3641 wyświetlenia
941 wyrazów
StartIT – recenzja i ocena szablonu

StartIT – recenzja i ocena szablonu

Przeczytasz w 4 minuty i 42 sekundy 2018.06.14 | Aktualizacja: 2023.06.18
StartIT – recenzja i ocena szablonu

Przetestowaliśmy i sprawdziliśmy jak na WordPress sprawuje się szablon StartIT. Zobacz naszą ocenę i recenzję!

W Sirius Pro każdego tygodnia tworzymy nowe strony i zawsze wybieramy do tego naszą ulubioną platformę jaką jest WordPress. W naszym portfolio mamy zarówno strony (i sklepy internetowe) wykonane od podstaw wraz z projektem graficznym jak i te oparte na gotowych szablonach WordPress. Ta druga opcja cieszy się sporą popularnością, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo wydatków zyskując profesjonalny i już gotowy szablon WordPress.

ThemeForest, czyli jak to się zaczęło

Jedną z najbardziej popularnych platform zakupowych do WordPress na świecie jest ThemeForest należące do Envato Pty Ltd. Ta świetna platforma pozwala na przeglądanie oraz zakup dziesiątek tysięcy dodatków w kategoriach takich jak WordPress Themes & Templates (szablony), czy WordPress Plugins (wtyczki). Ma ona swoje wady i zalety jednak dzisiaj nie będziemy na nich się skupiać.

Szablon StartIT (dostępny tutaj) zakupiliśmy na potrzeby przebudowy naszej własnej strony WordPress, która jak widzisz przeszła całkowitą przebudowę :). 61 dolarów (59$ za szablon + 2$ prowizji dla ThemeForest) kosztowało nas po kursie PayPala około 235 zł. Sam szablon StartIT reklamuje się jako najlepiej sprzedający szablon technologiczny w ThemeFrest (co jest prawdą). Liczba 7399 sprzedaży kopii jak 1196 recenzji (większość to dobre) robi wrażenie i przekonuje do zakupu.

Czy jednak słusznie?

Recenzja StartIT – a miało być tak pięknie

Tytuł tego rozdziału mówi już wiele. Jako specjaliści w branży IT oraz w WordPress bardzo szybko jesteśmy w stanie sprawdzić, czy szablon został wykonany profesjonalnie. Niestety ThemeForest umożliwia tylko podgląd demo, a te często jest przygotowane idealnie (nie widać błędów) jak i nie pozwala na podgląd panelu admina.

To właśnie tutaj przeżyliśmy największe rozgoryczenie. Szablon posiada panel zarządzania opcjami zbudowany na gotowym module (co świadczy o tym, że twórcy nie przykładają się do rozwoju produktu). Jak działa? Średnio i to delikatnie mówiąc. Pierwszy zgrzyt – import demo nie działa. A w sumie raz działa, a raz nie. Tak, czy inaczej jeżeli nad importem demo spędzasz więcej niż 3 minuty to znaczy, że dalej będzie tylko gorzej. Podobnie wyglądała konfiguracja poszczególnych opcji szablonu, dlatego często musieliśmy posiłkować się edycją CSS’ów – brakowało bowiem podstawowych możliwości personalizacji.

Samo wykonanie szablonu wygląda już znacznie lepiej i jest spójne z tym co zaprezentowane jest na demo.

Kolejną wadą było tłumaczenie – niekompletne. Jednak nie oznaczało to, że poszczególne elementy nie były przetłumaczone, a po prostu szablon nie wspierał tłumaczenia pewnych ważnych zmiennych, które są widoczne na pierwszy rzut oka np. w Tagach. Zatem wyglądałoby to bardzo nieprofesjonalnie w Polsce, gdyby klient zobaczył wyrazy po angielsku prawda?

Support? Nie odpowiada – czekaliśmy 3 dni (robocze!) na zgłoszone błędy i nic. Chociaż obiecują, że odpowiedź będzie najpóźniej o 24h (1 dzień roboczy). Kolejna kwestia to wtyczki – im mniej, tym lepiej. Tutaj niestety było ich sporo, bowiem sam szablon wymaga, aż 5 wtyczek (!) do podstawowej pracy. Jak na tak prosty szablon jest to stanowczo za dużo. W Sirius Pro tworzymy rozbudowane strony, a nawet sklepy tworząc przy tym nie więcej niż 1 lub 2 wtyczki wymagane do ich działania.

Niestety szablon nie został zaktualizowany od 25 marca, aż do dziś, co rodzi wątpliwości na temat poprawnej współpracy z wtyczką WooCommerce.

Są jakieś zalety (podobno)

W szablonie urzekła nas prostota i tutaj trzeba za to pochwalić twórców. Dobrze wygląda także optymalizacja StartIT, bowiem strona ładowała się szybko i sprawnie bez dodatkowych prac po naszej stronie.

Strona wspiera (bardzo ładnie) wysoką rozdzielczość jak i ekrany Retina. Dodatkowo nie zauważyliśmy problemów przy pracy na innych przeglądarkach, nawet tych mniej popularnych. Sama dokumentacja jest wystarczająca, jednak mogła być bardziej rozbudowana (np. o dział najczęstszych błędów).

Podsumowanie i ocena końcowa

Niestety nie mieliśmy więcej czasu na znalezienie pozytywów tego szablonu, ponieważ uruchomienie strony na niepełnie przetłumaczonym szablonie byłoby kompromitacją dla każdej firmy. Dodatkowo, tragiczne (wręcz zerowe) wsparcie techniczne oraz irytujące błędy i niedociągnięcia sprawiły, że zrezygnowaliśmy z dalszych prac na tym produkcie na rzecz szablonu Jupiter, o którym napiszemy już niebawem.

Szablon StartIT trafił u nas zatem na zakurzoną półkę z innymi szablonami nienadającymi się do pracy. Samo ThemeForest bowiem nie uznaje zwrotów, a każdorazowa próba kończy się porażką albo blokadą konta (przestroga dla Ciebie).

Nasza ocena?

Szablon StartIT sprawdzi się dla stron prywatnych lub początkujących freelancerów, którzy są w stanie znieść błędy oraz wykazać cierpliwość wobec supportu. Firmom dbającym o markę zalecamy trzymanie się z daleka od StartIT i wybranie lepszej alternatywy. Chętnie pomożemy Ci ją znaleźć.

Poniżej przeczytać możesz zalety i wady motywu StartIT oraz jego końcową ocenę.

Zalety:

✅ Nowoczesny wygląd

✅ Dobra optymalizacja

✅ Wystarczająca dokumentacja

Wady:

📛 Niekompletna lokalizacja języków

📛 Bardzo słabe wsparcie techniczne

📛 Irytujące błędy oraz niedociągnięcia

📛 Ubogie opcje konfiguracji

📛 Złe działanie importera

Zakres oceny Nasza ocena Uwagi do oceny
Wygląd Dobra okładka złej książki.
Obsługa Bardzo problematyczna konfiguracja.
Stabilność Dużo irytujących błędów motywu.
Funkcjonalność Bardzo uboga funkcjonalność motywu.
Optymalizacja Motyw jest dobrze zoptymalizowany.
Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679

Na stronie Sirius Pro nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.