Jak zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uchronić bloga lub firmową stronę przez atakami cyberprzestępców i włamaniami? Poznaj 4 najlepsze wtyczki zapewniające bezpieczeństwo stronie WordPress!
Dlaczego warto zainstalować wtyczki zapewniające bezpieczeństwo stronie WordPress?
Wtyczki zapewniające bezpieczeństwo stronie WordPress to rozszerzenia, które powinny zostać obowiązkowo zainstalowane na samym początku, zanim jeszcze zaczniemy tworzyć treści na stronę. To narzędzia, które pozwalają chronić stronę przed niepowołanym dostępem i atakami cyberprzestępców.
Ich zadaniem jest monitorowanie ruchu na stronie, skanowanie plików, wykrywanie podejrzanych przypadków logowania i złośliwego oprogramowania, a także powiadamianie użytkownika o wykrytych zagrożeniach. Dzięki nim można zminimalizować ryzyko utraty danych, infekcji wirusowych oraz uchronić się przed spamem, wyłudzeniami i oszustwami internetowymi.
Które z wtyczek warto zainstalować, by zapewnić swojej stronie należyte bezpieczeństwo?
Najlepsze wtyczki zapewniające bezpieczeństwo stronie WordPress
iThemes Security
iThemes Security(poprzednia nazwa: Better WP Security) to bardzo prosta i intuicyjna wtyczka, której zadaniem jest ochrona strony stworzonej w WordPress przed atakami hakerów. Rozszerzenie eliminuje luki w serwisie, generuje silne i trudne do złamania hasła, obsługuje autoryzację dwukierunkową, blokuje boty oraz ogranicza dostęp do panelu sterowania niepowołanym użytkownikom.
Wtyczka jest zintegrowana z Google reCAPTCHA, dzięki czemu można dodatkowo zwiększyć ochronę. iThemes Security monitoruje także i rejestruje działania na stronie, takie jak na przykład edytowanie plików. To jedno z najsilniejszych zabezpieczeń dla WordPress dostępnych na rynku!
Sucuri Security
Wtyczka Sucuri Securityto rozszerzenie, której zadaniem jest skanowanie witryny w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i informowanie o wszelkich niepożądanych próbach logowania się. Rozszerzenie jest dostępne w wersji darmowej oraz płatnej (rozszerzonej o firewall).
Sucuri Security pozwala przeprowadzić skanowanie malware oraz analizuje na bieżąco integralność plików. Rozwiązanie to jest dedykowane zaawansowanym użytkownikom. Aby zapewnić stronie maksymalny poziom bezpieczeństwa, warto z niego korzystać w połączeniu z wtyczką iThemes Security lub Jetpack.
All In One WP Security and Firewall
All In One WP Security and Firewallto jedna z najlepszych darmowych wtyczek zapewniających kompleksowe bezpieczeństwo w WordPress. Rozszerzenie zabezpiecza bazy danych i pliki, chroni przed kopiowaniem i spamem w komentarzach, a także blokuje tzw. zgadywaczy haseł. Wtyczka posiada rozbudowane filtry antyspamowe i dodaje do witryny firewall, który chroni przed niepożądanym logowaniem. Obsługa rozszerzenia jest prosta, a czytelny i przejrzysty monitoring oraz bieżąca ocena bezpieczeństwa strony podpowiadają jak zapewnić sobie maksymalną ochronę.
Jetpack
Jetpackto bardzo rozbudowana i wielofunkcyjna wtyczka zapewniająca bezpieczeństwo stronom i blogom stworzonym w WordPress. W ramach darmowej ochrony użytkownik może liczyć na blokowanie podejrzanych działań na stronie oraz firewall. Po wykupieniu licencji użytkownik może liczyć na codzienne skanowanie witryny, zautomatyzowane przywracanie danych oraz wsparcie techniczne ze strony twórców rozszerzenia.
Inne sposoby na zwiększenia bezpieczeństwa WordPress
Pamiętaj, że dobre wtyczki to nie wszystko. Jeśli zamierzasz postawić stronę internetową na podstawie WordPress, warto zadbać o bezpieczeństwo już na poziomie wyboru hostingu. Wybieraj zawsze zaufane hostingi, oferujące możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz z wysokim poziomem zabezpieczeń.
Ważną zasadą, dzięki której można zadbać o bezpieczeństwo, jest regularna aktualizacja oprogramowania. Informacje o dostępności aktualizacji wyświetlają się w panelu administracyjnym oraz na stronie Internetom WordPress. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni korzystać z funkcji automatycznej aktualizacji, by zapewnić swoim stronom należytą ochronę.
Inne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa witryny to:
- Stworzenie nowego konta użytkownika i przypisanie mu uprawnień administratorskich, unikanie korzystania z domyślnie utworzonego w WordPress konta „admin”
- Unikanie nazw użytkowników, które są łatwe do odgadnięcia, korzystanie z adresu e-mail zamiast nazwy użytkownika
- Korzystanie tylko i wyłącznie z renomowanych serwisów do pobierania motywów i wtyczek, by zminimalizować ryzyko ataku
- Używanie silnych haseł logowania, zawierających: duże i małe litery, cyfry, symbole (minimum 10 znaków alfanumerycznych)
- Tworzenie kopii zapasowych
- Stosowanie certyfikatu SSL
- Ukrycie dostępu do plików wp-config.php oraz .htaccess i .htpasswd
- Korzystanie z dwuetapowego uwierzytelniania, np. w wyniku integracji WordPress z Google Authenticator