wyświetlenia
1099 wyrazów
Incorrect format parameter w phpMyAdmin [naprawa błędu]

Incorrect format parameter w phpMyAdmin [naprawa błędu]

Przeczytasz w 5 minut i 29 sekund 2021.11.22 | Aktualizacja: 2023.02.15
Incorrect format parameter w phpMyAdmin [naprawa błędu]

W tym poradniku poznasz błąd „Incorrect format parameter” występujący w phpMyAdmin oraz dowiesz się jak rozwiązać problem z nim związany. Postępuj krok po kroku z naszym poradnikiem na temat komunikatu Incorrect format parameter lub napisz do nas, aby uzyskać pomoc ekspertów.

Baza danych a phpMyAdmin

Panel phpMyAdmin to przyjazne narzędzie dla administratorów serwerów dzięki któremu mogą oni zarządzać bazami danych korzystając z przyjaznego interfejsu. Narzędzie phpMyAdmin rozwijane jest od 9 września 1998 roku i wydawane na licencji GNU General Public License. Od podstaw zostało one stworzone w języku PHP, a w tym czasie stało się też najbardziej popularnym panelem do zarządzania bazami danych opartymi o MySQL, ale również MariaDB, które w dużej mierze są ze sobą zgodne.

Wygląd panelu phpMyAdmin możesz zobaczyć na poniższym zrzucie ekranu:

Incorrect format parameter w phpMyAdmin - panel

Panel phpMyAdmin z bazą danych WordPress.

Warto tutaj również wspomnieć, że panel phpMyAdmin bardzo często wykorzystywany jest przez system WordPress, który to właśnie działa w oparciu o bazę danych MySQL lub MariaDB. Wracając jednak do temat panel phpMyAdmin spośród wielu swoich funkcji pozwala także na importowanie oraz eksportowanie bazy danych i czasami właśnie w trakcie tej czynności może pojawić się wspomniany błąd Incorrect format parameter.

A ponieważ kochamy WordPress to stworzyliśmy dla Ciebie poradnik dzięki któremu szybko i skutecznie uda Ci się rozwiązać ten problem. Dalszy ciąg poradnika poniżej 🤓

Incorrect format parameter – błąd w phpMyAdmin

Błąd phpMyAdmin Incorrect format parameter wygląda tak jak na poniższym screenie:

Incorrect format parameter w phpMyAdmin - błąd

Błąd Incorrect format parameter w panelu phpMyAdmin.

A dotyczyć może on właśnie wspomnianego modułu eksportu i importu bazy danych, który to znajduje się w zakładce Import. Przyczyn powstania błędu Incorrect format parameter może być wiele, jednak w tym poradniku pokażemy Ci jak krok po kroku postępować, aby zniknął on raz na zawsze.

Warunek jest jeden ❗️ Musisz postępować zgodnie z naszymi poradami krok po kroku i pamiętaj, że wszystkie zmiany wykonujesz na własną odpowiedzialność. Zaczynamy ☺️

Krok 1. Zmień limit pliku PHP

Jak już wspomnieliśmy panel phpMyAdmin działa w oparciu o język PHP, a więc jego działanie uzależnione jest od ustawień interpretatora PHP np. w wersji PHP 8. Błąd Incorrect format parameter bardzo często wynika ze zbyt niskich limitów maksymalnej wielkości przesyłanego pliku.

Musisz więc na swoim serwerze udać się do zarządzania ustawieniami PHP i ustawić wartości jak poniżej:

upload_max_filesize=1024M
post_max_size=1024M

W ten sposób maksymalny rozmiar przesyłanej bazy danych wyniesie 1024 MB, czyli 1 GB. Jeżeli Twoja baza danych jest większa to zmień ten parametr na np. 10240 M (10 GB). Jeżeli natomiast nie wiesz jak to zrobić napisz do nas – pomożemy 🤓

Pamiętaj, aby po zmianie odczekać kilka minut, aż w zakładce Import zobaczysz ustawioną wartość.

Znajdziesz ją w lini: (Maksymalny rozmiar: 1024MB).

Krok 2. Skompresuj bazę danych

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz zwiększyć powyższych limitów lub też to rozwiązanie u Ciebie nie zadziałało to spróbuj zmniejszyć wielkość bazy danych tak, aby mieściła się ona w Twoim limicie. W tym celu podczas eksportu bazy danych z serwera dokonaj jej kompresji wybierając drugi checkbox i kompresję ZIP lub GZIP:

Incorrect format parameter w phpMyAdmin - kompresja

Kompresja bazy danych w phpMyAdmin.

Krok 3. Zwiększ limit czasu PHP

Jeżeli baza danych mieści się w limicie, ale wciąż masz ten problem to istnieje także duże prawdopodobieństwo, że jest on związany również z konfiguracją PHP. A mianowicie chodzi o maksymalny czas wykonywania skryptu PHP określanego jako max_execution_time.

Odszukaj więc w ustawieniach swojego serwera ten parametr i zmień jego wartość na poniższą:

max_execution_time=1000

Czyli 1000 sekund. A teraz odczekaj chwilę na aktualizację ustawień i sprawdź, czy problem został rozwiązany.

Krok 4. Zwiększ limit pamięci RAM

A konkretnie pamięci RAM przypisanej do interpretatora PHP. Jest to bardzo istotny czynnik warunkujących nie tylko wydajność działania całej strony (szczególnie w przypadku WordPress), ale także poprawność wykonywania skryptów, które często wymagają minimalnej ilości pamięci RAM na poziomie np. 64 MB.

Jeżeli wciąż masz więc problem z błędem Incorrect format parameter w phpMyAdmin to odszukaj w konfiguracji serwera parametru memory_limit i zmień jego wartość na wyższą np.:

memory_limit=512M

Co oznacza 512 MB i ponownie sprawdź, czy problem został rozwiązany ☺️ Więcej o zmianie limitu pamięci RAM przeczytasz także w poradniku Jak zwiększyć limit pamięci RAM w WordPress.

Krok 5. Edytuj plik php.ini lub user.ini

Jeżeli masz dostęp na serwerze do plików php.ini lub user.ini, a z jakiegoś powodu powyższe zmiany nie zadziałały to spróbuj dokonać ich ręcznej modyfikacji.

Jednak ostrzegamy:

Zmiana taka wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, dlatego nie rób tego jeżeli nie czujesz się na siłach.

Zamiast tego skorzystaj z naszej pomocy.

Krok 6. Użyj wiersza polecenia

Jeżeli wszystkie powyższe metody nie zadziałały, a Ty jesteś osobą doświadczoną w zarządzaniu serwerem to ostatnią deską ratunku będzie wgranie bazy danych bezpośrednio za pomocą MySQL Command-Line Client, czyli korzystając z powłoki skryptu z pominięciem panelu phpMyAdmin.

W tym celu wgraj bazę danych na serwer i użyj poniższego polecenia:

mysql -u uzytkownik_bazy -p nazwa_bazy < sciezka/baza_danych.sql

Podmieniając wszystkie powyższe dane dostępowe oraz ścieżki pliku na własne. I gotowe 💁‍♂️

Krok 7. Skorzystaj z naszej pomocy

No tutaj trochę Cię skłamaliśmy, bo poprzedni krok nie był jednak ostatnią deską ratunku 🙃 ponieważ możesz zawsze skorzystać pomocy naszych ekspertów. Niezależnie od tego, czy korzystasz z WordPress, czy innego systemu jesteśmy zawsze gotowi, aby pomóc Ci w zakresie serwera, ale także baz danych, domen, stron internetowych oraz wszystkim tym co związane jest z szeroko rozumianą branżą e-commerce.

A więc jeżeli chcesz skorzystać z naszej pomocy to nie czekaj i napisz do nas klikając w ten link 👉 kontakt 👈 Do usłyszenia niebawem 🖐

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania