1539 wyświetlenia
891 wyrazów
Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted [błąd]

Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted [błąd]

Przeczytasz w 4 minuty i 27 sekund 2021.07.05 | Aktualizacja: 1 rok temu
Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted [błąd]

Jeżeli na swojej stronie internetowej widzisz komunikat „Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted” to znak, że potrzebujesz tego poradnika. Dowiedz się co oznacza błąd Fatal error: Allowed memory size exhausted oraz jak go naprawić krok po kroku na przykładzie strony WordPress.

Jeżeli nie chcesz czytać do końca tego poradnika to napisz do nas już teraz. Pomożemy Ci naprawić błąd Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted na stronie WordPress szybko i skutecznie.

Błędy PHP

Praktycznie każdy nowoczesny system zarządzania treścią CMS taki jak WordPress jest zbudowany w oparciu o język PHP. Jest to interpretowany, skryptowy język programowania, który znakomicie nadaje się do tworzenie wszelkiego rodzaju projektów webowych takich jak strony, czy też sklepy internetowe. Zaletą języka PHP jest to, że jest on wieloplatformowy, otwarty oraz stosunkowo lekki dając przy tym jednocześnie programistom duże możliwości tworzenia kodu.

Aby jednak aplikacja stworzona w kodzie PHP działała potrzebny jest interpretator języka, który przetłumaczy go w sposób zrozumiały dla procesora. Przykładem takiego interpretatora jest PHP 8, czyli ósma wersja jego wydania. W zależności od stosowanej wersji interpretatora PHP zmieniają się obsługiwane funkcje, czy też wymagania wobec samego kodu. Z tego też powodu od czasu do czasu mogą pojawiać się w aplikacji tzw. błędy PHP, które komunikują o problemie pomiędzy serwerem a stroną internetową. Pomiędzy nimi znajduje się natomiast wspomniany interpretator, który informuje stosownym komunikatem o rodzaju problemu.

Nie inaczej jest w przypadku błędu Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted. O tym co on oznacza oraz jak naprawić go na przykładzie strony WordPress przeczytasz poniżej 🤓

Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted

Błąd Fatal error: Allowed memory size exhausted, czy też Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted [gdzie X = liczba wyczerpanych bajtów] oznacza w skrócie, że interpretator PHP wykorzystał całą dostępną pamięć RAM, która została mu przypisana. A to w efekcie oznacza, że interpretator PHP nie był w stanie wykonać całego zapytania, co spowodowało, że strona przestała prawidłowo działać ☺️

Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted - błąd

Błąd Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted w WordPress.

Widoczny powyżej błąd prezentuje moment tj. linię kodu, na której został wyczerpany limit pamięci RAM. Wartość, którą w naszym przypadku oznaczyliśmy jako X może być różna i zależna jest od konfiguracji serwera. Komunikat ten może więc np. wyglądać tak: Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted. W tym przypadku błąd mówi o wartości limitu pamięci RAM 33554432 bajtów co daje nam w przeliczeniu 32 megabajty.

Druga wartość w komunikacie tj. tried to allocate 40960 bytes mówi o tym ile dodatkowych bajtów jest potrzebnych do wykonania tego kodu co w naszym przypadku daje mniej niż 1 megabajt. Oznacza to, że podnoszcą limit RAM dla interpretatora PHP z 32 MB do np. 33 MB najprawdopodobniej pozbędziemy się problemu, jednak zdecydowanie lepiej jest dać większy zapas, ponieważ najpewniej problem pojawi się ponownie w dalszej części kodu.

Jak więc poradzić sobie z błędem Fatal error: Allowed memory size exhausted? Sprawdźmy ☺️

Jak naprawić błąd Fatal error: Allowed memory size exhausted

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste i polega na przypisaniu większej ilości pamięci RAM dedykowanej dla interpretatora PHP. Czasami możesz zrobić to po stronie panelu hostingu, a w innym wypadku musisz ręcznie zmodyfikować tę wartość np. w pliku user.ini lub php.ini. Trudno jednak wskazać, który z nich 🤔 obsługuje Twój serwer, ponieważ zależne jest to od jego konfiguracji.

Jeżeli jeden z tych plików znajduje się na Twoim serwerze to dokonaj jego edycji zmieniając wartość w wierszu:

memory_limit = 32M

Na poniższą:

memory_limit = 256M

Jeżeli takiego pliku nie ma na Twoim serwerze to możesz pobrać go z naszej bazy:
1️⃣ .php.ini
2️⃣ .user.ini

Jeżeli nie chcesz edytować lub tworzyć tych plików lub po prostu to rozwiązanie nie działa to spróbuj zrobić to inaczej. Jeżeli korzystasz ze strony opartej o WordPress otwórz plik wp-config.php na serwerze i dokonaj jego edycji dodając poniższy kod:

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Jeżeli korzystasz z serwera na Apache to możesz także zmodyfikować plik .htaccess dodając do niego ten kod:

php_value memory_limit 256M

Każde z powyższych rozwiązań zwiększy ilość pamięci RAM przypisanej do interpretatora PHP do wartości 256 megabajtów. W ten sposób problem z błędem „Fatal error: Allowed memory size of X bytes exhausted” powinien zostać zażegnany 💁‍♂️

Napraw z nami błąd Fatal error: Allowed memory size exhausted

Mamy nadzieję, że ten krótki, aczkolwiek bardzo treściwy poradnik pomógł Ci rozwiązać problem ze wspomnianym błędem ☺️ Jeżeli jednak jest inaczej, a Ty wciąż potrzebujesz naszej pomocy to napisz do nas już teraz 🤓 Pomożemy Ci w każdym zadaniu, szczególnie jeżeli dotyczy ono systemu WordPress. No to do usłyszenia niebawem ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania