WordPress 5.0 z myślą o tworzeniu

Jeszcze w tym roku nadejdzie duża, oczekiwana przez wielu aktualizacja platformy WordPress o numerze 5.0. Już teraz przygotuj swoją stronę na Gutenberga.

Prace nad WordPressem w wersji 5.0 trwają już od 2017 roku i to właśnie WordPress „pięć-zero” będzie pierwszym, dużym wydaniem platformy w tym roku. A jest na co czekać.

Zmiany, zmiany, zmiany

Początkowo planowany na pierwszą połowę tego roku, WordPress 5.0 przyniesie kilka bardzo dużych zmian dla użytkownika. Dzisiaj skupimy się jednak na najważniej z niej, a pozostałe zostawimy na czas kolejnych, testowych wydań.

Nowa wersja nosi nazwę „Gutenberg” na cześć twórcy druku przemysłowego Johanessa Gutenberga. Jak można się domyślić, zmiany obejmą właśnie tworzenie oraz edycję stron, a w szczególności pisanie tekstów.

WordPress 5.0 "Gutenberg"

Jak widać na powyższym zdjęciu, całkowicie przebudowany został edytor strony, który teraz wypełnia całą jej część. Została ona podzielona na schludnie wyglądające bloki, które przypominają wtyczkę Visual Composer Website Builder. Wstawić możemy zarówno tekst jak i inne elementy takie jak tytuł, czy grafiki. Całość działa bardzo sprawnie i wygląda niesamowicie dobrze, zwłaszcza na dużych ekranach, oferując użytkownikowi ogromną przestrzeń roboczą o czym możesz się przekonać odwiedzając wersję demo.

Z prawej strony znajdziemy natomiast ustawienia poszczególnych boksów z podglądem na żywo zmian. Trzeba przyznać, że twórcy choć bezpośrednio inspirowali się wspomnianą wtyczką to zrobili to bezbłędnie.

Zmiany oczywiście dotknęły także wersję na mobile, która prezentuje się teraz tak jak na załączonym obrazku.

WordPress 5.0 - mobile

Nie tylko wygląda to pięknie, ale sprawia, że teksty na urządzeniach z małym ekranem powinno pisać się lepiej. Czy jednak z tego skorzystasz? To pytanie zostawiamy Tobie.

Nie mniej ładnie wygląda umieszczanie zdjęć np. w formie galerii, którą widzicie poniżej.

WordPress 5.0 - galeria

Same ustawienia pojawiać się będą natomiast dynamicznie z prawej części edycji strony. Ich wygląd przedstawia poniższy zrzut.

WordPress 5.0 - ustawienia

Jedną z funkcji, która dojdzie w wersji WordPress 5.0 będą tzw. Drop Capy, czyli możliwość rozpoczęcia akapitu dużą, elegancką literą.

WordPress 5.0 - tekst

WordPress 5.0 – idzie nowe

Zmian jednak będzie znacznie więcej, dlatego pozostaje nic innego jak czekać na pierwsze, otwarte beta testy WordPressa 5.0. Na ten moment wiadomo, że „Gutenberg” będzie kompatybilny z shortcodami, a nawet ma umożliwić ich rzeczywisty podgląd. Dodatkowo WordPress 5.0 zacznie wspierać w edytorze Custom Posty co znacznie powinno uprościć budowę nowych szablonów. Ponadto nowe „bloki” obsługiwać będą także dobrze znane nam widgety.

Mamy jednak nadzieję. iż oprócz wizualnego edytora twórcy popracują także nad bezpieczeństwem i szybkością platformy WordPress.

I tutaj dochodzimy do ważnej kwestii, a mianowicie kompatybilności – o ile mniejsze wydania nie rodzą problemów z działaniem WordPressa i szablonu o tyle tak duża zmiana będzie wymagać aktualizacji ze strony developerów co wiąże się z problemami, oczekiwaniem oraz dodatkowymi wydatkami.

WordPress 5.0 „Gutenberg” planowany jest jeszcze w tym roku, natomiast póki co możesz przetestować nowy edytor pobierając wtyczkę Gutenberg. Pamiętaj jednak, aby zrobić kopię bazy i plików przed wgraniem wtyczki!

Czy nowy WordPress zakończy żywot zewnętrznych, wizualnych edytorów takich jak Visual Composer Website Builder? Czas pokaże.

WordPress 5.0, czyli przygotuj się na zmiany

Już dzisiaj przygotuj się na zmiany, które przyniesienie WordPress 5.0. W Sirius Pro jako eksperci od WordPressa pomożemy Ci zaktualizować aktualny szablon lub wybrać, a nawet stworzyć od zera nowy motyw, który zagwarantuje pełną zgodność z nadchodzącą aktualizacją WordPressa.

Pomożemy Ci zbudować szybką, piękną i zarabiającą stronę internetową WordPress całkowicie od podstaw – skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego widocznego w prawym dolnym rogu ekranu lub przejdź do zakładki Kontakt – jesteśmy po to by wspierać Cię w WordPressie.

Zdjęcia pobrane ze strony wordpress.com.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.