W tym poradniku dowiesz się jak wyłączyć wykonywanie kodu PHP na stronie WordPress oraz zabezpieczyć ją przed niepożądanym działaniem skryptów na stronie WWW. Sprawdź jak wyłączyć PHP w katalogach wtyczek, motywów oraz biblioteki WordPress
PHP w WordPress
System CMS WordPress zbudowany jest praktycznie w większości w oparciu o kod PHP. Nazwa ta podchodzi od Personal Home Page i odnosi się do interpretowanego języka skryptowego służącego do budowania stron i aplikacji internetowych. Kod PHP zapisywany jest na serwerze FTP w plikach z rozszerzeniem .php i pozwala on m.in. na wykonywanie funkcji oraz odczyt i zapis informacji do bazy danych WordPress.
Możliwe jest to za pomocą tzw. interpretatora PHP, o którym więcej przeczytasz w artykule na temat PHP 8. Zarówno kod jak i interpretator PHP są niezbędne do prawidłowego działania platformy jednak niesie to za sobą także pewne zagrożenia. W szczególności dotyczą one katalogów takich jak /plugins/
, /themes/
i /uploads/
, które znajdują się w folderze /wp-content/
, a które to pozwalają na wykonywanie plików PHP mogących zawierać szkodliwy kod.
Istnieje jednak prosta i skuteczna metoda na to jak zabezpieczyć stronę WordPress przed wykonywaniem kodu PHP w dowolnym katalogu na serwerze FTP. Możliwe jest to za pomocą pliku .htaccess
, który domyślnie znajduje się tylko w folderze głównym instalacji WordPress.
O tym jak tego dokonać przeczytasz poniżej 💁♂️
Wyłącz wykonywanie PHP w WordPress
Plik .htaccess
, którzy możesz znaleźć w głównym folderze WordPress zawiera bardzo istotne informacje na temat działania platformy. Jest to jednocześnie znakomite narzędzie do konfiguracji sposobu działania całego serwera, w tym także interpretatora PHP.
Plik ten umożliwia także wyłączenie wykonywanie kodu PHP w dowolnym folderze znajdującym się w instalacji WordPress. Aby tak się stało musisz w pierwszym kroku stworzyć nowy plik tekstowy, a następnie dodać do niego poniższy kod:
<Files *.php> deny from all </Files>
Teraz zapisz ten plik z rozszerzeniem .htaccess, a następnie wgraj go na serwer do folderu, który chcesz zabezpieczyć przed wykonywaniem kodu PHP.
Tak przygotowany plik .htaccess polecamy wgrać do folderów:
/wp-content/plugins/
/wp-content/themes/
/wp-content/uploads/
Zabezpieczy to najbardziej newralgiczne miejsca przed wykonywaniem złośliwego kodu, jednak w niektórych przypadkach może powodować problemy z działaniem dodatków WordPress. Jeżeli dodatkowo chcesz wzmocnić ochronę swojej strony internetowej to przeczytaj także nasz poradnik Jak zabezpieczyć panel administracyjny WordPress oraz Bezpieczeństwo WordPress.
I to tyle. Twój WordPress zyskał kolejne zabezpieczenie w walce z zagrożeniami takimi jak wirusy, czy też ransomware.
Zabezpiecz kod PHP w WordPress razem z nami
Jeżeli proces zabezpieczenia kodu PHP w WordPress jest dla Ciebie zbyt trudny to napisz do nas, a my zrobimy to za Ciebie. Pomożemy Ci także w innych kwestiach zwiększających bezpieczeństwo całej platformy WordPress. Mamy nadzieję, że już niebawem do nas napiszesz 🤓 także jeżeli poradnik ten okazał się dla Ciebie pomocy 👍 do usłyszenia!