Jak zacząć pozycjonowanie WordPressa

Dowiedz się na czym polega pozycjonowanie WordPressa i poznaj tajniki perfekcyjnej optymalizacji strony internetowej WordPress.

WordPress to nic innego jak system CMS do zarządzania treścią w internecie, a mówiąc w skrócie jest to platforma za pomocą, której możemy szybko i łatwo uruchomić stronę internetową lub e-sklep.

Dlaczego WordPress?

Jak podają ostatnie statystyki w Polsce Worpdress ma już ponad 70% zasięgu w stosunku do innych platform CMS. Wynika to z łatwej obsługi systemu oraz wielu przydatnych funkcji i zalet dla użytkownika końcowego. Przedstawimy dzisiaj jak odpowiednio skonfigurować i poprawić pozycjonowanie WordPressa, aby umożliwić naszej stronie osiąganie wysokich pozycji w Google.

Jak wiadomo, pozycjonowanie to nie tylko zdobywanie linków – to także działania off-site, czyli optymalizacja witryny internetowej. Takie działania w podstawowym zakresie można wykonać bez korzystania z usług zewnętrznej firmy, a wystarczy do tego poświecenie chwili czasu i uwagi. Bez wydania ani złotówki!

Potrzebujesz więcej dowodów? Zobacz nasz artykuł:

Jak zacząć pozycjonowanie WordPressa

WordPress – Ustawienia ogólne

Zacznijmy zatem od podstawowych ustawień w WordPressie. Chcąc wypozycjonować stronę w Google należy pamiętać o jednej zasadzie:

Strona przyjazna dla użytkownika = strona wartośćiowa dla Google.

Oznacza to, że, aby osiągać wysokie pozycje w wyszukiwarce, posiadać szeroki zasięg widoczności w Google oraz cieszyć się duża ilością odwiedzin należy skonfigurować stronę, która umożliwi użytkownikowi łatwe nawigowanie po niej. Ważne jest także, aby uzupełnić wszędzie niezbędne informacje.

Po zainstalowaniu WordPressa należy w pierwszej kolejności ustawić:

 1. Tytuł witryny – zazwyczaj jest on powiązany z nazwą domeny i zawiera frazy, które najprecyzyjniej charakteryzują naszą działalność,
 2. Opis witryny – właściwy opis strony internetowej, który mówi więcej niż jej tytuł, ale nie jest dłuższy niż 160 znaków,
 3. Adres URL – adres strony, który może zaczynać się od www lub https:// w przypadku certyfikatu SSL,

Każdą z tych opcji z łatwością odnajdziemy w ustawieniach administratora w sekcji Ogólne.

Wordpress - Ustawienia podstawowe

Następnie przechodzimy do zakładki Bezpośrednie odnośniki i zaznaczamy pole Własny format. Pozostawiamy domyślną wartość tak jak na poniższym zdjęciu (możemy ewentualnie usunąć ukośnik/slash).

Wordpress - Bezpośrednie odnośniki

WordPress – optymalizacja grafik

Istotną kwestią jest także optymalizacja plików graficznych. Przechodzimy zatem do zakładki Media i robimy generalnie porządki zwracając uwagę na:

 1. Wielkość pliku – Grafiki nie powinny być większe niż 300 kB,
 2. Nazwę pliki – Obrazki powinny mieć nazwę bez wielkich liter, bez polskich znaków, a wyrazy muszą być oddzielone myślnikami,
 3. Tytuł – Tytuł zdjęcia najczęściej tożsamy z nazwą pliku
 4. Tekst alternatywny – Krótki opis zdjęcia, który robot Google czyta, jednocześnie najważniejszy element SEO dla grafik w WordPressie,
 5. Etykieta – Tekst wyświetlający się pod zdjęciem przydatny dla użytkownika,

Wszystkie te elementy mogą mieć identyczną treść jednak najważniejsze jest, aby były one zgodne z treścią, którą przedstawiają. Nie próbujmy zatem na siłę umieszczać tam słowa kluczowe, bowiem na obecnym etapie rozwoju uczenia maszynowego Google czyta nie tylko tekst, ale również grafiki.

Wordpress - Biblioteka

WordPress – wpisy oraz strony

Pozycjonowanie WordPressa to jednak nie tylko grafiki i ogólne ustawienia. Warto zoptymalizować również wpisy oraz strony statyczne pamiętając o kilku najważniejszych elementach:

 1. Tytuł – prosty i trafny zawierający ważną frazę kluczową z punktu widzenia pozycjonowania,
 2. Adres URL – jak najkrótszy i pokrywająca się z tytułem strony, fraza kluczowa znajdująca się relatywnie najbliżej początku całego adresu,
 3. Obrazek wyróżniający – załączony do każdej podstrony i zgodny z zasadami optymalizacji grafik,
 4. Kategorie – przynajmniej jedna kategoria opisująca tematykę strony (dotyczy tylko wpisów),
 5. Tagi – od 3 do 5 tagów zawężających tematycznie zakres wybranych kategorii (dotyczy tylko wpisów),

Optymalizacja - wpisy i artykuły

To tyle na dziś jeżeli chodzi o podstawową optymalizację i pozycjonowanie WordPressa. W kolejnych artykułach przygotujemy opis najbardziej przydatnych wtyczek dla SEO oraz ich opis ich poprawnej konfiguracji.

Napisz do nas

Potrzebujesz błyskawicznej odpowiedzi? Napisz do nas wiadomość.