WordPress – HTTPS, czyli wdrażamy certyfikat SSL

Protokół HTTPS to szyfrowana wersja znanego przedrostka HTTP. To także większe bezpieczeństwo oraz efekt SEO. Jak więc wdrożyć protokół HTTPS na WordPressie? Podpowiadamy.

Nazwa HTTPS pochodzi od skrótu Hypertext Transfer Protocol Secure i jak wspomnieliśmy jest szyfrowaną wersją protokołu HTTP za pomocą certyfikatu SSL lub TLS. Od dłuższego czasu strony obsługujące protokół HTTPS są nagradzane przez Google wyższymi pozycjami w popularnej wyszukiwarce. Strony internetowe niestosujące się natomiast do zaleceń Google prezentowane są jako niebezpieczne dla użytkownika.

Jeżeli posiadasz stronę WordPress, HTTPS jest więc koniecznością, aby cieszyć się wysokimi pozycjami w Google oraz napływającymi klientami . Jak więc wdrożyć ten protokół i certyfikat SSL na serwerze oraz domenie?

WordPress – HTTPS dla każdego

Aby protokół HTTPS WordPress działał prawidłowo, konieczne jest wdrożenie certyfikatu SSL. Na szczęście nie wiąże to się już z dodatkowymi kosztami, bowiem możesz zrobić to całkowicie za darmo dzięki organizacji Let’s Encrypt.

O tym jak tego dokonać pisaliśmy w tym artykule:

Gdy certyfikat SSL jest już zainstalowany na Twoim serwerze, czas na aktywację protokołu HTTPS. W tym celu należy udać się do panelu administratora WordPress i zakładki Ustawienia, gdzie wybieramy Ogólne. Jedyne czego należy dokonać to w polach Adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL) dodać jedną literkę np.z zamiast http://siriuspro.pl będzie to https://siriuspro.pl.

WordPress - Ustawienia SSL

Jeżeli certyfikat SSL jest zainstalowany poprawnie, po przejściu na stronę główną WordPressa HTTPS będzie już aktywny. Możemy podglądnąć to klikając w dowolnej przeglądarce na ikonkę kłódki obok nazwy domeny w pasku adresu. Niektóre przeglądarki dodatkowo wyświetlą zielony pasek świadczący o bezpieczeństwie strony WordPress:

Sirius Pro - HTTPS i SSL

Byłoby jednak zbyt pięknie, gdyby na tym się skończyła cała operacja wdrożenia protokołu HTTPS w WordPressie. W tym momencie jedynie działa on dla strony głównej, natomiast zabezpieczyć należy również pozostałe linki URL, a także dokonać stosowne przekierowanie.

Z HTTP na HTTPS

Aby tego dokonać pobieramy i instalujemy wtyczkę Search & Replace i przechodzimy do ustawień wtyczki w zakładce Narzędzia. Otwieramy zakładkę Search & Replace i wpisujemy stary adres strony np. http://siriuspro.pl na górze i nowy na dole: https://siriuspro.pl. Klikamy Select all tables i odznaczamy Dry Run.

Search & Replace - HTTPS

Możemy także zaznaczyć Use GZ compression (nieobowiązkowe) i na sam koniec klikamy w przycisk Do Search & Replace. W tym momencie wtyczka Search & Replace pozwoli nam na pobranie bazy MySQL ze zmodyfikowanymi wszystkimi linkami URL z HTTP do HTTPS w WordPressie. Wystarczy tylko usunąć wszystkie rekordy z bazy MySQL WordPressa i zaimportować pobrany plik. Możesz poprosić także swojego usługodawcę jeżeli nie wiesz jak to zrobić.

Ostatni krok do HTTPS

Na sam koniec przekierujemy wszystkie stare linki tak, aby były poprawne zarówno dla użytkownika jak i robota Google. W tym celu otwieramy i edytujemy plik .htaccess zapisany w głównym katalogu instalacji WordPressa i na samej jego górze dodajemy poniższy kod:

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.(.+)$ [NC]
RewriteRule ^ https://%1%{REQUEST_URI} [R=301,L]
</IfModule>

Gotowe!

Uwaga! Kod przekierowuje również z przedrostka www na adres bez www. Oznacza to, że jeżeli nasz adres wyglądał następująco: http://www.siriuspro.pl to teraz będzie wyglądał tak: https://siriuspro.pl.

Twoja strona WordPress, HTTPS i certyfikat SSL zostały pomyślnie zainstalowane i wdrożone. Powyższa metoda skutkuje 99,9% skutecznością, jednak dla bezpieczeństwa spraw, czy wszystkie podstrony strony WordPress działają prawidłowo. Nie zapomnij także odnowić swój certyfikat SSL za 3 miesiące jeżeli Twój hosting nie obsługuje Let’s Encrypt.

Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy? Chcesz żebyśmy zrobili całą operację za Ciebie? Napisz lub zadzwoń do nas już teraz!

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.