3948 wyświetlenia
757 wyrazów
Szablony a motywy WordPress [porównanie]

Szablony a motywy WordPress [porównanie]

Przeczytasz w 3 minuty i 47 sekund 2020.03.09 | Aktualizacja: 6 miesięcy temu
Szablony a motywy WordPress [porównanie]

Zastanawiasz się, czym różnią się szablony od motywów WordPress? W tym artykule odpowiemy Ci na to pytanie, przybliżymy Ci zagadnienie szablonów oraz motywów WordPress oraz pokażemy różnice pomiędzy szablonami a motywami wykorzystywanymi do tworzenia stron www.

Ten poradnik jest przeznaczony dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem, jednak często pojęcia szablonu oraz motywu WordPress mylone są (czasem celowo) nawet przez osoby działające w branży. Jeżeli należysz do tej pierwszej grupy i stawiasz właśnie swoje pierwsze kroki z WordPressem, koniecznie po przeczytaniu tego artykułu odwiedź także te poradniki:

  1. Co to jest WordPress? [poradnik dla początkujących]
  2. WordPress – jak zacząć z niego korzystać?
  3. Tworzenie Stron WordPress Krok Po Kroku
  4. Tworzenie motywu WordPress krok po kroku
  5. Tworzenie szablonu WordPress krok po kroku
  6. Tworzenie wtyczek WordPress 2023 krok po kroku
  7. Darmowy blog WordPress [krok po kroku]
  8. Pozycjonowanie WordPress [skuteczny poradnik]
  9. Bezpieczeństwo WordPress od A do Z

Najnowszą wersję WordPress wraz z historią zmian możesz pobrać stąd.

Ok, zacznijmy więc od samego początku, czyli skąd wzięły się szablony i motywy.

Szablony, motywy i skórki

Szablony, motywy, czy też tzw. skórki istnieją tak długo jak sama branża IT. Od czasów najprostszych i najstarszych aplikacji komputerowych ogromną popularnością cieszyły się możliwości customizacji programów, czyli dostosowywania ich do własnych gustów, czy też potrzeb i funkcjonalności. Nie inaczej jest w przypadków systemów CMS, a w szczególności systemu WordPress, który dzięki templatkom pozwala na tworzenie stron WordPress o dowolnym wyglądzie oraz funkcjonalności.

Chociaż znaczenie motywu a szablonu WordPress bardzo się różni, od siebie to jednak w języku potocznym bardzo często jako szablon WordPress określa się właśnie templatki, które możesz kupić np. na stronie TemplateMonster. Czym więc jest szablon WordPress?

Szablony WordPress

Szablon WordPress, zwany także po angielsku jako template lub layout to określenie predefiniowanego schematu, układu strony zawierającego np. ustalony wcześniej content [treści]. Domyślnie w WordPress szablony dostępne są przy dodawaniu nowych stron:

Szablony a motywy WordPress - strony

Wybór szablonu WordPress na stronie WordPress.

Szablony WordPress mogą być także zbudowane za pomocą znanych builderów oraz wykorzystywać m.in. shortcode. Za pomocą szablonów mogą być także zdefiniowane takie elementy jak header [nagłówek] lub footer [stopka] strony WordPress.

Ok. A więc co to jest motyw WordPress?

Motywy WordPress

Motyw WordPress pochodzi od angielskiego słowa theme i oznacza jak sama nazwa wskazuje wiodący styl strony internetowej WP. Motywy mogą być zarówno płatne jak i darmowe, pobierane z repozytorium WordPress oraz zawierać w sobie predefiniowanych demo z różnymi szablonami stron WordPress.

Twój WordPress może mieć zawsze aktywny tylko jeden motyw WordPress w danym momencie, jednak ilość zainstalowanych motywów jest dowolna. Domyślnie są to w WordPress 4 motywy instalowane wraz z systemem:

Szablony a motywy WordPress - instalacja

Darmowe motywy WordPress dostępne po instalacji platformy.

Motyw może więc zawierać takie elementy jako kolory, czcionka, siatka strony [układ responsywny], bloki, sekcje etc. i obejmuje znacznie szerszy zakres niż szablon WordPress.

Pamiętaj, aby ze względów bezpieczeństwa usuwać nieużywane szablony motywy WordPress.

Motywy znajdziesz w zakładce Wygląd w panelu administratora WP.

Szablony a motywy WordPress

Jak widzisz, istnieją spore różnice pomiędzy motywami a szablonami WordPress, jednak nie oznacza to, że używanie ich naprzemiennie jest błędem. Język kształtowany jest przecież przez społeczeństwo, a skoro polska społeczność WordPress wybrała właśnie szablony WordPress jako synonim zmiany wyglądu strony internetowej to należy po prostu zaakceptować ten fakt 😊 warto jednak znać znacznie i różnice pomiędzy szablonami, a motywami WordPress. Wiedza ta przyda Ci się np. w przypadku wyboru firmy do stworzenia Twojej strony, bloga lub sklepu WordPress. Prawidłowa komunikacja pozwoli uniknąć Ci nieporozumień oraz rozczarowania w sytuacji, w której zamiast motywu WordPress, otrzymasz… szablon dla jednej z podstron 🙃

W Sirius Pro jak żadna inna firma rozumiemy Twoje potrzeby, dlatego nie musisz martwić się to, czy mówisz o szablonie, czy też motywie WordPress. Po prostu opisz nam co chcesz osiągnąć, a my dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Kliknij i napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679

Na stronie Sirius Pro nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.