3600 wyświetlenia
697 wyrazów
WordPress Child Theme [motyw potomny]

WordPress Child Theme [motyw potomny]

Przeczytasz w 3 minuty i 29 sekund 2019.04.14 | Aktualizacja: 10 miesięcy temu
WordPress Child Theme [motyw potomny]

Krótko i na temat: czym jest WordPress Child Theme oraz jak stworzyć ręcznie motyw potomny w WP. Czytaj dalej 👇👇

Na ten artykuł trafiłeś lub trafiłaś najprawdopodobniej z dwóch powodów: nie wiesz czym jest WordPress Child Theme (tzw. motyw potomny WordPress) albo wiesz czym jest Child Theme, lecz nie potrafisz go stworzyć w WordPress. W obu przypadkach odpowiemy na Twoje pytanie.

WordPress Child Theme – o co chodzi?

No właśnie, co to oznacza. Tematy, szablony, motywy to pojęcia już Ci znane, a więc pozwól, że wytłumaczymy Ci czym jest tzw. Child Theme. Child oznacza dziecko, a w znaczeniu HTMLowym element, który jest niżej w hierarchii od tzw. rodzica.

W WordPress Child Theme oznacza motyw/szablon/temat/templatkę, która dziedziczy prawie wszystko po np. zainstalowanym szablonie z repozytorium WP. No właśnie, prawie wszystko, a prawie robi wielką różnicę.

Po co Ci Child Theme w WordPress?

Bywa, że w trakcie pracy i rozwoju strony WordPress edytujemy pliki szablonowe po to, aby np. wprowadzić dodatkowy element lub zmienić wygląd istniejących podstron. W sytuacji, gdy nie korzystasz z Child Theme, każdorazowa aktualizacja szablonu wiązać będzie się z utratą tych danych. Ok, ok, ok, możesz skorzystać z wtyczki, która zapamięta wszystko i zapisze np. w bazie danych, ale po co, skoro WordPress Child Theme waży zaledwie kilka kilobajtów?

WordPress Child Theme dla bezpieczeństwa i wygody

Jak już wspomnieliśmy, WordPress Child Theme, czyli motyw potomny zapewni Ci bezpieczeństwo przed utratą danych w przypadku, gdy np. zaktualizujesz szablon. Jednak co więcej, motyw potomny Child Theme pozwoli Ci także w łatwy i uporządkowany sposób zarządzać customizacjami na platformie, czyli wszelkimi modyfikacjami, które wprowadzisz np. dotyczących plików CSS jak i functions.php.

Instalacja Child Theme w WordPress

Co musisz zrobić, aby zainstalować Child Theme w WordPress? Przede wszystkim pobrać tą paczkę:

Kliknij i pobierz WordPress Child Theme

Następnie rozpakuj plik i otwórz folder theme-child. Znajdziesz tam 2 pliki: funtions.php i style.css. Zaczniemy od drugiego:

/*

Theme Name:     {nazwa_szablonu} Child Theme

Template: {nazwa_szablonu}

*/


/*  ----------------------------------------------------------------------------

    This file will load automatically when the child theme is active. You can use it

    for custom CSS.

*/

Aby motyw potomny zadziałał, w miejscu {nazwa_szablonu} wstaw jego nazwę np. Jupiter Child Theme. Pozwoli Ci to odróżnić w panelu Child Theme od rodzica. Następnie w polu Template wprowadź małymi literami nazwę folderu szablonu w wp-content/themes np. jupiter.

Otwórz teraz plik functions.php i zobacz co tam się znajduje:

<?php

add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'my_theme_enqueue_styles' );
function my_theme_enqueue_styles() {
wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri() . '/style.css' );

}

?>

Mamy otwarty kod PHP wraz z funkcją ładującą wszystkie funkcje z pliku functions.php motywu nadrzędnego. W przyszłości będziesz dodawać tutaj swoje, niestandardowe funkcje PHP do WordPress.

Zapisz oba pliki, zamknij je, zmień nazwę folderu na np. jupiter-child i wgraj go do wp-content/themes obok swojego szablonu. Pozostaje juz tylko aktywacja szablonu Child Theme i gotowe!

Odśwież stronę. Widzisz taki obraz?

WordPress Child Theme [motyw potomny] - szablony

Widok na Child Theme z panelu administratora WordPress.

WordPress Child Theme a gotowe szablony

W przypadku, gdy korzystasz z własnego szablonu stworzonego od podstaw dla Twojej strony WordPress nie potrzebujesz Child Theme. Co jednak w sytuacji, gdy korzystasz np. z darmowego szablonu z repozytorium WordPress lub płatnego szablonu kupionego za pomocą platformy ThemeForest lub TemplateMonster?

Większość z nich zawiera gotowy szablon Child Theme, jednak jeżeli jest inaczej z powodzeniem możesz wykorzystać przygotowany przez nas plik i postąpić zgodnie z instrukcją.

Child Theme możesz z powodzeniem wykorzystać do nadpisywania i modyfikowania pozostałych plików szablonu, innych niż style.css i functions.php.

Motyw potomny (Child Theme) w WordPress – podsumowanie

Mamy nadzieję, że poradziłeś lub poradziłaś sobie z wykonaniem wszystkich kroków. Jeżeli jednak potrzebujesz naszej pomocy skontaktuj się z nami. Formularz masz poniżej 👇👇 👇 jesteśmy gotowi, żeby rozwiązać Twoje problemy z WP 🤓🤓

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania