4201 wyświetlenia
2104 wyrazów
Jak zablokować spam w komentarzach WordPress

Jak zablokować spam w komentarzach WordPress

Przeczytasz w 10 minut i 31 sekund 2019.06.21 | Aktualizacja: 2023.06.18
Jak zablokować spam w komentarzach WordPress

Dowiedz się jak raz na zawsze zablokować spam w komentarzach WordPress. Poznaj skuteczne porady, które pozwolą Ci się pozbyć szkodliwego spamu w WordPress, który może negatywnie wpłynąć na reputację Twojej strony i marki w sieci.

Kto z nas nie zmierzył się na ze spamem w komentarzach WordPress? Taka sytuacja dotyczy wszystkich osób, które posiadają choćby minimalny ruch na swojej stronie internetowej. Sytuacja taka jest kłopotliwa i dla wielu osób wydaje się nie do rozwiązania. Jeżeli czytasz ten poradnik to znaczy, że Ty także masz problem ze spamem w WordPress i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: z tego poradnika dowiesz się jak raz na zawsze zablokować spam w komentarzach na swojej stronie WP.

Jeżeli jednak nie chcesz robić tego na własną rękę napisz do nas i dowiedz się jak możemy pomóc Ci pozbyć się spamu w komentarzach i innych miejscach na stronie WordPress.

Zacznijmy więc od podstaw.

Czym jest spam w WordPress?

Definicja spamu jest bardzo prosta i oznacza ona:

Niepożądaną treść przesyłaną masowo za pośrednictwem poczty elektronicznej lub publikowaną na stronach internetowych.

A więc spamem na WordPress możemy nazwać wszystko to czego jako administratorzy sobie nie życzymy 💁‍♂️ Spam może przybierać różną formę czasami stanowiąc dla tzw. spammera formę reklamy, a innym razem sprowadzając na użytkowników strony realne zagrożenie np. złapaniem infekcji lub wirusa.

Z tego powodu nie należy lekceważyć spamu WordPress, który oprócz natrętnej formy może zaszkodzić Twojej firmie na wiele sposobów. Nie dość tutaj napisać o tym, że spam w komentarzach realnie obniża wartość Twojej strony w oczach Google, czyli w SEO.

Spam w WordPress może pojawić się zarówno w komentarzach pod wpisami lub stronami jak i trafić bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową poprzez formularze kontaktowe takie jak np. Contact Form 7. Boty rozsyłające spam doskonale radzą sobie z najpopularniejszymi pluginami dla WordPress oraz powszechnie stosowanymi zabezpieczeniami.

Tylko skuteczne zabezpieczenie strony WordPress może zagwarantować Ci ochronę przed spamem w komentarzach oraz zapełnieniem skrzynki pocztowej niechcianymi wiadomości. Jak to zrobić? O tym poniżej 🤓

Dlaczego spam WordPress jest szkodliwy?

Spam w komentarzach, czy mejlach to nie tylko dodatkowa praca dla Ciebie oraz utrata nerwów, lecz także niebezpieczeństwo dla Twojej strony oraz klientów.

Poznaj kilka ważnych argumentów, dla których spam jest szkodliwy i należy z nim skutecznie walczyć:

1️⃣ Spam na stronie WordPress może mocno obniżyć pozycję Twojej strony w Google.

2️⃣ Spamerskie komentarze często zawierają dużo linków wychodzących o niskiej reputacji.

3️⃣ Linki zawarte w takich komentarzach często kierują do niebezpiecznych stron.

4️⃣ Rozsyłane wiadomości mogą zawierać w spamie wirusy lub trojany.

5️⃣ Strona zasypana spamem jest negatywnie odbierana przez Twoich klientów

6️⃣ Ręczne usuwanie spamu wymaga czasu oraz regularnej pracy.

Ok. Jak więc raz na zawsze zablokować spam na WordPress? Postępuj zgodnie z instrukcją.

Jak zablokować spam na WordPress?

Mamy już dość argumentów. Poznaj skuteczne porady jak zablokować spam na stronie WordPress w komentarzach. Niektóre z nich pomogą Ci zabezpieczyć także inne elementy strony WordPress w tym formularze przed spamem. Zaczynajmy

1. Wyłącz dodawanie komentarzy

Zastanów się czy Twoja strona, aby na pewno potrzebuje komentarzy. Jeżeli nie posiadasz bloga, Twoi czytelnicy nie chętnie wypowiadają się w komentarzach, a zamiast tego pojawiają się tam tylko spamerskie wpisy, wyłącz raz na zawsze komentarze w WordPress i pozbądź się problemu ze spamem.

W tym celu udaj się w panelu administratora do Ustawienia i Dyskusja i odznacz checkbox:

Jeżeli na Twojej stronie istnieją już inne wpisy lub strony, musisz także wyłączyć możliwość ich komentowania dla każdego z nich.

W tym celu przejdź do edycji wpisu lub strony, wybierz do góry w zakładce Opcje ekranu pozycję Dyskusja, a następnie odznacz w polu, które się wyświetli element: Zezwól na komentarze.

Spam a komentarze WordPress - dyskusja

Wyłączanie komentarzy w zakładce Dyskusja.

2. Włącz moderację komentarzy

Nie możesz pozwolić sobie na wyłączenie dyskusji? Zwalcz spam w komentarzach włączając moderację każdego wpisu przez administratora strony. Możesz zrobić to zaznaczając checkbox w zakładce UstawieniaDyskusja o nazwie: 

Opcja przydatna i w 100% skuteczna w walce ze spamem, jednak musisz pamiętać, że każdy komentarz będzie wymagać Twojej ręcznej pracy.

Możesz także zaznaczyć opcję Inny komentarz tego samego autora musi zostać wcześniej zatwierdzony. Opcja ta znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia spamu na stronie, jednak umożliwia dowolne dodawanie komentarzy przez zatwierdzone wcześniej osoby. Umożliwi to botom podszywanie się pod zaufane osoby.

3. Filtruj podejrzane komentarze

W tej samej sekcji znajdziesz także opcjonalną możliwość automatycznego odrzucania komentarzy, które mogą być spamem.

Działa to w taki sposób, że w pierwszym polu o nazwie Moderacja komentarzy określasz jakie frazy znalezione w komentarzu będą wymagały moderacji. Innymi słowy będą traktowane jako spam.

W przypadku pozycji Czarna lista komentarzy, wszelkie komentarze zawierające wypisane frazy będą z góry traktowane jako spam i przenoszone do takiej zakładki.

Spam a komentarze WordPress - moderacja

Automatyczne moderowanie komentarzy w WordPress.

Wpisz linijka po linijce wszystkie wyrazy, które w komentarzu oznaczają spam. Gdy wpiszesz w pierwszej linijce np. word, wszystkie komentarze zawierające taki wyraz (również np. WordPress) będą przez WordPress wrzucone do moderacji lub całkowicie zablokowane.

Ta opcja pozwala bardzo skutecznie walczyć ze spamem, lecz nie gwarantuje jego całkowitej blokady.

4. Zainstaluj wtyczkę Akismet Spam Protection

W skrócie mówiąc, wtyczka Akismet Spam Protection to moduł pochodzący od twórców WordPress, który bardzo, Bardzo, BARDZO skutecznie chroni przed spamem. Pobierzesz ją za darmo z repozytorium WordPress. Jedynym warunkiem korzystania z Akismet jest posiadanie konta wordpress.com 👌

Jak działa Akismet Spam Protection? Wykorzystując sieć milionów stron WordPress na całym świecie analizuje ona wiadomości będące spamem lub oznaczane jako spam przez użytkowników. W ten sposób Akismet cały czas uczy się walczyć ze spamem w komentarzach WordPress i robi to naprawdę skutecznie!

Z naszego doświadczenia możemy Ci zdradzić, że Akismet blokuje nawet 99,9% spamu w WordPress!

Warto skorzystać prawda? ☺️

5. Skorzystaj z Google reCATPCHA

To jedna z najskuteczniejszych metod walki ze spamem, która sprawdza się w 99,99% przypadków spamu. Aby skonfigurować reCAPTCHA potrzebujesz dwóch rzeczy:

  1. Klucze reCAPTCHA do wygenerowania w tym miejscu.
  2. Wtyczkę do integracji Google reCAPTCHA.

W darmowym repozytorium WordPress znajdziesz wiele świetnych i cenionych wtyczek do integracji Google reCAPTCHA z WP. My od siebie polecamy chociażby wtyczkę Invisible reCaptcha for WordPress. Sam proces jest na tyle prosty i intuicyjny, że nie będziemy go tutaj rozpisywać.

Pamiętaj, by jednak zawsze korzystać z najnowszej wersji narzędzia Google reCAPTCHA, które jest stale aktualizowane.

Ta opcja ochrony przed spamem w komentarzach to znakomite połączenie użyteczności ze skutecznością, a co ważne:

W przypadku niektórych wtyczek pozwoli także uchronić Cię przed spamem wysyłanym w formularzach kontaktowych.

W przypadku Contact Form 7 Google reCAPTCHA możesz skonfigurować także z poziomu samej wtyczki.

To co, spróbujesz? 🤔

6. Usuń linki w komentarzach WordPress

Usunięcie linków w komentarzach WordPress pozwala na ograniczenie możliwości wstawiania aktywnych linków nofollow prowadzących do innych stron. W ten sposób nie tylko zawalczysz ze spamem, lecz także nachalną reklamą w komentarzach oraz pozycjonowaniem innych stron własnym kosztem.

Na czym polega to działanie? Domyślnie WordPress pozwala wstawić do komentarza dowolny link, który będzie wyświetlany pod nickiem. Link ten jest jednak aktywny tzn. że można w niego kliknąć i ma realny wpływ na Twoją stronę internetową. Takiej sytuacji można łatwo zapobiec usuwając pole wstawiania linku z komentarzy.

Jak to zrobić? Mamy na to gotowy poradnik Jak usunąć linki z komentarzy w WordPress.

7. Wyłącz trackbacki i pingbacki w WordPress

Spora część spamu w komentarzach pochodzi z tzw. trackbacków i pingbacków. Nie ma sensu rozwodzić się teraz nad tym do czego one służą. To co musisz wiedzieć to, że są w 100% bezużyteczne i niebezpieczne dla Twojej strony.

Aby je wyłączyć udaj się do Ustawienia, Dyskusja i odznacz checkbox: Zezwól innym blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika (pingbacki i trackbacki) do nowo dodanych artykułów.

Spam a komentarze WordPress - trackbacki i pingbacki

Trackbacki i pingbacki w WordPress.

8. Wyłącz komentarze w starszych wpisach

Najczęściej spam w komentarzach na swojej stronie WordPress znajdziesz w starszych wpisach, zindeksowanych dawnooo temu przez Google. Na szczęście WordPress umożliwia automatyczne wyłączenie komentarzy dla starszych wpisów.

Przejdź ponownie do Ustawienia, Dyskusja i w polu Automatycznie wyłączaj możliwość komentowania artykułów starszych niż dni wprowadź liczbę np. 7 dni.

Po tygodniu komentowanie artykułów starszych niż ta liczba dni nie będzie już możliwe. Przyda Ci się ta opcja szczególnie wtedy, gdy zamieszczasz na swojej stronie głównie newsy lub informację o wydarzeniach.

Niestety, w ten sposób uniemożliwiasz swoim czytelnikom komentowanie starszych wpisów, które wciąż mogą być dla nich przydatne. No cóż, każdy kij ma dwa końce 🤷‍♂️

9. Dodaj quiz w WordPress

Dodanie prostego quizu do miejsc takich jak komentarze, czy formularze kontaktowe pozwala w 99,9% zwalczyć spam w WordPress. Boty bardzo dobrze radzą sobie z quizem liczbowym, jednak całkowicie polegają na quizach, które wymagają choćby minimalnej analizy logicznej.

Doskonałym tego przykładem jest formularz kontaktowy na naszej stronie. Znajdziesz tam quiz, w którym musisz wpisać NIE w odpowiednim polu, aby potwierdzić, że nie wysyłasz nam spam. W przypadku komentarzy, może być to zadanie trudniejsze, lecz nie możliwe do realizacji np. za pomocą jednej z wtyczek lub z naszą pomocą ☺️

10. Skorzystaj z innych wtyczek

Do ochrony przed spamem. Wybór w repozytorium WordPress jest bardzo duży i nieogranicza się tylko do Akismet Spam Protection. Do wyboru masz także np. wtyczkę Antispam Bee, która pozwala blokować spam bez ingerencji użytkownika oraz korzystania z reCAPTCHA.

Wtyczka ta pozwala zablokować np. komentarze z wybranych krajów lub określonych języków. Mnogość opcji znakomicie pozwoli Ci ustalić własne reguły ochrony przed spamem w komentarzach. Z kolei wtyczka Spam protection, AntiSpam, FireWall by CleanTalk pozwoli Ci ochronić się przed spamem nie tylko w komentarzach, lecz także w formularzach kontaktowych, WooCommerce, na stronie rejestracji/logowania oraz w wielu innych miejscach.

Daj znać w komentarzach co wybierzesz ☺️

11. Zabezpiecz dostęp do podstron

W ten sposób pozwolisz tylko wybranym użytkownikom na dostęp do strony zawierającej np. formularz kontaktowych lub miejsce na komentarze. Jeżeli możesz pozwolić sobie na taki komfort, przejdź do edycji strony lub wpisu i wybierz po prawej stronie opcję Zabezpieczone hasłem.

Spam a komentarze WordPress - hasło

Zabezpieczenie przed spamem strony hasłem.

Od teraz dostęp do wybranej podstrony będzie możliwy tylko po wpisaniu hasła.

12. Usuń klikalne e-maile

Ta ostatnia porada nie pomoże Ci w walce ze spamem w komentarzach, jednak potraktuj ją jako bonus, ponieważ uchroni Cię przed spamem w innym miejscu. Mowa o spamie wysyłanym w mejlach 📩

Boty najczęściej do wysyłania spamu na skrzynki pocztowej wykorzystują klikalne link e-mail znajdujące się na stronie WordPress. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób są one w stanie w kodzie strony aktywne adresy skrzynek pocztowych.

Dobrym sposobem na uniknięcie spamu w skrzynce pocztowej jest pozostawienie linków w formie nie klikalnej, czyli takiej, której po kliknięciu… nic się nie dzieje. A może raczej takiej, w którą po prostu nie da się kliknąć.

Tak czy inaczej:

Rozwiązanie jest tylko częściowo skuteczne i może powodować irytację Twoich klientów, którzy będą musieli ręcznie przepisać lub kopiować e-mail do klienta poczty.

To rozwiązanie sprawdzi się tylko w ekstremalnych przypadkach, gdy spam naprawdę nie pozwala Ci żyć.

Skorzystaj z naszej pomocy w walce ze spamem w WordPress

Mamy nadzieję, że lista naszych porad okazała się skuteczna. Gdyby było jednak inaczej lub potrzebujesz naszego wsparcia, napisz do nas już teraz. Pomożemy Ci raz na zawsze zablokować spam WordPress w komentarzach oraz innych miejscach na stronie.

Do usłyszenia ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679

Na stronie Sirius Pro nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.