2668 wyświetlenia
2305 wyrazów
System zarządzania treścią CMS

System zarządzania treścią CMS

Przeczytasz w 11 minut i 31 sekund 2020.12.29 | Aktualizacja: 2023.06.18
System zarządzania treścią CMS

Dowiedz się czym jest system zarządzania treścią, co ma wspólnego z platformą WordPress oraz dlaczego budując nowoczesną stronę internetową warto postawić na system CMS.

CMS, czyli system zarządzania treścią

Nazwa system zarządzania treścią pochodzi tak naprawdę od angielskiego skrótu CMS. Ten z kolei pochodzi od słów Content Management System. I tak jak nazwa wskazuje system CMS umożliwia zarządzanie wszelkiego rodzaju treściami publikowanymi na stronie internetowej lub w innym miejscu właśnie za jego pomocą. Jest to więc rodzaj pewnego oprogramowania służącego do prowadzenia np. serwisu www oraz jego aktualizację i rozbudowę. Z samego założenia system zarządzania treścią CMS ma być przyjazny i łatwy w obsłudze dzięki wizualnemu interfejsowi użytkownika, do którego obsługi nie potrzeba technicznej wiedzy.

Pierwszy system CMS powstał w 1995 roku i nosił nazwę PRISM od Presentation of Realtime Interactive Service Material. PRISM został założony przez twórców CNET, a jego celem było pokazanie nowoczesnych metod zarządzania treściami opartych o relacyjne bazy danych. Od tego czasu zmieniło się jednak bardzo wiele zarówno na płaszczyźnie technologicznej jak i społecznej, dlatego też systemy CMS na przestrzeni lat przeszły znaczną ewolucją.

Doskonałym przykładem nowoczesnego systemu zarządzania treścią CMS jest WordPress, lecz o nim więcej w dalszej części tego artykułu. Jego wygląd możesz zobaczyć poniżej:

System zarządzania treścią CMS - WordPress

System zarządzania treścią CMS WordPress.

Przejdźmy teraz do opisu rodzajów systemu do zarządzania treścią.

Rodzaje systemów zarządzania treścią

Choć pojęcie system zarządzania treścią wydaje się określać jeden konkretny rodzaj systemów komputerowych, to jednak system CMS może przybierać różne formy.

Przede wszystkim systemy CMS możemy podzielić ze względu na sposób dystrybucji oraz licencjonowania. System CMS może być udostępniany jako zamknięty kod źródłowy dostępny tylko dla jego twórcy lub udostępniany płatnie lub darmowo szerszemu gronu odbiorców np. w formie otwartego kodu źródłowego. W przypadku systemu CMS WordPress możemy mówić zarówno o otwartym kodzie źródłowym oraz darmowej dystrybucji wraz z możliwością modyfikacji jego kodu. To właśnie sprawiło, że WordPress stał się pierwszym systemem CMS na świecie. Dzięki tym możliwościom system zarządzania treścią WordPress stał się niezwykle popularny, a jego społeczność zadbała o olbrzymią ilość wtyczek i motywów, zarówno darmowych jak i płatnych. WordPress bardzo mocno odstawie więc konkurencji takiej jak Drupal, czy Joomla!, a dystans ten staje się co raz większy.

Systemy CMS możemy podzielić także ze względu na ich zastosowanie np.:

📑 Document Managment System – System zarządzania dokumentami.

📘 Knowledge Managment System – System zarządzania wiedzą.

📀 Digital Asset Managment System – System zarządzania zasobami cyfrowymi.

💼 Enterprise Content Managment System – System zarządzania obiegiem treści.

💻 Web Content Managment System – System zarządzania treściami na stronie internetowej.

Systemy CMS najczęściej pisane są w językach takich jak ASP, JSP, PHP, czy Python. Systemy zarządzania treścią możemy dodatkowo podzielić także ze względu na ich budowę:

1️⃣ Content Managment Framework
Rozbudowany i kosztowny system CMS oparty o szkielet w formie zbioru narzędzi, bibliotek określamy jako Content Managment Framework. Przykładem takiego systemu jest Drupal lub Joomla!. Systemy CMS Content Managment Framework przeznaczone są głównie dla programistów.

2️⃣ Page-Based System
System CMS o transparentnych konsolach, który jest jednocześnie łatwy w obsłudze nazywamy Page-Based System. Pozwala na edycję treści strony bezpośrednie w jej sekcji <body>. System ten może służyć także do tworzenia bardziej zaawansowanych aplikacji takich jak np. TikiWiki, czy TYPO3.

3️⃣ Module-Based System
Mamy także systemy modularne i je określamy nazwą Module-Based System. Taki system jak wskazuje nazwa oparty jest o moduły pełniące określone funkcje. Umożliwia on dodawanie do systemu już gotowych darmowych lub płatnych modułów nazywanych np. wtyczkami lub napisanie ich od podstaw. Przykładem systemu modułowego jest WordPress, Joomla! oraz eZ publish. System modułowy pozwala na szybkie uruchomienie strony internetowej oraz dużą elastyczność w jej rozwoju.

4️⃣ Content Object System
Ostatni rodzaj systemu CMS to tzw. Content Object System. Mówiąc w skrócie system ten pozwala na umieszczanie różnych reproduktywnych obiektów w dowolnym miejscu na stronie. Idealnie nadaje się do obsługi gazet, czy też czasopism.

Przejdźmy teraz do omówienia działania systemu zarządzania treścią.

Jak działa system CMS?

Aby umożliwić działanie strony internetowej, a jednocześnie zarządzanie nią za pomocą interfejsu graficznego system CMS oddziela treści serwisu takie jak np. teksty, czy zdjęcia od struktury witryny www. Treści tekstowe zostają zapisane do bazy danych [w przypadku WordPress jest to baza danych MySQL, którą dotyka klasyczny błąd z łączeniem z bazą danych], a jej zasoby przechowywane na serwerze. To tam znajdują się także pliki takie jak CSS ze stylami, PHP z funkcjami oraz JS ze skryptami. Oczywiście na serwerze mogą znajdować się dowolne pliki jak i kod stworzony w zupełnie innym języku programowania, jednak najczęściej będą to właśnie wspomniane formaty.

Podczas otwierania strony internetowej serwer w pierwszej kolejności odpytuje więc bazę danych przez zapytania SQL, a następnie wczytuje z serwera niezbędne pliki oraz szablony potrzebne do jej wyświetlenia zgodnie z konfiguracją. W ten sposób generowany jest automatycznie kod HTML prezentowany wizualnie jako strona internetowa. Umożliwiają to szablony i motywy, które są największą zaletą systemów takich jak WordPress, dzięki czemu możliwe jest szybkie dostosowanie i zmianę wyglądu strony internetowej.

Działanie systemu CMS jest proste i intuicyjne, ponieważ sama edycja treści nie wymaga znajomości kodu, a jedynie poruszania się po zazwyczaj przyjaznym interfejsie. Co raz częściej systemy zarządzania treścią pozwalają już nie tylko na edycję samej treści, lecz także modyfikację warstwy wizualnej strony internetowej. Sprawia to, że duża część użytkowników systemu CMS WordPress potrafi samodzielnie zainstalować WordPress, a następnie zarządzać platformą za pomocą panelu administratora. Oczywiście działanie systemu CMS nie jest możliwe bez odpowiedniego i wydajnego serwera np. w ofercie na hosting WordPress, jednak później stworzenie przyjaznej i ładnej strony internetowej WordPress idzie już z górki.

A jakie są zalety i wady systemów CMS? 🤔

Zalety i wady systemu zarządzania treścią

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a system CMS nie jest tutaj wyjątkiem. Nie chodzi jednak o to czego system CMS nie potrafi lub co robi źle, a raczej o to do czego jest on przeznaczony i kiedy można na nim skorzystać. Zacznijmy od zalet ☺️

Zalety systemu CMS

Sprawdź wszystkie zalety systemu CMS opisane na przykładzie platformy WordPress:

✅ Prosta i łatwa obsługa systemu

✅ Przyjazny instalator i konfigurator

✅ Możliwość instalacji modułów

✅ Obsługa szablonów oraz motywów

✅ Wizualna edycja strony internetowej

✅ Możliwość uruchomienia sklepu internetowego

✅ Treści przechowywane w bazie danych

✅ Łatwa aktualizacja systemu oraz modułów

Bezpieczeństwo użytkowania systemu

✅ Zdalne zarządzanie witryną bez dostępu do serwera

✅ Podgląd treści już na etapie ich edycji

✅ Repozytorium darmowych i płatnych dodatków

✅ Lepsza zgodność z SEO w Google

✅ Łatwy import i eksport danych

✅ Wsparcie społeczności oraz twórców

Czy systemy CMS mają jakieś wady? Oczywiście. Zastanawiasz się jakie? 🤔

Wady systemów CMS

Poniżej znajdziesz ogólną listę wad systemu CMS, z którymi możesz mieć styczność:

❎ Do działania wymaga bazy danych

❎ Negatywnie wpływa na czas TTFB

❎ Zwiększa obciążenie i wykorzystanie hostingu

❎ System CMS jest podatny na wirusy i infekcje

❎ Wyższy koszt wdrożenia i dłuższy czas realizacji projektu

❎ Wybór systemu CMS uzależnia od jego dalszego rozwoju

Jak widać system CMS ma więcej zalet niż wad, jednak nie oznacza to, że sprawdzi się on w każdym przypadku. Jeżeli potrzebujesz bardzo prostej strony internetowej lub naprawdę zaawansowanej aplikacji to zdecydowanie lepiej postawić na autorski kod niezależny od systemu CMS. Wpłynie to nie tylko na większą elastyczność, ale także bezpieczeństwo oraz optymalizację kodu.

System CMS sprawdzi się jednak wszędzie tam, gdzie zamierzamy stworzyć nowoczesną stronę internetową, która posłuży do tworzenia treści np. na blogu lub w sklepie internetowym. System zarządzania treścią CMS to rozwiązanie przeznaczone dla zdecydowanie mniej doświadczonych użytkowników, ale jednocześnie takie, które w rękach dobrego programisty pozwala na znaczną rozbudowę oraz modyfikację strony. Obecnie co raz większa ilość stron internetowych na świecie korzysta z systemów CMS i jak łatwo domyśleć się prym wiedzie tutaj system CMS WordPress. Wybierając ten system, podążając za naszymi poradnikami na blogu oraz korzystając z naszego wsparcia masz pewność, że Twoja strona internetowa będzie wyglądać i działać jak tego oczekujesz.

O tym dlaczego warto wybrać system CMS WordPress przeczytasz poniżej.

Jaki system CMS wybrać?

Na rynki istnieje wiele systemów CMS, jednak w tym artykule omówimy tylko najpopularniejsze z nich. Do najbardziej popularnych systemów zarządzania treściami możemy zaliczyć system CMS WordPress, Joomla! i Drupal. Pierwsze miejsce dla systemu WordPress nie wzięło się z przypadku, ponieważ system ten jest obecnie najnowocześniejszym i najlepszym rozwiązaniem dla stron internetowych. To właśnie z tego powodu od 2016 roku specjalizujemy tylko i wyłącznie w WordPress i budujemy dla nas samych oraz naszych klientów strony, które zarabiają. Nie oznacza to jednak, że pozostałe systemy nie posiadają swoich zalet, jednak patrząc obiektywnie na ich zalety i wady to bezsprzecznie w zastosowaniach konsumenckich oraz biznesowych wygrywa WordPress 💪

Przejdźmy teraz do opisu każdego z nich ☺️

#1 WordPress

WordPress to doskonałe narzędzie dla początkujących jak i doświadczonych programistów, którzy potrafią zmienić ten prosty system blogowym CMS w rozbudowaną platformę internetową. System WordPress ma wiele zalet i do głównych z nich należy otwarty i darmowy kod źródłowy, ogromna ilość wtyczek oraz motywów, a także prosta obsługa i niezawodne działanie. Jedyną wadą stron WordPress jest duża podatność na zagrożenia ze względu na dużą popularność systemu. System WordPress nadaje się doskonale także na sklep internetowy dzięki wtyczce WooCommerce. System WordPress jest także doskonale zoptymalizowany pod kątem SEO, posiada edytor blokowy Gutenberg oraz niesamowitą społeczność skupioną wokół platformy. Czego chcieć więcej? 💁‍♂️

Więcej o WordPress możesz przeczytać w tym wpisie: WordPress dla początkujących od A do Z.

#2 Joomla!

Kolejnym popularnym systemem CMS jest Joomla!, który przez niektórych uważany jest także za najlepszy system CMS. Zaletą systemu Joomla! jest spora ilość rozszerzeń oraz motywów, a także otwarty i darmowy kod aplikacji. System Joomla! jest dojrzałym rozwiązaniem rozwijanym od 2005 roku przez co stał się bezpośrednim konkurentem platformy WordPress. Joomla! sprawdzi się doskonale dla zaawansowanych użytkowników i programistów oraz zapewni im nieograniczone możliwości rozbudowy strony internetowej. Niestety ten system CMS nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników., którzy mogą potrzebować do jego konfiguracji pomocy specjalisty. Joomla! nie posiada także tak intuicyjny panel administratora jak WordPress.

#3 Drupal

Kolejny popularnym systemem CMS jest Drupal. System ten posiada otwarty kod źródłowy oraz jest całkowicie darmowy, a dodatkowo pracuje na nim wiele znanych stron internetowych na świecie. System CMS Drupal to dobre rozwiązanie dla programistów lub osób, które są w stani zatrudnić programistę do budowy strony internetowej. System jest prosty w obsłudze oraz posiada wiele opcji oraz dodatków. Dodatkowo Drupal posiada oddaną społeczność gotową nieść Ci pomoc i wsparcie. Niestety system nie jest już tak przyjemny i łatwy w obsłudze, a zmiana wyglądu strony internetowej może wymagać czasu i zaangażowania. Drupal rozwinie swoje skrzydła tylko przy dużych i drogich projektach www.

Dlaczego warto wybrać system CMS WordPress?

Jeżeli zastanawiasz się jaki system CMS warto wybrać to odpowiedź jest jedna: WordPress. Platforma ta łączy wszystkie zalety najpopularniejszych systemów zarządzania treściami na świecie, a przy odrobinie czasu i wiedzy pozwala zbudować wymarzoną stronę internetową. Dodatkowo WordPress pozwoli Ci uruchomić nie tylko prostego bloga, do którego został stworzony, lecz także sklep internetowy, platformę szkoleniową, czy też aplikację opartą o nowoczesny język programowania. WordPress to naszym zdaniem najlepszy wybór dla wszystkich stron internetowych chyba, że dysponujesz bardzo dużym budżetem, a Twoje rozwiązanie jest na tyle oryginalne, że potrzebujesz czegoś więcej niż CMS. Choć systemy CMS takie jak Drupal, czy Joomla! mają swoje zalety, to jednak nie są w stanie one pokonać system WordPress o czym świadczy jego popularność oraz dynamiczny rozwój.

Porównanie tych systemów pod kątem ecommerce możesz znaleźć w naszym artykule Najlepsze platformy e-commerce [Ranking].

Stwórz z nami stronę na CMS WordPress

To już wszystko we wpisie dotyczącym systemów zarządzania treściami tzw. CMS. Mamy nadzieję, że już nie tylko wiesz czym jest i jak działa system CMS, ale także dlaczego warto postawić na WordPress. Skontaktuj się z nami, aby wspólnie zaplanować uruchomienie Twojej nowej strony internetowej, bloga lub sklepu internetowego ☺️

No to do usłyszenia 💁‍♂️🖐

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania