Wybieramy najlepsze darmowe szablony WordPress

Czy darmowe szablony WordPress mogą z powodzeniem zastąpić płatne motywy dostępne na platformach takich jak ThemeForest? Obalamy mity i wybieramy najlepsze darmowe szablony WordPress, dzięki którym zbudujesz swoją stronę internetową lub sklep całkowicie od podstaw.

Płatne vs darmowe szablony WordPress

Zacznijmy na samym początku od porównania zalet i wad płatnych oraz darmowych szablonów dla platformy WordPress.

Płatne szablony

Płatne szablony wymagają zakupienia licencji i często odnowienia jej np. co rok, aby wciąż otrzymywać regularne aktualizacje i wsparcie producenta. Ceny płatnych szablonów zaczynają się od 80 zł, a kończą najczęściej na kwotach rzędu 400 zł. Jednak sama cena nie świadczy o jakości produktu czego doskonałym przykładem jest szablon StartIT opisany w naszym artykule StartIT – recenzja i ocena szablonu.

Darmowe szablony

W przypadku wybrania darmowego szablonu będzie to bowiem albo motyw całkowicie darmowy, albo taki, który ma ograniczoną funkcjonalność dostępną tylko dla wersji płatnej. Niezależnie od tego, szablony tej klasy pozwalają zbudować podstawową (a czasem także bardzo rozbudowaną) stronę internetową szybko i bez dodatkowych kosztów.

Darmowe szablony WordPress są doskonałą alternatywą dla początkujących firm lub blogerów. Na ich niekorzyść przemawia brak lub ograniczony support producenta, uboga ilość funkcji, sposób zarządzania szablonem, brak dodatkowych wtyczek, czy też powolny rozwój szablonu. Na korzyść – cena i dostępność, a nie rzadko także prostota. A więc gdzie szukać darmowe szablony WordPress?

Darmowe motywy WordPress na… WordPressie

Oczywiście na WordPressie, a dokładnie w panelu administratora. Przechodząc do zakładki Wygląd | Motywy wystarczy już tylko kliknąć Dodaj nowy i ustawić filtry zgodnie z oczekiwaniami. Zaletą szablonów dostępnych wprost z WordPressa jest bezpieczeństwo ich użytkowania oraz możliwość podglądu motywu przed instalacją. W tym celu klikamy na wybrany szablon i gotowe – WordPress wyświetli nam podgląd szablonu na naszej stronie internetowej:

Wybieramy najlepsze darmowe szablony WordPress

Gdy dany szablon nam się spodoba wystarczy kliknąć tylko Zainstaluj, a następnie upewnić się, że jest on aktywny. Sama platforma WordPress to tysiące darmowych szablonów, wśród których znajdziemy całkiem niezłe pozycje. Możemy również pobrać i zainstalować darmowe szablony WordPress dostępne w internecie. W tym celu trzeba skorzystać z przycisku Wyślij motyw na serwer i wybrać paczkę ze spakowanym szablonem,

Jaki więc darmowy szablon do WordPressa wybrać dla swojej strony internetowej?

Najlepsze darmowe szablony WordPress

Przedstawiamy 5 najlepszych darmowych motywów WordPress wybranych przez naszych ekspertów.

1. Darmowy szablon – Twenty Seventeen

Twenty Seventeen

Twenty Seventeen to motyw darmowy WordPress stworzony przez twórców platformy. Twenty Seventeen idealnie nadaje się jako szablon do stworzenia prostego bloga dla początkującego serwisu informacyjnego lub bloggera. Zaletą szablonu jest jego stały rozwój i darmowe wsparcie.

Zobacz demo lub pobierz darmowy motyw Twenty Seventeen.

2. Darmowy szablon – Corporate

Corporate

Corporate to doskonały wybór dla firm, które szukają darmowego szablonu do stworzenia prostej, biznesowej strony internetowej.  Szablon jest lekki. dobrze wykonany i umożliwia stworzenie wielu ciekawych podstron prezentujących ofertę firmy.

Zobacz demo lub pobierz darmowy motyw Corporate.

3. Darmowy szablon – Elegant

Elegant

Jesteś freelancerem, prowadzisz małą firmę lub lubisz blogować? Wybierz szablon Elegant. Nowoczesny i przejrzysty szablon pozwoli Ci w prosty i szybki sposób zaprezentować Twoje portfolio oraz spersonalizować wygląd strony pod Twoje potrzeby.

Zobacz demo lub pobierz darmowy motyw Elegant.

4. Darmowy szablon – GoPress

GoPress

Szablon GoPress jak sama nazwa wskazuje został przemyślany i stworzony dla potrzeb magazynów i czasopism internetowych. Szablon jest niezwykle lekki, szybki i oczywiście darmowy. Dodatkowo oferuje bogate opcje i obsługę bannerów reklamowych.

Zobacz demo lub pobierz darmowy motyw GoPress.

5. Darmowy szablon – Hestia

Wybieramy najlepsze darmowe szablony WordPress - Hestia

Szablon Hestia to jednej z najlepszych, darmowych motywów dostępnych dla WordPressa. Szablon obsługuje tłumaczenia, jest zgodny z SEO, posiada łatwy customizer, jest niesamowicie szybki i dostosowany do WooCommerce. Czego chcieć więcej?

Zobacz demo lub pobierz darmowy motyw Hestia.

Szukasz szablonu?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci wybrać darmowy szablon WordPress. Jeżeli jednak wciąż szukasz motywu dla swojej strony internetowej skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci wybrać, zainstalować oraz skonfigurować szablon WordPress lub stworzymy dla Ciebie profesjonalny motyw od podstaw.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.