Certyfikat SSL powoli staje się obowiązkowy

Od wersji 56 Google Chrome wymaga, aby wszystkie strony zawierające formularze do przesyłania haseł i numerów kart posiadały certyfikat SSL.

O nadchodzącej zmianie Google informowało na swoim blogu już w 2016 roku, jednak zmiany dopiero teraz weszły w życiu. Chociaż jest to naturalna kolej rzeczy, ponieważ Google już od dawna promuje w swoich usługach certyfikat SSL (chociażby poprzez obietnicę wyższych pozycji dla strony z szyfrowanym połączeniem) to jednak zmiana ta powoduje niemałe trzęsienie ziemi wśród użytkowników końcowych oraz firm.

Certyfikat SSL

Od teraz po wejściu na stronę internetową, która posiada formularza przesyłające prywatne dane użytkowników takie jak hasła i numer kar kredytowych wyświetli się komunikat o niezabezpieczonej witrynie. Oczywiście stanie się tak tylko w przypadku, gdy strona nie korzysta z protokołu HTTPS.

Dla porównania Google zestawiło wygląd paska adresu w takiej sytuacji względem poprzedniej wersji 53:

Google Chrome 53 vs 56

Co to oznacza dla e-biznesu?

Dla wielu firm oznacza to przede wszystkim konieczność dostosowania się do zmian, ponieważ jak wiadomo przeglądarka Chrome posiada większość rynku, zatem to właśnie ona dyktuje obecnie rozwój usług internetowych. Ponadto firmy nie mogą pozwolić sobie na sytuację, w której jej klienci poczują się narażeni na niebezpieczeństwo w trakcie odwiedzania ich strony. Dotyczy to oczywiście tylko witryn, które posiadają wspomniane formularze. Dla pozostałych stron sytuacja póki co pozostaje bez zmian.

Najprościej pozostaje oczywiście wdrożyć wspomniany wcześniej certyfikat SSL jak najszybciej i pozbyć się problemu. Można również wyłączyć formularze np. logowania, jednak w wielu przypadkach nie będzie to możliwe lub opłacalne.

A co z użytkownikami?

Dla klientów odwiedzających strony internetowe to bardzo dobra wiadomość, choć może ona z początku wzbudzić pewien niepokój. Należy bowiem pamiętać, że dane przesyłane za pomocą formularzy są w rzeczywistości bardzo często prywatnymi informacjami wymagającymi szczególnej ochrony. Dotyczy to w szczególności loginów, haseł i numerów kart.

Chociaż certyfikat SSL nie chroni przed wszystkim zagrożeniami w internecie to jednak znacząco podnosi bezpieczeństwo witryny i użytkownika.

Co robić? Jak żyć?

Jeżeli nie wiesz jak wgrać certyfikat na swojej stronie lub sklepie internetowym to już dziś skontaktuj się z nami. Wiemy jak szybko i dobrze wdrożyć certyfikat SSL na stronach internetowych zgodnie z wytycznymi Google’a.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.