musimy zgodzić się z, że takie działanie może być w pewnych okolicznościach korzystne, jedna nie tyle dla pozycjonowania, co głębszego ukrycia lokalizacji stron internetowych. Będzie więc to bardzo korzystne dla właścicieli zapleczówek, którzy chcą ponadto zachować moc wzajemnego linkowania stron.

Tutaj jednak kryje się kolejny haczyk, bowiem mało kto wie, że każda domena pozwala na stworzenie własnych stref DNS. Oznacza to, że po raz kolejny hosting SEO, choć w tym przypadku nie działa na niekorzyść, to jednak nie jest potrzebny, aby osiągnąć wspomniany efekt. Dodatkowo, korzystając z własnych stref DNS podobnie jak w przypadku dedykowanych adresów IP masz całkowitą kontrolę i wyłączność nad przydzielaniem ich do poszczególnych domen internetowych. Początkującym osobom, dla których stworzenie własnych stref DNS może być zbyt trudnym zadaniem zalecamy skorzystać z CloudFlare, które pozwala osiągnąć dokładnie ten sam efekt.

Jak możesz więc zauważyć, jest to kolejna zaleta SEO hostingów, którą z powodzeniem możesz zrealizować korzystając z dowolnej usługi. I co istotne, dla większości osób maskowane strefy DNS nie przyniosą żadnej realnej korzyści w pozycjonowaniu stron internetowych.

I to by było na tyle jeżeli chodzi o najczęściej wymieniane korzyści wśród ofert na hosting SEO. W pozostałych kwestiach SEO hosting będzie bardzo podobny do każdej innego tego typu oferty no może oprócz ceny. Warto zwrócić uwagę na to, że bardzo często hosting dla SEO jest znacznie droższy od typowego hostingu dla strony internetowej. W ostatnim rozdziale tego poradnika podsumujemy więc całą wiedzę na ten temat, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto wybrać hosting SEO.

Czy warto wybrać hosting SEO?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, ale tylko w przypadku osób, które nie zajmują się zawodowo pozycjonowaniem stron internetowych. W takiej sytuacji biorąc pod uwagę korzyści, a raczej brak zalet i dodatkowe ryzyko związane z hostingiem SEO znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie zwykłego hostingu strony internetowej opartego o wydajną infrastrukturę sprzętową oraz sieciową. Szczególnie jeżeli istotnym kryterium będzie dla Ciebie cena takiej usługi znacznie przewyższająca nawet najlepsze oferty dostępne na rynku.

Sytuacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana w przypadku firm, które specjalizują się w budowie struktury zapleczowej, a także pozycjonowaniem stron internetowych. Choć naszym zdaniem hosting SEO to wciąż droga i mało korzystna oferta, a znacznie lepszym rozwiązaniem będzie budowa własnego środowiska hostingowego, to w pewnych sytuacjach oferta ta może mieć sens. Istnieje jednak małe prawdopodobieństwo, że to właśnie ta grupa docelowa trafiła na nasz artykuł, dlatego będziemy twardo stać przy swoim zdaniu, że czas ofert na hosting SEO już przeminął 🤓

Na sam koniec zapamiętaj tę najważniejszą myśl płynącą z naszego poradnika:

Hosting SEO nie pomoże Ci w SEO, dlatego go unikaj!

A teraz obiecana lista poradników na temat pozycjonowania, które faktycznie mogą pomóc:

Jak nie hosting SEO to Sirius Pro

Na koniec trochę autoreklamy 😎 W Sirius Pro przeszliśmy bardzo długą drogę zarówno w pozycjonowaniu stron internetowych, jak i budowaniu najlepszych serwerów w Polsce, dlatego jeżeli zależy Ci na realnych efektach w SEO to skontaktuj się z nami i dowiedz się jak możemy pomóc Ci w tych zadaniach.

Nasza opieka WordPress to nie tylko kompleksowe wsparcie, ale także dostęp do najszybszych serwerów, które przewyższają pod każdym względem wszystkie dostępne w internecie oferty [no może poza ceną, ale tutaj nie zależy nam na konkurencji]. Nasz zespól jest w stanie wdrożyć dla Twojej strony internetowej wszystkie rozwiązania koniecznie do podniesienia jej pozycji oraz widoczności w wyszukiwarce Google.

Za długo by pisać, aby opowiedzieć Ci o całej naszej wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościach, dlatego kliknij tutaj i skontaktuj się z nami już teraz. Hej 🖐️

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania