Trendy w projektowaniu stron internetowych w 2017 roku

Każdego roku zmieniają się trendy w branży IT. Dotyczy to także projektowania stron internetowych. Przedstawiamy najciekawsze strony internetowe oraz ich kierunek rozwoju w 2017 r.

Strony internetowe mają swoją długą historię w trakcie której zmieniały się już wielokrotnie. Znakomitym przykładem ewolucji witryn internetowych jest strona marki Apple. Na tym filmie możecie zobaczyć jak apple.com zmieniało się przez 20 lat swojego istnienia.

Poprzednie wersje strony Apple dostępne są również do podglądu w internecie. Do cyfrowej przeszłości zabierze was dobrze znane narzędzie Wayback Machine.

Trendy w 2017 roku

Wróćmy, jednak do teraźniejszości. Mamy już za sobą rewolucję mobilną, która wprowadziła strony internetowe w erę responsywności, czyli dynamicznego układu dostosowanego do aktualnej wielkości ekranu. W ostatnich latach miało również miejsce wiele zmian dotyczących obowiązujących standardów webowych. Mowa tu m.in. o wprowadzeniu HTML 5 oraz CCS 3.

Wydawać by się mogło, iż w najbliższych latach czeka nas swego rodzaju stagnacja, jednak nic bardziej mylnego. Prezentujemy zatem listę najciekawszych zmian oraz nadchodzących zmian, które zdefiniują przyszły kierunek projektów webowych w 2017r.

HTML 5.1 HTML 5.2

Mało kto wie, ale to nie HTML w wersji piątej jest najnowszym językiem tworzenia stron internetowych. W ostatnim czasie zakończona została specyfikacja HTML 5.1, natomiast od niedawna trwają już prace nad HTML 5.2. Nie jest to rewolucja, a raczej znaczącą ewolucja technologii, które już poznaliśmy w ostatnich latach. Jednak zmiany te warte są zwrócenia uwagi przede wszystkim osób zajmujących się projektowaniem stron internetowych.

Unikatowy layout

Wraz z popularyzacją WordPressa w sieci pojawiło się wiele bezpłatnych szablonów przeznaczonych do tworzenia stron opartych o ten system CMS. Popularyzacja zbliżonych schematów graficznych sprawiła, że obecnie największym problemem wśród firm w internecie jest brak indywidualnego, wyróżniającego się wyglądu strony internetowej. Niejednokrotnie zdarza się, iż witryny konkurencji potrafią wyglądać niemalże identycznie. Problem ten jest szczególnie zauważalny w przypadku w przypadku sklepów internetowych opierających się o popularne platformy.

W 2017 roku trendem stanie się zatem projektowanie wyróżniających się stron internetowych, które będą pełnić element dopełniający identyfikację wizualną marki w sieci.

Filmy i animacje

To elementy, które już od dłuższego czasu próbują na stałe zagościć na naszych stronach internetowych. Szacuje się jednak, że to właśnie w obecnym roku staną się one wiodącym trendem dla stron internetowych. Stanie się to możliwe dzięki rozwojowi technologi JavaScript i HTML 5. Dotyczy to także platformy WordPress, która planuje zmiany w tym kierunku.

Koniec z tasiemcami

Mijają już bezpowrotnie czasy, kiedy to przeważały długie strony startowe potrafiące scrollować się w nieskończoność. Choć rozwiązanie t było bardzo wygodne dla użytkowników smartfonów i tabletów to powodowało, iż po pewnym czasie użytkownik gubił się. Również czas ładowania takiej strony pozostawiał wiele do życzenia.

Nie oznacza to jednak, iż scrollowane strony znikną na dobre. Przewiduje się, iż będziemy mieli do czynienia z pewnego rodzaju hybrydami, które połączą standardową nawigację z dłuższym scrollingiem.

Doskonałym przykładem tej zmiany jest wspomniana wcześniej strona marki Apple.

Strona Apple

Na uwagę zasługuje również strona Netflixa ze względu na swój wyjątkowy wygląd:

Strona Netflix

Duże i czytelne czcionki

W najbliższych kwartałach również dużą uwagę projektantów skupią na sobie fonty. Obecny i wciąż popularny minimalizm znakomicie wpasowuje się w wykorzystywanie dużych czcionek jako głównych elementów graficznych. Rozmiar fontów ma również znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych, gdzie za pomocą rozmiaru i koloru można zwracać uwagę użytkownika.

Duże możliwości czcionek oraz ich łatwe wykorzystanie sprawią, iż staną się one głównym elementem w projektowaniu nowoczesnych stron internetowych.

Co następne?

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie rozwiązania idealnie będą pasować do Twojej nowej witryny firmowej skontaktuj się z nami lub poznaj naszą ofertę na tworzenie i projektowanie stron internetowych.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.