Aktualizacja linków w WordPressie

Planujesz przenieść swojego WordPressa pod inną domenę lub zainstalować certyfikat SSL? Dowiedz się jak zaktualizować linki znajdujące się na stronie internetowej.

System WordPress pomimo swoich wielu zalet niestety nie posiada narzędzi wspierających aktualizację linków. Na szczęście w repozytorium wtyczek WordPress znajdziemy przydatne dodatki, które znacznie ułatwią nam to zadanie.

Linkowanie wewnętrzne

Struktura wewnętrznych linków znajdujących się na stronie internetowej jest bardzo istotna z dwóch względów: pierwszym z nich jest oczywiście pozycjonowanie, które w głównej mierze opiera się o linki, natomiast drugim są użytkownicy, którzy korzystając z naszej witryny mogą łatwo odnaleźć, zapisać lub udostępnić wybraną podstronę.

O ile strona główna zazwyczaj będzie miała zbliżony adres, o tyle linki prowadzące do podkatalogów oraz podstron mogą mieć zupełnie różną strukturę. O samym linkowaniu wewnętrznym przygotujemy osobny wpis, w którym przedstawimy wam jak należy odpowiednio je zaplanować oraz wdrożyć projektując stronę internetową. Nasza firma wielokrotnie była realizatorem projektowania linków wewnętrznych zarówno dla stron jak i sklepów internetowych.

Linki w WordPressie

Podstawowe opcje WordPressa oddają nam do użytku kilka rodzajów schematów linków przeznaczonych dla różnych podstron takich jak:

  • strony,
  • wpisy,
  • media,
  • kategorie,
  • tagi.

W przypadku, gdy przenosimy istniejącą już stronę WordPress pod inną domenę internetową lub np. instalujemy certyfikat SSL konieczna staje się aktualizacja linków wewnętrznych.

Aby oszczędzić sobie wielu godzin pracy, które poświęcilibyście na ręczną zmianę linków pokażemy wam jak można to zadanie uprościć do zaledwie 3 kroków.

Instalacja wtyczki

Pierwszym zadaniem, które musimy wykonać to instalacja wtyczki o nazwie Search & Replace dostępnej w WordPressie za darmo. Pomimo tego, że wtyczka jest nieprzetestowana z najnowszą wersją WordPressa oraz nie była aktualizowana od dłuższego czasu możemy z całkowitą pewnością potwierdzić, iż działa ona niezawodnie i poprawnie. Świadczy o tym także średnia ocen oraz ilość instalacji.

Wtyczka Search & Replace

Po zainstalowaniu wspomnianej wtyczki musimy ją włączyć, a następnie przejść do jej opcji z menu Narzędzia.

Aktualizacja linków

Następnym krokiem jest przejście do zakładki Search & Replace. Wprowadzamy dane:

  • Search for: – pełny adres aktualnej domeny z przedrostkiem http:// i/lub www,
  • Replace with: – wprowadzamy nowy, pełny adres domeny (w przypadku instalacji certyfikatu SSL wystarczy zamienić http:// na https://),

Na samym dole zaznaczamy Select all tables oraz odznaczamy Dry Run i klikamy Do Search & Replace.

Search & Replace

Po wykonaniu tych punktów poprawnie wtyczka wyświetli nam na samej górze ilość zmienionych adresów oraz umożliwi pobranie bazy MySQL.

Nadpisanie bazy MySQL

Ostatni krok to zalogowanie się do naszego panelu MySQL na serwerze gdzie znajduje się aktualna baza WordPressa. Najczęściej będzie to panel phpMyAdmin, w którym wybieramy z lewej strony naszą bazę danych. Na samym dole klikamy Zaznacz wszystko i usuwamy wszystkie tabele WordPress. następnie przechodzimy do zakładki Import.

Import MySQL

Klikamy w Wybierz plik i wybieramy z dysku wyeksportowaną wcześniej za pomocą wtyczki bazę MySQL ze zmienionymi adresami URL. Klikamy na koniec w przycisk Wykonaj i wszystko gotowe. Jeżeli nie zmienialiście przy okazji np. serwera baz danych lub prefiksu tabel to taka metoda aktualizacji linków od razu po zakończeniu importu powinna zaowocować działającą witryną pod nowym adresem.

Oczywiście w przypadku zmiany domeny należy ją jeszcze odpowiednio skonfigurować po stronie samego hostingu, dlatego jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy to napisz do nas. Pomożemy szybko i kompleksowo.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.