4099 wyświetlenia
910 wyrazów
Tagi WordPress – stosowanie i pozycjonowanie

Tagi WordPress – stosowanie i pozycjonowanie

Przeczytasz w 4 minuty i 33 sekundy 2019.02.09 | Aktualizacja: 10 miesięcy temu
Tagi WordPress – stosowanie i pozycjonowanie

W tym poradniku dowiesz się czym są tagi WordPress oraz jak poprawnie je skonfigurować oraz ich używać. Znajdziesz tutaj także przydatne informacje w kontekście pozycjonowania za pomocą tagów WordPress.

Tagi WordPress

Tagi w WordPress to predefiniowane taksonomie, czyli sposób grupowania pewnych treści. Oprócz tagów w CMS WordPress znajdziemy także kategorie, które mogą być przypisywane do poszczególnych postów. W przypadku stron statycznych nie ma mamy domyślnie możliwości w WordPress na korzystanie z taksonomii.

Tagi dostępne są z poziomu panelu administratora WordPress w zakładki Wpisy oraz Tagi:

Tagi WordPress - panel administratora

Tagi WordPress w panelu administratora.

Samo dodawanie tagów jest dziecinnie proste, bowiem sprowadza się do wprowadzenia:

  1. Nazwy tagu np. USA.
  2. Uproszczonej nazwy tagu np. usa.
  3. Opisu jeżeli obsługuje go motyw.

A na koniec kliknięcia w przycisk Dodaj nowy tag.

Pamiętaj, że:

Uproszczona nazwa tagu nie może zawierać polskich znaków, spacji, dużych liter etc.

Jakie zadanie mają tagi WordPress? Wbrew pozorom mają one bardzo szerokie zastosowanie, a ich wykorzystanie zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od wyobraźni administratora oraz możliwości motywu. Przede wszystkim tagi WordPress pozwalają na grupowanie postów zbierając je wspólnie pod jednym hasłem.

Wyobraź sobie, że na swoim blogu WordPress masz 10 poradników na temat podróżowania po USA. Dodając więc do każdego z postów ten sam tag np. USA możesz połączyć wszystkie z nich. W ten sposób otwierają Ci się wielkie możliwości korzystania z tagów WordPress np. poprzez prezentowanie podobnych wpisów, czy też lepsze pozycjonowanie strony w Google.

O tym jednak napiszemy za chwilę.

Tagi na blog WordPress – co musisz wiedzieć

Jest jeszcze kilka ważnych i przydatnych informacji, które musisz wiedzieć o tagach w WordPress. Przede wszystkim tagi pozwalają na dodawanie pozycji równorzędnych w przeciwieństwie do kategorii gdzie możesz mieć rodziców i ich dzieci. O tagach można jednak powiedzieć, że jeszcze bardziej zawężają i porządkują to co znajduje się w konkretnych kategoriach.

Brzmi skomplikowanie? 🤔

Wyobraź sobie, że na blogu WordPress masz kategorię nadrzędną Podróże. W tej kategorii znajduje się kategoria podrzędna np. Świat. Do tej kategorii znakomicie pasuje przyporządkowanie postu o nazwie: Co warto zwiedzić Ameryce Północnej.

Nie ma jednak sensu tworzyć kolejnych podkategorii, gdyż do połączenia wpisów o tej samej tematyce w formie pewnej serii można skorzystać właśnie z tagu USA. Pasuje on zarówno do treści samych postów jak i struktury kategorii. Teraz już rozumiesz po co są kategorie? 💁‍♂️

Korzystanie z tagów WordPress nie jest jednak obowiązkowe, lecz może być bardzo pomocne w pozycjonowaniu. Zwłaszcza, że do jednego tagu możesz przypisać kilka postów, a każdy tag ma swój oddzielny adres URL, który indeksuje się w Google.

Porozmawiajmy więc teraz trochę o tej kwestii.

Tagi WordPress a pozycjonowanie

Zanim powiemy Ci jak wykorzystać tagi WordPress pod kątem SEO na początek kilka ważnych zasad, o których musisz pamiętać stosując tagi na blogu WordPress:

📛 Tag nie powinien zawierać więcej niż 3 wyrazy.

📛 Tag nie powinien kanibalizować słowa kluczowe.

📛 Tagi nie powinne być identyczne z kategoriami.

📛 Tagi nie mogą obejmować zbyt wielu wpisów.

📛 Tagi nie powinny być tworzone dla pojedynczych wpisów.

📛 Tagi nie mogą równoważyć ilości wpisów 

A teraz to co może przydać Ci się w tagach pod kątem pozycjonowania:

✅ Tagi mogą pełnić funkcję fraz kluczowych z długim ogonem.

✅ Tagi powinny łączyć podobne tematycznie posty.

✅ Tagi powinny być zoptymalizowane pod SEO np. przez Yoast SEO.

✅ Tagi mogą być indeksowane przez robota Google.

✅ Tagi powinny mieć przyjazną strukturę linków.

✅ Tagi muszą być unikalne oraz wartościowe dla użytkownika.

Korzystając z tych wskazówek możesz stworzyć na swojej strony lub blogu WordPress wartościową strukturę linków, która pomoże zarówno użytkownikom jak i robotom Google. Tagi WordPress możesz traktować jako dodatkowe podstrony, które nie wymagają zbyt wielu pracy, a mogą pomóc w jej pozycjonowaniu.

Niestety, tak jak w przypadku wpisów, czy też stron statycznych ważny jest tutaj wysokiej jakości content, który możesz zagwarantować łącząc ze sobą prawdziwie powiązane posty. Same tagi powinny mieć przyjazną nazwę oraz strukturę URL, dzięki czemu indeksacjach w Google będzie szybsza i prostsza. W ten sposób tagi mogą także wspierać hierarchię kategorii na stronie WordPress.

Wbrew pozorom, istnieje wiele stron, które rankują w Google wykorzystując do tego celu tagi. Niestety, należy tutaj jednak zachować rozwagę, ponieważ zbyt duża ilość tagów może być tak samo niekorzystna jak ich niewłaściwe wykorzystanie. Nie oznacza to jednak, że tagi są obowiązkowym narzędziem w pozycjonowaniu strony, lecz odpowiednio stosowane mogą przynieść wymierne korzyści oraz ułatwić porządkowanie treści.

I to tyle. Powodzenia ☺️

Wypozycjonuj z nami tagi WordPress

Potrzebujesz pomocy z pozycjonowaniem strony WordPress? A może chcesz nauczyć się jak jeszcze bardziej wykorzystać moc taksonomii WordPress do celów SEO? Nasi eksperci WordPress są cały czas do Twojej dyspozycji. Napisz do nas już teraz, a my pomożemy Ci w każdym zadaniu na WordPress ☺️ do usłyszenia ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania