Już na 2021 rok planowane jest wydanie WordPress 6.0. Choć nie znamy jeszcze oficjalnej listy zmian, które wprowadzi możemy domyślać się jaki kierunek rozwoju obierze WordPress 6.0. W tym artykule dowiesz się o tym kiedy zostanie wydany WordPress 6 oraz jakich zmian należy się w nim spodziewać.
Wpis ten tworzony jest na wiele miesięcy przed oficjalna publikacją WordPress 6, dlatego zaktualizujemy go po oficjalnym wydaniu.
Trochę historii WordPress
Zanim pobawimy się wieszcza na temat przyszłości WordPress pomówmy trochę o jego przeszłości. Nie przypadkowe jest tutaj zdjęcie główne tego artykułu, które przedstawia tzw. Biblię Gutenberga. Najdoskonalsze dzieło człowieka, który określany jest ojcem przemysłowego druku. To właśnie na jego cześć wydana została wersja WordPress 5 Gutenberg.
I to właśnie moduł Gutenberg od tamtego momentu stanowi największą zmianę w WordPress w ostatnich latach oraz kierunek dalszego rozwoju platformy. Dla osób, które nie wiedzą czym jest Gutenberg w WordPress przypomnijmy: to wizualny edytor blokowy przypominający dodatki takie jak Elementor, czy też WPBakery Page Builder. Gutenberg pozwala więc na tworzenie dowolnych stron i wpisów za pomocą metody dodawania pojedynczych bloków składających się na końcowy efekt strony widoczny jeszcze przed jej publikacją.

Edytor Gutenberg w WordPress.
Zaletą Gutenberga jest prostota użytkowania oraz bardzo nowoczesny design. Wadą natomiast dodatkowe biblioteki obciążające stronę oraz zbyt minimalistyczny design, który nie przypadł wszystkim do gustu.
Mało osób wie, że Gutenberg do swojego działania wykorzystuje bardzo nowoczesną bibliotekę React.js.
Na potwierdzenie powyższych słów warto przytoczyć fakt, że Klasyczny Edytor jest dziś jedną z najpopularniejszych wtyczek do WordPress. Dodatek ten od twórców WP pozwala na wyłączenie edytora Gutenberg, niestety możliwe, że jego żywot dobiegnie końca szybciej niż tego chcemy. WordPress obiecuje, że potrwa to najkrócej do 2022 roku… oby jednak trwało to znacznie dłużej lub zawsze.

Klasyczny Edytor jako jedna z najpopularniejszych wtyczek w repozytorium WordPress.
Ilość aktywnych instalacji cały czas rośnie, a wtyczka zbiera lepsze oceny niż sam Gutenberg [trudno mieć gorsze 😅]. My także korzystamy u nas i klientów tylko i wyłącznie z edytora klasycznego WordPress i nie prędko się to zmieni.
A teraz kilka opinii na ten Guteberga [przetłumaczone z angielskiego]:
Prosimy nie wymuszajcie używanie Gutenberga.
Próbowałem używać Gutenberga, ale po prostu to się nie sprawdziło. Jest daleki od dobrego narzędzia do tworzenia. Cały czas wracam do Klasycznego Edytora.
Pamiętam, gdy wyszedł Gutenberg. Postanowiłem go sprawdzić i naprawdę go nie polubiłem. Próbując osiągnąć prostotę stał się jednak zbyt skomplikowany. Za każdym razem, gdy uruchamiam nową stronę WordPress natychmiast wyłączam Gutenberga i instaluję Klasyczny Edytor oraz inne edytory wizualne.
Nie trudno się nie zgodzić z opiniami użytkownikami po już wielu miesiącach pracy i doświadczeń z Gutenbergiem. Zastanawiasz się pewnie teraz, dlaczego w kontekście WordPress 6 piszemy o nowości ze starej wersji WordPress 5.0?
Wszystko dlatego, że przez cały czas od wydania piątej wersji WordPress mniejsze i większe wydania aktualizacje skupiały się najmocniej na właśnie w Gutenbergu. Nic w tym dziwnego, bo taki właśnie plan ma WordPress, który podzielił pełne wdrożenie Gutenberga do tego systemu CMS na 4 etapy [fazy], z których na moment pisania tego artykułu dwie zostały już praktycznie wykonane. (Nie)stety patrząc na opinie użytkowników przed twórcami WordPress pozostało wiele pracy do wykonania. Pewno jest jedne: WordPress z Gutenberga się nie wycofa i kolejny kamień milowy będzie miał z tym wiele wspólnego.
Wystarczy tylko spojrzeć na ostatnie wydania WordPress, aby przekonać się jak ważny dla twórców WordPress jest Gutenberg oraz jego rozwój. Kliknij tutaj, aby pobrać najnowszą wersję WordPress oraz sprawdzić listę zmian. Oczywiście wersje WordPress 5.x takie jak np. WordPress 5.6 wprowadziły również wiele innych ciekawych zmian i nowości na platformie. Zdradzają one nieco informacji na temat przyszłości WordPress, jednak to właśnie Gutenberg wydaje się być przyszłością, do której zmierza WordPress.
Warto przypomnieć, że większość z przeszłych planów WordPress, które opisaliśmy w poradniku WordPress dla początkujących została już zrealizowana. Jaka więc przyszłość rysuje się przed WordPress i co nas czeka w WordPress 6? Sprawdźmy ☺️
WordPress 6 – przyszłość rysuje się blokami
Poniżej znajdziesz 6️⃣ zmian, które naszym zdaniem napewno wprowadzi WordPress 6 i to najprawdopodobniej od wersji 6.0. Zacznijmy jednak od tego co najistotniejsze, czyli planowana data wydania WordPress 6. Obecnie jest to grudzień 2021 roku i póki co wygląda na to, że harmonogram prac WordPress idzie zgodnie z planem patrząc po ostatnich dużych wydaniach.
Przedstawimy Ci teraz wszystkie najbardziej prawdopodobne zmiany i nowości w kolejnym wydaniu, a w momencie, gdy to nastąpi sprawdzimy jak w wielu kwestiach mieliśmy rację 🤓 Informacje, które znajdziesz poniżej nie bazują jednak na naszej umiejętności jasnowidzenia, a na doświadczeniu oraz tym czym dzieli się sama organizacja WordPress ze światem.
No to zaczynajmy 🏁
1. Pełna obsługa Gutenberga
Nie ma tutaj żadnej niespodzianki. Jak już zostało wspomniane wdrażanie Gutenberga zostało podzielone na 4 etapy i należy przewidywać, że WordPress 6 będzie stanowił tutaj kolejny duży jeżeli nie ostateczny krok. Spodziewać możemy się stworzenia w repozytorium WordPress na wzór wtyczek i motywów „kategorii” bloki. Możemy przypuszczać także, iż Gutenberg w końcu doczeka się wsparcia, a raczej wyparcia widgetów oraz standardowego menu 🙃
Dodatkowo należy spodziewać się pierwszego w pełni blokowego motywu od WordPress, ale to być może jeszcze przed szóstą wersją. Co więcej? Poprawki, poprawki i jeszcze raz poprawki w edytorze Gutenberg – miejmy nadzieję, że takie, które przydatną tym razem nam i Tobie do gustu.
2. Więcej funkcji z WordPress.com
O usłudze WordPress.com przeczytasz więcej klikając w link 👈 z lewej strony. Nie jest tajemnicą, że WordPress.org od dawna kopiuje funkcje z WordPress.com i wtyczki Jetpack [która integruje WordPress.org z WordPress.com]. Czego możemy się spodziewać w wersji 6.0? Być może w końcu WordPress będzie domyślnie umożliwiał włączenie CDN na wzór np. CloudFlare. Możliwa jest także integracja logowania z WordPress.com, czy też wdrożenie z WordPress Infinite Scroll [nieskończone przewijanie] na wzór dodanego w poprzednich wersjach Lazy Load.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat to kliknij tutaj i zobacz co oferują różne wersje Jetpack i napisz w komentarzu, które funkcje Twoim zdaniem trafią do WordPress 6.
3. Rozwój zespołu WordPress
Aby przyśpieszyć rozwój WordPress, a także obsługę wszystkich wątków w WordPress Core planowane jest powołanie specjalnego zespołu, który skupiać będzie się tylko i wyłącznie na tej kwestii. Napewno pomoże to w dłuższej perspektywie na poprawę jakości kodu WordPress oraz szybką eliminację potencjalnych błędów, czy też luk bezpieczeństwa. Być może WordPress planuje także więcej zmian w kwestii zgłaszania błędów przez użytkowników np. bezpośrednio z poziomu panelu administratora, gdy już upora się zaległościami.
Choć zmiana ta nie dotyczy bezpośrednio samego systemu WordPress to jednak zdecydowanie pozytywnie wpłynie na przyszłość platformy.
4. Wielojęzyczność WordPress
Czyli to na co czekamy najbardziej. Wraz z wdrożeniem Gutenberga do całego systemu CMS WordPress istnieje spora szansa na dodanie obsługi wielu języków. Będzie to szczególnie przydatne dla właścicieli sklepu WooCommerce i w istotny sposób zagrozi wtyczce WPML, która pozostawia wiele do życzenia. Nie wiemy jednak w jaki stopniu WordPress będzie umożliwiał obsługę większej ilości języków, jednak pewne jest, że funkcja ta zbliża się WIELKIMI krokami 🏃♂️
Oby tylko działała także z Klasycznym Edytorem treści i wychodziła poza samego Gutenberga.
5. Lepsza współpraca twórców
Nie ma co ukrywać – WordPress bardzo słabo radzi sobie jeżeli chodzi o współpracę wielu twórców w ramach jednego systemu CMS. Wystarczy dodać fakt, że w tej samej chwili strona nie może być jednocześnie edytowana przez więcej niż jednego autora, żeby zrozumieć jak wiele jest w tej kwestii do poprawy. Za wcześnie jest jednak, aby powiedzieć co dokładnie WordPress szykuje dla nas w szóstej wersji, jednak możemy spodziewać się tutaj większej kontroli nad rolami i uprawnieniami, czy też możliwość jednoczesnej współpracy na wzór np. Google Drive.
Nie wiadomo jednak, czy zmiany te trafią także do Klasycznego Edytora WordPress. Ah ten biedny stary ⚰️ WordPress…
6. Większy nacisk na bezpieczeństwo
W wersjach WordPress 5.x bardzo mocny nacisk postawiono na kwestię automatycznych aktualizacji, które pozwalają znacząco podnieść bezpieczeństwo WordPress. Powiedzmy sobie jednak szczerze: popularność WordPress nijak ma się do jego bezpieczeństwa [nie mylić z tym, że WordPress jest niebezpieczny]. Platforma nie oferuje dodatkowych metod uwierzytelniania tzw. 2FA [np. za pomocą aplikacji WordPress], czy też ochrony przed atakiem brute force [choć zdolność tę posiada już np. Jetpack].
Liczba stron WordPress liczona jest w grubych milionach, świadomość użytkowników wciąż nie jest zadowalająca, a zagrożenia rosną w tempie lawinowym. Oznacza to, że jeżeli WordPress poważnie nie weźmie się za kwestie bezpieczeństwa to może przyjść taki dzień kiedy wszyscy obudzimy się z bardzo złym nastrojem. I pomyśleć, że wszystko przez popularność WordPress 🤷♂️
Nie ma lepszego momentu na takie zmiany niż właśnie szósta wersja WordPress.
A co Ty myślisz o WordPress 6?
No to tyle z naszej wróżby 🔮 na temat WordPress 6. Daj znać w komentarzach co myślisz o nadchodzącej wersji WordPress i jakich zmian Twoim zdaniem należy się spodziewać. Sami bardzo mocno ekscytujemy się każdą wersją WordPress, dlatego oczekujemy, iż szósta wersja przyniesie wiele dobrego dla wszystkich użytkowników tej platformy. A czeka nas napewno sporo niespodzianek.
Do usłyszenia po oficjalnym wydaniu ✋