wyświetlenia
1051 wyrazów
Jak zmienić prefiks tabel baz danych WordPress

Jak zmienić prefiks tabel baz danych WordPress

Przeczytasz w 5 minut i 15 sekund 2019.10.15 | Aktualizacja: 1 rok temu
Jak zmienić prefiks tabel baz danych WordPress

W tym poradniku przedstawimy Ci jak krok po kroku zmienić prefiks tabeli bazy danych WordPress oraz podnieść bezpieczeństwo swojej strony internetowej.

Poradnik zmiany prefiksu bazy danych WordPress

W tym poradniku dowiedz się:

 1. Czym jest baza danych WordPress.
 2. Czym są tabele w bazie danych.
 3. Czym jest prefiks tabeli bazy danych.
 4. Jak zmienić prefiks tabel w bazie MySQL WordPress.
 5. Dlaczego warto zmienić prefiks tabel.
 6. Jak bezpiecznie zmienić prefiks tabeli MySQL.

Zaczynamy 🤓

Baza danych WordPress

Podczas, gdy pliki WordPress są sercem strony internetowej to baza danych jest jej umysłem. To tam przechowywane są w jej pamięci wszystkie ustawienia i treści zamieszczone w WordPress. Baza danych w WordPress opiera się o system zarządzania relacyjnymi bazami danych o nazwie MySQL. Stanowi więc w przypadku strony WordPress wydzielone miejsce, do którego ma dostęp tylko wskazany użytkownik bazy danych [dostęp za pomocą loginu i hasła].

Sprawdź co zrobić, gdy masz problem z łączeniem się z bazą danych WordPress oraz zobacz poradnik Optymalizacja bazy danych WordPress krok po kroku.

Nic więc dziwnego, że baza danych WordPress jest czymś, co musisz mocno strzec przed dostępem osób niepowołanych. Atak i nieupoważniony dostęp do bazy danych WordPress może skończyć się całkowitą utratą strony jak i poważniejszymi konsekwencjami np. w sytuacji, gdy przechowujesz tam wrażliwe dane np. swoich klientów.

Zmiana prefiksu tabeli bazy danych WordPress pozwala znacznie podnieść bezpieczeństwo WordPress oraz uchronić bazę danych MySQL przed np. wstrzykiwaniem zainfekowanego kodu SQL w przypadku np. wykrywa w niej luki. Jednak zanim to opiszemy, wytłumaczymy Ci czym są tabele bazy danych w WordPress.

Tabele bazy danych WordPress

Jak zmienić prefiks tabel bazy danych WordPress MySQL - panel

Tabele w bazie danych WordPress z prefiksem wp_.

Aby zachować w bazie danych WordPress porządek stosowane są tzw. tabele. I tak jak nazwa sama słusznie wskazuje, tabele bazy danych WordPress zawierają określone dane dokładnie jak np. w Excelu. Dzięki temu określone dane np. taksonomie przechowywane są w oddzielnej tabeli. Pozwala zachować to nie tylko porządek, lecz także optymalizację bazy danych na wysokim poziomie.

W WordPress domyślnie mamy następujące tabele bazy danych:

 • wp_commentmeta
 • wp_comments
 • wp_links
 • wp_options
 • wp_postmeta
 • wp_posts
 • wp_termmeta
 • wp_terms
 • wp_term_relationships
 • wp_term_taxonomy
 • wp_usermeta
 • wp_users

W ten sposób oznaczane są poszczególne nazwy tabeli, które zawierają na samym początku właśnie prefiks, czyli unikalny przedrostek, który wymagany jest do odczytu ich zawartości. Jeżeli chcesz przeczytać więcej o strukturze bazy danych WordPress to kliknij w ten link.

Czym jest prefiks tabel bazy danych

Domyślnie WordPress stosuje dla wszystkich tabel przedrostek wp_. Zmiana tego przedrostka, czyli tzw. prefiksu pozwala z łatwością zwiększyć bezpieczeństwo samej platformy i uchronić bazę danych przed wieloma podatnościami hakerskimi. Przede wszystkim, nawet jeżeli niepowołana będzie w stanie wstrzyknąć kod do bazy danych, czyli wykonać tzw. SQL Inejction to będzie musiała odgadnąć inny niż domyślny prefiks. To wymagać będzie sporej ilości zapytań do serwera, które mogą zakończyć się zablokowaniem IP delikwenta.

Zmiana prefiksu w żaden sposób nie wpływa negatywnie na pracę strony WordPress, jednak wymaga kilku czynności. Prefiks bazy danych możesz zmienić na dowolny, jednak najlepiej taki z podkreślinkiem_ po to, aby zachować porządek w tabelach.

Jak zmienić prefiks tabel bazy danych

Przedstawimy Ci teraz jak krok po kroku zmienić prefiks tabeli bazy danych WordPress.

1. Zmiana prefiksu bazy danych WP – kopia zapasowa

Na samym początku wykonaj kopię bazy danych WordPress. Pomoże Ci w tym ten nasz poradnik. Dzięki temu w razie problemów ze zmianą prefiksu bazy danych MySQL z łatwością odzyskasz awaryjną kopię.

2. Zmiana prefiksu bazy danych WP – plik wp-config.php

Teraz zaloguj się na serwer FTP WordPress i otwórz w głównym katalogu plik wp-config.php zmieniając w nim prefiks z wp_ na np. ww_. Kod powinien wyglądać tak:

$table_prefix  'ww_1234_';

Im dłuższy i trudniejszy prefiks tym większe bezpieczeństwo strony WordPress.

3. Zmiana prefiksu bazy danych WP – tabele MySQL

Teraz zaloguj się do panelu phpMyAdmin i zmień prefiks tabeli w bazie danych wybierając w górnej zakładce SQL i wprowadzając poniższą komendę:

RENAME table `wp_commentmeta` TO `ww_1234_commentmeta`;
RENAME table `wp_comments` TO `ww_1234_comments`;
RENAME table `wp_links` TO `ww_1234_links`;
RENAME table `wp_options` TO `ww_1234_options`;
RENAME table `wp_postmeta` TO `ww_1234_postmeta`;
RENAME table `wp_posts` TO `ww_1234_posts`;
RENAME table `wp_terms` TO `ww_1234_terms`;
RENAME table `wp_termmeta` TO `ww_1234_termmeta`;
RENAME table `wp_term_relationships` TO `ww_1234_term_relationships`;
RENAME table `wp_term_taxonomy` TO `ww_1234_term_taxonomy`;
RENAME table `wp_usermeta` TO `ww_1234_usermeta`;
RENAME table `wp_users` TO `ww_1234_users`;

Powyższa zmiana prefiksu dotyczy systemowych tabel WordPress. W przypadku, gdy Twoja baza danych zawiera dodatkowe tabele musisz dopisać dla nich komendę.

Jak zmienić prefiks tabel bazy danych WordPress MySQL

Zmiana prefiksu tabel w bazie danych WordPress.

4. Zmiana prefiksu bazy danych WP – dodatkowe rekordy

Aby upewnić się, że prefiks tabeli WordPress został zmieniony poprawnie, po wykonaniu kroku 2 wprowadź w tym samym polu poniższy kod:

update ww_usermeta set meta_key = 'ww_capabilities' where meta_key = 'wp_capabilities';
update ww_usermeta set meta_key = 'ww_user_level' where meta_key = 'wp_user_level';
update ww_usermeta set meta_key = 'ww_autosave_draft_ids' where meta_key = 'wp_autosave_draft_ids';
update ww_options set option_name = 'ww_user_roles' where option_name = 'wp_user_roles';

Zauważ, że kod ten zawiera już nowy prefiks ww_. Za jego pomocą podmienisz w bazie SQL wszystkie pozostałe rekordy odnoszące się w innych tabelach do starego prefiksu, którym w naszym przypadku był domyślny prefiks wp_.  Ten prosty kod wykonuje za Ciebie całą żmudną pracę potrzebną do ukończenia zmiany prefiksu tabeli bazy danych WordPress.

Gotowe 🤓

Zmiana prefiksu tabeli bazy danych WordPress razem z nami

Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swojej platformy WordPress za pomocą zmiany prefiksu tabeli w bazie danych, a jednak nie potrafisz tego dokonać samodzielnie, napisz do nas. Pomożemy Ci z każdym problemem z WordPressem 💪👇

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania