Jakie będą trendy w IT w 2017 roku?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że od wielu lat branża IT wyznacza przyszłe kierunki rozwoju dla niemalże każdej dziedziny naszego życia. Przedstawiamy zatem listę najważniejszych trendów, które czekają nas w IT w 2017 roku!

Jakie będą trendy w IT w 2017 roku?

Poprzedni rok już co raz dalej za nami, dlatego można śmiało rzecz, iż minął on w IT bez większych niespodzianek. Zamiast rewolucji po raz kolejny do czynienia mieliśmy z ewolucją istniejących od dłuższego już czasu technologii. Czy w obecnym roku utrzymają się trendy z poprzednich 12 miesięcy? Dowiedz się, które technologie naszym zdaniem mają największy potencjał na zdobycie popularności w nadchodzących miesiącach. Zapraszamy do naszej lektury.

1. 2017 wciąż rokiem mobile

Poprzedni rok z całą pewnością należał do rynku mobilnego – nie tylko ze względu na dużą sprzedaż smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych, ale również dzięki konsumentom, który co raz chętniej korzystają ze swoich podręcznych gadżetów w przeglądaniu internetu. To właśnie w 2016 roku smartfony wygenerowały większy ruch w internecie niż tradycyjny sprzęt komputerowy. W nowym roku pozycja urządzeń mobilnych będzie wciąż umacniać się na rynku o czym świadczą m.in. ostatnie decyzje firmy Google odnośnie zmian w indeksie wyszukiwania, o których więcej możecie przeczytać w tym miejscu:

Mobilny indeks Google, czyli o co w tym chodzi

2. Przede wszystkim bezpieczeństwo

W 2017 roku wzrośnie również znaczenie bezpieczeństwa IT w firmach, a to ze względu na stale rosnącą liczbę zagrożeń oraz co raz większe wyrafinowanie cyberprzestępców w atakach na prywatne dane. Według wielu ekspertów ochrona bezpieczeństwa informatycznego stanie się w 2017 roku strategicznym elementem przedsiębiorstw, który będzie wymagać znacznego przebudowania obecnych systemów IT. W celu odpowiedniego zabezpieczenia firm potrzebne będzie wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz nowych, zintegrowanych systemów ochrony.

Chcesz zwiększyć ochronę systemów IT firmy? Napisz do nas i skorzystaj już dziś z naszego wewnętrznego audytu bezpieczeństwa.

3. Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona (VR/AR)

Chociaż rzeczywistość rozszerzona istnieje stosunkowo od niedawna to swoim zasięgiem zatacza co raz szersze kręgi w wielu branżach na świecie. Obecnie wydaje się być ona jedną z najbardziej niedocenionych gałęzi rozwoju IT i jak zgodnie przewidują eksperci już w tym roku będzie ona wiodła prym w nowych technologiach. Najnowsze doniesienia wskazują także, iż zarówno wirtualna jak i rozszerzona rzeczywistość staną się głównym elementem ewolucji mobilnych urządzeń w 2017 roku i to właśnie za ich sprawą VR oraz AR mają zwiekszyć swoją popularność.

4. Internet rzeczy (IoT)

Nie tylko smartfony, ale również inteligentne urządzenia należące do tzw. internetu rzeczy w obecnych roku będą wyznaczać najnowsze trendy IT. Przewiduje się, iż to właśnie w tym roku znacząco wzrośnie zainteresowanie tą technologią wśród konsumentów. Same urządzenia IoT w tym roku po raz pierwszy mają również uzyskać możliwość wzajemnej komunikacji oraz wymiany danych. Jak szacuje Gartner ilość urządzeń podłączonych do internetu do 2018 roku ma wynieść ponad 6 miliardów (!). Do nadchodzącej rewolucji wśród urządzeń codziennego użytku przygotowuje się cała branża IT, czego dowodem jest wydanie w ostatnim czasie najnowszej wersji technologii bezprzewodowej Bluetooth 5 stworzonej na potrzeby internetu rzeczy.

5. Wirtualni asystenci

Rozwój wirtualnych asystentów zawdzięczamy przede wszystkim smartfonom, które w ostatnich latach wręcz zdominowały światowy rynek IT. W tym roku prognozuje się dalszy rozwój indywidualnych asystentów również wśród aplikacji oraz witryn internetowych gdzie będą oni pełnili rolę wirtualnych doradców. Systemy konwersacyjne mają umożliwiać lepszą interakcję użytkownika z nowym technologiami, dlatego zakłada się, iż pewnego dnia wszystkie urządzenia będą wyposażone w wirtualnych asystenów. Podążając za ideą internetu rzeczy, w którym wszystkie urządzenia podłączone są do sieci oraz podlegają wzajemnej wymianie danych przyniesie to dla wielu branż zupełnie nowe ścieżki rozwoju i nieznane dotąd możliwości.

Nadchodzące miesiące zapowiadają się niezwykle ciekawie, dlatego z optymizmem będziemy spoglądać na rozwój wydarzeń w  branży IT.  Pomimo tego, iż informatyzacja znacznie ułatwia nasze codziennie życie oraz pracę to należy jednak pamiętać, iż jej dalsza ekspansja oznacza wzrost nowych zagrożeń. Z tego względu szczególnie zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania profesjonalnego doradztwa biznesowego.

A jakie waszym zdaniem będą trendy w IT w 2017 roku?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone zostały gwiazdką.