WordPress – jak założyć bloga?

Obecnie WordPressa używa się najczęściej do tworzenia stron internetowych, dlatego co raz mniej osób pamięta, że pierwotnym zastosowaniem tego systemu CMS było właśnie prowadzenie bloga.

Prowadzenie bloga to często sposób na spędzanie wolnego czasu oraz na dzielnie się zdobytą wiedzą i przemyśleniami z internautami. W przypadku zawodowych blogerów jest to jednak codzienna praca skupiona wokół budowania społeczności internetowej. Blogowanie umożliwia nawiązywanie kontaktu z ludźmi z całego świata oraz połączenie naszej pasji z atrakcyjnymi zarobkami. Jest to także jeden z najlepszych sposób na promocję naszego biznesu oraz produktów i usług w internecie. Wystarczy nam do tego zaledwie atrakcyjna domena internetowa oraz platforma blogowa taka jak WordPress.

Jak założyć bloga na WordPress

Chcąc prowadzić bloga prywatnego lub firmowego opartego o WordPressa przede wszystkim należy zainstalować platformę na serwerze do którego kieruje wybrana przez nas domena internetowa. Przedstawiliśmy wam jak to zrobić w naszym artykule Jak w 5 minut zainstalować i uruchomić WordPressa.

Po wykonaniu instalacji i uruchomieniu WordPressa jest on już wstępnie przygotowany do prowadzenia bloga. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się jak odpowiednio skonfigurować zaawansowane funkcje WordPressa oraz poprawnie tworzyć artykuły zgodne z zasadami SEO.

1. WordPress – Ustawienia

Aby skonfigurować postawowe i najważniejsze parametry WordPressa należy udać się do zakładki Ustawienia. To właśnie w niej znajdują się wszystkie opcje niezbędne do konfiguracji przed napisaniem pierwszego artykułu na blogu.

Ustawienia / Ogólne

Zakładka, w której znajdziemy ogólne ustawienia dotyczące naszego bloga:

 • Tytuł witryny – Jest to tytuł naszego bloga. Będzie pojawiał się on zarówno w wyszukiwaniach Google jak i przy udostępnianiu linków przez followersów. Powinien być zwięzły i konkretny np. Mój blog.
 • Opis – Rozwinięcie tytułu naszej witryny, które szerzej opisuje tematy poruszane na blogu np. Blog o modzie i zdrowym stylu życia.
 • Adres WordPressa (URL) – Adres naszej instalacji WordPress – pozostawiamy bez zmian.
 • Adres witryny (URL) – Nasza domena internetowa dla bloga – pozostawiamy bez zmian.
 • Adres email – Adres e-mail, na który będą przychodzić nasze powiadomienia z WordPressa. Wprowadzamy poprawny i aktualny adres skrzynki pocztowej.
 • Członkostwo – Zaznaczamy jeżeli chcemy, aby nasi czytelnicy mogli zakładać konto na naszym blogu – domyślnie wyłączone.
 • Domyślna rola nowych użytkowników – Jeżeli planujemy tworzyć konta dla naszych followersów to za pomocą tego ustawienia wybieramy domyślny poziom uprawnień dla nowych użytkowników. Zalecamy pozostawienie bez zmian.

Ustawienia / Pisanie

Znajdziemy tutaj ustawienia dotyczące publikacji naszych treści na blogu:

 • Domyślna kategoria wpisów – Kategoria do której domyślnie będą przypisywane nasze artykuły.
 • Domyślny format wpisu – Domyślny format wpisu w trakcie jego tworzenia. Zalecamy pozostawienie jako Zwykły wpis, chyba że nasz szablon wymaga inaczej.
 • Publikacja przez email – WordPress umożliwia publikację artykułów poprzez e-mail, jednak jest to rzadko stosowana funkcja. Jeżeli chcesz korzystać z tej możliwości to należy skonfigurować ustawienia zgodnie z zaleceniami usługodawcy.
 • Usługa aktualizacji – Domyślnie pozostawiamy bez zmian.

Ustawienia / Czytanie

Zakładka poświęcona sposobu prezentacji naszych artykułów na blogu czytelnikom:

 • Strona główna wyświetla – Wybieramy treści prezentowane na głównej stronie naszego bloga: najnowsze wpisy lub statyczną stronę.
 • Strony blogu wyświetlają maksymalnie – Maksymalna ilość prezentowanych wpisów na jednej stronie.
 • Kanały nowości wyświetlają ostatnie – Maksymalna ilość ostatnich wpisów prezentowanych w kanałach nowości.
 • W kanałach nowości wyświetlaj – Pozostawiamy bez zmian.
 • Widoczność dla wyszukiwarek – Upewniam się, że parametr nie jest zaznaczony(!).

Ustawienia / Dyskusja

Konfiguracja sekcji komentarzy pod artykułami:

 • Domyślne ustawienia nowych artykułów – Jeżeli zależy nam na powiadamianiu innych blogów o zamieszczonych do nich odnośnikach na naszej stronie to zaznaczamy pierwsze dwa parametry. Ze względów bezpieczeństwa zalecamy odznaczenie tych opcji. Parametr 
 • Pozostałe ustawienia komentarzy – W tym miejscu możemy wymusić wprowadzania podpisu i e-maila przez komentujących oraz umożliwić wypowiadanie się tylko zarejestrowanym użytkownikom. Zalecamy, aby ustawić 
 • Wyślij mi emaila za każdym razem, kiedy – Pozostawiamy bez zmian.
 • Nim komentarz pojawi się na blogu, – Zaznaczamy oba parametry.
 • Moderacja komentarzy – Pozostawiamy domyślną wartość bez zmian. Poniżej możemy także skonfigurować listę słów w komentarzach, dla których wymagana będzie moderacja oraz czarną listę zabronionych wyrażeń lub adresów IP.
 • Obrazki profilowe – Ustawiamy tutaj sposób prezentacji obrazków profilowych oraz kategorię wiekową dla naszych wpisów.

Ustawienia / Media

Ustawienia dotyczące wgrywanych plików do galerii WordPress:

 • Rozmiary obrazków – Pozostawiamy domyślne rozmiary, chyba ze szablon wymaga zmiany tych parametrów.

 • Wysyłanie plików na serwer – Zalecamy odznaczenie parametru Porządkuj wysyłane pliki w katalogi z numerami miesięcy i lat w nazwach.

Ustawienia / Bezpośrednie odnośniki

W tej zakładce znajdziesz konfigurację linkowania wewnętrznego:

 • Popularne ustawienia – Zaznaczamy Nazwa wpisu.
 • Opcjonalne – Pozostawiamy ustawienia bez zmian.

2. WordPress – Wygląd

W tej zakładce znajdziesz wszystkie opcje za pomocą których skonfigurujesz wygląd bloga.

Wygląd / Motywy

Po skonfigurowaniu wszystkich powyższych ustawień możemy przejść do wybrania interesującego nas szablonu. Należy pamiętać, aby wybierać motyw, który jest zgodny z aktualną wersją WordPressa oraz jest regularnie aktualizowany przez autora.

Wygląd / Personalizacja

Gdy już wybierzemy i zainstalujemy szablon możemy w tym miejscu spersonalizować jego układ oraz wybrać domyślną stronę główną i z wpisami.

Wygląd / Widgety

Za pomocą tych ustawień skonfigurujemy sposób i rodzaj wyświetlania naszych widgetów widocznych w sidebarze oraz w innych miejscach szablonu.

Wygląd / Menu

Sekcja poświęcona konfiguracji menu w WordPressie. Najczęściej w przypadku większości szablonów mamy możliwość ustawienia menu górnego oraz w stopce. Zmiany kolejności dokonujemy poprzez przeciąganie i upuszczanie elementów.

3. WordPress – Wtyczki

W tym miejscu znajdziemy wszystkie dodane przez nas wtyczki oraz zainstalujemy nowe z repozytorium WordPressa.

Wtyczki / Dodaj nową

W tym miejscu instalujemy oraz uruchamiamy wtyczki, które pomogą nam w prowadzeniu bloga na WordPressie.

Zobacz nasz artykuł 5 najlepszych darmowych wtyczek do WordPressa i zainstaluj zalecane przez nas wtyczki Yoast SEO, iThemes Security, Contact Form 7, Jetpack by WordPress.comGoogle Analytics for WordPress. Dzięki nim zoptymalizujesz swojego WordPressa pod kątem SEO, zabezpieczysz bloga przed spamem i włamaniami, skonfigurujesz dodatkowe funkcje i narzędzie Google Analytics. Jeżeli potrzebujesz pomocy napisz do nas.

4. WordPress – Wpisy

Ustawienia poświęcone publikacji wpisów oraz dodawaniu kategorii i tagów.

Wpisy / Dodaj nowy

Blog - Dodaj artykuł

W tym miejscu dodajemy nasz artykuły na bloga. Przed publikacją koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem Jak zacząć pozycjonowanie WordPressa dzięki któremu dowiesz się jak odpowiednio optymalizować treści pod kątem SEO.

Aby poprawnie dodać wpis należy:

 • Wprowadzić jego tytuł,
 • Wypełnić treść za pomocą edytora wizualnego, zalecamy minimum 2 500 znaków / artykuł,
 • Wybrać kategorie i tagi,
 • Dodać obrazek wyróżniający,
 • Upewnić się, że jest on oznaczony jako Publiczne,

Jeżeli korzystasz z wtyczki Yoast SEO to wprowadź na samym dole treść dla meta description – pomoże Ci to w uzyskaniu wyższych pozycji w Google.

Na koniec wystarczy kliknąć jedynie Opublikuj i nasz wpis pojawi się na blogu.

Wpisy / Kategorie

Za pomocą tych ustawień dodajemy kategorie, które będą widoczne na naszym blogu. Służą one łatwiejszej nawigacji użytkowników oraz pomagają porządkować treści na blogu.

Wpisy / Tagi

Tagi są dodatkowym elementem obecnym przy wpisach na WordPressie. Podobnie jak kategorie służą nawigacji czytelników oraz segregowaniu artykułów.

Podsumowanie

To już wszystkie z naszych porad dotyczących tematu WordPress – jak założyć bloga. Jeżeli chcesz zwiększyć popularność i zasięg swojego bloga to koniecznie sprawdź naszą ofertę na Pozycjonowanie WordPressa. Pomożemy Ci osiągnąć zadowalające wyniki oraz przeszkolimy z obsługi WordPressa i pozycjonowania w Google.

Wciąż nie wiesz jak założyć bloga na WordPress? Napisz lub zadzwoń do nas – pomożemy.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.