920 wyświetlenia
1397 wyrazów
Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress

Przeczytasz w 6 minut i 59 sekund 2022.06.02 | Aktualizacja: 11 miesięcy temu
Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress

W tym poradniku dowiesz się czym jest identyfikator w bazie WordPress określany jako ID. Nauczysz się z niego także jak krok po kroku samodzielnie i bez użycia wtyczek dokonać zmiany ID posta w bazie WordPress. To jedyny taki poradnik w polskiej blogosferze, dlatego przeczytaj go od początku do końca.

Czym jest baza danych WordPress?

Jak już zapewne wiesz WordPress do przechowywania konfiguracji całego systemu korzysta z bazy danych MySQL. Dostęp do niej możliwy jest z poziomu serwera i najczęściej za pomocą wizualnego menadżera baz danych takiego jak np. phpMyAdmin.

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress - phpMyAdmin

Narzędzie phpMyAdmin oraz baza danych WordPress.

Baza danych najważniejszy element Twojej strony internetowej i utrata do niej dostępu jest równoznaczna ze stratą całej zawartości witryny. W bazie danych WordPress znajdziesz jednak nie tylko domyślne struktury i tabele WordPress, które instalowane są wraz z platformą. To także miejsce przechowywania konfiguracji strony, wtyczek i motywów, użytkowników, postów oraz wszelkich zapisanych w WordPress danych. Należy jednak tutaj podkreślić, że posty w WordPress to nie tylko wpisy na blogu, ale tak na prawdę duża część powiązanych ze sobą elementów, które pozwalają na prawidłowe prezentowanie strony użytkownikowi.

Sama baza danych WordPress może z kolei mieć tysiące, a nawet miliony rekordów sięgając rozmiarem nawet liczonym w gigabajtach. Z tego względu , aby zapanować nad wszystkimi elementami w bazie danych WordPress korzysta z tzw. identyfikatorów określanych w skrócie jako ID.

Czym jest identyfikator [ID] WordPress?

Identyfikator nazywany także jako ID w WordPress, a z kolei w bazie danych zapisywany jako kolumna id jest liczbą, która określa narastający numer wiersza we wskazanej tabeli. Pozwala to nie tylko uporządkować dane i zapobiegać problemom z odczytywaniem zduplikowanych treści, ale również tworzyć w bazie danych relacje, czyli powiązania pomiędzy różnymi tabelami właśnie w oparciu o id.

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress - kolumna ID

Kolumna ID na przykładzie tabeli wp_posts w WordPress

Kolumna id domyślnie w WordPress tworzona jest tylko dla tabeli wp_posts oraz wp_users [przeczytaj także poradnik Jak zmienić identyfikator [ID] użytkownika WordPress], jednak jej nazwa nie ma większego znaczenia, a liczy się rola, którą pełni. I tak w przypadku tabeli wp_options znajduje się kolumna option_id, która tak samo jak id wskazuje na numer wiersza opcji WordPress. Wróćmy jednak ponownie do postów w WordPress.

Jak już wiesz z tego poradnika posty WordPress to tak na prawdę szereg elementów widocznych i konfigurowalny z poziomu panelu administratora. Pomimo nazwy, która może wprowadzać w błąd laika posty WordPress zawierają także w sobie podstrony, ale również media, czy też własne rodzaje treści zapisywanych w systemie. Aby sprawdzić ID posta nie musisz jednak korzystać z bazy danych. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki Strony, a następnie najedziesz myszką na link prowadzący do edycji strony. W dolnej części przeglądarki internetowej zobaczysz link wyglądający podobnie jak ten poniżej:

https://siriuspro.pl/wp-admin/post.php?post=3684&action=edit

Pogrubiona część to właśnie ID posta, a w tym przypadku strony 🙃 W bazie danych zapisany zostałby on właśnie w kolumnie id, dlatego chcąc odnaleźć tam zapisane w tym poście informacje należałoby w jego stronę kierować swoje poszukiwania. Z kolei w tabeli wp_postmeta zawierające meta dane, czyli dodatkowe informacje powiązane z tabelą główną możesz skorzystać z wyszukiwarki, aby odnaleźć powiązane z id posta [post_id] rekordy:

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress - tabela wp_postmeta

Tabela wp_postmeta w bazie danych WordPress.

Jak więc widzisz ID posta w WordPress to istotny element, dzięki któremu system może poprawnie zapisywać oraz odczytywać informacje do i z bazy danych MySQL.

Co także istotne:

Raz użyty [ID] posta nie może zostać już nigdy zmieniony, czy też ponownie wykorzystany.

A przynajmniej w teorii, bo za pomocą tego poradnika dowiesz się właśnie jak dokonać tego ręcznie i samodzielnie 🤓

Jak zmienić [ID] posta WordPress?

Nie wiesz? A my wiemy i zaraz się tym z Tobą podzielimy, Najpierw jednak zacznijmy od tego po co w ogóle to robić. Jak już wcześniej napisaliśmy w WordPress zmiana ID posta nie jest możliwa z poziomu platformy. Stoją za tym głównie względy bezpieczeństwa, ponieważ nieumiejętna zmiana ID posta może doprowadzić do całkowitej destrukcji strony internetowej. Jeżeli jednak czytasz ten wpis to znaczy, że jesteś świadomym użytkownikiem platformy WordPress. Pamiętaj, jednak, że takie zmiany zawsze wymagają ostrożnego działania oraz wykonania kopii zapasowej o czym więcej przeczytasz w tym poradniku: Kopie zapasowe WordPress [backup].

Sytuacje w których konieczna będzie zmiana ID posta nie są typowe i oczywiste, jednak wraz z rozwojem Twojej strony internetowej może pojawić się taka potrzeba. Istotne jest jednak, aby w takiej sytuacji nie korzystać z wtyczek, które mogą narobić sporo bałaganu i dodatkowych problemów w bazie danych. Zamiast tego wykonaj zmianę ID posta zgodnie z poniższym poradnikiem.

Jest ona stosunkowo prosta, ponieważ potrzebujesz tylko i wyłącznie:
✅ Login i hasło do bazy danych
✅ Panel phpMyAdmin
✅ Dostęp do administratora WordPress
✅ Nasz autorski kod, który znajdziesz poniżej

No to zaczynajmy ☺️

Krok 1. Znajdź aktualny ID posta

W pierwszym kroku musisz znaleźć aktualny ID posta, który chcesz zmienić. W tym celu musisz w panelu administratora WordPress przejść do odpowiedniej zakładki, w której znajduje się wybrany post [np. Media] i postępować tak jak opisaliśmy to wcześniej w tym poradniku.

Możesz także wyszukać post w bazie danych WordPress korzystając z panelu phpMyAdmin oraz narzędzia wyszukiwania. Gdy znajdziesz ID posta przejdź do drugiego kroku.

Krok 2. Przejdź do phpMyAdmin

A dokładnie do zakładki SQL wybierając w drzewie po lewej nazwę swojej bazy danych.

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress - SQL

Zakładka SQL w panelu phpMyAdmin.

Pora na krok trzeci.

Krok 3. Zmodyfikuj kod SQL

Przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy kod SQL do zmiany ID posta w bazie danych WordPress. Zmiany musisz dokonać w tabelach wp_posts oraz wp_postmeta, ponieważ jak już wiesz są one ze sobą ściśle powiązane.

UPDATE wp_posts SET id = REPLACE(id, '3684', '5') WHERE id = '3684';
UPDATE wp_postmeta SET post_id = REPLACE(post_id, '3684', '5') WHERE post_id = '3684';

Na podstawie powyższego kodu zamień w miejscach oznaczonych czerwonym kolorem stare ID posta 3684 na nowe ID posta oznaczone kolorem zielonym 5. W naszym przypadku zamierzamy dokonać zmiany ID posta z 3684 na 5.

Zanim to jednak zrobisz:

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy nowe ID posta nie jest już wykorzystywane w bazie danych.

Jeżeli jest to musisz wybrać inne. Najbezpieczniejszym wyborem będą ID niższe od aktualnego, ponieważ WordPress korzysta z narastającej numeracji ID. Zmodyfikuj powyższy kod zgodnie z własnymi potrzebami i przejdź do kroku czwartego.

Krok 4. Wykonaj kod SQL

Wklej swój kod SQL i wykonaj go za pomocą przycisku Wykonaj.

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress- kod SQL

Wykonywanie kodu SQL w bazie danych WordPress.

Gdy to zrobisz pojawi się komunikat, który nie może zawierać błędów.

Jak zmienić identyfikator [ID] posta WordPress - komunikat

Komunikat o poprawnej zmianie ID posta WordPress.

Jeżeli tak się nie stanie to musisz przywrócić kopię bazy danych i wykonać całą operację jeszcze raz.

Krok 5. Sprawdź ID posta WordPress

Jeżeli wszystko przebiegło poprawnie to przejdź teraz ponownie do panelu administratora i sprawdź, czy ID posta zostało zmienione, a strona prezentuje się tak jak wcześniej.

Zmień ID posta WordPress razem z nami

To już tyle w tym poradniku ☺️ jak widzisz zmiana ID posta wcale nie jest trudna, choć możesz po drodze natknąć się na pewne problemy. Jeżeli potrzebujesz naszego wsparcia przy zmianie ID postu WordPress lub też przy innych pracach na platformie skontaktuj się z nami klikając w ten link. Nasi eksperci są zawsze gotowi, aby pomóc Ci budować oraz rozwijać stronę internetową opartą o platformę WordPress.

Do usłyszenia niebawem 🖐

Jesteśmy by pomagać

Skorzystaj z natychmiastowej pomocy ekspertów WordPress. Wyślij nam wiadomość za pomocą formularza kontaktowego i opisz nam swój problem lub to czego potrzebujesz.

Nazwa firmy
Sirius Pro

Dane firmy
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa

Identyfikator
PL 9111958679
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania