6148 wyświetlenia
1268 wyrazów
Problem z edycją stron i wpisów WordPress

Problem z edycją stron i wpisów WordPress

Przeczytasz w 6 minut i 20 sekund 2020.11.08 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
Problem z edycją stron i wpisów WordPress

W tym poradniku pomożemy Ci z problemem w edycji stron i wpisów WordPress. Dowiesz się z niego jak naprawić WordPress, gdy nie jest możliwa edycja treści na podstronach.

Strony i wpisy WordPress

W WordPress mamy pewien bardzo istotny podział ze względu na podstrony, które mogą być prezentowane pod adresem domeny internetowej. Chodzi o zakładkę Strony i Wpisy, które możesz znaleźć w swoim panelu administratora.

Różnice pomiędzy stronami i wpisami są kosmetyczne, jednak bardzo istotnie wpływają na logiczną strukturę całej strony internetowej opartej o WordPress. Co musisz więc wiedzieć o stronach i wpisach?

  • Strony – Zwane także stronami statycznymi lub podstronami. Strony dedykowane są do umieszczania treści, które będą prezentowane na Stronie Głównej [pod głównym adresem domeny np. https://siriuspro.pl] oraz takich stron jak Kontakt, O nas, Oferta, Blog etc. Więcej o stronach przeczytasz w tym wpisie: Dodawanie stron WordPress krok po kroku.
  • Wpisy – Celem tej zakładki jest agregacja treści przeznaczonych na bloga [jeżeli jest aktywna na stronie]. Wpisy różnią się od stron m.in. tym, że można w nich używać tagów oraz prezentować je na zbiorczej podstronie nazwanej np. Blog.

To tyle słowem wstępu. Teraz przejdźmy do naprawy problemu z edycją stron lub wpisów w WordPress.

Problem z edycją stron i wpisów w WordPress

Bywały takie sytuacje, że zdarzało nam się mieć problem z edycją strony w WordPress. Czasami był to problem z zapisywaniem strony, a czasami w ogóle z jej otwarciem w edytorze. Bardzo często podobne problemy mają nasi czytelnicy i nie znajdują w internecie wystarczających wskazówek jak sobie poradzić z taką sytuacją. Dlatego też postanowiliśmy raz na zawsze zakończyć Twój problem z edycją stron i wpisów w WordPress.

Taka sytuacja może przydarzyć się np. w trakcie korzystania z edytora wizualnego Elementor. Jeżeli widzisz obraz jak poniżej to znak, że masz problem z edycją podstrony w WordPress:

Problem z edycją stron i wpisów w WordPress - Elementor

Problem z edycją podstron w edytorze wizualnym Elementor.

Poniżej znajdziesz sposoby na to jak naprawić edycję i zapisywanie podstron. Pamiętaj, aby przed jakimkolwiek działaniem wykonać kopię zapasową WordPress.

Zaczynajmy 🤓

Krok 1. Wyczyść przeglądarkę

Zanim zaczniesz ingerować w platformę WordPress sprawdź, czy aby na pewno problem z edycją stron i wpisów nie dotyczy tylko Ciebie. Czasami zdarza się, że wina leży po stronie przeglądarki internetowej i przechowywanych plików podręcznych. W pierwszej kolejności należy więc wyczyścić wszystkie dane przeglądarki przypisane do Twojej strony internetowej.

Możesz także uruchomić stronę w trybie prywatnym lub w innej przeglądarce i sprawdź, czy problem nadal występuje. Jeżeli to rozwiązanie nie pomogło to musisz przejść już do konkretnych działań opisanych w kroku 2.

Krok 2. Wyczyść cache

Tym razem w WordPress. Jeżeli korzystasz z wtyczki do cache to może okazać się, że to ona powoduje problem z edycją stron i wpisów. Wyczyść więc cache wszystkich wtyczek w WordPress oraz usuń na serwer folderze cache znajdujący się w wp-content.

Sprawdź teraz, czy problem ustąpił, czy jednak pojawia się nadal.

Krok 3. Zaktualizuj wtyczki

Bardzo często problem z edycją stron i wpisów wynika z konfliktu wtyczek zainstalowanych i uruchomionych na WordPress. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy korzystasz np. z wtyczki Elementor lub WPBakery Page Builder. Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy zrobić w takiej sytuacji to wykonać aktualizację WordPress, wtyczki i motyw.

Jak to zrobić?

👉 Jak zaktualizować WordPress ręcznie

👉 Aktualizacja WordPress krok po kroku

Jeżeli to nie pomoże, przejdź do kroku 4.

Krok 4. Wyłącz wtyczki

Teraz pora na sprawdzenie, która wtyczka ewentualnie powoduje problem z edycją stron i wpisów. Otwórz za pomocą klienta FTP folder WordPress na serwerze o nazwie wp-content. Następnie zmień w nim nazwę folderu plugins na .plugins [dodaj kropkę przed nazwą]. W ten sposób wyłączysz tymczasowo wszystkie wtyczki bez usuwania ich z WordPress.

Uwaga: Jeżeli korzystasz z edytora wizualnego to musisz otworzyć folder plugins i wykonać tę operację tylko dla folderów wtyczek, które nie służą do edycji wpisów i stron.

Teraz wróć do panelu administratora WordPress i sprawdź, czy jest możliwa edycja podstron.

  • Jeżeli TAK – problem jest rozwiązany i pozostaje tylko znaleźć tę wtyczkę, która powoduje problem.
  • Jeżeli NIE – przejdź do kroku 5.

Krok 5. Sprawdź DNS

Czasami zdarza się, że problem z edycją lub zapisywanie stron WordPress wynika z niedawnej zmiany serwera. Jeżeli w ostatnim czasie zmianie uległ hosting WordPress, na którym znajduje się Twoja strona to musisz poczekać 24 godziny do pełnej propagacji wpisów DNS.

Jeżeli po 24 godzinach dalej masz problem z edycją lub zapisywaniem podstron sprawdź krok 6.

Krok 6. Wykonaj test strony

W tym celu przejdź do zakładki Narzędzia i Stan witryny. Pełny poradnik na ten temat znajdziesz tutaj: WordPress Site Health Check [stan witryny na 100%].

Wciąż nie działa edycja stron i wpisów? Wykonaj krok 7.

Krok 7. Otwórz konsolę

No to teraz polecimy na grubo 🤓 ale co tam.

Otwórz podstronę, z którą masz problem i znajdź w swojej przeglądarce konsole błędów. Może ona różnie się nazywać w zależności z jakiej przeglądarki korzystasz. W Safari będzie to Inspektor www, a w Chrome będą to Narzędzia dla deweloperów.

Taka konsola pokaże Ci dokładnie z jakim problemem mierzy się Twoja strona WordPress jednak ostrzegamy:

Taka naprawa wymaga zaawansowanej znajomości WordPress i ogólnego programowania.

Jeżeli nie masz takiej wiedzy – napisz do nas, aby uzyskać pomoc ekspertów od WordPress.

W konsoli interesuje nas tylko zakładka z błędami, która wygląda np. tak:

Problem z edycją stron i wpisów w WordPress - konsola błędów

Konsola błędów w przeglądarce internetowej.

Jets bardzo prawdopodobne, że w konsoli błędów znajdziesz błąd 404:

[Error] Failed to load resource: the server responded with a status of 404 () (jquery.plugin.min.map, line 0)

Możesz poradzić sobie z nim za pomocą tego poradnika: Błąd Failed to load Resource w WordPress [4xx i 5xx].

W przypadku innych błędów, należy zlokalizować problematyczny element WordPres oraz dokonać jego naprawy.

Krok 8. Włącz tryb bezpieczny

W sytuacji, gdy wszystkie poprzednie kroki zawiodły, a Ty korzystasz z edytora wizualnego możesz tymczasowo do edycji stron i wpisów włączyć tzw. tryb bezpieczny. Pozwala on na uruchomienie buildera pomimo pewnych problemów z jego działaniem na stronie WordPress.

Poniżej przykładowy screen z Elementora, który posiada taką możliwość:

Problem z edycją stron i wpisów w WordPress - tryb bezpieczny

Tryb bezpieczny w edycji stron i wpisów w WordPress.

Choć jest to rozwiązanie tymczasowe, może okazać się pomocne do czasu naprawy przez naszych ekspertów Twojego problemu.

To już wszystko 💁‍♂️

Napraw z nami problem z edycją stron i wpisów

Jeżeli dalej nie możesz poradzić sobie z tym błędem w WordPress to nie marnuj swojego czasu – napisz do nas i skorzystaj z naszej pomocy. Wykonamy dla Ciebie wszystkie prace związane z tą platformą, ponieważ od 2016 roku specjalizujemy się tylko i wyłącznie w WordPress 🤓 👉 kliknij tutaj, napisz do nas i dowiedz się co możemy dla Ciebie zrobić.

Napisz w komentarzu, czy udało Ci się rozwiązać problem z edycją stron i wpisów w WordPress. Do usłyszenia ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania