1837 wyświetlenia
1310 wyrazów
Jak wyłączyć AMP Google [bez utraty ruchu SEO]

Jak wyłączyć AMP Google [bez utraty ruchu SEO]

Przeczytasz w 6 minut i 33 sekundy 2021.04.02 | Aktualizacja: 10 miesięcy temu
Jak wyłączyć AMP Google [bez utraty ruchu SEO]

W tym poradniku opowiemy Ci o tym czym jest oraz jak wyłączyć AMP na przykładzie strony WordPress. Dowiedz się kiedy warto korzystać z technologii AMP od Google, a w jakich sytuacjach lepiej wyłączyć przyspieszone strony, jednak tak, aby nie utracić ruch z SEO.

AMP, czyli Accelerated Mobile Pages Project

Jeżeli jesteś tutaj z Google i szukasz informacji o tym jak prawidłowo wyłączyć AMP w WordPress to zapewne wiesz już co ta technologia oznacza oraz jak działa. Pozwól jednak, że opowiemy Ci teraz trochę więcej o samym AMP, które wciąż rozwija się pod skrzydłami Google. Jeżeli nie wiesz czym jest AMP w WordPress to koniecznie na początku zacznij od tych poradników: AMP WordPress krok po kroku oraz AMP [Accelerated Mobile Pages Project] w pigułce, a później wróć do tego poradnika.

AMP to taki projekt od Google, który miał bardzo szczytny cel:

Przyspieszyć strony internetowe.

Ceną miała być utracona własność oraz kontrola nad witrynami na rzecz giganta. I oczywiście nie mogło odnieść to sukcesu, ponieważ każdy z nas ma dość tego jak wielki wpływ Google na ma internet. Projekt AMP rozwijany od 2015 roku początkowo był nazwany skrótem od Accelerated Mobile Pages Project, jednak od pewnego czasu jest już to po prostu… AMP.

W całym AMP chodziło o to, aby w Google indeksować treści, które są świetnie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Za całą optymalizacją krył się jednak wspomniany haczyk, bowiem strony AMP były bardzo zbliżone do siebie wyglądam, miały spore ograniczenia co do zawartości kodu oraz po ich zaindeksowaniu w Google nie kierowały na adres URL witryny tylko wyświetlane były jako treści… Google. Co prawda wciąż na stronie znajdowało się Twoje logo, jednak ciężko odróżnić jedną stronę od AMP od drugiej, a tego nie chce chyba nikt kto dba o markę w internecie.

Nie wierzysz? Dobrym przykładem tego jest portal theverge.com, który wdrożył u siebie AMP. Możesz zobaczyć to otwierając poniższy link na urządzeniu mobilnym:

https://www.google.com/amp/s/www.theverge.com/platform/amp/2021/3/30/22320961/apple-wwdc-2021-event-date-software-updates-ios-ipados-macos

Który będzie wyglądał tak:

Jak wyłączyć AMP w WordPress - The Verge

Technologia AMP na przykładzie The Verge.

W przypadku systemu WordPress treści AMP wyróżniały się adresem URL, który na końcu zawierał suffix /amp/ np.:

https://siriuspro.pl/amp/

Wdrożenie AMP w WordPress jest stosunkowo proste, bowiem sprowadza się do instalacji wtyczki, która zazwyczaj załatwia sprawę. Pomimo tego, że implementacja AMP łatwa także poza stronami WordPress, a Google cały czas rozwija AMP i próbuje zrobić wszystko, aby jak najwięcej stron internetowych korzystało z tej technologii coś poszło nie tak. Skąd takie wnioski? Wystarczy spojrzeć na liczby, które są dla Google i technologii AMP nieubłagane. Od momentu startu projektu w 2015 roku udział AMP w całym rynku stron internetowych jest mniejszy niż 1%.

Oczywiście stoją za tym konkretne powody, o którym wspomnieliśmy na początku tego wpisu, a które to rozwiniemy w dalszej jego części. Sprawdźmy więc kiedy i dlaczego warto wyłączyć AMP na stronie internetowej oraz jak zrobić to, aby nie stracić ruch w SEO.

Kiedy i dlaczego warto wyłączyć AMP?

Chociaż Google cały czas kusi właścicieli stron internetowych, a w szczególności portali informacyjnych do których szczególnie kierowana jest ta technologia, wyższym ruchem organicznym przy korzystaniu z AMP, to jednak w rzeczywistości skute może być zupełnie odwrotny.

Wdrożenie AMP powoduje, iż tak naprawdę ruch organiczny w pewien sposób się rozjeżdża. Urządzenia z większymi ekranami otrzymują pełno wartościową stronę, która zawiera zazwyczaj wiele udogodnień i działa także dobrze na urządzeniach mobilnych. Te niestety otrzymują w AMP ubogą stronę internetową, która choć działa szybko to nie zachęca do pozostania w witrynie. Dodatkowo, strony AMP charakteryzują się wyższym współczynnikiem odrzuceń co w połączeniu z krótszym czasem odwiedzin przekłada się na gorszą ocenę SEO w Google, a co za tym idzie… mniejszym ruchem i niższym pozycjami.

Warto także zauważyć, że niekoniecznie musi być tak, że strona przygotowana w wersji AMP dla urządzeń mobilnych będzie szybsza niż wersja „tradycyjna”. Korzystając np. z naszego poradnika o tematyce Przyspieszanie WordPress można osiągnąć już na tyle zadawalające wyniki w Google PageSpeed Insight, że „optymalizacja”, którą oferuje Google AMP może okazać się zbędna.

Technologia AMP nie będzie także przydatna dla stron internetowych, które charakteryzują się małym ruchem z Google z urządzeń mobilnych. A jeżeli dodatkowo zależy Ci na pełnej kontroli nad stroną internetową, spójności jej wyglądu z marką oraz unikaniu kłopotów generowanych przez tę technologię to już wiesz, że pora wyrzucić AMP 🗑️ do kosza. Dokładnie tak samo jak my zrobiliśmy to wiele lat temu na naszej stronie.

Pokażemy Ci teraz jak wyłączyć AMP na przykładzie systemu WordPress nie trącąc ruchu organicznego z zaindeksowanych stron w Google w tej technologii.

Jak wyłączyć AMP w WordPress?

Usuwanie AMP w WordPress jest stosunkowo proste, ponieważ zazwyczaj aktywacja tej technologii sprowadzała się do instalacji oficjalnej wtyczki AMP od WordPress. Sytuacja komplikuje się jeżeli AMP zostało na Twojej stronie wdrożone natywnie np. za pomocą autorskiego kodu i wtedy należy usunąć tag amphtml. Jeżeli tak jest, a Ty nie wiesz jak tego dokonać to skontaktuj się z nami, a my zrobimy to za Ciebie.

Postępuj teraz zgodnie z naszą instrukcją krok po koku. Zaczynamy ☺️

Krok 1.  Usuń wtyczkę AMP

Znajdziesz ją w zakładce wtyczki i nazywa się ona po prostu AMP. Jeżeli nie planujesz używać w przyszłości AMP to należy ją wyłączyć i usunąć dla bezpieczeństwa strony internetowej. Nie ma potrzeby jej wcześniejszej konfiguracji.

Krok 2. Przekieruj ruch SEO

Gdy to zrobisz pora na przekierowanie całego ruchu SEO dla zaindeksowanych stron AMP. Możesz zrobić to ręcznie korzystając z naszego poradnika Przekierowanie 301 [Redirect 301] krok po kroku, jednak znacznie prościej będzie wykonać to za pomocą prostego kodu.

Otwórz na serwerze FTP plik .htaccess i dokonaj jego edycji dodając do niego na samym początku poniższy kod:

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_URI} (.+)/amp(.*)$
RewriteRule ^ %1/ [R=301,L]

Odpowiada on za przekierowanie wszystkich adresów URL zawierających /amp/ na adres URL, który nie zawiera tego ciągu znaków. Przekierowanie następuje za pomocą komendy Redirect 301, dzięki czemu stary adres URL z AMP przekaże moc SEO nowemu bez AMP.

Krok 3. Daj czas Google

Na zaindeksowanie zmian. Usunięcie z wyszukiwarki adresów URL z AMP może potrwać wiele miesięcy w zależności od ilości podstron. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, bowiem użytkownicy klikający w stary link, a tak trafią na właściwą dla nich stronę.

I to tyle ☺️ proste prawda?

Wyłącz razem z nami AMP w WordPress

Jeżeli jednak nie chcesz działać na własną rękę, bo nie czujesz się pewnie w systemie WordPress to pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy. Nasi eksperci od WordPress pomogą Ci np. w sytuacji, gdy AMP zostało wdrożone bez udziału wtyczki, a także w każdym innym problemie dotyczącym systemu WordPress.

Napisz do nas i dowiedz się jak możemy pomóc Ci ze stroną internetową na WP. No to do usłyszenia ☺️

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania