2361 wyświetlenia
1005 wyrazów
WordPress SMTP: konfiguracja krok po kroku

WordPress SMTP: konfiguracja krok po kroku

Przeczytasz w 5 minut i 1 sekund 2020.10.30 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
WordPress SMTP: konfiguracja krok po kroku

W tym poradniku dowiesz się jak skonfigurować protokół SMTP w WordPress, który pozwoli Ci wysyłać wiadomości email wprost ze swojej skrzynki pocztowej. Konfiguracja WordPress SMTP krok po kroku za pomocą darmowej wtyczki 🤓

Wiadomości email w WordPress

WordPress umożliwia wysyłanie wiadomości email zarówno do administratorów jak i użytkowników o innych rolach i uprawnieniach w systemie CMS. Wiadomości wysyłane mogą być zarówno z mniej jak i bardziej ważnymi komunikatami. Przykładem wiadomości email do administratorów są np. powiadomienia o aktualizacjach platformy oraz nowych kontach użytkowników. W przypadku użytkowników oraz czytelników strony WordPress mogą oni otrzymywać za pomocą wiadomości email np. linki do resetowania hasła lub newsletter. Wysyłanie wiadomości przydatne jest także przy korzystaniu np. z wtyczki Contact Form 7 do formularzy kontaktowych.

Wiadomości email są nie tylko wygodną formą komunikacji z użytkownikami w WordPress, lecz także mają wpływ na bezpieczeństwo pracy całego systemu. Aby zapewnić użytkownikom prostą możliwość wysyłki wiadomości bez zbędnej wiedzy, WordPress korzysta z funkcji wp_mail(), o której przeczytasz poniżej.

WordPress wp_mail()

Domyślnie we wszystkich klientach pocztowych protokołem odpowiadającym za wysyłkę wiadomości jest SMTP. I to o nim w roli głównej przeczytasz w tym wpisie. Jednak WordPress domyślnie nie obsługuje SMTP, a wykorzystuje do wysyłki wiadomości funkcję o nazwie wp_mail().

W skrócie mówiąc, to taka funkcja, która wykorzystuje serwer WordPress, na którym zainstalowana jest strona internetowa w celu wysyłki wiadomości przez protokół SMTP i port 25. Jednak w przeciwieństwie do programów pocztowych nie musisz w WordPress konfigurować protokół SMTP. Jak więc ta funkcja działa?

Za pomocą wp_mail() WordPress weryfikuje, czy domena, z której wysyłane są wiadomości rzeczywiście znajduje się na serwerze, z którego są one wysyłane [adres IP]. Jeżeli tak jest, funkcja wp_mail() pozwala wysłać wiadomości z dowolnej, nawet nieistniejącej skrzynki WordPress w Twojej domenie np. kontakt@siriuspro.pl.

Czasami jednak zdarza się, że chcemy skorzystać z większych możliwości niż oferuje WordPress dla SMTP. I wtedy właśnie z pomocą przychodzą darmowe wtyczki, które pozwalają osiągnąć taką funkcjonalność.

Opis jednej z nich wraz z konfiguracją krok po kroku znajdziesz poniżej. Warto także przeczytać poradnik konfiguracji SMTP i Office w WordPress.

SMTP WordPress

Poniżej dowiesz się jak krok po kroku skonfigurować ręcznie skrzynkę pocztową w WordPress za pomocą protokołu SMTP. Do kompletnego wykonania poniższego poradnika będziesz potrzebować oczywiście skrzynki pocztowej założonej na serwerze swojego usługodawcy wraz z danymi dostępowymi do niej.

Zaczynamy ☺️

1. Pobierz wtyczkę do SMTP

Pierwszym krokiem jest oczywiście pobranie wtyczki do SMTP w WordPress. Do wyboru masz kilka z nich, jednak my polecamy jedną: WP Mail SMTP by WPForms. Wyszukaj i zainstaluj wskazaną wtyczkę w repozytorium WordPress, a następnie ją włącz.

Wtyczka jest w 100% darmowa i bezpieczna dla WordPress.

2. Konfiguracja wtyczki do SMTP

Teraz przejdź do ustawień tej wtyczki.

WordPress SMTP - konfiguracja wtyczki

Konfiguracja wtyczki WP Mail SMTP by WPForms w WordPress.

Dokonaj poniższych ustawień:

 1. From Email – wpisz swój adres email, z którego mają domyślnie być wysyłane wiadomości.
 2. Force From Email – możesz zaznaczyć tę funkcję jeżeli powyższe ma być wymuszone dla innych modułów WordPress.
 3. From Name – wpisz nazwę domyślnego nadawcy poczty email.
 4. Force From Name – jeżeli chcesz, aby ta nazwa była wymuszana, zaznacz to pole.
 5. Set the return-path to match the From Email – zaznacz jeżeli chcesz, aby komunikaty o „odbijanych” wiadomościach miały być wysyłane na powyższy adres email.
 6. Mailer – wybierz Other SMTP, aby skonfigurować własny serwer poczty.
 7. SMTP Host – wpisz adres serwera poczty.
 8. Encryption – wybierz szyfrowanie stosowane przez swojego usługodawcę.
 9. SMTP Port – wskaż port SMTP: 25, 587 lub 465 [dla SSL].
 10. Auto TLS – zaznacz tę opcję.
 11. Authentication – zaznacz tę opcję.
 12. SMTP Username – wpisz nazwę konta pocztowego.
 13. SMTP Password – wpisz hasło konta pocztowego.

Teraz zapisz ustawienia.

3. Testowanie konfiguracji SMTP

Przejdź do zakładki Email Test, aby sprawdzić, czy wysyłanie wiadomości działa poprawnie.

WordPress SMTP - testowanie wysyłki

Testowanie wysyłki wiadomości za pomocą protokołu SMTP.

Wpisz swój adres email i kliknij Send Email.

Jeżeli widzisz komunikat:

There was a problem while sending the test email.

To znak, że albo wprowadzone dane są błędne, albo musisz sięgnąć po ten poradnik: Problem z wysyłaniem wiadomości w WordPress.

Jeżeli widzisz taki komunikat:

Test HTML email was sent successfully! Please check your inbox to make sure it is delivered.

Oznacza to, że wszystko działa już poprawnie, a Ty możesz cieszyć się swoją pocztą SMTP w WordPress 💪

4. Pozostałe ustawienia SMTP

Bardziej zaawansowane funkcje tej wtyczki do SMTP [takie jak np. logi email] dostępne są w płatnej jej wersji, jednak kilka z nich możesz ustawić także w zakładce Misc.

WordPress SMTP - pozostałe ustawienia

Pozostałe ustawienia wtyczki do SMTP.

Po kolei:

 1. Check this if you would like to stop sending all emails. – opcja całkowicie blokuje wysyłanie wiadomości z WordPress.
 2. Hide Announcements – ukryj komunikaty wtyczki.
 3. Hide Email Delivery Errors – ukryj komunikaty o błędach wysyłki email.
 4. Uninstall WP Mail SMTP – przy usunięciu wtyczki usuwa wszystkie jej ustawienia z bazy WordPress.
 5. Allow Usage Tracking – pozwala na śledzenie użytkowania pluginu.

To wszystko ☺️

Skonfiguruj z nami SMTP w WordPress

Potrzebujesz pomocy przy konfiguracji SMTP w WordPress? Nie trać czasu i zleć to nam, ekspertom od WP 🤓 pomożemy Ci w każdym problemie i potrzebie na tej platformie. Napisz do nas już teraz – do usłyszenia niebawem ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania