1403 wyświetlenia
1278 wyrazów
Pomoc WordPress – jak ją uzyskać?

Pomoc WordPress – jak ją uzyskać?

Przeczytasz w 6 minut i 23 sekundy 2018.01.06 | Aktualizacja: 1 rok temu
Pomoc WordPress – jak ją uzyskać?

WordPress jako najpopularniejszy system CMS, czyli system zarządzania treścią, jest jednocześnie jednym z najbardziej przystępnych i przyjaznych dla użytkowników pod kątem komfortu korzystania, czy łatwości wprowadzania zmian na stronie. Znaczy to, że korzystać z niego może zarówno osoba początkująca, bez wiedzy technicznej, jak i profesjonalista, który ma z nim styczność od lat. Jednak nawet najbardziej niezawodny system ma czasem swoje gorsze chwili i może zaliczyć awarię, wtedy więc odrobinę wiedzy musi nam się przydać. W tym wypadku albo znajdziesz profesjonalną pomoc WordPress albo zajmiesz się tym samodzielnie, co może się okazać niekiedy problematyczne.

Z czego wynikają błędy w WordPress?

Błędów, jakie napotkasz, korzystając z systemu WordPress, może być naprawdę wiele. Bez względu na to jednak musisz z łatwością poradzić sobie z rozwiązywaniu problemów. Szybka reakcja jest tu szczególnie ważna, gdyż dłuższa awaria może przyczynić się m.in. do utraty wyników pozycjonowania, wyindeksowania strony z wyników wyszukiwarki, czy nawet tak ważnej rzeczy jak utraty potencjalnego klienta, który opuścił stronę tuż po ujrzeniu niedziałającej strony. Przyczyn należy upatrywać się w różnych kwestiach takich jak np. niepoprawnie zaktualizowany WordPress, niezgodność wersji wtyczki z systemem WordPress, źle wprowadzona modyfikacja, nieaktualny język PHP, niepoprawne połączenie bazy danych z systemem i wiele innych.

Do najpopularniejszych błędów systemu WordPress możemy zaliczyć m.in.:

  • Błąd połączenia z bazą danych
  • Internal Server Error 500
  • 403 Forbidden
  • 404 Not Found
  • Niewyświetlające się grafiki
  • Błąd protokołu http
  • 404 update-core.php
  • Failed To Load
  • Pętla przekierowań
  • Błąd wysyłania wiadomości w formularzu kontaktowym

Jak uzyskać pomoc WordPress

Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z WordPressem na tyle, by znać wszystkie błędy na pamięć, wraz z ich rozwiązaniami, prawdopodobnie będziesz potrzebował poszukać skutecznego rozwiązania w Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „pomoc WordPress”, możesz wyszukać wśród wyników fora dyskusyjne, czy grupy wsparcia technicznego, z wątkami poruszającymi opisywany problem, a także z radami innych użytkowników. Nie jest to jednak stuprocentowa gwarancja na to, że znajdziesz satysfakcjonujące rozwiązanie, które okaże się antidotum na nasz problem. Ponadto trafiając na tego typu forum dyskusyjne, z poruszanym problemem i tak całość operacji naprawczych będziesz musiał wykonać sam, co może być niezwykle męczące, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.

Możesz, więc od razu zgłosić się po fachową i sprawdzoną pomoc, czyli naszych WordPressowych ekspertów. Jest to z pewnością najwygodniejsze rozwiązanie ze wszystkich, gdyż jedyne co do Ciebie należy to zgłosić nam napotkany błąd, przekazać dane dostępowe do panelu administratorskiego oraz serwera i cierpliwe czekać. Po czasie dostajesz informację na temat powstałej awarii, jej przyczyn, sposobie pozbycia się problemu, a także otrzymasz cenne wskazówki co robić, by w przyszłości uniknąć podobnej sytuacji.

Zobacz także jak wygląda nasza opieka WordPress dla klientów.

Jak szybko uporać się z awarią WordPress?

Jeśli jednak zdecydowałeś się spróbować własnych sił i pobawić się w serwisanta, powinieneś znać kilka kroków lub sposobów, które pomogą Ci przyspieszyć proces naprawy:

  • Czytaj komunikaty pojawiające się na stronie – często informacja, która pojawia się na ekranie, może być cenną wskazówką. Niekiedy błędy te dokładnie wykazują, w jakim pliki i której linijce kodu tkwi błąd taki jak, chociażby literówka, czy błąd semantyczny. Mogą też wskazać nieprawidłowości w konkretnej wtyczce, która np. niezaktualizowana może być niezgodna z nową wersją WordPress.
  • Zrób kopię zapasową strony – nawet podczas awarii musisz mieć aktualną kopię zapasową (backup) strony, w razie, gdy podczas prób naprawy strony zdarzyło się jeszcze bardziej „popsuć” stronę i całkowicie wyłączyć ją z działania.
  • Odinstaluj wtyczki – najlepiej sprawdź w ten sposób każdą zainstalowaną wtyczkę po kolei. Jeśli w momencie odinstalowania którejś wtyczki, strona wróci do poprawnego funkcjonowania, znaczy to, że błąd tkwi w tej konkretnej wtyczce. Należy wtedy spróbować ją zaktualizować do nowej wersji, a jeśli i to nie pomoże, wówczas zamienić ją na inną, spełniającą identyczną funkcję.
  • Zmień wersję języka PHP – nieaktualna, stara wersja języka PHP może być przyczynią awarii WordPress, gdyż nowe wersje wtyczek, jak i systemu mogą nie być z nią kompatybilne. Wtedy należy zmienić jego wersję na wyższą odwiedzając swój hosting WordPress.
  • Wyłącz motyw – czasem nie tylko wtyczki potrafią przysporzyć problemów, ale również i motyw. Wtedy prostym sposobem jest chwilowe przełączenie na inny motyw. Odśwież stronę i sprawdź, czy problem dalej występuje.
  • Przywróć ostatnią działającą kopię zapasową strony – przypomnij sobie, może powodem awarii mogła być ostatnio wprowadzana modyfikacja na stronie, która okazała się nieudana. Czasem zbyt szybko po wdrażaniu zmian opuszczamy stronę, a należy pamiętać, że jest coś takiego jak pamięć podręczna (cache), która może odświeżyć zmianę na stronie dopiero po kilku do kilkunastu minut po jej wprowadzeniu.

Jak zapobiec awariom?

Oczywiście nie ma pełnej szansy na to, że unikniemy awarii. Nawet jeśli odpowiednio zabezpieczymy stronę i będziemy o nią dbać, w każdym momencie może zdarzyć się usterka techniczna. Jest zaś kilka wskazówek, które zwiększą bezpieczeństwo.

Pamiętaj, aby:

  • Wykonywać cykliczne kopie zapasowe strony – jeśli korzystasz z wtyczki, która wykonuje kopie zapasowe ustaw ich automatyczne wykonywanie cyklicznie np. 1 raz na tydzień. Będą one zapisywane w wybranym katalogu na serwerze. W razie wystąpienia nagłej awarii będziesz mógł szybko przywrócić poprzednią działającą kopię zapasową.
  • Zapisuj kopie pliku przed każdą modyfikacją – wprowadzanie modyfikacji w kodzie strony bez wykonania uprzednio backupu, jest trochę jak jazda bez trzymanki na rowerze. Ryzykujemy tym samym spore niepowodzenie i brak szybkiego przywrócenia działającej strony
  • Modyfikacje wprowadzaj bezpośrednio przez FTP – pliki szablonowe i wiele innych możesz modyfikować poprzez panel WordPress. Ostrożniejszym sposobem jednak jest praca na plikach po połączeniu się z wybranym klientem FTP. W razie niepowodzenia szybko możesz zgrać na serwer plik zapisany przed modyfikacją.
  • Działaj zawsze ostrożnie i z ograniczonym zaufaniem – zanim „w ciemno” zainstalujesz kolejną wtyczkę, najpierw sprawdź jakie opinie krążą o niej w Internecie, czy jest ona sprawdzona, czy też nie. To samo tyczy się również wszelkich aktualizacji. Zawsze przed zaktualizowaniem wtyczki zorientuj się, czy będzie ona kompatybilna z systemem WordPress. Warto, więc i przed wszelkimi aktualizacjami wykonać backup strony.
  • Działaj na kopii strony lub lokalnie – jest to sprawdzony sposób na spokojnie przetestowanie efektu po wprowadzonej modyfikacji, bez lęku, że zaraz wysypie się strona. Po wypróbowaniu tego na kopii strony możesz spróbować podobnej modyfikacji już na prawdziwej stronie. Pamiętaj jedynie, by posiadając kopię strony na normalnym serwerze, wyłączyć jej indeksowanie, tak, by nie została uznana za treść zduplikowaną (duplicate content wpływa negatywnie, chociażby na SEO).

Pamiętaj też, że jeśli nie czujesz się na siłach – zrezygnuj. Nie ma nic gorszego, niż podejmowanie się wyzwań, które przerastają nasze umiejętności. Masz prawo do tego, by czegoś nie rozumieć i nie umieć, skoro nawet najbardziej zaawansowani web developerzy czasem się mylą. Wtedy po prostu opuść i zgłoś się po profesjonalną pomoc WordPress.

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania