9332 wyświetlenia
2070 wyrazów
Nie mogę zalogować się do WordPress [co zrobić]

Nie mogę zalogować się do WordPress [co zrobić]

Przeczytasz w 10 minut i 21 sekund 2021.05.09 | Aktualizacja: 2 lata temu
Nie mogę zalogować się do WordPress [co zrobić]

Masz problem z logowaniem do panelu WordPress? Nie wpadaj w panikę i przeczytaj ten poradnik od początku do końca. Dowiesz się z niego co robić, gdy nie mogę zalogować się do WordPress oraz jak rozwiązać najpopularniejsze problemy ze stroną WordPress. No to zaczynajmy.

Jeżeli nie chcesz czytać do końca tego poradnika, a od razu skorzystać z naszej pomocy przy rozwiązaniu problemu z logowaniem do WordPress to kliknij tutaj i napisz do nas. W innym wypadku nie pomiń żadnego z zaprezentowanego w nim kroku.

Panel administratora WordPress

Logowanie do WordPress możliwe jest za pomocą tzw. panelu administratora. Jest to główny ośrodek sterowania całą stroną internetową opartą o ten system CMS. Logowanie do panelu wp-admin możliwe jest jednak nie tylko dla administratorów, lecz także pozostałych użytkowników posiadających zarejestrowane konto z odpowiednią rolą w systemie. Więcej o rolach i uprawnieniach możesz przeczytać w tym wpisie: Role użytkowników WordPress [uprawnienia użytkowników].

Panel administratora WordPress ze względu na to, że znajdują się w nim wrażliwe dane oraz informacje o konfiguracji platformy powinien być także odpowiednio zabezpieczony przed włamaniem i atakami hakerskimi. O tym jak tego dokonać przeczytasz w naszym poradniku Jak zabezpieczyć panel administracyjny WordPress. Co jednak jeśli do systemu WordPress nie mogą zalogować się nie tylko osoby niepowołane, ale także administrator strony? 🤔

W tym poradniku pomożemy Ci częsty rozwiązać problem z logowaniem do panelu WordPress. Zastanówmy się najpierw jednak jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji.

Problem z logowaniem do panelu WordPress

Przyczyny problemu z logowaniem do WordPress mogą być związane zarówno z nieprawidłowym działaniem platformy jak i złą konfiguracją wtyczek, a nawet serwera. Jeżeli w ostatnim czasie na Twojej stronie WordPress zostały dokonane istotne zmiany to postaraj sobie je przypomnieć. Może to znacząco pomóc w naprawie tego błędu i przywróceniu dostęp do panelu admina.

Najczęściej użytkownicy WordPress, którzy nie mogą zalogować się do WordPress zgłaszają takie problemy jak:

📛 Pusta lub biała strona logowania WordPress
📛 Błąd 404 na stronie logowania WordPress
📛 Ciągłe odświeżanie strony logowania WordPress
📛 Strona logowania nie działa po instalacji certyfikatu SSL
📛 Pojawia się dodatkowe okno logowania w przeglądarce
📛 Błędne dane logowania lub brak takiego konta

Oczywiście problemy mogą być różne, a my w tym poradniku skupimy się na najbardziej popularnych z nich. W dalszej części tego artykułu postaramy się odpowiedzieć Ci na pytanie co robić, gdy nie mogę zalogować się do WordPress, jednak pamiętaj, że może okazać się iż konieczna będzie nasza pomoc. W każdej chwili możesz skontaktować się z nami klikając w ten link i wysyłając nam wiadomość z opisem swojego problemu.

Nie mogę zalogować się do WordPress  – co mam zrobić?

W pierwszej kolejności nie panikować, a następnie postępować zgodnie z naszymi poradami krok po kroku, które znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że wszystkie działania wykonujesz na własną odpowiedzialność i nie gwarantują one, że pomogą Ci naprawić błąd przy logowaniu do panelu WordPress.

Zaczynajmy 🤓

Krok 1. Wyczyść dane przeglądarki

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że problem z logowaniem do WordPress dotyczy tylko Twojego komputera lub urządzenia mobilnego. Aby sprawdzić, czy tak właśnie jest pierwszą rzeczą, którą musisz wykonać to usunąć wszystkie dane przeglądarki związane z Twoją stroną internetową takie jak pliki cookies, czy też cache. Możesz zrobić to z poziomu ustawieńļ przeglądarki internetowej.

Gdy to zrobisz uruchom ponownie przeglądarkę najlepiej w trybie prywatnym i sprawdź, czy problem został rozwiązany. Jeżeli nie – przejdź do kolejnego kroku.

Krok 2. Sprawdź dane logowania

Czy, aby napewno Twoje dane logowania są poprawne? Być może już dawno nie były one wykorzystywane i po prostu nie pamiętasz loginu lub hasła. WordPress umożliwia Ci zresetowanie hasła za pomocą adresu email, dlatego warto skorzystać z tej opcji jeżeli w panelu logowania widzisz taki komunikat:

BŁĄD: Dla adresu email {adres_email} podano nieprawidłowe hasło. Nie pamiętasz hasła?

Jeżeli jednak w panelu logowania po wprowadzeniu swoich danych widzisz taki komunikat:

Nieznany użytkownik. Proszę spróbować ponownie lub użyć adresu email.

Oznacza to, że być może konto zostało usunięte lub przejęte i aby je odzyskać musisz skontaktować się.

Do WordPress możesz logować się zarówno za pomogą loginu jak i adresu email powiązanego z kontem.

Upewnij się, że wprowadzane dane są prawidłowe i spróbuj ponownie. Jeżeli dalej problem występuj wykonaj dalsze instrukcje.

Krok 3. Wyłącz konfliktowe wtyczki

Bardzo często problemy z logowaniem powodują wtyczki, których celem jest podniesienie poziomu zabezpieczenia WordPress. Przyczyną mogą być moduły odpowiedzialne za ochronę przed wielokrotnym złym logowaniem do WordPress. To co musisz zrobić to zalogować się na serwer WordPress za pomocą klienta FTP, a następnie przejść do folderu /wp-content/plugins/. Znajdziesz w nim foldery wtyczek, a wśród nich ten, który powiązany jest z wtyczką bezpieczeństwa WordPress. Dodaj na początku tego folderu kropkę zmieniając jego nazwę np. z better-wp-security na .better-wp-security.

W ten sposób wyłączysz wtyczkę i możesz ponownie sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jeżeli w dalszym ciągu problem istnieje to spróbuj wyłączyć cały folder plugins dodając kropkę przed jego nazwą: .plugins. Jeżeli to nie pomogło – pora na kolejny krok ☺️

O tym jak dbać o bezpieczeństwo strony WP przeczytasz w poradniku Bezpieczeństwo WordPress.

Krok 4. Sprawdź domyślny adres logowania

Domyślnie logowanie WordPress znajduje się pod adresem Twojej domeny mającym na końcu dopisek /wp-admin/. Istnieją jednak wtyczki pozwalające na zmianę i ukrycie adresu logowania w celach bezpieczeństwa. Jeżeli Twoja domyślna strona logowania WordPress zwraca błąd 404 lub jest pusta to istnieje spora szansa, że prawidłowy adres URL logowania jest inny niż domyślny.

Jeżeli go nie znasz to ponownie musisz przejść na serwer FTP i znaleźć w folderze /wp-content/plugins/ wtyczkę odpowiedzialną za zmianę adresu panelu administratora. Najpopularniejszy dodatek przeznaczony do tego celu nosi nazwę WPS Hide Login, a jego folder to wps-hide-login. Jeżeli znajduje się on w folderze wtyczek to zmień jego nazwę analogicznie jak w przypadku poprzedniego kroku na .wps-hide-login i spróbuj ponownie zalogować się do panelu admina.

Nie pomogło? 😔 No to spróbujmy innej metody.

Krok 5. Wyklucz plik .htaccess

Bardzo często za wszelkie problemy z adresami URL w WordPress odpowiada plik .htaccess. Znajduje się on w głównym folderze WordPress na serwerze i zawiera najważniejsze informacje na temat jego konfiguracji. Drobna literówka lub błąd w pliku może skutkować całkowitym paraliżem systemu.

Aby sprawdzić, czy plik .htaccess jest prawidłowy należy go… wyłączyć. A dokładnie wykluczyć podobnie jak w przypadku wtyczek, jednak tym razem usuwając na jego początku kropkę tak, aby jego nazwa była następująca: htaccess. W ten sposób plik ten nie zostanie odczytany przez WordPress i jeżeli to on powodował problemy z logowaniem to teraz powinno być to możliwe.

Po usunięciu pliku .htaccess nie będzie możliwe korzystanie z podstron WordPress do czasu jego ponownego wygenerowania.

Otwórz stronę logowania i sprawdź, czy działa ona poprawnie. Jeżeli możesz się zalogować to przejdź do zakładki Ustawienia i Bezpośrednie odnośniki, a następnie zapisz tę sekcję ustawień. Plik .htaccess zostanie w tym momencie ponownie wygenerowany. Jeżeli jednak problem nadal występuje to przywróć poprzednią nazwę dla tego pliku na serwerze FTP i spróbuj kolejnej porady.

Krok 6. Wprowadź poprawny adres URL

Do poprawnego działania strony logowania WordPress niezbędna jest poprawna konfiguracja adresów URL. Jeżeli w ostatnim czasie była dokonywana modyfikacja adresu URL strony np. w wyniku zmiany domeny lub też instalacji certyfikatu SSL to warto dodać w pliku wp-config.php kilka linijek kodu, aby upewnić się, że WordPress poprawnie przekierowuje Cię na stronę logowania.

Plik wp-config.php znajdziesz w głównym katalogu WordPress. Otwórz go, a następnie zmodyfikuj lub dodaj w nim te dwa wiersze tak, aby wskazywały na Twoją domenę:

define('WP_HOME','https://siriuspro.pl');
define('WP_SITEURL','https://siriuspro.pl');

Zapisz teraz plik ☺️ I jak, pomogło?

Krok 7. Nadpisz plik wp-login.php

Za logowanie do WordPress odpowiada plik wp-login.php znajdujący się na serwerze w katalogu WordPress /wp-admin/. Jeżeli we wspomnianym katalogu nie znajdziesz takiego pliku lub jest on uszkodzony, to będzie to miało wpływ na problemy z logowaniem do panelu administratora.

Aby go nadpisać najpierw musisz sprawdzić jaką wersję WordPress używasz. W tym celu przejdź do Kokpitu i sprawdź numer wersji WordPress w prawym dolnym rogu ekranu. Następnie przejdź do naszego działu WordPress Download i pobierz wersję WordPress zgodną z aktualnie zainstalowaną na Twoim serwerze. Teraz rozpakuj pobraną paczkę, skopiuj plik wp-login.php i wgraj go na serwer do folderu /wp-admin/.

Sprawdź teraz ponownie, czy problem z logowaniem do panelu WordPress został rozwiązany. Jeżeli wciąż nie możesz zalogować się do wp-admin to postępuj dalej zgodnie z naszym poradnikiem.

Krok 8. Napraw uprawnienia plików i folderów

Jeżeli w dalszym ciągu nie możesz zalogować się do panelu administratora to musisz sprawdzić, czy foldery i pliki mają poprawne uprawnienia pozwalające na ich odczytywanie. Jeżeli uprawnienia plików i folderów będą inne niż wymagane przez WordPress to może skutkować tym, że nie będzie on w stanie poprawnie załadować m.in. plik wp-login.php.

O tym jak to zrobić przeczytasz w poradniku: Uprawnienia plików i katalogów WordPress. Daj znać w komentarzu, czy pomogło 👇

Krok 9. Napraw błąd 500 w WordPress

Jeżeli na stronie logowania widzisz błąd 500 Internal Server Error to znak, że przyczyna problemu może być np. w złej konfiguracji serwera. Na naszym blogu możesz znaleźć już znakomity poradnik Błąd 500 Internal Server Error w WordPress, który pomoże Ci rozwiązać najczęstsze przyczyny błędu 500 Internal Server Error.

Skorzystaj z zawartych w nim wskazówek i sprawdź, czy problem został rozwiązany. Jeżeli nie, to mamy dla Ciebie kolejną wskazówkę.

Krok 10. Wyłącz motyw WordPress

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że za problemy z logowaniem do panelu wp-admin odpowiada motyw, jednak warto sprawdzić także tę możliwość. Ponownie zaloguj się na serwer WordPress i przejdź do folderu /wp-content/themes/. Znajdziesz w nim foldery wszystkich zainstalowanych motywów. Aby wyłączyć aktualnie używany motyw dodaj przed jego nazwą kropkę zmieniając ją np. z twentytwentyone. na .twentytwentyone.

Jeżeli dalej masz problem z logowaniem do WordPress to pozostaje już tylko ostatni krok zanim się z nami skontaktujesz.

Krok 11. Użyj kopii WordPress

Kopia zapasowa to ostatnia deska ratunku pod warunkiem, że ją posiadasz 🙃 O tym jak jest ona ważna dowiadujemy się najczęściej w sytuacji, gdy ją potrzebujemy. Kopia zapasowa WordPress może znajdować się np. na Twoim serwerze jeżeli hosting WordPress świadczy taką usługę. Możesz wykonywać ją także ręcznie lub za pomocą świetnej wtyczki UpdraftPlus.

Jeżeli posiadasz kopię zapasową swojej strony internetowej to zanim ją przywrócisz wykonaj jeszcze raz jej backup w przypadku, gdyby proces nie powiódł się. Teraz postaraj się przywrócić ostatnią kopię zapasową działającej strony WordPress, a gdy Ci się to uda sprawdź, czy możesz już logować się do panelu administratora WordPress.

Więcej o kopii zapasowej WordPress możesz przeczytać w naszym poradniku Kopie zapasowe WordPress [backup] krok po kroku.

I to już wszystko 🤓

Napraw razem z nami problem z logowaniem do WordPress

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci rozwiązać ten problem, a Ty już możesz zalogować się do panelu wp-admin. Jeżeli jednak w dalszym ciągu Twój WordPress odmawia Ci posłuszeństwa to skontaktuj się z nami i opisz nam swoje potrzeby. Nasi eksperci pomogą Ci w każdej sytuacji i problemie związanym ze stroną internetową lub platformą WordPress ☺️ Mamy nadzieję, że niebawem się do nas odezwiesz, a więc do usłyszenia ✋

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania