Dokładne wyszukiwanie w Google – 8 najlepszych wskazówek

Jak znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej Google dokładnie to, czego potrzebujesz? Jak zwiększyć precyzję wyników wyszukiwania? Zapraszamy do lektury!

Szybkie i dokładne wyszukiwanie w Google

Poznaj kilka sztuczek, które wpłyną na dokładne wyszukiwanie w Google i pozwolą Ci znaleźć w internecie takie treści, jakich potrzebujesz. Aby zwiększyć precyzję wyszukiwania w Google warto wykorzystać przynajmniej jedną z nich.

1. Korzystaj z narzędzi wyszukiwania

Po wpisaniu słowa w wyszukiwarkę, można zawęzić sposób wyszukiwania informacji, klikając przycisk Narzędzia. W menu można wybrać język wyszukiwania, datę publikacji oraz zawęzić wyniki wyszukiwań, zarówno dla treści tekstowych, jak i publikowanych w sieci multimediów.

2. Wykorzystaj podwójny cudzysłów

Wyszukiwanie frazy w cudzysłowie spowoduje selekcję stron i wyłowienie z internetowych treści jedynie stron z tymi samymi słowami, użytymi dokładnie w tej samej kolejności.

3. Używaj sformułowania „vs”

Aby porównać ze sobą dwa produkty lub przedmioty, można użyć skrótu „vs”, by od razu dotrzeć do interesujących nas treści i otrzymać przydatne informacje.

4. Używaj sformułowania „lub”

Algorytmy Google rozpoznają znaczenie słowa lub („Or”), można więc używać go podczas wyszukiwania i rozszerzać pole wyników.

5. Używaj znaku „*”

Ta sztuczka pozwoli znaleźć wszystkie odmiany danego wyrażenia, gdy nie znamy całej frazy, możemy w cudzysłowie wpisać gwiazdkę i wyszukiwać podobnych do niej wyrażeń i w ten sposób odnaleźć interesujące nas treści.

6. Używaj znaku „-„

Po użyciu znaku minus eliminujemy treści zawierające określone słowo. Jest to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy dany termin generuje zbyt wiele wyników, które nas nie interesują.

7. Skorzystaj z wyszukiwania głosowego

Wyszukiwanie głosowe umożliwia odnalezienie informacji i tworzenie przypomnień poprzez polecenia głosowe. Przykładowe zapytanie do wyszukiwarki:

„Google, czy będę potrzebować jutro parasola?”

Sprawi ono, że zostanie wyświetlona prognoza pogody.

8. Korzystaj z wyszukiwania poprzez obrazy

Google posiada ciekawy dodatek w postaci wyszukiwania obrazem. Aby znaleźć interesujące nas treści (podobne grafiki, zdjęcia robione pod innym kątem lub o innych wymiarach) możemy wkleić adres obrazu lub przesłać do wyszukiwarki obraz w formie pliku graficznego. Obraz można także „upuścić” do wyszukiwarki, na przykład przeciągnąć go z innego okna lub bezpośrednio z dysku twardego.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.