1206 wyświetlenia
1354 wyrazów
Wdrożenia WordPress krok po kroku

Wdrożenia WordPress krok po kroku

Przeczytasz w 6 minut i 46 sekund 2018.01.05 | Aktualizacja: 1 rok temu
Wdrożenia WordPress krok po kroku

Chciałbyś stworzyć swoją własną stronę internetową i wybrałeś do tego system WordPress? W artykule tym postaramy się wytłumaczyć Ci, jak po kroku powinna przebiegać budowa strony internetowej, a także późniejsze wdrożenie WordPress na właściwy serwer. Przygotuj, więc małą kawę, usiądź wygodnie i zapraszamy do lektury!

Co musisz wiedzieć o WordPress?

System zarządzania treścią WordPress to nr 1 wśród obecnych systemów CMS. Może on pochwalić się nie tylko pierwszym miejscem na podium w tej kategorii, ale również imponującym, dwucyfrowym udziałem procentowym we wszystkich stronach internetowych, napotkanych w sieci. Według analiz rynku, do połowy 2018 roku około 30.7% wszystkich witryn internetowych jest obsługiwanych akurat przez ten system, choć w momencie jego powstania w 2003 roku jeszcze nikt nie powiedziałby, że wkrótce podbije on rynek web developmentu. WordPress korzysta z popularnego języka skryptowego PHP, a wszystkie wprowadzane dane umieszczane są w bazie danych – w ten sposób dane są bezpieczne podczas wdrożenia WordPress na serwer, a także przy czynnościach takich jak zmiana motywu. Jako że system korzysta z licencji GNU General Public Licence, może zainstalować go bezpłatnie każdy z dostępem do Internetu i gdy ma wykupiony hosting WordPress (choć stronę można również zainstalować lokalnie – nie będzie ona jednak widoczna w Internecie).

Przeanalizuj swoje potrzeby i wymagania

Jak pewnie się domyślasz budowa strony internetowej to proces, który powinien być dobrze przemyślany. Nie zwlekaj, więc z tym na ostatnią chwilę, a już na pewno nie podchodź do tematu spontanicznie. Potraktuj to podobnie, jak i budowę samej firmy od podstaw – opracuj wymagania względem strony i cele, jakie ma ona realizować. Jak wiadomo, inaczej będzie wygląd sklep internetowy, a jeszcze inaczej zwykła strona informacyjna, czy strona o charakterze blogowym.

Przede wszystkim:

  • zastanów się jakie usługi, bądź też produkty i w jakiej ilości chcesz zaprezentować na stronie – będzie to definiowało wymaganą ilość podstron w obrębie witryny
  • zorganizuj hierarchię i strukturę kategorii, tak, by była ona przejrzysta dla użytkowników, trafiających później na stronę, ale również pod kątem SEO dla robotów wyszukiwarki
  • wykonaj szkic strony i opracuj szkielet, który będzie przedstawiał ogólny wygląd Twojej przyszłej strony
  • ustal swoją grupę docelową – zupełnie inne treści przemawiają do młodszej widowni, a zupełnie inne do osób starszych, znających życie przed rozwojem technologicznym
  • skompletuj materiały, które będziesz wprowadzał na stronę np. teksty, grafiki, zdjęcia itp.
  • przemyśl, czy strona będzie Ci służyć do promocji marki w Internecie – jeśli tak, musisz zadbać, by ona i jej treści były dobrze zoptymalizowane np. pod kątem kampanii reklamowych, czy SEO
  • zastanów się jakie funkcjonalności chcesz umieścić na stronie i czemu mają one służyć

Domena i hosting

Posiadanie hostingu, czyli serwera do przechowywania plików jest warunkiem koniecznym poprawnego wdrożenia WordPress. Oprócz hostingu musisz posiadać także indywidualną, interesującą Cię domenę, pod którą pojawi się Twoja strona internetowa. Najlepiej, by była ona ściśle związana z branżą, tematem firmy, bądź też była jej nazwą. Ważne, by domena w nazwie nie posiadała znaków polskich, gdyż nie są one w naturalny, znany ludziom sposób czytane przez algorytmy. Jeśli masz już hosting i przechowujesz na nim starą stronę internetową to też dobrze. Będziesz potrzebował jedynie podmienić ją, gdy tylko nowa będzie gotowa.

Gdy jesteś w posiadaniu powyżej omówionych rzeczy, możesz spokojnie przystąpić do etapu realizacji i zainstalowania WordPress. Ważna rada przed rozpoczęciem – nie rób tego domyślnie pod finalnym adresem, gdyż w ten sposób wszyscy Internauci znający wcześniej adres URL (domenę) Twojej strony, będą śledzić postęp budowy. Najlepiej, więc zrób to tak, żeby nikt niepożądany nie dostał się na nią np. stwórz stronę lokalnie na swoim komputerze (localhost) lub stwórz domenę roboczą, która będzie zablokowana do indeksowania przez wyszukiwarki. Będzie ona służyć Ci tymczasowo, jedynie do budowy strony, możesz, więc usunąć ją tuż po wdrożeniu strony pod właściwą domenę. Jest to też dobry sposób w przypadku, gdy realizację i postępy prac musisz konsultować z innymi osobami, pracownikami itd.

Instalacja i konfiguracja WordPress

Aby poprawnie utworzyć, a najpierw ujrzeć ekran powitalny WordPress, musisz uprzednio utworzyć na serwerze roboczym bazę danych, w której będą przechowywane wszelkie dane dotyczące witryny. Następnym krokiem jest pobranie plików konfiguracyjnych WordPress i umieszczenie ich na serwerze w głównym katalogu (najczęściej jest to public_html), za pomocą dowolnego klienta FTP, czyli programu do połączenia się z serwerem. Następnie dostając się na domenę roboczą, ujrzysz już ekran instalacji WordPress, a jedyne co musisz zrobić to wybrać język polski (lub też inny, jeśli wolisz i tak) oraz dane wcześniej utworzonej bazy danych i adres serwera. Na końcowym etapie podajesz już tylko tytuł strony oraz tworzysz dane, którymi będziesz logował się do panelu administratorskiego.

Budowa strony i wprowadzanie treści

WordPress poprawnie zainstalowany, można, więc przystąpić do najważniejszego etapu, czyli budowy strony i wprowadzania treści. Na samym początku wybierz interesujący Cię motyw, który będzie dobrze pasował do tematyki i branży Twojej działalności. Może być to szablon do użytku powszechnego, który jest dostępny za darmo lub też płatny szablon, kupiony w Internecie, czy stworzony na zlecenie przez web developera. W kolejnym kroku zastanów się, jakie wtyczki będą Ci potrzebne i zainstaluj je. Pamiętaj, żeby instalować i aktywować tylko te, które naprawdę potrzebne są do poszczególnych funkcjonalności na stronie. Zainstalowane i nieużywane wtyczki obciążają serwer, przez co Twoja strona będzie ładować się wolniej. Strona jednak musi ładować się szybko i bezproblemowo, gdyż jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych w pozycjonowaniu, a także wymaganie potencjalnego klienta, który jak wiadomo, nie chce czekać w nieskończoność na wyświetlenie witryny w przeglądarce.

Między wprowadzeniem kolejnych treści sprawdź jak strona prezentuje się na żywo – może zdarzyć się, że będziesz musiał coś poprawić, bo coś nie wygląda tak dobrze jak oczami wyobraźni lub nie zauważyłeś błędu na stronie. Bądź cierpliwy i szczegółowo analizuj stronę, by nic Ci nie umknęło. Rób też kopie zapasowe, gdyż wtedy w każdym momencie będziesz mógł bez problemu wrócić do tego co było wcześniej, a nie skazywać się na porażkę i robić stronę od nowa.

Przeniesienie strony pod właściwy adres

Strona gotowa? Świetnie! Teraz pozostało już tylko przeniesienie jej pod właściwy adres, czyli migracja strony na właściwy serwer. Wdrożenie WordPress to temat, który może przysporzyć początkującym nieco problemów, jednak z odpowiednim przygotowaniem można zrobić to szybko i sprawnie. Chcąc przenieść stronę na właściwy serwer i pod właściwy adres musisz spakować wszystkie jej pliki w paczkę. Z pomocą przychodzą nam na szczęście pomocne WordPressowe wtyczki, które pomagają spakować całego stworzonego WordPress do paczki, gotowej do migracji. Popularnymi wtyczkami tego typu są np. All-in-One WP Migration, czy Duplicator. Używając ich, należy stosować się do instrukcji, które pojawiają się kolejno po zainstalowaniu wtyczki migracyjnej.

Udało się? Szczerze gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Teraz możesz dowolnie modyfikować stronę, wprowadzać na niej nowe treści i optymalizować ją np. pod kątem SEO. Dobrym pomysłem jest również podłączenie strony do wybranego narzędzia analitycznego, tak by systematycznie monitorować jej efekty i śledzić zachowania użytkowników w obrębie strony.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania