Krótko i na temat: czym jest WordPress Child Theme oraz jak stworzyć ręcznie motyw potomny w WP. Czytaj dalej 👇👇
Na ten artykuł trafiłeś lub trafiłaś najprawdopodobniej z dwóch powodów: nie wiesz czym jest WordPress Child Theme (tzw. motyw potomny WordPress) albo wiesz czym jest Child Theme, lecz nie potrafisz go stworzyć w WordPress. W obu przypadkach odpowiemy na Twoje pytanie.
WordPress Child Theme – o co chodzi?
No właśnie, co to oznacza. Tematy, szablony, motywy to pojęcia już Ci znane, a więc pozwól, że wytłumaczymy Ci czym jest tzw. Child Theme. Child oznacza dziecko, a w znaczeniu HTMLowym element, który jest niżej w hierarchii od tzw. rodzica.
W WordPress Child Theme oznacza motyw/szablon/temat/templatkę, która dziedziczy prawie wszystko po np. zainstalowanym szablonie z repozytorium WP. No właśnie, prawie wszystko, a prawie robi wielką różnicę.
Po co Ci Child Theme w WordPress?
Bywa, że w trakcie pracy i rozwoju strony WordPress edytujemy pliki szablonowe po to, aby np. wprowadzić dodatkowy element lub zmienić wygląd istniejących podstron. W sytuacji, gdy nie korzystasz z Child Theme, każdorazowa aktualizacja szablonu wiązać będzie się z utratą tych danych. Ok, ok, ok, możesz skorzystać z wtyczki, która zapamięta wszystko i zapisze np. w bazie danych, ale po co, skoro WordPress Child Theme waży zaledwie kilka kilobajtów?
WordPress Child Theme dla bezpieczeństwa i wygody
Jak już wspomnieliśmy, WordPress Child Theme, czyli motyw potomny zapewni Ci bezpieczeństwo przed utratą danych w przypadku, gdy np. zaktualizujesz szablon. Jednak co więcej, motyw potomny Child Theme pozwoli Ci także w łatwy i uporządkowany sposób zarządzać customizacjami na platformie, czyli wszelkimi modyfikacjami, które wprowadzisz np. dotyczących plików CSS jak i functions.php.
Instalacja Child Theme w WordPress
Co musisz zrobić, aby zainstalować Child Theme w WordPress? Przede wszystkim stworzyć folder z nazwą motywu np. jupiter-child w katalogu wp-content/themes, a następnie dwa pliki: style.css oraz functions.php.
Zacznijmy od functions.php:
<?php add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'my_theme_enqueue_styles' ); function my_theme_enqueue_styles() { wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri() . '/style.css' ); } ?>
Mamy w nim otwarty kod PHP wraz z funkcją ładującą wszystkie funkcje z pliku functions.php motywu nadrzędnego. W przyszłości będziesz dodawać tutaj swoje, niestandardowe funkcje PHP do WordPress.
Teraz pora na plik style.css:
/* Theme Name: {nazwa_szablonu} Child Theme Template: {nazwa_szablonu} */ /* ---------------------------------------------------------------------------- This file will load automatically when the child theme is active. You can use it for custom CSS. */
Aby motyw potomny zadziałał, w miejscu {nazwa_szablonu} wstaw jego nazwę np. Jupiter Child Theme. Pozwoli Ci to odróżnić w panelu Child Theme od rodzica. Następnie w polu Template wprowadź małymi literami nazwę folderu głównego szablonu np. jupiter. Na koniec zapisz oba pliki i zamknij je. Pozostaje juz tylko aktywacja szablonu Child Theme i gotowe!
Odśwież stronę. Widzisz taki obraz?
![WordPress Child Theme [motyw potomny] - szablony WordPress Child Theme [motyw potomny] - szablony](https://siriuspro.pl/wp-content/uploads/wordpress-child-theme-motyw-potomny-szablony-admin.webp)
Widok na Child Theme z panelu administratora WordPress.
WordPress Child Theme a gotowe szablony
W przypadku, gdy korzystasz z własnego szablonu stworzonego od podstaw dla Twojej strony WordPress nie potrzebujesz Child Theme. Co jednak w sytuacji, gdy korzystasz np. z darmowego szablonu z repozytorium WordPress lub płatnego szablonu kupionego za pomocą platformy ThemeForest lub TemplateMonster?
Większość z nich zawiera gotowy szablon Child Theme, jednak jeżeli jest inaczej z powodzeniem możesz wykorzystać przygotowany przez nas plik i postąpić zgodnie z instrukcją.
Child Theme możesz z powodzeniem wykorzystać do nadpisywania i modyfikowania pozostałych plików szablonu, innych niż style.css i functions.php.
Motyw potomny (Child Theme) w WordPress – podsumowanie
Mamy nadzieję, że poradziłeś lub poradziłaś sobie z wykonaniem wszystkich kroków. Jeżeli jednak potrzebujesz naszej pomocy skontaktuj się z nami. Formularz masz poniżej 👇👇 👇 jesteśmy gotowi, żeby rozwiązać Twoje problemy z WP 🤓🤓