5457 wyświetlenia
1677 wyrazów
Najlepsze darmowe zdjęcia na bloga [TOP lista]

Najlepsze darmowe zdjęcia na bloga [TOP lista]

Przeczytasz w 8 minut i 23 sekundy 2018.08.13 | Aktualizacja: 6 miesięcy temu
Najlepsze darmowe zdjęcia na bloga [TOP lista]

Dowiesz się skąd pobrać i jak wybrać najlepsze darmowe zdjęcia na bloga WordPress zgodnie z prawami autorskimi.

Darmowe zdjęcia na bloga

Prowadząc bloga WordPress potrzebujesz dużo zdjęć, które będą pasować do tematów Twoich publikacji oraz wyróżniać się wysoką jakością. Tylko takie grafiki przyciągną wzrok Twojego klienta oraz nie narażą Cię na prawne konsekwencje wykorzystywania nielegalnych zdjęć na blogu.

Darmowa zdjęcia na bloga WordPress muszą przede wszystkim posiadać odpowiednie licencje po to, aby stosowanie ich na blogu nie wiązało się z naruszeniem praw autorskich, jednak do tego tematu wrócimy za chwilę. Na samym początku wybierając darmowe zdjęcia musisz zwrócić uwagę na te kwestie:

  1. Rozdzielczość zdjęcia – Niektóre bezpłatne stocki ze zdjęciami pozwalają na pobieranie darmowych zdjęć tylko w ograniczonej rozdzielczości. Wybierając darmowe zdjęcia na bloga koniecznie upewnij się, że posiadają one minimum 1920 px szerokości oraz 1080 pikseli wysokości, czyli będą w tzw. rozdzielczości Full HD.
  2. Proporcje zdjęcia – Darmowe zdjęcie na bloga powinno być także w odpowiedniej proporcji. Najlepsze z nich to wspomniana rozdzielczość Full HD, która oferuje proporcje 16:09, co oznacza, że zdjęcie jest szersze niż wyższe i idealnie pasuje do ekranów komputerów i laptopów. Dobrą proporcją jest także 16:10, czyli rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli.
  3. Orientacja zdjęcia – Wybierając darmowe zdjęcie na bloga koniecznie upewnij się także, że jego orientacja jest pozioma. Rzadko kiedy zdarza się, że szablon WordPress wykorzystuje pionowe grafiki, a te wyglądałyby źle w poziomym układzie bloga.
  4. Format zdjęcia – Najlepiej, aby zdjęcie posiadało format .jpg. W przypadku .png wybieraj je tylko wtedy kiedy potrzebujesz, aby darmowe zdjęcia miały przezroczyste tło.

Licencja na darmowe zdjęcia

Grafiki, które znajdujemy w internecie np. za pomocą wyszukiwarki Google bardzo często są objęte prawami autorskimi. Oznacza to, że nie możesz dowolnie ich kopiować ani rozpowszechniać. Zapamiętaj to, aby uniknąć ewentualnych kłopotów z autorami zdjęć dodanych na Twoim blogu.

Standardowo, każda grafika, także ta na bezpłatnych stokach, objęta jest licencją. Zapoznając się z nimi zrozumiesz w jaki sposób możesz legalnie korzystać z darmowych zdjęć na blogu.

Darmowe zdjęcia na licencji PD

Licencja PD (Public Domain – domena publiczna) dotyczy twórczości, z której można korzystać bez ograniczeń, ponieważ albo prawa autorskie wygasły, albo twórczość nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego.

Darmowe zdjęcia na licencji CC

Licencja CC (Creative Commons) to zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Z jednej strony licencja CC pozwala na wykorzystanie obrazów, a z drugiej, chroni prawa ich twórców. W ramach tej licencji wyróżniamy kilka sublicencji.

Darmowe zdjęcia na licencji  BY

BY Uznanie Autorstwa – jeśli chcemy wykorzystać grafikę opartą na tej licencji, musimy podać jej autora

Darmowe zdjęcia na licencji NC

NC Użycie Niekomercyjne – możemy wykorzystać grafikę opartą na tej licencji, ale jedynie w niekomercyjnych celach

Darmowe zdjęcia na licencji ND

NDBez Utworów Zależnych – jeśli chcemy wykorzystać grafikę opartą na tej licencji, nie możemy zmieniać dzieła, ani tworzyć na jego bazie pochodnych, dozwolone jest jedynie dystrybuowanie dokładnych kopii utworu

Darmowe zdjęcia na licencji SA

SA Na Tych Samych Warunkach – dozwolone jest kopiowanie, dystrybucja, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, ale jedynie na takiej samej licencji.

Skąd brać darmowe zdjęcia na bloga

Jeśli poszukujesz najlepszych i darmowych zdjęć na bloga jak i strony WordPress, sprawdź koniecznie te bezpłatne stocki. Linki do stocków z bezpłatnymi zdjęciami na bloga są dostępne po kliknięciu w obrazki.

1. Darmowe zdjęcia na pixabay.com

Darmowe zdjęcia na bloga - pixabay.com

Darmowe zdjęcia na bloga na pixabay.com.

Strona pixabay.com to baza darmowych zdjęć, która chwali się ponad 1 milionem grafik w swojej bazie. Pixabay posiada dobrej jakości grafiki w bardzo szerokiej tematyce.

2. Darmowe zdjęcia na unsplash.com

Darmowe zdjęcia na bloga - unsplash.com

Darmowe zdjęcia na bloga na unsplash.com.

Strona unsplash.com jest również naszym faworytem jeżeli chodzi o darmowe zdjęcia na bloga. Znajdziesz tam wiele pięknych grafik, jednak tematyka nie jest, aż tak szeroka jak w przypadku konkurencji.

3. Darmowe zdjęcia na pexels.com

Darmowe zdjęcia na bloga - pexels.com

Darmowe zdjęcia na bloga na pexels.com.

Baza pexels.com to naszym zdaniem najlepszy zbiór darmowych zdjęć w internecie. Ogromna ilość zdjęć pasujących do każdej tematyki bloga oraz niesamowicie proste wyszukiwanie. Zdecydowanie polecamy.

4. Darmowe zdjęcia na pixnio.com

Na pixnio.com znajdziesz mniej profesjonalne darmowe zdjęcia podzielone na intuicyjne kategorie. Chociaż ilość zdjęć jest ograniczona to możesz znaleźć tam coś także dla siebie.

Darmowe zdjęcia na bloga - pixnio.com

Darmowe zdjęcia na bloga na pixnio.com.

5. Darmowe zdjęcia na flickr.com

Baza zdjęć flickr.com chwali się ponad 1 miliardem grafik oraz ponad 2 milionami grup tematycznych zdjęć. Zdecydowanie polecamy flickr.com za jakość i ilość darmowych zdjęć!

Darmowe zdjęcia na bloga - flickr.com

Darmowe zdjęcia na bloga na flickr.com.

6. Darmowe zdjęcia na foter.com

Na foter.com znajdziesz zarówno dobrej jak i niskiej jakości darmowe zdjęcia. Niestety, spora część z nich znajduje się także na innych stockach, a wszystkie z nich posiadają zbyt niską rozdzielczość.

Darmowe zdjęcia na bloga - foter.com

Darmowe zdjęcia na bloga na foter.com.

7. Darmowe zdjęcia na commons.wikimedia.org

Strona commons.wikimedia.org należy do tej samej grupy co bezpłatna encyklopedia Wikipedia. Znajdziesz tam dużą ilość różnorodnych amatorskich i profesjonalnych zdjęć.

Darmowe zdjęcia na bloga - commons.wikimedia.org

Darmowe zdjęcia na bloga na wikimedia-commons.org.

8. Darmowe zdjęcia w wyszukiwarce Google Grafika

Jeśli chcesz znaleźć upragnioną grafikę w wyszukiwarce Google, zwróć uwagę na to, by w opcjach wyszukiwania odfiltrować obrazy niezgodne z poszukiwaną licencją. W tym celu należy wybrać zdjęcia jako oznaczone do ponownego wykorzystania.

Darmowe zdjęcia na bloga - Google Grafika

Darmowe zdjęcia na bloga w Google Grafika.

9. Darmowe zdjęcia na freepik.com

Jedna z najpopularniejszych na świecie baz z darmowymi zdjęciami, a naszym zdaniem także jedna z najlepszych w swoim rodzaju. Setki tysięcy darmowych zdjęć na bloga czekają na Ciebie na freepik.com.

Darmowe zdjęcia na bloga - freepik.com

Darmowe zdjęcia na bloga na freepik.com.

10. Darmowe zdjęcia na thestocks.im

Na thestocks.im znajdziesz również całkowicie legalne i darmowe zdjęcia, które możesz wstawić na swojego bloga. Strona szczyci się ponad 5 milionami zdjęć do pobrania i są one naprawdę ładne.

Darmowe zdjęcia na bloga - thestocks.im

Darmowe zdjęcia na bloga na thestocks.im.

11. Darmowe zdjęcia na publicdomainpictures.net

Publicdomainpictures.net to bardzo duży zbiór darmowych zdjęć na bloga, który koniecznie musisz odwiedzić. Jedynym minusem jest opłata za pobieranie zdjęć w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Darmowe zdjęcia na bloga - publicdomainpicutres.net

Darmowe zdjęcia na bloga na publicdomainpictures.net.

12. Darmowe zdjęcia na stocksnap.io

To kolejna mała, lecz ciekawa baza darmowych zdjęć do pobrania na bloga. Niestety, dosyć często natrafisz na stocksnap.io na płatne zdjęcia, które wymagają zakupu na zewnętrznych stockach.

Darmowe zdjęcia na bloga - stocksnap.io

Darmowe zdjęcia na bloga na stocksnap.io.

13. Darmowe zdjęcia na freephotos.cc

Freephotos.cc to bardzo ładne i całkowicie darmowe zdjęcia udostępnianie na licencji CC. Choć baza nie jest tak duża jak u konkurencji, na pewno znajdziesz tam coś na swojego bloga.

Darmowe zdjęcia na bloga - freephotos.cc

Darmowe zdjęcia na bloga na freephotos.cc.

14. Darmowe zdjęcia na gratisography.com

Gratisography.com to kolejne miejsce, na którym możesz znaleźć kilka darmowych zdjęć na bloga. Zdecydowana reszta kierować będzie do płatnych zdjęć na Adobe Stock.

Darmowe zdjęcia na bloga - gratisography.com

Darmowe zdjęcia na bloga na gratisography.com.

15. Darmowe zdjęcia na freeimages.com

Strona freeimages.com chwali się ponad 300 tyś. darmowych zdjęć stockowych na licencji royalty-free. Znajdziesz tam wiele ciekawych i przyciągających wzrok zdjęć na bloga.

Darmowe zdjęcia na bloga - freeimages.com

Darmowe zdjęcia na bloga na freeimages.com.

16. Darmowe zdjęcia na pxhere.com

W ostatnim czasie znaleźliśmy także ciekawą stronę pxhere.com, na której znajdziesz także darmowe zdjęcia na swojego bloga lub inną stronę WordPress. Jak każda inna stroną z darmowymi zdjęciam posiada wyszukiwarkę oraz możliwość pobierania grafik w rozdzielczości, aż 2560×1440 pikseli. Chociaż baza zdjęć nie jest najwyższej jakości to na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Darmowe zdjęcia na bloga - pxhere.com

Darmowe zdjęcia na bloga na pxhere.com.

Zawsze przed pobraniem darmowych zdjęć z bezpłatnych zbiorów zapoznaj się dokładnie ze sposobem licencjonowania zdjęcia, które chcesz wykorzystać. Materiały, które znajdziesz ogólnodostępnych bazach, zazwyczaj są publikowane w oparciu o licencję PD lub CC. W przypadku, gdy masz do czynienia z licencją CC, zwróć szczególną uwagę na zasady kopiowania i publikacji danego obrazu.

Pamiętaj również o tym, aby bez względu na rodzaj licencji  starać się umieścić na stronie informację, kto jest autorem grafiki. W ten sposób docenisz czyjąś pracę.

Sprawdź na koniec nasz poradnik jak dodać zdjęcia w WordPress po pobraniu ich za darmo z internetu.

Skorzystaj z naszej pomocy przy zdjęciach na bloga

Jeżeli oczekujesz czegoś więcej niż darmowych zdjęć na bloga to skontaktuj się z nami. Nasi graficy pomogą Ci stworzyć piękną stronę internetową oraz grafii zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Nasi eksperci są dostępni cały czas do Twojej dyspozycji oraz pomocy przy platformie WordPress 🤓 do usłyszenia ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679

Na stronie Sirius Pro nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.