Jak zaktualizować WordPressa ręcznie

Dowiedz się jak szybko i łatwo zaktualizować ręcznie platformę WordPress oraz wtyczki do dowolnej wersji.

Nie tak dawno pisaliśmy dla was artykuł o Jak w 5 minut zainstalować i uruchomić WordPressa?. Tym razem przedstawiamy kolejny poradnik, w którym dowiesz się jak ręcznie zaktualizować WordPressa. Także do najnowszej wersji, o której więcej przeczytasz klikając w WordPress 4.8.1 już do pobrania.

Wykonaj backup!

Przede wszystkim, zanim przystąpisz do aktualizacji WordPressa wykonaj backup plików na serwerze FTP oraz bazy SQL. Niezależnie od tego, czy Twój dostawca hostingu oferuje regularne kopie danych warto posiadać aktualny backup na swoim dysku. Aby tego dokonać wystarczy, że skopiujesz z serwera na komputer wszystkie pliki znajdujące się w folderze WordPressa oraz wykonasz automatyczny eksport wszystkich tabel z bazy SQL. Jeśli nie wiesz jak tego dokonać napisz do nas.

Pobierz WordPressa

Zalecamy, aby dbać o zawsze aktualną wersję WordPressa i szczególnie odradzamy instalowanie starszych wersji ze względów bezpieczeństa. Z tego powodu przedstawimy teraz jak na przykładzie aktualnie najnowszej wersji 4.8.1 wykonać ręczną aktualizację WordPressa.

Najnowsze wydanie pobierz klikając w ten link (link pozostaje taki sam, niezależnie od aktualnej wersji WordPressa). Pobierz i zapisz spakowaną paczkę na dysk. Następnie wypakuj zawartość archiwum do folderu, w którym powinny pojawić się takie pliki:

WordPress - pliki instalacyjne

Wgraj pliki na serwer

W kolejnym kroku za pomocą klienta FTP np. FileZilla wgraj wszystkie pliki na serwer do folderu, w którym znajduje się strona internetowa WordPress. Zaznacz wszystkie pliki i preciągnij je na prawą stronę, prosto do folderu WordPressa na serwerze.

Aktualizacja WordPressa - FileZilla

Gdy aplikacja powiadomi Cię, że docelowy plik istnieje zaznacz Zawsze wykonuj tę akcję oraz Zastosuj tylko do bieżącej kolejki. Dzięki temu program nie będzie pytał wielokrotnie o tą samą akcję w przypadku tej kolejki plików.

Zaktualizuj bazę SQL

Ręczna instalacja WordPressa może wymagać także aktualizacji bazy SQL. W tym wypadku wystarczy, że zalogujesz się do panelu administratora WordPressa. Jeżeli aktualizacja bazy będzie wymagana, systemem wyświetli komunikat, w którym klikniesz Zaktualizuj bazę danych WordPressa (z ang. Update WordPress Database).

Jeżeli nie możesz się zalogować do administratora WordPressa spróbuj wyczyścić pamięć podręczną i pliki cookies przeglądarki. Dodatkowo możesz także usunąć plik .maintenance znajdujący się w folderze główny WordPressa jeżeli wcześniejsza automatyczna aktualizacja nie przebiegła poprawnie.

Uruchom WordPressa

Na koniec uruchom wszystkie wtyczki oraz wyczyść pamięć podręczną stron statycznych w przypadku, gdy korzystasz z funkcji cache w WordPressie. Jeżeli używasz własnego darmowego lub płatnego szablonu upewnij się, że każda podstrona wyświetla się poprawnie. Jeżeli występują problemy z działaniem strony internetowej sprawdź ją ponownie w trybie prywatnym, za pomocą innej przeglądarki (najlepiej Google Chrome). Gdy to nie pomoże zgłoś błąd do autora motywu.

Ręczna aktualizacja wtyczki

W przypadku wtyczek proces ręcznej aktualizacji wygląda dokładnie tak samo jak dla WordPressa. Po wykonaniu backupa, pobierz wtyczkę, rozpakuj i wgraj ją na serwer FTP odpowiedniego folderu w /wp-content/plugins. Nadpisz wszystkie pliki zgodnie z poprzednim schematem i przejdź do panelu administratora w WordPressie. W zakładce Wtyczki sprawdź poprawność wersji, a następnie uruchom swój plugin.

Potrzebujesz naszej pomocy? Wyślij wiadomość, a udzielimy Ci błyskawicznego wsparcia.

Ręczna aktualizacja szablonu

W przypadku, gdy chcemy zaktualizować ręcznie szablon WordPress należy rozpakować paczkę zawierającą folder z plikami, a następnie wgrać go poprzez klienta FTP na serwer do /wp-content/plugins. W tym miejscu powinien znajdować się już folder o takiej samej nazwie jak nasz szablon, dlatego w trakcie wgrywania zaktualizowanych plików klient FTP powinien poinformować nas o nadpisaniu folderu i plików. Zatwierdzamy i czekamy, aż zakończy się upload. Na koniec sprawdzamy, czy wszystko działa poprawnie przechodząc w panelu administratora do zakładki Wygląd/Motywy.

W przypadku, gdy ręczna aktualizacja szablonu nie została poprawnie zakończona możemy powtórzyć ten proces raz jeszcze nadpisując wszystkie pliki na serwerze.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.