Tworzenie stron WordPress – tego agencje nie mówią klientom

W tym artykule dowiesz się wszystkiego tego, czego nie mówią swoim klientom agencje oferujące tworzenie stron WordPress. Poznaj największe sekrety, najlepsze chwyty marketingowe oraz najczęstsze kłamstwa, z którymi możesz się spotkać na etapie wyboru wykonawcy projektu.

Tworzenie stron WordPress oczami ekspertów

Słowem wstępu zanim przejdziemy do meritum chcemy podkreślić, iż wszystkie poruszone w tym artykule kwestie wynikają z naszej wieloletniej pracy z WordPressem oraz doświadczeń naszych klientów z poprzednimi agencjami. Celem tego artykułu nie jest wskazywanie winnego, a ustrzeżenie klientów przed zbyt pochopnym oraz w konsekwencji złym wyborem wykonawcy. Jako eksperci wiemy, że szczera komunikacja, uczciwa współpraca oraz przejrzyste działania cechują profesjonalne tworzenie stron WordPress dla klientów oraz gwarantują obustronną satysfakcję.

Uważnie przeczytaj ten poradnik, ponieważ dzięki poradom, które zawiera zaoszczędzisz swój czas, nerwy oraz pieniądze. Dowiesz się także jak wybrać spośród wszystkich ofert tą najlepszą oraz dlaczego ważne jest, aby współpracować tylko z ekspertami z branży takimi jak my, którzy specjalizują się wyłącznie w WordPressie.

1. Realizacja projektu

Co mówi agencja: Nasi pracownicy wykonają projekt oraz stronę internetową.
Jaka jest prawda: Agencja będzie nadzorować projekt wykonawcy przez podwykonawcę.

Czy wiesz, że większość agencji nie ma żadnego pojęcia o tworzeniu stron WordPress i zleca to zadanie swoim podwykonawcom? Jeżeli nie, to ta informacja może Cię zszokować, jednak takie są realia. Chociaż outsourcing to popularna forma współpracy, zwłaszcza w branży IT, to jednak takie rozwiązanie ma swoje wady. Po pierwsze rośnie cena usługi, bowiem marża liczona jest podwójnie. Po drugie powstaje problem w komunikacji oraz przepływie informacji. Po trzecie zwiększa się ryzyko przekroczenia terminu projektu lub błędów w jego wykonaniu.

Niestety, w większości sytuacji nie dowiesz się kto na prawdę wykonał Twoją stronę internetową, ponieważ sama agencja nie przyzna się do korzystania z usług innej firmy. W takiej sytuacji nie masz co liczyć na fachową jej pomoc oraz szybkie rozwiązanie swojego problemu. Czy agencja mająca w ofercie tworzenie stron WordPress tak właśnie powinna traktować klientów? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Tobie.

2. Wykonanie szablonu

Co mówi agencja: Cały szablon WordPress stworzymy całkowicie od zera.
Jaka jest prawda: Strona zostanie zbudowana na gotowym szablonie.

Czy zdarzyło Ci się, że firma obiecywała Ci stworzenie nowego szablonu WordPress dla Twojej firmy i to w bardzo atrakcyjnej cenie? Jeżeli nie – masz dużo szczęścia lub dopiero zaczynasz swoje poszukiwania. Jeżeli tak – najprawdopodobniej ktoś Cię okłamał.

Stworzenie indywidualnego szablon na WordPressie to najczęściej koszt powyżej kilku tysięcy złotych. I mowa tutaj o prostej stronie internetowej z kilkoma zakładkami i gotowej makiecie strony. Gdy dodamy do tego wykonanie projektu strony internetowej, stworzenie dedykowanych modułów oraz zakup płatnych wtyczek to cena ta może wzrosnąć nawet do pięciocyfrowych liczb.

Jak zatem tworzenie stron WordPress jest w ogóle możliwe w wariancie budżetowym? Do tego celu większość agencji stosuje już gotowe, ale w pełni profesjonalne szablony WordPress i nie ma w tym absolutnie niczego złego. To rozwiązanie stosujemy także my od wielu lat w przypadku oszczędnych rozwiązań, ale zawsze informujemy o tym fakcie klienta. Czy nie powinno być tak zawsze i w każdej agencji?

3. Optymalizacja strony

Co mówi agencja: Zoptymalizujemy stronę pod kątem pozycjonowania w Google.
Jaka jest prawda: Zostaną zainstalowane podstawowe wtyczki SEO do WordPressa.

To chyba najczęstszy chwyt marketingowy jaki możesz usłyszeć, gdy wybierasz agencję: „Zoptymalizujemy stronę pod kątem SEO” albo „Stworzymy stronę, która sama będzie się pozycjonować„. Po pierwsze: nie istnieje coś takiego jako samoistne pozycjonowanie się strony internetowej. Po drugie: optymalizacja SEO to działania znacznie szersze aniżeli konfiguracja wtyczki Yoast SEO. A najczęściej optymalizacja SEO ogranicza się właśnie do takiej pracy.

Dla osób niezaznajomionych z tematem taki slogan marketingowy może być wystarczający do pozostawienia swojej gotówki, a samo sprawdzenie wykonania pracy przez agencję wymagałoby zlefcenia dodatkowego i kosztownego audytu przez zewnętrzną firmę specjalizującą się w SEO.

Niestety, ponieważ większość agencji oferuje jedynie tworzenie stron opartych o gotowe szablony WordPress, optymalizacja zakupionego szablonu jest bardzo ograniczona i wymaga doświadczenia oraz wiedzy. Większość agencji będzie wyspecjalizowanych albo w marketingu internetowym (wtedy skorzystają z podwykonawcy) albo w tworzeniu stron WordPress (wtedy powinny skorzystać z pomocy specjalisty SEO, ale tak nie robią). W naszej firmie bierzemy pełną odpowiedzialność za takie słowa, ponieważ specjalizujemy się zarówno w WordPressie jak i SEO. Ręka w górę, która agencja robi tak samo.

4. Rozbudowa funkcji

Co mówi agencja: Nasi programiści dodadzą tą funkcjonalność do strony.
Jaka jest prawda: Agencja zainstaluje kolejną, darmową wtyczkę WordPress.

Gdy zlecasz tworzenie strony WordPress zdarza się, że oprócz standardowych elementów takich jak podstrony, wpisy na blogu, zdjęcia, filmy, referencje, portfolio potrzebujesz, aby agencja dodała coś co wyróżni Twoją stronę internetową na tle konkurencji lub ułatwi kontakt z klientem. Może być to kalendarz wydarzeń firmowych, kalkulator finansowy, moduł proponowanych artykułów na blogu, czy nawet prosty po-pup z newsletterem.

I choć od typowej agencji usłyszysz, że zapewnienie, że niebawem wdrożą to programiści to nie wiesz, że będzie to po prostu kolejna, darmowa wtyczka w WordPressie. Oczywiście, wtyczki nie są złe, są całkiem przydatne, także te darmowe z repozytorium WordPressa. Potrafią one jednak znacznie spowolnić stronę internetową, narażają ją na dodatkowe luki w zabezpieczeniach oraz potrafią nieźle napsuć, gdy pojawi się pomiędzy nimi konflikt np. po aktualizacji.

Dlaczego więc agencje decydują się na instalację czasami nawet do 10 dodatkowych, zbędnych wtyczek? Odpowiedź jest prosta: jest to znacznie tańsze niż wykonanie dedykowanego modułu przez programistę. No cóż… na czymś trzeba ciąć koszty, gdy oferuje się za 500 zł wykonanie szablonu oraz strony prawda?

5. Co dalej?

Co mówi agencja: WordPress działa bez obsługi przez lata.
Jaka jest prawda: WordPress wymaga administratora, który zadba o stronę.

Tworzenie stron internetowych WordPress to dla wielu firm dochodowy biznes. Z tego też powodu nie liczy się klient, tylko zapłacona faktura. Gdy tylko poprosisz taką agencję o wykonanie dla Ciebie wyceny obieca Ci ona dosłownie wszystko tylko po to, abyś zlecił im stworzenie strony WordPress.

Szukając wśród ofert w internecie dowiesz się, że WordPress:

  1. Jest bezobsługowy.
  2. Zawsze działa.
  3. Kosztuje tylko raz.
  4. Jest całkowicie bezpieczny.
  5. Robi kawę i hot doga.

Nie usłyszysz jednak, że należy:

  1. Administrować stroną.
  2. Wykonywać kopie zapasowe.
  3. Płacić za szablon i wtyczki.
  4. Aktualizować system.
  5. Korzystać ze wsparcia ekspertów.

Czy tak właśnie powinna wyglądać profesjonalna oferta na tworzenie stron WordPress? Niestety, najczęściej Twoja strona internetowa i Twój biznes będzie dla agencji tylko statystyką i liczbą w rocznym zestawieniu przychodów. Na pytanie „co dalej” nie otrzymasz w większości sytuacji konstruktywnej odpowiedzi i pozostaniesz ze swoją nową stroną internetową, która nie spełni jednak pokładanych w niej oczekiwań. A przecież wystarczy uświadomić klienta i odpowiednio skonfigurować WordPressa, aby służył przez lata.

Tworzenie stron WordPress może być lepsze

I chcielibyśmy żeby właśnie takie było, dlatego w naszej pracy kierujemy się przede wszystkim Twoim zadowoleniem, lecz także edukacją wśród klientów.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Skontaktuj się z nami, a już po pierwszej rozmowie dowiesz się, dlaczego pracujesz z najlepszymi ekspertami w branży.,

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.