wyświetlenia
3046 wyrazów
ChatGPT od OpenAI – czym jest, jak i po co korzystać z GPT?

ChatGPT od OpenAI – czym jest, jak i po co korzystać z GPT?

Przeczytasz w 15 minut i 13 sekund 2023.12.11 | Aktualizacja: 7 miesięcy temu
ChatGPT od OpenAI – czym jest, jak i po co korzystać z GPT?

W tym artykule porozmawiamy na temat ChatGPT, czyli czatu ze sztuczną inteligencją stworzonego przez organizację OpenAI. Gdy przeczytasz go do końca to dowiesz się z niego wielu ciekawych rzeczy na ten temat, których nie znajdziesz w polskiej blogosferze. Oprócz przydatnej wiedzy i ciekawostek na temat chatu ChatGPT oraz modelu GPT pomożemy Ci zrozumieć jak oraz w jakim celu korzystać ze sztucznej inteligencji na stronach i aplikach internetowych, także, lecz nie tylko w oparciu o system WordPress.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sam wyraz sztuczna inteligencja pochodzi od anglojęzycznych słów artificial intelligence, które należy rozumieć jako przeciwieństwo naturalnej inteligencji powstałej np. w procesie ewolucji człowieka. Oznacza to, że taka sztuczna inteligencja będzie wytworem ludzi, którzy już takową naturalną inteligencję posiadają, zakładając oczywiście, że sami nie jesteśmy również produktem wyższej od nas inteligencji, ale to już temat nie na naszego bloga… 🙃

Jeszcze do niedawna temat sztucznej inteligencji, choć budził wiele emocji, to nie był nam tak bliski jak jest dziś. Stanowił bardziej ciekawostkę dla przeciętnego człowieka, a także był obiektem przemyśleń futurologów oraz przedmiotem dzieł literach i filmowych z gatunku science-fiction. Wszystko jednak zmieniło się pod koniec 2022 roku kiedy cały świat zachwycił się modelem sztucznej inteligencji dostarczonym przez OpenAI. Ta założona przez Elona Muska organizacja wydała bowiem właśnie wtedy publiczną wersję aplikacji ChatGPT. I jak już sama nazwa wskazuje projekt ten powstał po to, aby umożliwić łatwą komunikację za pośrednictwem chatu ze sztuczną inteligencją opartą o model GPT będącą również autorstwa OpenAI.

ChatGPT OpenAI GPT - organizacja OpenAI

ChatGPT na stronie organizacji OpenAI.

Od samego początku ChatGPT udostępniony został bezpłatnie dla każdego kto zarejestrował się za pośrednictwem strony internetowej chat.openai.com. Jednak swoją ogromną popularność zdobył przede wszystkim ogromem posiadanej wiedzy oraz skutecznością rozwiązywania złożonych problemów. Swoją premierą ChatGPT w dosłownie kilka dni przyćmił więc wszystkie inne dotychczasowe próby stworzenia sztucznej inteligencji w historii ludzkości i stał się niejako synonim tych słów. Gdy dodamy do tego fakt, że model GPT jest stały rozwijany oraz ulepszany, a większość światowych mediów zdążyło już pogodzić się z tym, że niebawem sztuczna inteligencja przejmie panowanie nad światem wróćmy na chwilę na ziemię i porozmawiajmy o tym czym jest tak w ogóle ChatGPT oraz model GPT.

ChatGPT a model GPT

Publiczna wersja czatu o nazwie ChatGPT została wydana dokładnie 30 listopada 2022 roku. Mało jednak kto wie, że w tym momencie ChatGPT korzystał już z czwartej wersji tego modelu oznaczonym jako GPT-3.5. Tak naprawdę prace nad projektem sztucznej inteligencji od OpenAI rozpoczęły się już w 2015 roku i trzy lata później zaowocowały powstaniem pierwszego modelu GPT-1. W 2019 oraz 2020 roku udostępnione zostały kolejne wersje GPT-2 oraz GPT-3, które odstępne były jednak tylko dla osób bezpośrednio zaangażowanych w projekt OpenAI. Aktualnie ChatGPT dostępny jest bezpłatnie w wersji GPT-3.5 oraz płatnie w wersji GPT-4, która wydana została w 2023 roku.

ChatGPT OpenAI GPT - chat z modelem GPT

Chat z modelem sztucznej inteligencji GPT.

Pojawiło się już w tym tekście sporo pojęć 🤯 więc warto teraz uporządkować tę wiedzę. A więc podsumowując to co już zostało napisane ChatGPT to interfejs pozwalający na komunikację ze sztuczną inteligencja wytrenowaną w oparciu o model GPT. Ok, ale czym jest tak naprawdę GPT? To skrót od nazwy Generative Pre-trained Transformers, którą na polski język sam ChatGPT tłumaczy jako Generatywny Model Transformatywny. Jest to więc pewien model budowania, a raczej trenowania sztucznej inteligencji w oparciu o siei neuronowe. W tym przypadku wyraz Generatywny oznacza, że sztuczna inteligencja potrafi sama tworzyć nowe treści na podstawie wzorców i danych, którego wytrenowały. Model GPT zaprojektowany został bowiem głównie do przetwarzania tekstu oraz przetwarzaniem danych matematycznych w sposób, który będzie imitował ludzki mózg. Z tego powodu możliwe jest prowadzenie z nim pewnego rodzaju komunikacji za pomocą aplikacji ChatGPT. Oznacza to, że choć dla każdego obecnie sztuczna inteligencja kojarzy się właśnie z chatem od OpenAI to, aby wykorzystać w pełni jej potencjał swoją uwagę należy skupić na modelu GPT.

Jakie są rodzaje sztucznej inteligencji

Zanim jednak przejdziemy do szerszego opisania możliwości jakie oferuje GPT należy na samym początku zrozumieć różnice pomiędzy typami sztucznej inteligencji. Tak, choć jesteśmy dopiero na samym początku rozwoju sztucznej inteligencji to już teraz istnieje kilka jej rodzajów. Poznajmy wszystkie z nich zaczynając od tego, który najbliższy jest modelowi sztucznej inteligencji GPT.

Artificial general intelligence [AGI]

Artificial general intelligence to sztuczna inteligencja określana w języku polskim jako silna sztuczna inteligencja, bądź ogólna sztuczna inteligencja. To właśnie do tej grupy należy model GPT, który pozwala na wykonywanie zadań intelektualnych podobnie tak jak robi to człowiek. Oznacza to, że aby taka sztuczna inteligencja mogła realizować swoje zadanie to musi być zbudowana w oparciu o bardzo dużą ilość zróżnicowanych danych pozwalających jej na rozwiązywanie problemów z każdej dziedziny wiedzy jaką zdobyła ludzkość. Choć nie dysponujemy w pełni oficjalnymi danymi dotyczącymi najnowszej wersji ChatGPT to zakłada się, że GPT-4 został wytrenowany przez organizację OpenAI na podstawie 45 gigabajtów danych oraz co najmniej biliona parametrów, choć niektóre źródła zakładają, że może być ich nawet prawie dwa razy tyle [około 1,76 biliona].

Parametry to zmienne, które pozwalają na dostosowanie tego w jaki sposób oraz czego nauczy się model GPT w trakcie treningu. Oznacza to, że im więcej parametrów tym bardziej złożone, ale i precyzyjny odpowiedz będzie w stanie dostarczyć GPT.

Gdybyśmy chcieli przyrównać taką ogólną sztuczną inteligencją do człowieka to byłaby to osoba dobrze wykształcona posiadająca wszechstronną wiedzę oraz wysoki poziom inteligencji.

Artificial narrow intelligence [ANI]

Artificial narrow intelligence, zwana także jako wąska sztuczna inteligencja lub słaba wąska inteligencja, to rodzaj sztucznej inteligencji wytrenowanej w celu wykonywania z góry ściśle określonych zadań. Takich rodzaj sztucznej inteligencji będzie posiadać zatem bardzo ograniczony zakres wiedzy oraz możliwości, jednakże cechować będzie się znacznie wyższą skutecznością oraz wydajnością w porównaniu z rozwiązaniem tego samego problemu przez ogólną sztuczną inteligencją [AGI].

Wąska sztuczna inteligencja może więc być z powodzeniem wykorzystana do wykonywania specjalistycznych zadań takich jak np. prowadzenie samochodu. Jak się jednak okazuje zadanie to każdego dnia pokonuje nawet możliwości człowieka, czego efektem są wypadki drogowe. Oczywistym jest więc, że, aby sztuczna inteligencja mogła przejąć ster na kierownicą to musi zapewnić nam wszystkim znacznie większe bezpieczeństwo na drodze. I właśnie do tego celu potrzebna jest wyspecjalizowana sztuczna inteligencja nazywana jako artificial narrow intelligence, którą można przyrównać do bardzo doświadczonego i znakomicie wyszkolonego kierowcy samochodu.

Oczywiście przestrzeni, w których zastosowanie znajdzie właśnie wąska sztuczna inteligencja jest i będzie z każdym dniem znacznie więcej, choć w pewnych sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się pozostałe jej rodzaje.

Artificial super intelligence [ASI]

Artificial super intelligence to jeszcze jeden typ sztucznej inteligencji, który określany jest w polskim języku jako super sztuczna inteligencja, bądź nadludzka sztuczna inteligencja. Na ten moment należy jednak potraktować ten rodzaj AI jako ciekawostkę, ponieważ obecnie nie istnieją takie modele sztucznej inteligencji, a przynajmniej w oficjalnych źródłach wiedzy 🤫

Przyjmuje się, że artificial super intelligence będzie umożliwiała wykonywanie zadań oraz rozwiązywanie problemów, z którymi nie poradziłby sobie najbardziej inteligentny człowiek. Można więc założyć, że taka super sztuczna inteligencja będzie posiadać możliwość zrozumienia całej wiedzy ludzkości w sposób wykraczający poza zdolności poznawcze człowieka. Choć możemy tylko domyślać się jakie implikacje będzie za sobą niosło powstanie takiej sztucznej inteligencji, to jednak już teraz podejmowane są dyskusje na temat etyki AI.

Zakładając jednak, że ostatecznie nie staniemy się celem, a następnie ofiarą tak nadludzko inteligentnej AI, to z pewnością pomoże ona rozwiązać wiele złożonych problemów ludzkości. Może więc okazać się, że czysta i darmowa energia pochodząca z fuzji termojądrowej będzie ostatecznym dziełem nie człowieka, a właśnie sztucznej inteligencji.

Mocne i słabe strony OpenAI GPT

Okazuje się więc, że nawet AI może posiadać różną inteligencję, a co za tym idzie mocne i słabe strony w rozwiązywaniu określonych zadań i problemów. W przypadku GPT model AGI, czyli artificial general intelligence, pozwala na uczenie się i rozumowanie podobnie jak robi to człowiek. Z tego względu model GPT sprawdzi się najlepiej właśnie tam, gdzie będziemy chcieli uzyskać jak najbardziej naturalny efekt zbliżony do ludzkich procesów myślowych. Będąc ogólną sztuczną inteligencją model GPT doskonale radzi sobie rozpoznawaniem tekstu, a także jego generowaniem, o czym najlepiej przekonała się branża copywritingu, która pierwsza stała się ofiarą AI. ChatGPT od OpenAI posiada także bardzo szeroką wiedzę praktycznie z każdej dziedziny nauki, dzięki czemu doskonale znajdzie swoje zastosowanie w każdej, nawet specjalistycznej branży.

Nie oznacza to jednak, że model GPT nie jest pozbawiony wad, czy też słabych stron. Przede wszystkim sztuczna inteligencja od OpenAI będzie wykazywać znaczne problemy w rozwiązywaniu bardzo złożonych zadań oraz rozumieniu pełnego kontekstu rozbudowanych wypowiedzi. Sztuczna inteligencja oparta o model GPT nie jest ponadto w stanie w całości naśladować zachowanie człowieka będąc chociażby pozbawioną logicznego myślenia oraz inteligencji emocjonalnej. Chociaż najnowszy model GPT-4 posiada znacznie szerszy zakres danych, na których został wytrenowany niż poprzednia wersja to należy pamiętać, że nie są one pobierane w czasie rzeczywistym, a tym samym część z nich może być już nieaktualna. Z tego względu ChatGPT może generować niedokładne lub wręcz całkowicie błędne odpowiedzi na zadane pytania.

ChatGPT OpenAI GPT - aktualność danych

ChatGPT od OpenAI bazuje na danych wprowadzonych przed jego wytrenowaniem.

Z tego względu należy być bardzo ostrożnym w wykorzystywaniu odpowiedzi dostarczanych za pomocą ChatGPT. Choć umiejętności modelu GPT robią ogromne wrażenie i wielu sytuacjach mogą okazać się niezwykle pomocne to jednak należy pamiętać, że mamy wciąż do czynienia z ogólną, a nie nadludzką sztuczną inteligencją.

Przypomina nam o tym widoczny także w samej aplikacji komunikat od twórców OpenAI:

ChatGPT can make mistakes. Consider checking important information.

Zachowanie zdrowego rozsądku nie powinno jednak powstrzymywać Cię przed eksperymentowaniem w wykorzystaniu modelu GPT do poprawy funkcjonowania swojego biznesu. W kolejnym rozdziale omówimy w jaki sposób wykorzystać sztuczną inteligencję do automatyzacji oraz optymalizacji pracy, a nawet rozwiązywaniu problemów i zwiększaniu zysków.

OpenAI API, czyli GPT na sterydach

Tak naprawdę chcąc uzyskać dostęp do pełnych możliwości jakie oferuje sztuczna inteloigencja należy przestać myśleć o niej w kontekście samej aplikacji ChatGPT. Jak już wiesz, sercem, a raczej 🧠 mózgiem ChatGPT jest model GPT, czyli Generative Pre-Trained Transformer. Z tego względu organizacja OpenAI udostępniła interfejs programowania aplikacji określane jako API, czyli Application Programming Interface.

ChatGPT OpenAI GPT - API

Interfejs programowania aplikacji [API] od OpenAI dla GPT.

Korzystając z API od OpenAI uzyskujemy dostęp do praktycznie nieograniczonych możliwości GPT znacznie wykraczających poza to co oferujemy nam ChatGPT. Wykorzystując API możemy bowiem dokonać integracji modelu GPT z własnym kodem dostosowując przy tym sposób w jaki sztuczna inteligencja będzie generowała odpowiedzi na zadawane pytania. Możliwe jest to poprzez dostosowanie parametrów, których lista jest stale poszerzana wraz z nowymi wersjami OpenAI API. Aby dokonać integracji GPT z aplikacją należy skorzystać z biblioteki curl, języka python lub środowiska Node.js. Poniżej możesz zobaczyć przykładowy kod integracji GTP za pomocą API oraz biblioteki curl, który pozwala na uzyskanie odpowiedz w oparciu o dostarczą listę wiadomości.

curl https://api.openai.com/v1/chat/completions \
  -H "Content-Type: application/json" \
  -H "Authorization: Bearer $OPENAI_API_KEY" \
  -d '{
    "model": "gpt-4.5-turbo",
    "messages": [
    {
    "role": "system",
    "content": "Witaj na stronie Sirius Pro."
    },
    {
    "role": "user",
    "content": "Czy możesz pomóc mi w moim problemie z WordPress?"
    },
    {
    "role": "assistant",
    "content": "Oczywiście. Jaki masz problem z systemem WordPress?"
    },
    {
    "role": "user",
    "content": "Mój WordPress przestał poprawnie działać po aktualizacji."
    }
  ]
}'

W momencie pisania tego poradnika najnowszą i tym samym najbardziej rozbudowaną wersją GPT dostępną poprzez API jest GPT-4 Turbo. Warto jednak podkreślić, że API od OpenAI pozwala skorzystać także z innych modeli sztucznej inteligencji. Dostępny jest więc DALL·E, który pozwala na generowanie oraz edycję zdjęć, TTS oraz Whisper pozwalające na generowanie lub rozpoznawanie mowy, Embeddings pozwalający na przekształcanie tekstu w reprezentacje liczbowe oraz Moderation służący do oceniania i filtrowania treści. OpenAI udostępnia także za pomocą API starsze wersje modelu takie jak GPT-3 i GPT-3.5 oraz prostszy model GTP base, który został wytrenowany bez instrukcji. Oczywiście korzystanie z API dla GPT jest płatne, a kwota zależna jest od używanego modelu oraz ilości przetwarzanych przez niego danych. Znając jednak korzyści oraz możliwości jakie oferuje GPT warto skorzystać z tej możliwości rozwoju swojego projektu z pomocą sztucznej inteligencji.

Na sam koniec zanim jeszcze przejdziemy do sposobów w jaki GPT może pomóc Ci w biznesie online pozwól, że poświęcimy chwilę na reklamę naszych usług. Jak już możesz się domyślać po jakości treści, którą znalazłeś w tym poradniku nasz zespół ekspertów w Sirius Pro może pomóc Ci w integracji GPT, ale również innych modeli sztucznych inteligencji z Twoją aplikacją lub stroną internetową. Nie tylko posiadamy wszystkie umiejętności oraz wiedzę pozwalającą na skuteczną realizację takich projektów, ale przede wszystkim uwielbiamy nowe technologie 🚀 które rewolucjonizują świat i branżę internetową. Z tego względu jeżeli chcesz wykorzystać sztuczną inteligencję do konkretnych zadań to z nami zrealizujesz swój projekt zgodnie z oczekiwaniami 🤓 Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat tego jak możemy pomóc Ci z integracją sztucznej inteligencji. A teraz przejdźmy do tego jak wykorzystać model GPT w aplikacji lub stronie internetowej, aby wspomóc rozwój swojego projektu.

Jak wykorzystać moc GPT

Model GPT oferowany przez OpenAI to niesamowicie inteligentne AI, którego potencjał robi naprawdę wrażenie. I choć GPT nie jest pozbawiony błędów, a korzystanie z niego za pomocą API wymaga opłaty, to jednak może przynieść wymierne korzyści w budowaniu oraz rozwoju biznesu w internecie.

1. GPT jako asystent

Wyobraź sobie wykorzystanie modelu GPT na stronie internetowej do obsługi klienta. Prawie doskonały asystent oparty o sztuczną inteligencję pozwoli na automatyczną odpowiedź na pytania klientów, sprzedaż dostępnych produktów lub usług, a nawet rozwiązywanie bieżących problemów.

2. GPT jako chatbot

AI oparte o GPT to doskonały kandydat na inteligentnego chatbota, który pozwoli na prowadzenie konwersacji z użytkownikami strony lub aplikacji. Model GPT pozwala bowiem na dostarczanie sugestii oraz spersonalizowanych rekomendacji opartych o z góry zdefiniowane parametry.

3. GPT jako copywriter

Można śmiało powiedzieć, że generowanie tekstu jest jedną z najchętniej wykorzystywanych umiejętności ChatGPT. Korzystając z API dla GPT można jednak w pełni zautomatyzować ten proces nadając sztucznej inteligencji umiejętność tworzenia i publikowania unikalnych artykułów na bloga, portal informacyjny lub stronę internetową.

4. GPT jako analityk

Nie można zapomnieć o jednej z najlepszych umiejętności jaką posiada model GPT, czyli analizowania dużych zbiorów danych. W ten sposób możliwe staje się wykorzystanie GPT jako analityka danych, który usprawni procesy wewnątrz firmy oraz pomoże

5. GPT jako marketingowiec

Jak już wiadomo GPT bardzo dobrze radzi sobie z generowaniem treści, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywany w tworzeniu haseł reklamowych, czy też opisów produktów lub usług. Model GPT poradzi sobie także z optymalizacją już istniejących treści tak, aby łatwiejsze było ich pozycjonowanie.

6. GPT jako doradca

Na sam koniec należy wspomnieć o jeszcze jednym ogólnym zadaniu w jakim bardzo dobrze sprawdzi się sztuczna inteligencja. Możliwe jest bowiem wykorzystanie modelu GPT jako doradcy biznesowego, który w oparciu o dostarczane wewnętrzne dane firmy pozwoli rozwiązywać bieżące problemy oraz podejmować skuteczniejsze decyzje dla jej dalszego rozwoju.

Oczywiście istnieje znacznie więcej możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji GPT w biznesie niż tylko powyższe przykłady. Korzystając z różnych modeli AI oferowanych przez organizację OpenAI z powodzeniem możesz bowiem zoptymalizować wiele procesów obsługi klienta, a nawet zastąpić część zespołu, który wykonuje najbardziej generyczną pracę.

Zintegruj z nami GPT na swojej stronie lub w aplikacji

To już koniec pierwszego, ale napewno nie ostatniego poradnika na naszym blogu na temat sztucznej inteligencji. Mamy nadzieję, że wzięty przez nas w tym artykule na warsztat model GPT dostarczany przez OpenAI dostarczył Ci przydatnych i ciekawych informacji na ten temat. Jeżeli tylko uznasz, że chcesz z nami zrealizować swój projekt w oparciu o sztuczną inteligencję to kliknij i skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Mamy nadzieję, że to właśnie nasz zespół wybierzesz do integracji GPT lub innego modelu AI na swojej stronie lub aplikacji 🤓

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania