WordPress – skąd wziąć darmowe zdjęcia na bloga?

Grafiki, które znajdujemy w internecie, często są objęte prawami autorskimi. To, że interesująca nas grafika wyświetla się w wyszukiwarce Google, wcale nie oznacza, że możemy jej dowolnie używać i wykorzystywać na naszych stronach. Każda grafika objęta jest specjalną licencją. Które z nich pozwalają na wykorzystanie obrazów? Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia na bloga? Zapraszamy do lektury!

Czym są licencje PD i CC?

Licencja PD (Public Domain – domena publiczna) dotyczy twórczości, z której można korzystać bez ograniczeń, ponieważ albo prawa autorskie wygasły, albo twórczość nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego.

Licencja CC (Creative Commons) to zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Z jednej strony licencja CC pozwala na wykorzystanie obrazów, a z drugiej, chroni prawa ich twórców. W ramach tej licencji wyróżniamy kilka sublicencji:

 • BY Uznanie Autorstwa – jeśli chcemy wykorzystać grafikę opartą na tej licencji, musimy podać jej autora
 • NC Użycie Niekomercyjne – możemy wykorzystać grafikę opartą na tej licencji, ale jedynie w niekomercyjnych celach
 • NDBez Utworów Zależnych – jeśli chcemy wykorzystać grafikę opartą na tej licencji, nie możemy zmieniać dzieła, ani tworzyć na jego bazie pochodnych, dozwolone jest jedynie dystrybuowanie dokładnych kopii utworu
 • SA Na Tych Samych Warunkach – dozwolone jest kopiowanie, dystrybucja, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, ale jedynie na takiej samej licencji.

Skąd wziąć darmowe zdjęcia na bloga?

Jeśli poszukujesz dobrych i darmowych zdjęć na bloga, zarówno prywatnego, jak i firmowego, sprawdź koniecznie te bazy:

 1. PIXABAY.COM
 2. UNSPLASH
 3. PEXELS
 4. PIXNIO
 5. FLICKR.COM
 6. FOTER.COM
 7. WIKIMEDIA COMMONS
 8. SXC.HU
 9. STARTUP STOCK PHOTOS
 10. THE STOCKS
 11. PUBLIC DOMAIN PICTURES
 12. SPLITSHIRE
 13. VIINTAGE
 14. GRATISOGRAPHY
 15. FREEIMAGES

UWAGA: W przypadku serwisów Startup Stock Photos, Flickr, Sxc.hu, Wikimedia Commons, Foter, The Stocks,  zapoznaj się dokładnie ze sposobem licencjonowania zdjęcia, które chcesz wykorzystać. Materiały, które znajdziesz w tych ogólnodostępnych bazach, zazwyczaj są publikowane w oparciu o licencję PD lub CC. W przypadku, gdy masz do czynienia z licencją CC, zwróć szczególną uwagę na zasady publikacji danego obrazu.

Jeśli chcesz znaleźć upragnioną grafikę w wyszukiwarce Google, zwróć uwagę na to, by w opcjach wyszukiwania odfiltrować obrazy niezgodne z poszukiwaną licencją.

Pamiętaj również o tym, by bez względu na wymagania licencyjne,  starać się umieścić na stronie informację, kto jest autorem grafiki. W ten sposób docenisz czyjąś pracę.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.