Wdrożenie systemu B2B w firmie

Systemy B2B zyskują co raz większą uwagę w oczach przedsiębiorców, którzy chętnie dostrzegają korzyści jakie daje im wdrożenie nowoczesnej platformy sprzedaży internetowej. Na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań, jednak różnią się one zarówno ceną jak i funkcjonalnością. Dowiedz się jak wybrać i w prosty sposób wdrożyć w firmie system B2B.

Wdrożenie systemu B2B w firmie

Co to jest system B2B?

System B2B (z ang. business-to-business) to platforma sprzedaży internetowej, która umożliwia kontrahentom składanie zamówień poprzez stronę internetową. Klient logując się za pomocą swojego loginu oraz hasła ma nieograniczony dostęp do zawsze aktualnej, indywidualnie przygotowanej oferty. Zaawansowane platformy B2B udostępniają klientowi także podgląd historii zamówień, stanu rozrachunków, dokumentów (w tym pobieranie faktur VAT) oraz wiele dodatkowych funkcjonalności, które umożliwiają całkowitą rezygnację z kontaktu z handlowcem. Jak można zauważyć wdrożenie nowoczesnych rozwiązań B2B to korzyści nie tylko dla samych klientów, ale również dla przedsiębiorców, dlatego tak ważne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy zewnętrznej firmy przy realizacji takiego projektu. Korzystając z usług Sirius PRO gwarantujemy szybkie i skuteczne wdrożenie systemu B2B w Twojej firmie za pomocą 5 prostych kroków.

1. Projekt wstępny

Pierwszym krokiem do wdrożenia platformy B2B w firmie jest zlecenie pracownikom przygotowania wewnętrznego projektu, który określi obecne potrzeby przedsiębiorstwa oraz planowany kierunek jego rozwoju z wykorzystaniem nowych narzędzi sprzedaży. Dokument taki jest zazwyczaj wewnętrzną analizą obejmującą w swym zakresie potrzeby najważniejszych działów firmy począwszy od logistyki poprzez dział marketingu i sprzedaży, a na zarządzie kończąc. Jest to również dobry moment na to, aby wyznaczyć osobę lub zespół pracowników w firmie, który będzie odpowiadał za nadzór i kontakt z wykonawcą projektu informatycznego w trakcie jego realizacji. Niekiedy zdarza się, iż już na etapie tworzenia projektu wstępnego firma decyduje się na pomoc i wsparcie firmy, który może także odpowiadać za wdrożenie systemu B2B.

2. Analiza przedwdrożeniowa

Po określeniu priorytetów i potrzeb firmy przychodzi pora na kolejny krok, który w największym stopniu decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Na tym etapie firma wybiera potencjalnych wykonawców wdrożenia systemu B2B, a następnie zleca jednemu z nich  przygotowanie analizy przedwdrożeniowej, który poprzez wewnętrzne konsultacje określi następujące kwestie:

  • Specyfika funkcjonalności systemu B2B
  • Wymagania infrastruktury sieciowo-sprzetowej
  • Sposób integracji z istniejącymi systemami w firmie
  • Zakres szkolenia dla kadry pracowniczej oraz klientów
  • Czas oraz koszt wdrożenia i utrzymania projektu

Analiza przedwdrożeniowa systemu B2B przekazywana jest zazwyczaj w postaci jednego dokumentu obejmującego wszystkie wymienione powyżej elementy istotne dla realizacji wdrożenia.

3. Wybór wykonawcy

Po przygotowaniu niezbędnych formalności przychodzi pora na wybranie wykonawcy wdrożenia systemu B2B w firmie. W tym momencie warto zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych czynników, które powinny zadecydować o wyborze konkretnej firmy:

  • Zdobyte doświadczenie w realizacji zbliżonych projektów
  • Kwalifikacje umożliwiające sprawną realizację wdrożenia systemu B2B
  • Poziom obsługi zlecenia oraz rzetelna wymiana informacji
  • Możliwość nawiązania długotrwałej współpracy
  • Perspektywa dalszego rozwijania projektu przy udziale tego samego wykonawcy

Niestety, dosyć często spotyka się, iż dla większości firm najważniejszym kryterium wyboru wykonawcy wciąż pozostaje cena usługi. Z naszego doświadczenia wiemy jak ważne jest profesjonalne i indywidualne podejście do każdej firmy i jak wiele pracy wymaga odpowiednie wdrożenie projektu informatycznego. Nierzadko zdarza się, iż najtańsza oferta nie obejmuje wszystkich kluczowych zagadnień projektu, a w efekcie końcowym nie spełnia także oczekiwań klienta. W Sirius PRO dbamy o każdy szczegół powierzonych nam zadań i właśnie z tego powodu nigdy nie konkurujemy ceną a jakością świadczonych przez nas usług!

4. Wdrożenie systemu B2B

Na tym etapie wybrany przez firmę wykonawca projektu przystępuje do realizacji wdrożenia. To właśnie na nim ciąży cała odpowiedzialność za powierzone mu zadania, a także rozwiązanie ewentualnych problemów, które nie zostały wcześniej przewidziane. Jest to także najbardziej intensywny okres wymiany informacji pomiędzy klientem a wykonawcą, dlatego tak bardzo istotna jest komunikacja, o której wspomnieliśmy przy kryteriach wyboru firmy. Odpowiednio przygotowany projekt wdrożenia systemu B2B  zapewnia również wystarczający czas niezbędny do przeszkolenia kadry pracowniczej oraz wewnętrznych testów przed końcowym uruchomieniem platformy dla klientów.

5. Uruchomienie produkcyjne

Po pomyślnie ukończonych testach systemu B2B oraz uwzględnieniu wszystkich poprawek w jego funkcjonowaniu platforma gotowa jest do obsługi pierwszych kontrahentów firmy. W zależności od potrzeb firmy wykonawca może przeprowadzić szkolenie wprowadzające kluczowych klientów do korzystania z systemu B2B. Czuwa on także nad prawidłowym działaniem platformy do czasu ostatecznego odbioru projektu przez zleceniodawcę. Po zakończeniu wdrożenia systemu B2B firma decyduje się na sposób utrzymania i rozwoju projektu informatycznego np. poprzez zlecenie outsourcingu IT jego wykonawcy.

Podsumowanie

Jak można łatwo zauważyć wdrożenie systemu B2B to skomplikowany proces, który można znacznie uprościć przestrzegając wszystkich wskazówek zawartych w tym artykule. Bardzo istotny jest odpowiedni wybór wykonawcy, ponieważ to właśnie od jego wiedzy i umiejętności zależy sukces całego projektu. Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu systemów B2B, dlatego z przyjemnością pomożemy Ci w odpowiednim wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy. W celu uzyskania dodatkowych odpowiedzi zachęcamy do kontaktu z nami.

Jeżeli już dziś chcesz zobaczyć jak wygląda nowoczesna platforma sprzedaży internetowej kliknij i zamów wersję demonstracyjną systemu Mistral Business B2B firmy MS Systems.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone zostały gwiazdką.