WordPress – dodawanie zdjęć i galerii

Galeria zdjęć to nieodłączny element strony internetowej, niezależnie od branży. Jak zarządzać zdjęciami w WordPress? Jak utworzyć galerię i edytować ilustracje? Jak dodać zdjęcia do wpisów na firmowego bloga? Podpowiadamy!

WordPress – dodawanie zdjęć krok po kroku

1. Dodawanie obrazka wyróżniającego

Każdy post na blogu powinien być opatrzony zdjęciem głównym, tzw. zdjęciem wyróżniającym. Aby je dodać, wystarczy w edytorze tekstu odnaleźć w prawym dolnym rogu zakładkę Obrazek wyróżniający z napisem Ustaw obrazek wyróżniający. Po kliknięciu na przycisk otworzy się biblioteka mediów, do której będzie można dodać daną ilustrację.

2. Dodawanie ilustracji do wpisów

Jak dodać do treści postu ciekawy wykres lub infografikę? Aby dodać ilustracje do treści wpisów, najpierw należy je umieścić w bibliotece mediów WordPress. To miejsce, w którym są przechowywane wszystkie obrazki i zdjęcia ze strony.

Po wstawieniu tekstu, który nas interesuje do edytora, wystarczy ustawić kursor w miejscu, w którym ma się znaleźć obrazek, a następnie kliknąć na button Dodaj medium, by przenieść się do biblioteki mediów. Aby dodać ilustracje, wystarczy kliknąć przycisk Wybierz pliki lub przeciągnąć zdjęcia z katalogu na komputerze i upuścić w obszarze dodawania zdjęć, a następnie wybrać opcję Wstaw do wpisu.

WordPress – parametry zdjęć

Najważniejsze parametry zdjęć i ilustracji na stronach internetowych, to:

  • Nazwa pliku – w celu poprawnego uporządkowania wpisów w bibliotece mediów, warto jako nazwę pliku używać skróconego tytułu, bez znaków specjalnych, dużych liter i odstępów w postaci spacji
  • Tytuł – to tekst, który pojawia się po najechaniu na zdjęcie kursorem myszki, tytuł ten wyświetla się również w galerii
  • Etykieta – to tekst, który wyświetla się jako podpis pod zdjęciem
  • Alternatywny tekst – to tekst, który ma wpływ na pozycjonowanie strony, ponieważ jest odczytywany przez roboty wyszukiwarek internetowych. Tekst ten powinien mieć maksymalnie 250 znaków, warto umieszczać w nim słowa kluczowe i nie nadużywać przecinków, by jego treść nie została uznana za spam.

WordPress – edycja zdjęć

Platforma WordPress umożliwia prostą edycję zdjęć, bez konieczności instalowania wtyczek. Korzystając z podstawowych narzędzi WordPress, możesz wykadrować zdjęcie, obrócić je, odbić pionowo lub poziomo, lub przeskalować do odpowiednich wymiarów.

Jak edytować zdjęcia w WordPress? Robimy to w sekcji Media w panelu administracyjnym. Wybieramy spośród listy plików zdjęcie, które chcemy zmodyfikować i klikamy na przycisk Edytuj ten obrazek. Funkcje edycji zdjęć można rozszerzyć dzięki wtyczce DigiWidgets Image Editor. Wtyczka ta umożliwia między innymi tworzenie kolaży, nakładanie filtrów i dodawanie ramek do zdjęć.

Galeria zdjęć w WordPress

Jak stworzyć galerię zdjęć w WordPress? Przejrzysta i funkcjonalna galeria zdjęć funkcjonuje w WordPress w wersji 3.5 oraz wyższych.

Aby stworzyć galerię i dodać do niej zdjęcia, wystarczy:

  • Wybrać miejsce na wstawienie galerii (na poziomie edycji wpisu)
  • Dodać zdjęcia z dysku lub z biblioteki mediów
  • Utworzyć galerię (przycisk Dodaj Medium – > Stwórz nową galerię)
  • Edytować parametry galerii (liczba kolumn, odnośniki)

W istniejącej galerii można wprowadzać wiele zmian. W trybie wizualnym możliwe jest dodawanie nowych zdjęć, usuwanie starych, przestawianie kolejności ilustracji oraz edytowanie podpisów. Aby zdjęcia w galerii prezentowały się elegancko, warto zadbać o tzw. efekt lightbox i zainstalować specjalną wtyczkę, na przykład Easy FancyBox lub Simple Lightbox.

UWAGA: Maksymalna wielkość dodawanych plików w WordPress to 64 MB, zaleca się wstawianie obrazków o rozmiarze nie większym niż 150 – 200 kB.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.